Meny
Visa i rummet Se i AR Köp handmålat konstverk Byt till digital bildförsäljning Skicka
Detaljer Studentguide för konstverk Lägg till i favoriter Ladda ner Liknande objekt Röntgen Bildspel Besökstatistik

Man Bathing

Experience Edvard Munch's 'Man Bathing' (1899), an iconic Expressionist painting capturing solitude and contemplation. Explore the masterpiece & its emotional depth.

Edvard Munch (1863-1944): En norsk konstnär vars mästerverk utforskar ångest, sorg och mänsklighetens innersta värld. Känd för 'Skriet' och en djupgående stil.

Giclée / Konsttryck

Giclée- eller canvasprint av museumskvalitet med snabb produktion och flexibla ytbehandlingsalternativ. ( Köp handmålat konstverk Byt till digital bildförsäljning)

Corner sample of the P118B picture frame: formgjuten polystyren, 5 cm wide and 3 cm thick
P118B Skr10
Corner sample of the P118H picture frame: formgjuten polystyren, 5 cm wide and 3 cm thick
P118H Skr10
Corner sample of the P118W picture frame: formgjuten polystyren, 5 cm wide and 3 cm thick
P118W Skr10
Corner sample of the P438Z picture frame: formgjuten polystyren, 5.5 cm wide and 3.5 cm thick
P438Z Skr10
Corner sample of the P508JH picture frame: formgjuten polystyren, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P508JH Skr12
Corner sample of the P508YH picture frame: formgjuten polystyren, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P508YH Skr12
Corner sample of the P805H picture frame: formgjuten polystyren, 5 cm wide and 3.5 cm thick
P805H Skr10
Corner sample of the P805Z picture frame: formgjuten polystyren, 5 cm wide and 3.5 cm thick
P805Z Skr10
Corner sample of the P919BZ picture frame: formgjuten polystyren, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P919BZ Skr10
Corner sample of the P919G picture frame: formgjuten polystyren, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P919G Skr10
Corner sample of the P919XJ picture frame: formgjuten polystyren, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P919XJ Skr10
Corner sample of the P959ZH picture frame: formgjuten polystyren, 5 cm wide and 3 cm thick
P959ZH Skr10
Corner sample of the P968JZ picture frame: formgjuten polystyren, 6 cm wide and 4 cm thick
P968JZ Skr12
Corner sample of the W106C picture frame: massivt trä, 5 cm wide and 3 cm thick
W106C Skr8
Corner sample of the W218G picture frame: massivt trä, 5 cm wide and 3 cm thick
W218G Skr10
Corner sample of the W218JH picture frame: massivt trä, 5 cm wide and 3 cm thick
W218JH Skr8
Corner sample of the W218Y picture frame: massivt trä, 5 cm wide and 3 cm thick
W218Y Skr10
Corner sample of the W307PJ picture frame: massivt trä, 6 cm wide and 3 cm thick
W307PJ Skr10
Corner sample of the W316G picture frame: massivt trä, 6 cm wide and 3 cm thick
W316G Skr10
Corner sample of the W316PJ picture frame: massivt trä, 6 cm wide and 3 cm thick
W316PJ Skr8
Corner sample of the W316Y picture frame: massivt trä, 6 cm wide and 3 cm thick
W316Y Skr10
Corner sample of the W398PJ picture frame: massivt trä, 5 cm wide and 3 cm thick
W398PJ Skr8
Corner sample of the W4111J picture frame: massivt trä, 6.5 cm wide and 3.5 cm thick
W4111J Skr10
Corner sample of the W500HY picture frame: massivt trä, 7 cm wide and 5 cm thick
W500HY Skr15
Corner sample of the W500JH picture frame: massivt trä, 7 cm wide and 5 cm thick
W500JH Skr15
Corner sample of the W692G picture frame: massivt trä, 8 cm wide and 4 cm thick
W692G Skr12
Corner sample of the W849H picture frame: massivt trä, 5 cm wide and 3 cm thick
W849H Skr8
Corner sample of the W940BG picture frame: massivt trä, 7.5 cm wide and 4.5 cm thick
W940BG Skr15
Corner sample of the W953PJ picture frame: massivt trä, 6 cm wide and 3.5 cm thick
W953PJ Skr8

Standardstorlek
anpassad
CM
INCH

Välj bland våra förinställda storlekar som motsvarar konstverkets ursprungliga proportioner.

bredd
höjd

Ange den bredd och höjd du behöver, för att passa din ram eller din vägg. Ett tryck kan endast beskäras, aldrig göras större än bilden, vilket innebär att ett format med en annan formform leder till att en del av bilden går förlorad. Vi skickar en digital mockup för godkännande innan vi trycker något. Bilden som visas på denna sida visar inte den faktiska beskärningen — det är endast mockuppen som gör det.

Leverans över hela världen () på 2 veckor istället för standard 4/5 veckor. (24 oktober)

Fri expressfrakt över hela världen
Högkvalitativ linnecanvas
Fullständig fraktförsäkring
Garantier för återbetalning av tullavgifter
Garantier för exakt färgåtergivning
100 dagars returrätt vid fabrikationsfel
100% pengarna tillbaka-garanti
Mängdrabatt erbjuds

Totalt pris

Skr 614

Man Bathing

Giclée / Konsttryck

Reproduktionsstorlek

-

Totalpris

Skr 614

Snabbfakta

  • Artistic style: Expressionist
  • Dimensions: 44 x 44 cm
  • Movement: Expressionism
  • Artist: Edvard Munch
  • Subject or theme: Solitude, contemplation
  • Year: 1899

Konstquiz

Det finns endast ett korrekt svar på varje fråga.

Fråga 1:
What artistic movement is Edvard Munch’s ‘Man Bathing’ most closely associated with?
Fråga 2:
On what material is the painting 'Man Bathing' created?
Fråga 3:
What is a key characteristic of Expressionism, as demonstrated in ‘Man Bathing’?
Fråga 4:
What is the man in 'Man Bathing' doing in the painting?

Man Bathing: A Study in Solitude and Expressionism

Edvard Munch's "Man Bathing," created in 1899, is a poignant exploration of human emotion rendered through the lens of Expressionism. This captivating work offers a glimpse into the artist’s profound understanding of solitude, contemplation, and the raw power of feeling. More than just a depiction of a man swimming, it's an evocative portrayal of the inner self confronting the vastness of nature.

Subject and Composition

"Man Bathing" depicts a solitary figure standing on a surfboard in the ocean. The central subject, rendered nude, faces away from the viewer, creating an immediate sense of mystery and detachment. This deliberate choice invites introspection; we are not meant to observe but rather to empathize with the man's internal state. The composition is deceptively simple: a lone figure against a backdrop of waves. However, Munch masterfully utilizes two additional surfboards—one near the bottom right corner and another closer to the top left—to establish depth and suggest movement within the scene. The ocean itself isn’t merely a setting; it's an active force surrounding the man, contributing to the overall atmosphere of isolation.

Expressionism: Conveying Inner Turmoil

Munch was a pivotal figure in the Expressionist movement, which prioritized subjective emotional experience over realistic representation. "Man Bathing" exemplifies this approach perfectly. The painting isn't about accurately portraying the physical act of bathing; it’s about conveying the feelings associated with that moment—a sense of vulnerability, introspection, and perhaps even melancholy. The simplified forms, the use of color (though not explicitly detailed in the provided text, we can infer a palette reflecting emotional intensity), and the overall atmosphere all contribute to this expressive quality. The posture of the man – arms crossed over his chest – suggests defensiveness or resignation, further amplifying the painting’s emotional depth.

Historical Context and Symbolism

Created during a period of significant social and artistic change, "Man Bathing" reflects the anxieties and uncertainties of modern life. The late 19th century was marked by rapid industrialization, urbanization, and a growing sense of alienation. Munch’s work often grappled with these themes, exploring the darker aspects of human existence. The ocean itself can be interpreted as a symbol of the vast unknown, representing both opportunity and danger. The man's solitary stance suggests a struggle for identity and meaning in an increasingly impersonal world. While specific symbolic interpretations remain open to individual perspective, the painting undeniably resonates with universal themes of loneliness and self-discovery.

Munch’s Legacy and Where to See His Work

Edvard Munch left behind a remarkable body of work that continues to inspire artists and captivate audiences worldwide. His paintings are housed in prestigious museum collections, including The Museum Trøndelag Kunstgalleri in Norway, which boasts an extensive collection of his pieces. "Man Bathing," like many of Munch’s masterpieces, offers a powerful reflection on the human condition—a testament to the enduring power of art to explore our deepest emotions and connect us across time.

Frågor och svar

Varifrån kommer besökarna till "Man Bathing" av Edvard Munch?

Sidan Statistik för "Man Bathing" av Edvard Munch presenterar statistik över publika besök: månatliga besök för detta konstverk, en jämförelse med konstnärens mest sedda verk samt varifrån besökarna kommer.

Vilket rum passar bäst ihop med färgerna i "Man Bathing" av Edvard Munch?

Med tanke på dess Dark färger rekommenderas "Man Bathing" för ett Hotel Lobby.

Varför är upphovsrättsläget för "Man Bathing" som det är?

Upphovsrättsläget för "Man Bathing" - allmän egendom – upphovsrätten har löpt ut - grundar sig på konstnärens dödsår 1944.


Om konstnären

Ett liv i skuggans värld: Edvard Munchs kosmos

Edvard Munch, född 1863 i det karga norska landskapet, är en konstnär vars verk kom att bli synonymt med modernitetens ångest och emotionella turbulens. Hans liv, djupt präglat av förlust och en genomgripande melankoli, utgjorde källan till hans starkt expressiva konst. Uppväxten kastades i skuggan av tidiga dödsfall – modern och systern avled båda i tuberkulos – vilket utvecklade ett djupt vemod och en fascination för dödlighetens natur. Dessa upplevelser var inte bara biografiska detaljer; de blev kärnan i hans konstnärliga vision, drivkraften bakom en obeveklig utforskning av det inre landskapet av rädsla, sorg och längtan. Faderns stränga religiösa övertygelser och Munchs egna psykiska kamp bidrog ytterligare till den känsla av ångest som genomsyrade hans värld, formande inte bara hans personliga liv utan också det symboliska språket i hans måleri. Han nöjde sig inte med att återge scener; han externaliserade ett inre tillstånd, översatte psykisk nöd till visuell form.

Från realism till självmålning: Munchs konstnärliga resa

Munchs konstnärliga färd började med en formell utbildning vid Statens kunstakademi i Kristiania (Oslo), men det var mötet med den bohemiska kretsen och Hans Jægers nihilistiska filosofi som verkligen tände hans kreativa eld. Jæger uppmuntrade Munch att överge konventionella akademiska stilar och istället fördjupa sig i sin egen subjektiva erfarenhet, ett begrepp han kallade “självmålning”. Denna vändpunkt markerade början på Munchs särpräglade stil – en präglad av råa känslor, förvrängda former och ett avståndstagande från naturalistisk representation. Hans resor till Paris under 1890-talet exponerade honom för den spirande postimpressionismen, där han absorberade influenser från konstnärer som Paul Gauguin, Vincent van Gogh och Henri de Toulouse-Lautrec. Den djärva färganvändningen, expressiva penseldragen och psykologiska intensiteten hos dessa mästare resonerade djupt med Munchs egna konstnärliga ambitioner. Han imiterade inte bara deras tekniker; han syntetiserade dem till något unikt hans eget – ett visuellt språk som förmådde uttrycka de djupaste och mest oroande mänskliga känslorna. Tiden i Berlin var också avgörande, då han kom i kontakt med dramatikern August Strindberg, vars utforskning av psykologiska teman ytterligare bränsle till Munchs konstnärliga undersökningar.

Ikoniska visioner: Verkens symbolik och betydelse

Munchs oeuvre är befolkat av bilder som har etsat sig fast i det kollektiva medvetandet. Skriet, kanske hans mest ikoniska verk, överskrider sin status som målning för att bli en universell symbol för existentiell ångest. Det virvlande, eldiga landskapet och figurens förvrängda ansikte uttrycker ett ursprungligt skrik mot universums likgiltighet. Madonna, ett kontroversiellt och djupt personligt verk, utforskar teman som sexualitet, moderskap och dödlighet med oroande ärlighet. Återkommande motiv som Det sjuka barnet – inspirerat av förlusten av systern Sophie – påminner smärtsamt om Munchs barndomstrauma och den ständigt närvarande dödens skugga. Melankoli I & II, kraftfulla framställningar av djup sorg och isolering, avslöjar en sårbarhet som är både djupt personlig och universellt relaterad. Dessa verk är inte bara representationer av yttre verklighet; de är fönster in i konstnärens själ, som erbjuder betraktaren en oförskräckt blick in i den mänskliga psykes mörkaste hörn. Munch strävade inte efter att skapa vackra bilder; han sökte sanningen – även om den var smärtsam och oroande.

Ett bestående arv: Historisk betydelse och inflytande

Edvard Munchs bidrag till modern konst är omätbart. Han står som en nyckelfigur i utvecklingen av expressionismen, banade väg för konstnärer som prioriterade subjektiva känslor framför objektiv representation. Hans kompromisslösa utforskning av universella mänskliga erfarenheter – kärlek, förlust, ångest och död – fortsätter att resonera med publiken idag, vilket befäster hans plats som en av de mest inflytelserika och bestående figurerna i konsthistorien. Hans verk har haft en djupgående inverkan på efterföljande generationer av konstnärer, influerat rörelser som tysk expressionism och bortom. Han vågade konfrontera den mörkare aspekten av det mänskliga tillståndet, utmanade konventionella uppfattningar om skönhet och konstnärlig representation. Även efter att ha uppnått berömmelse och erkännande – kulminerande i etableringen av Munchmuseet i Oslo – förblev hans personliga liv turbulent, präglat av perioder av psykisk instabilitet och isolering. Men genom allt detta fortsatte han att skapa, lämnade efter sig ett verk som fortsätter att provocera, utmana och inspirera. Munchs arv handlar inte bara om själva målningarna; det handlar om modet att konfrontera komplexiteten i den mänskliga existensen och att översätta dessa erfarenheter till konst som talar till de djupaste delarna av vår varelse.

Edvard Munch

Edvard Munch

1863 - 1944 , Sverige

Snabbfakta

  • Artistic Movement Or Style: Expressionism
  • Artists Or Movements Influenced By This Artist: ['Tysk Expressionism']
  • Artists Who Influenced This Artist:
    • Paul Gauguin
    • Van Gogh
  • Date Of Birth: 12 december 1863
  • Date Of Death: 23 januari 1944
  • Full Name: Edvard Munch
  • Nationality: Norsk
  • Notable Artworks:
    • The Scream
    • Madonna
    • The Sick Child
  • Place Of Birth: Ådalsbruk, Sverige
Utforska konstverk sorterade efter tema, stil och egenskaper.