Claude Monet Besøgsstatistikker og mest sete værker

1840 – 1926

Hvad er denne side?

Denne side viser, hvor mange personer der besøger siderne for Claude Monet på denne hjemmeside. Et besøg betyder, at én person har åbnet en side. Hvert diagram nedenfor har sin egen korte forklaring.

Statistikkerne blev nulstillet den 1. juli 2026 — der er ikke tilgængelige data før denne dato.

Den korte version for Claude Monet

Folk åbner Åkander (eller Nympheas) oftere end noget andet værk af Claude Monet: 44.500 besøg i løbet af tolv måneder, eller 4% af alt hvad der er blevet vist. Claude Monet og Promenade fuldender podiet. Claude Monet fik i alt 1.349.100 besøg, heraf 259.900 på kunstnersiden og 1.089.200 på tværs af værkerne. Trenden er stigende: 4% flere besøg i Sept 2026 end i Aug 2026. Jul 2026 var højdepunktet med 809.500 besøg. Siden blev læst på engelsk (36%), tysk (10%) og koreansk (8%). Publikum er fordelt over Tyskland (12%), USA (12%) og Sydkorea (6%). Besøg fordelt på enheder (66%), telefoner (31%) og tablets (3%). Én smag skiller sig ud: Uharmonisk farvepalette (Farveharmoni) står for 44% af de besøg, selvom den kun udgør 24% af kataloget.

Top 10: de værker fra Claude Monet, som folk oftest åbner

En rangering baseret på faktiske besøg, ikke på katalogscore: de 10 værker af Claude Monet, der er blevet åbnet oftest på ArtsDot.com i løbet af tolv måneder.

  1. Åkander (eller Nympheas) 1 Åkander (eller Nympheas) 44.500 besøg · 3,7%
  2. Claude Monet 2 Claude Monet, 1906 29.600 besøg · 2,5%
  3. Promenade 3 Promenade, 1875 27.600 besøg · 2,3%
  4. Gare Saint Lazare, Paris 4 Gare Saint Lazare, Paris, 1877 25.200 besøg · 2,1%
  5. Solopgang 5 Solopgang, 1873 21.800 besøg · 1,8%
  6. Cliff Walk ved Pourville 6 Cliff Walk ved Pourville, 1882 18.100 besøg · 1,5%
  7. Havstack om morgenen, sneeffekt 7 Havstack om morgenen, sneeffekt, 1890 16.600 besøg · 1,4%
  8. Sti gennem Monet's Have i Giverny 8 Sti gennem Monet's Have i Giverny, 1902 11.500 besøg · 1,0%
  9. Themse under Westminster 9 Themse under Westminster, 1871 9.900 besøg · 0,8%
  10. Le bassin aux nympheas - reflets verts 10 Le bassin aux nympheas - reflets verts, 1920 9.500 besøg · 0,8%

Hvor populær er Claude Monet-siden, måned for måned?

Hver søjle repræsenterer én måned og viser antallet af sidevisninger for denne kunstner i den pågældende måned over de seneste tolv måneder.

Vis tallene bag dette diagram
MånedKunstnersideSider for værker
Okt 202500
Nov 202500
Dec 202500
Jan 202600
Feb 202600
Mar 202600
Apr 202600
Maj 202600
Jun 20263.30026.400
Jul 202687.500722.000
Aug 202690.600158.800
Sept 202678.500182.000

Hvor meget opmærksomhed får værkerne fra Claude Monet samlet set?

Hver søjle repræsenterer én måned. Den viser det samlede antal besøg på alle denne kunstners værksider, måned for måned, over et år.

De månedlige tal for begge grafer findes i den første tabel ovenfor.

Hvordan sammenligner de mest populære værker af Claude Monet sig over året?

Hver række repræsenterer et populært kunstværk. Hver søjle viser, hvor mange besøg det pågældende kunstværk fik i løbet af en måned. Højere søjler betyder flere besøg den måned.

Vis tallene bag dette diagram
KunstværkOkt 2025Nov 2025Dec 2025Jan 2026Feb 2026Mar 2026Apr 2026Maj 2026Jun 2026Jul 2026Aug 2026Sept 2026
Åkander (eller Nympheas)0000000020012.20012.40015.200
Gare Saint Lazare, Paris0000000007.8008.6006.600
Havstack om morgenen, sneef…0000000004.5005.0005.800
Promenade000000002008.8006.7008.200
Solopgang000000002007.3004.1006.300
Claude Monet000000001007.4008.00010.800
Themse under Westminster000000001002.8002.3002.200
Cliff Walk ved Pourville000000001008.3004.4003.300
Linde ved Giverny0000000002.5001.8001.600
Rouen Katedralen, Symfoni i…000000001001.3001.7001.600

Telefoner, tablets eller computere: hvordan bliver Claude Monet set?

Hver del repræsenterer en enhedstype: telefon, tablet eller computer. Jo større delen er, desto flere besøg kom fra den enhedstype i løbet af de sidste tolv måneder.

Vis tallene bag dette diagram
EnhedBesøgDel
enheder895.10066,3%
telefoner415.80030,8%
tablets38.2002,8%

På hvilke sprog læses Claude Monet?

Hver del repræsenterer ét sprog. Jo større delen er, desto flere besøgende har brugt hjemmesiden på det pågældende sprog i løbet af de sidste tredive dage. Kun de ti største vises.

Vis tallene bag dette diagram
SprogBesøgDel
engelsk27.80036,1%
tysk7.80010,1%
koreansk5.8007,5%
russisk5.0006,5%
spansk4.9006,4%
italiensk3.2004,2%
portugisisk2.6003,4%
fransk2.4003,1%
slovakisk2.0002,6%
svensk2.0002,6%

Hvordan ser de daglige besøg hos Claude Monet ud, og hvad er prognosen?

Hver søjle repræsenterer én dag. De første søjler viser antallet af besøg i de seneste tre uger. Søjlerne i den anden farve er vores estimat for de næste tre uger.

Vis tallene bag dette diagram
DagBesøg
ons 23 Sept18.800
tor 24 Sept11.400
fre 25 Sept7.900
lør 26 Sept12.500
søn 27 Sept18.600
man 28 Sept14.700
tir 29 Sept14.400
ons 30 Sept15.200
tor 1 Okt14.700
fre 2 Okt11.000
lør 3 Okt15.300
søn 4 Okt18.200
man 5 Okt17.600
tir 6 Okt26.700
ons 7 Okt19.500
tor 8 Okt17.700
fre 9 Okt20.300
lør 10 Okt20.100
søn 11 Okt24.900
man 12 Okt21.600
tir 13 Okt21.800
ons 14 Okt (forventet)24.500
tor 15 Okt (forventet)20.100
fre 16 Okt (forventet)17.900
lør 17 Okt (forventet)21.900
søn 18 Okt (forventet)28.200
man 19 Okt (forventet)24.700
tir 20 Okt (forventet)28.800
ons 21 Okt (forventet)27.000
tor 22 Okt (forventet)22.100
fre 23 Okt (forventet)19.800
lør 24 Okt (forventet)24.200
søn 25 Okt (forventet)31.200
man 26 Okt (forventet)27.200
tir 27 Okt (forventet)31.800
ons 28 Okt (forventet)29.200
tor 29 Okt (forventet)23.900
fre 30 Okt (forventet)21.400
lør 31 Okt (forventet)26.100
søn 1 Nov (forventet)33.700
man 2 Nov (forventet)29.400
tir 3 Nov (forventet)34.300

Claude Monet: hurtige svar

Hvad er det mest viste værk af Claude Monet?

Det er Åkander (eller Nympheas): 44.500 besøg, hvilket svarer til 4% af visningerne for Claude Monet. Listen ovenfor går ned til nummer 10.

Hvor mange besøg får Claude Monet?

1.349.100 i de sidste tolv måneder, hvoraf 259.900 på kunstnersiden og 1.089.200 på de enkelte værker.

Kigger folk på Claude Monet på en telefon eller en computer?

Begge: besøgsfordeling som enheder (66%), telefoner (31%) og tablets (3%); enheder fører med 66%.

Læser folk om Claude Monet på flere sprog?

Ja: engelsk (36%), tysk (10%) og koreansk (8%). engelsk er den største med 36%.

Er der en bestemt type værker af Claude Monet, som folk foretrækker?

Ja, Uharmonisk farvepalette (Farveharmoni): 44% af besøgene for 24% af kataloget.