The Assassination
Giclée / Umjetnički otisak
Giclée tisak muzejske kvalitete ili otisak na platnu uz brzu izradu i raznolike opcije završne obrade. ( Kupi ručno oslikano djelo
Prebacite na digitalnu sliku)
P118B €10
P118H €10
P118W €10
P438Z €10
P508JH €12
P508YH €12
P805H €10
P805Z €10
P919BZ €10
P919G €10
P919XJ €10
P959ZH €10
P968JZ €12
W106C €8
W218G €10
W218JH €8
W218Y €10
W307PJ €10
W316G €10
W316PJ €8
W316Y €10
W398PJ €8
W4111J €10
W500HY €15
W500JH €15
W692G €12
W849H €8
W940BG €15
W953PJ €8
Odaberite jednu od naših unaprijed definiranih veličina koje odgovaraju izvornim proporcijama umjetničkog djela.
Unesite potrebnu širinu i visinu kako bi odgovarali vašem okviru ili zidu. Print se može samo izrezati, nikada ne može biti veći od slike, stoga format s drugačijim omjerom stranica uzrokuje gubitak dijela slike. Prije bilo kakve štampe šaljemo vam digitalni prikaz (mockup) na odobrenje. Slika prikazana na ovoj stranici ne prikazuje stvarni rez — to prikazuje isključivo digitalni prikaz.
Dostava širom svijeta () u roku od 2 tjedna umjesto standardnih 4/5 tjedana. (17 Studeni)
Besplatna ekspresna dostava širom svijeta
Visokokvalitetno laneno platno
Potpuno osiguranje dostave
Jamstvo povrata carine i uvoznih poreza
Jamstvo vjernosti boja
Politika povrata u roku od 100 dana (samo u slučaju nedostataka)
Jamstvo povrata 100% novca
Popust na više proizvoda
The Assassination
Giclée / Umjetnički otisak
Veličina reprodukcije
-
Ukupna cijena
€ 56
A Stage of Macabre: Decoding James Ensor’s ‘The Assassination’
James Ensor's 'The Assassination' is a deeply unsettling and powerfully evocative work that plunges the viewer into a world of theatrical grotesquerie. This painting, characteristic of his mature style, isn’t simply a depiction of violence; it’s an exploration of societal anxieties, morbid fascination, and the performative nature of human experience.Subject & Composition: A Disturbing Spectacle
The artwork presents a chaotic scene centered around what appears to be a staged execution or, more accurately, the *presentation* of a corpse. Multiple figures are crammed into a shallow space, actively involved in preparing and displaying the body for public viewing. The composition is deliberately crowded and unsettling, with overlapping forms and intense interaction between subjects. This isn’t a moment captured; it's a performance unfolding before an unseen audience. The ambiguity of the setting – resembling a stage more than a realistic location – reinforces this sense of theatricality.Style & Technique: Expressionism at its Height
‘The Assassination’ is firmly rooted in the Expressionist tradition. Ensor employs distorted forms, exaggerated features, and a heightened emotional intensity to convey a feeling of unease and psychological turmoil. His brushwork is loose and gestural, contributing to the urgency and instability of the scene. The predominant use of organic and angular shapes further amplifies this unsettling effect. Oil on canvas is the medium, expertly handled with visible layering and texture that adds a raw quality to the work. The flat, diffused lighting – lacking strong shadows – emphasizes the flatness of the composition and contributes to its dreamlike, yet disturbing, atmosphere.Color & Emotional Impact: A Jarring Palette
The color palette is dominated by jarring combinations of reds, yellows, and browns. These aren’t harmonious hues; they clash and vibrate, creating a visceral reaction in the viewer. Red, often associated with violence and passion, dominates, while sickly yellows and earthy browns contribute to a sense of decay and morbidity. The overall effect isn't simply unpleasant; it's deliberately designed to provoke discomfort and force contemplation. The painting evokes feelings of morbid fascination, anxiety, and a profound sense of alienation.Historical Context & Symbolism: Ensor’s Worldview
James Ensor (1860-1949) was a Belgian painter who challenged artistic conventions throughout his career. Growing up in Ostend, a bustling port city, exposed him to diverse cultures and social realities that deeply influenced his art. He rejected academic traditions and embraced an intensely personal and often satirical style. ‘The Assassination’ reflects Ensor's critical view of society – its hypocrisy, its fascination with spectacle, and its indifference to suffering. The display of the corpse can be interpreted as a commentary on the sensationalism of public executions or, more broadly, the human tendency to turn tragedy into entertainment. His work often features masked figures, representing the hidden faces and deceptive appearances within society.Collecting & Interior Design: A Statement Piece
A high-quality reproduction of ‘The Assassination’ is a bold statement for any art collection or interior space. Its dramatic composition and unsettling imagery demand attention and spark conversation. While its dark subject matter might not suit every environment, it can be powerfully effective in spaces that embrace artistic risk and intellectual depth. Consider pairing it with minimalist furnishings to allow the artwork's intensity to take center stage, or juxtapose it with more serene pieces to create a compelling dialogue between contrasting styles.- Ideal for collectors of Expressionist art.
- A striking focal point in a modern living room or study.
- Adds depth and intrigue to a gallery wall.
Pitanja i odgovori
Koliko su boje djela "The Assassination" međusobno u harmoniji?
"The Assassination" autora James Ensor prikazuje Strong Color Unity kolorističku harmoniju.
Kolika je intenzitet boja u djelu "The Assassination" autora James Ensor?
Boje u djelu "The Assassination" autora James Ensor imaju Vivid intenzitet.
Gdje bi se trebala visiti reprodukcija djela "The Assassination" autora James Ensor?
Svojim Landscape oblikom, reprodukcija djela "The Assassination" idealna je za Living Room.
Srodna umjetnička djela
Biografija umjetnika
Rani život, obitelj i umjetničko obrazovanje
James Ensor rođen je 13. travnja 1860. godine u Ostendu, u Belgiji. Njegov identitet oblikirao je specifičan kulturni presjek: njegov je otac, James Frederic Ensor, rođen u Bruxellesu od engleskih roditelja, dok je majka, Maria Catherina Haegheman, bila Belgica. To dvostruko podrijetlo pružilo je temelj za perspektivu koja se često nalazila izvan uskih okvira lokalne tradicije. Odrastajući, umjetnik je živio unutar zidova trgovine suvenirima koju su u Ostendu vodili njegovi roditelji. To okruženje nije bilo samo mjesto boravka, već i spremište neobičnog i ukrasnog. Trgovina je bila prepuna školjaka, karnavalnih maski i neobičnih predmeta koji su pružili vizualni rječnik njegovom kasnijem radu.
Njegovo formalno obrazovanje u umjetnosti bilo je proces pokušaja i pogrešaka. Prije ulaska u strukturirano okruženje akademije, započeo je svoj umjetnički put pod vodstvom dvojice lokalnih slikara. Ta rani poduk pružila je tehničku osnovu koju će kasnije manipulirati i izobličavati. Od 1877. do 1880. godine pohađavao je Académie Royale des Beaux-Arts u Bruxellesu. Čak i unutar tih akademskih zidova, njegova su interesovanja ostala različita od krutih očekivanja institucije. On nije bio učenik status quo-a; bio je učenik predmeta koji su ga okruživali u Ostendu.
Evolucija njegovog umjetničkog stila
Ensorova rani rad bio je bez onog psihološkog trenja koje definira njegovo zrelo stvaralaštvo. U djelima kao što su Russian Music (1881) i The Drunkards (1883), djelovao je unutar prigušenog, realističkog okvira. Te kompozicije oslanjale su se na suzbušene tonove i tradicionalne prikaze svakodnevnog života, prikazujući umjetnika koji je još uvijek bio vezan uz gravitaciju realizma prije nego što je njegov vizualni jezik doživio radikalnu promjenu. Naposljetku je odbacio tu suzdržanost, birajući umjesto toga paletu koja je značajno posvijetlela kako je njegova tematika postajala sve bizarnija.
Preokret prema groteski bio je pokretan specifičnom fascinacijom maskom. Privlačili su ga plastični oblici i intenzivne boje karnavalnih maski koje su se nalazile u obiteljskoj trgovini suvenirima. Ti su predmeti nisu bili samo rekviziti; oni su postali središnji dio njegove estetike. Integrirao ih je u svoje mrtve natove kako bi uveo teatralnu kvalitetu, koristeći ih za narušavanje domaćinstva scene. Taj pomak prema iracionalnom omogućio mu je da nadilazi puku reprezentaciju i uđe u prostor psihološke napetosti.
- The Scandalized Masks (1883)
- The Oyster Eater (1882/1883)
- The Man of Sorrows (1891)
Ključna djela i glavne teme
Ensorova opsjednutost maskom i groteskom pruža izravnu vezu s psihološkim napetostima moderne ere. U djelu The Scandalized Masks (1883), utjelavio je rani interes za moć prerušavanja, koristeći karnavalski motiv kako bi razotkrio društvene pretvorstvo. Ta fascinacija teatralnim i uznemirujućim elementima nije bila puka stilistička odluka, već metoda istraživanja identiteta. Njegovo djelo iz 1882. godine, The Oyster Eater, pokazuje drugu stranu njegove sposobnosti rukovanja svjetlom i bojom, prikazujući njegovu sestru Mitche u sceni koja je izazvala konzervativna osjećaja Antverpenskog salona. Odbacivanje slike od strane tadašnjeg establishmenta naglašava trenja između njegove vizije i krutih normi tog vremena.
Umjetnikov prelazak prema agresivnijim, ekspresivnijim oblicima najočigledniji je u njegovim monumentalnim kompozicijama. Christ's Entry Into Brussels (1888-1889) djeluje kao preteča dvadesetoglasnog ekspresionizma, koristeći kaotičnu, jarkom bojom ispunjenu procesiju grotesknih figura kako bi parodirao moderno društvo. Taj osjećaj egzistencijalne borbe dodatno je izražen u djelu The Man of Sorrows (1891), uljanom platnu koje spaja Kristovo stradanje s uderljivom vizualnošću japanske Noh kazališne maske. Takva djela otkrivaju čovjeka koji koristi religijske i alegorijske teme kako bi izrazio duboko razočaranje ljudskim ponašanjem i društvenom ravnodušnošću.
Smrtnost i apsurd postojanja ostaju centralni motivi njegovog stvaralaštva. Skeletons Fighting over a Hanged Man (1891) koristi skeletne figure kako bi gledatelja suočio s stvarnošću propadanja i smrti. Ove ponavljajuće teme grjeha, iskušenja i krhkosti privida osiguravaju da njegovo radovi ostanu snažan predmet proučavanja. Njegova sposobnost da te mračne, često neugodne istine sintetizira u koherentan vizualni jezik ono je što definira njegov doprinos prijelazu prema modernizmu.
Gdje danas možete vidjeti njegova djela
Prisutnost James Ensorovih radova u vodećim svjetskim kolekcijama potvrđuje njegov trajni utjecaj na razvoj modernizma. U Antverpu, Kraljevski muzej likovnih umjetnosti čuva dva značajna djela: Čovjek s bolovima i Jeduća ostrva. Ova djela demonstriraju tehničku svestranost umjetnika koji je mampu kretati se od religijske napetosti do intimnih, kućnih scena. Njegov utjecaj proteže se preko Atlantika, gdje Muzej suvremene umjetnosti u New Yorku čuva Muke svetog Antona. To djelo ostaje primarni primjer njegovog prijelaza prema bizarnom i psihološkom istraživanju.
Doseg njegove vizualne ikonografije je doista globalan. Getty Center u Los Angelesu u svom opsegu ima Hristov ulazak u Bruisel, monumentalnu kompoziciju koja bilježi njegove najagresivnije društvene kritike. U međuvremenu, Umjetnički muzej Kimbell u Fort Worthu čuva Skeleti koji se griju. Ti razbacani lokacije osiguravaju da njegov vizualni jezik, definiran nepokolebljivim odbijanjem akademskih normi, ostane dostupan širokom krugu stručnjaka i umjetničkih promatrača diljem svijeta.
- Čovjek s bolovima
- Jeduća ostrva
- Muke svetog Antona
- Hristov ulazak u Bruisel
- Skeleti koji se griju
James Ensor
1860 - 1949 , Belgija
Osnovne informacije
- Artistic Movement Or Style:
- Simbolizam
- Ekspresionizam
- Artists Or Movements Influenced By This Artist:
- Ekspresionizam
- Surrealizam
- Artists Who Influenced This Artist:
- Pieter Bruegel stariji
- Francisco Goya
- James Abbott McNeill Whistler
- Date Of Birth: 1860
- Date Of Death: 1949
- Full Name: James Sidney Edouard Ensor
- Nationality: Belgijski
- Notable Artworks:
- Kristov ulazak u Bruxelles
- Čovjek s bolovima
- Jedačica kamenica
- Tribulacije svetog Antona
- Skeleti koji se bore oko vješala
- Place Of Birth: Ostend, Belgija

Opcija stakla dostupna je samo za dimenzije manje od 110 cm
