Menu
Se i rummet Se i AR Skift til printversion Skift til digitalt billede Send
Detaljer Studieguide til kunstværker Tilføj til favoritter Download Lignende værker Røntgenundersøgelse Se diasshow Statistik

Apple Tree, Pointillist Version

Explore Piet Mondrian's iconic Apple Tree, Pointillist Version – a masterpiece of geometric abstraction inspired by theosophy and reflecting his pursuit of universal beauty. Discover its details at Artvee.

Mondrians Vedvarende Indflydelse</h2> Piet Mondrians indvirkning på kunstverdenen er umålelig. Han var ikke blot en kunst

Håndlavet oliereproduktion

Håndmalet olie på lærred i din valgte størrelse og ramme, udført efter bestilling af vores kunstnere. ( Skift til printversion Skift til digitalt billede)

Corner sample of the P118B picture frame: støbt polystyren, 5 cm wide and 3 cm thick
P118B Dkr10
Corner sample of the P118H picture frame: støbt polystyren, 5 cm wide and 3 cm thick
P118H Dkr10
Corner sample of the P118W picture frame: støbt polystyren, 5 cm wide and 3 cm thick
P118W Dkr10
Corner sample of the P438Z picture frame: støbt polystyren, 5.5 cm wide and 3.5 cm thick
P438Z Dkr10
Corner sample of the P508JH picture frame: støbt polystyren, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P508JH Dkr12
Corner sample of the P508YH picture frame: støbt polystyren, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P508YH Dkr12
Corner sample of the P805H picture frame: støbt polystyren, 5 cm wide and 3.5 cm thick
P805H Dkr10
Corner sample of the P805Z picture frame: støbt polystyren, 5 cm wide and 3.5 cm thick
P805Z Dkr10
Corner sample of the P919BZ picture frame: støbt polystyren, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P919BZ Dkr10
Corner sample of the P919G picture frame: støbt polystyren, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P919G Dkr10
Corner sample of the P919XJ picture frame: støbt polystyren, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P919XJ Dkr10
Corner sample of the P959ZH picture frame: støbt polystyren, 5 cm wide and 3 cm thick
P959ZH Dkr10
Corner sample of the P968JZ picture frame: støbt polystyren, 6 cm wide and 4 cm thick
P968JZ Dkr12
Corner sample of the W106C picture frame: massivt træ, 5 cm wide and 3 cm thick
W106C Dkr8
Corner sample of the W218G picture frame: massivt træ, 5 cm wide and 3 cm thick
W218G Dkr10
Corner sample of the W218JH picture frame: massivt træ, 5 cm wide and 3 cm thick
W218JH Dkr8
Corner sample of the W218Y picture frame: massivt træ, 5 cm wide and 3 cm thick
W218Y Dkr10
Corner sample of the W307PJ picture frame: massivt træ, 6 cm wide and 3 cm thick
W307PJ Dkr10
Corner sample of the W316G picture frame: massivt træ, 6 cm wide and 3 cm thick
W316G Dkr10
Corner sample of the W316PJ picture frame: massivt træ, 6 cm wide and 3 cm thick
W316PJ Dkr8
Corner sample of the W316Y picture frame: massivt træ, 6 cm wide and 3 cm thick
W316Y Dkr10
Corner sample of the W398PJ picture frame: massivt træ, 5 cm wide and 3 cm thick
W398PJ Dkr8
Corner sample of the W4111J picture frame: massivt træ, 6.5 cm wide and 3.5 cm thick
W4111J Dkr10
Corner sample of the W500HY picture frame: massivt træ, 7 cm wide and 5 cm thick
W500HY Dkr15
Corner sample of the W500JH picture frame: massivt træ, 7 cm wide and 5 cm thick
W500JH Dkr15
Corner sample of the W692G picture frame: massivt træ, 8 cm wide and 4 cm thick
W692G Dkr12
Corner sample of the W849H picture frame: massivt træ, 5 cm wide and 3 cm thick
W849H Dkr8
Corner sample of the W940BG picture frame: massivt træ, 7.5 cm wide and 4.5 cm thick
W940BG Dkr15
Corner sample of the W953PJ picture frame: massivt træ, 6 cm wide and 3.5 cm thick
W953PJ Dkr8

Standardstørrelse
speciallavet
CM
INCH

Vælg mellem vores forudindstillede størrelser, der matcher kunstværkets originale proportioner.

bredde
højde

Indtast den bredde og højde, du har brug for, så det passer til din ramme eller din væg. Da dette er håndmalet, kan kunstneren ved en anden form på størrelsen male lidt mere rundt om billedet eller skære lidt væk — det er op til dig. Vi sender dig et digitalt mockup til godkendelse, før maleriet påbegyndes. Billedet, der vises på denne side, viser ikke det endelige resultat — det er kun mockuppet, der gør.

Eksempler på tilpasningsmuligheder: Udskift ansigt med kundens eget foto; Tilføj kæledyr (f.eks. udskift kat med hund); Inkluder en skjult besked i baggrunden; Ændr baggrundslandskab eller elementer.
Efter bestilling vil ArtsDot.com team sende en e-mail til kunden for at indhente instruktioner og fremsende et udkast til gennemgang.

Levering i hele verden () på 3-4 uger i stedet for de standard 5 uger. (24 oktober). Ingen kompromiser med kvaliteten.

Gratis ekspresforsendelse til hele verden
Lærred af linned i høj kvalitet
Komplet transportforsikring
Garanti for refusion af told og importafgifter
Garanti for autentisk farvegengivelse
100 dages returret ved fabrikationsfejl
100% fuld returret
Mængderabat ved flere køb

Samlet pris

Dkr 1725

Apple Tree, Pointillist Version

Reproduktionsmateriale

Reproduktionsstørrelse

-

Samlet pris

Dkr 1725

Kort om værket

  • Notable elements or techniques: Pointillist painting; radiating branches
  • Subject or theme: Nature
  • Influences: Theosophy
  • Artistic style: Abstract
  • Title: Apple Tree, Pointillist Version
  • Location: Dallas Museum of Art, Foundation for the Arts Collection

Kunstquiz

Der er kun ét korrekt svar på hvert spørgsmål.

Spørgsmål 1:
What artistic movement is Piet Mondrian primarily associated with?
Spørgsmål 2:
The image description mentions the influence of Theosophy on Mondrian's artistic vision. What concept central to Theosophy did Mondrian believe his work represented?
Spørgsmål 3:
What is the dominant color scheme employed in 'Apple Tree, Pointillist Version'?
Spørgsmål 4:
The description highlights Mondrian’s deliberate simplification of form. Which geometric shapes are prominently featured in the painting?
Spørgsmål 5:
Where was 'Apple Tree, Pointillist Version' created?

Apple Tree, Pointillist Version – A Symphony of Geometric Harmony

Piet Mondrian’s *Apple Tree*, painted in 1908-1909 during his formative years exploring the nascent principles of Pointillism and Fauvism, represents more than just a depiction of nature; it embodies Mondrian's burgeoning philosophical quest for universal beauty and spiritual unity. Initially influenced by Dutch Impressionism – evidenced in his early landscapes like *The Red Mill* – Mondrian swiftly moved beyond mere visual representation, recognizing its limitations in conveying the essence of existence.

  • Style: Pointillist – Mondrian’s approach distinguishes itself from traditional painting through a technique rooted in optical blending. Instead of applying pigment directly onto canvas, he meticulously dots tiny fragments of color—primarily shades of blue and green—creating an illusion of depth and vibrancy without resorting to shading or blending.
  • Technique: The artist employed oil paint on composition board, utilizing a precise method that demanded painstaking attention to detail. Each dot is carefully positioned to maximize its impact on the overall color palette and textural surface.
  • Historical Context: Created during Mondrian’s exploration of Symbolism and Théosophy—a spiritual movement emphasizing humanity's evolution toward cosmic unity—the painting reflects a desire to transcend earthly concerns and capture transcendent ideals. This fascination with esoteric thought profoundly shaped his artistic vision.

Symbolic Resonance – Blue, Geometry, and the Pursuit of Spirit

The dominant hue of *Apple Tree* is undeniably blue, chosen not arbitrarily but deliberately as a symbol representing spiritual harmony and transcendence. Mondrian’s belief in theosophy instilled within him a conviction that art should aspire to communicate universal values—a concept central to his Neoplasticist philosophy. The tree itself—rendered in simplified geometric forms—further underscores this principle.

  • Geometric Forms: Mondrian's reduction of natural elements into fundamental geometric shapes – rectangles and squares – reflects a rejection of organic complexity in favor of rational order. These forms symbolize stability, balance, and the underlying structure of reality.
  • Color Palette: The restrained color palette—primarily blue, green, and brown—contributes to the painting’s contemplative mood and reinforces its symbolic significance. Mondrian believed that colors possessed inherent spiritual qualities, aligning with his philosophical convictions.

A Reflection of Artistic Evolution – From Landscape to Abstraction

Before embracing Pointillism and Neoplasticism, Mondrian honed his skills in landscape painting, diligently studying nature’s subtleties. However, he quickly recognized that capturing the fleeting beauty of the natural world was insufficient for expressing the profound truths he sought. This early experimentation served as a crucial stepping stone toward his groundbreaking artistic breakthrough—a decisive shift away from representational art towards pure abstraction.

“Art is higher than reality and has no direct relation to reality,” Mondrian famously declared, encapsulating his conviction that true artistic expression resided beyond the confines of observable phenomena. *Apple Tree*, therefore, stands as a testament to this transformative journey—a poignant reminder of Mondrian’s unwavering dedication to pursuing beauty and spiritual unity through uncompromising geometric abstraction.

This artwork embodies Mondrian's enduring legacy as one of the pioneers of modern art, inspiring generations of artists and designers alike. Its meticulous technique and symbolic depth continue to captivate viewers today, offering a glimpse into the artist’s profound philosophical convictions and his unwavering belief in the transformative power of visual art.

Spørgsmål & svar

Hvilke pseudonymer eller andre navne bruger Piet Mondrian?

Andre navne registreret for Piet Mondrian, skaberen af "Apple Tree, Pointillist Version", inkluderer Pieter Cornelis Mondriaan.

Viser "Apple Tree, Pointillist Version" stærke lys-mørke kontraster?

Lys-mørke-kontrasten i "Apple Tree, Pointillist Version" er registreret som Serene. Kontrast beskriver, hvor kraftigt lyse og mørke områder adskiller sig fra hinanden.

Er "Apple Tree, Pointillist Version" af Piet Mondrian blandt de eftertragtede Pointillist Abstraction-værker?

"Apple Tree, Pointillist Version" af Piet Mondrian er klassificeret som Iconic og tilhører Pointillist Abstraction-bevægelsen.


Om kunstneren

Et Liv Afsløret: Piet Mondrians Rejse

Piet Mondrian, født Pieter Cornelis Mondriaan i 1872 i den rolige hollandske by Amersfoort, fulgte ikke en vej af øjeblikkelig åbenbaring, men en gradvis udfoldelse. Hans tidlige liv var dybt forankret i traditionen; hans onkel, Frits Mondriaan, var allerede en etableret maler, og denne familiære forbindelse styrede ham indledningsvist mod landskabsmaleri. Disse formative værker, der minder om Haagskolen og hollandsk impressionisme – som for eksempel *Den Røde Mølle* – afslører en ung kunstner, der flittigt studerede naturen, mestrede teknikken, men subtilt søgte noget ud over blot repræsentation. Selv dengang syntes et længsel efter forenkling at trække i hans penselstrøg. Han var ikke tilfreds med blot at spejle verden; han ønskede at destillere dens essens. Denne tidlige periode bød på eksperimenter med pointillisme og fauvisme, hvor hver stil gav et forskelligt perspektiv på farve og form, men ingen fuldt ud tilfredsstillede hans spirende kunstneriske vision. Det var en tid med udforskning, en nødvendig optakt til den radikale afvigelse, der skulle definere hans arv.

Det Parisiske Vågnen og Neoplasticismens Fødsel

Et vendepunkt indtraf i 1912 med Mondrians flytning til Paris. Byen pulserede af avantgardistisk energi, og han befandt sig fordybet i Cubismens revolutionerende verden. Dette møde viste sig at være transformerende. Han begyndte at dekonstruere former, nedbryde objekter i deres geometriske komponenter, bevæge sig væk fra at skildre *hvad* han så, mod at udforske *hvordan* han så det. Men Mondrian adopterede ikke blot en ny stil; han begav sig ud på en spirituel søgen. Dybt påvirket af Theosofi – en mystisk filosofi, der understregede underliggende universelle principper – troede han, at kunsten kunne være et redskab til at udtrykke disse skjulte sandheder. Denne overbevisning drev hans utrættelige stræben efter abstraktion og fik ham til at reducere farve og form til deres mest fundamentale elementer. Omkring 1917 kulminerede denne rejse i formuleringen af Neoplasticisme, ofte omtalt som 'ren plastisk kunst'. Det var en radikal æstetik baseret på essentielle former – lige linjer, rette vinkler – og et begrænset farvevalg: primærfarver (rød, blå, gul), sort, hvid og grå. For Mondrian handlede denne reduktion ikke om tomhed; det handlede om at afsløre universets underliggende harmoni, en visuel manifestation af spirituel orden. Han grundlagde bevægelsen *De Stijl* sammen med Theo van Doesburg for at fremme disse ideer og cementerede Neoplasticismen som en definerende kraft i moderne kunst. Mesterværker som *Komposition med Rød, Blå og Gul* og *Tableau nr. 2 Komposition nr. V* står som vidnesbyrd om denne periode, ikoniske repræsentationer af hans urokkelige engagement i geometrisk renhed.

New Yorks Rytmer: En Senblomstrende Periode

Udbruddet af Anden Verdenskrig tvang Mondrian til at flygte fra Europa i 1940 og finde tilflugt i den travle metropol New York City. Denne omplacering viste sig uventet oplivende. Byens stramme gadenet – en skarp kontrast til de mere organiske landskaber, han havde kendt – resonerede med hans kunstneriske principper. Hans senere værker, især *Broadway Boogie Woogie* (1943), afspejler denne indflydelse. Mens han bevarede Neoplasticismens kerneelementer, introducerer maleriet en dynamisk energi, en levende rytme inspireret af byens pulserende liv og jazzmusikken. De lige linjer er stadig til stede, men de danser og krydser nu med større frihed og skaber en følelse af bevægelse og glæde. Det var som om Mondrian havde fundet et nyt sprog inden for sit etablerede ordforråd, en måde at udtrykke kompleksiteten i det moderne byliv gennem geometrisk abstraktions enkelhed. Han fortsatte med at finpudse sin stil indtil sin død i 1944 og efterlod sig et oeuvre, der fortsætter med at fange og inspirere.

En Varig Arv: Mondrians Vedvarende Indflydelse

Piet Mondrians indvirkning på kunstverdenen er umålelig. Han var ikke blot en kunstner; han var en visionær, der fundamentalt ændrede vores forståelse af abstraktion og dens potentiale for at udtrykke universelle sandheder. Hans arbejde har dybt påvirket utallige kunstnere, bevægelser og discipliner. Abstrakt ekspressionisme, minimalisme og Color Field-maleri skylder alle en gæld til hans banebrydende ånd. Men hans indflydelse rækker langt ud over lærredet. Principperne i Neoplasticismen – enkelhed, klarhed, geometrisk orden – har gennemtrængt arkitektur, design og mode. Fra møbler og tekstiler til bygningsfacader og grafiske layouts fortsætter Mondrians æstetik med at forme vores visuelle verden. Han forbliver en ikonisk figur i moderne kunst, et symbol på den utrættelige stræben efter abstraktion og kunstenes varige kraft. Som designhistorikeren Stephen Bayley rammende bemærkede, er Mondrian blevet et "totem for alt det Modernismen satte sig for at være". Hans arv er ikke blot en af æstetisk skønhed, men også af intellektuel stringens, åndelig dybde og en urokkelig tro på kunstenes transformative potentiale.

Indflydelser og Nøgleværker

  • Tidlige Indflydelser: Haagskolen, hollandsk impressionisme, pointillisme og fauvisme lagde grundlaget for hans indledende kunstneriske udforskninger.
  • Transformerende Indflydelse: Kubismen i Paris var afgørende for hans skift mod abstraktion og geometriske former.
  • Filosofisk Grundlag: Theosofi informerede dybt hans tro på, at kunsten kunne udtrykke universelle spirituelle principper.
  • Nøgleværker: *Den Røde Mølle* (tidlig naturalistisk periode), *Komposition med Rød, Blå og Gul* (quintessentiel Neoplasticisme), *Tableau nr. 2 Komposition nr. V* (demonstrerer reduktionen til essentielle former), *Broadway Boogie Woogie* (senblomstrende dynamik inspireret af New York City).
  • Varig Indflydelse: Mondrians arbejde fortsætter med at inspirere kunstnere, arkitekter og designere og forme moderne æstetik på tværs af forskellige discipliner.
Hans æstetiske principper strakte sig ud over maleriet til at påvirke arkitektur, design og mode. Han forbliver en ikonisk figur i moderne kunst, der repræsenterer stræben efter abstraktion og universel harmoni.
Piet Mondrian

Piet Mondrian

1872 - 1944 , Holland

Hurtige fakta

  • Bemærkelsesværdige Værker:
    • Komposition med rød...
    • Tableau no. 2 Komposition V
    • Broadway Boogie Woogie
  • Dødsdato: 1. februar 1944
  • Fulde Navn: Pieter Cornelis Mondriaan
  • Fødested: Amersfoort, Holland
  • Fødselsdato: 7. marts 1872
  • Kunstnere Der Påvirkede:
    • Hague School
    • Cubismen
    • Theosophy
  • Kunstnerisk Bevægelse: Neoplasticisme, De Stijl
  • Nationalitet: Hollandsk
  • Påvirkede Kunstnere/Bevægelser:
    • Abstrakt ekspressionisme
    • Minimalisme
    • Color Field
Udforsk kunstværker organiseret efter temaer, stilarter og karakteristika.