Paperikoko

Opiskelijoiden teosopas

Self portrait

Nimi Luokka Päivämäärä

Nicolas Poussin, Self portrait (1649). Vapaasti käytettävissä oleva teos. Katso tämä kangas liikkuvan valon alla: piirros, lakan alla oleva todellinen väri ja paljas pigmentti

Tiedot

Taiteilija
Nicolas Poussin artsdot.com/fi/artists/nicolas-poussin_fi/
Taiteilijan elinvuodet
1594 – 1665
Maalaus
1649
Tekniikka ja materiaali
Acrylic On Canvas
Taidesuuntaus
Baroque Painting Dramatic, theatrical pictures using deep shadow and strong diagonals to pull you into the action.
Artistic style
Classical
Influences
Italian Renaissance
Notable elements or techniques
Detailed rendering, diffused lighting
Subject or theme
Artist's self-representation

Kontekstissa

Self portrait — Nicolas Poussin

Teos on maalattu milloin?

  1. 1590
  2. 1600
  3. 1610
  4. 1620
  5. 1630
  6. 1640
  7. 1650
  8. 1660

Ylempi rivi: vuodet. Alempi rivi: taiteilijan ikä kunkin ajanjakson alussa ja lopussa — 0 syntyessä, 71 kuollessa.

Maalattu taiteilijan ollessa 55-vuotias. Taiteilija eli 71-vuotiaaksi. 170 tästä taiteilijasta luettelossamme olevista 212 päivätyöstä on tehty aiemmin.

Varjostettu: Nicolas Poussin elämäntyö (1594–1665) ▲ tämä teos, 1649 jokainen päivätty maalaus, vuosikymmen kerrallaan

Ensimmäiset teokset: vuoteen 1630 asti Keskeiset työvuodet: 1630–1648 Myöhäistuotanto: vuodesta 1648 alkaen

Nämä kolme vyöhykettä jakavat tämän luettelon teokset ensimmäiseen neljännekseen, keskimmäiseen puolikkaaseen ja viimeiseen neljännekseen. Ne eivät muodosta taiteilijan koko tuotantoa: ohut jakso voi olla aukko historiassa pikemminkin kuin hiljainen kausi. Samat vuodet, joiden varrelle taiteilijan elämä on piirtynyt

Vertaa seuraaviin

Valitse yllä oleva teos: nimeä kaksi asiaa, jotka siinä on yhteistä tämän kanssa, sekä yksi eroavaisuus.

Lisää teoksia, jotka sopivat tämän rinnalle: artsdot.com/fi/art/similar/nicolas-poussin-self-portrait-9GZNFH-en/

Värimaailma

Kuvan perusteella määritetty väripaletti

    Pääväri

    Espresso #5d4742

    Valittu paletti

    • #5D4742
    • #433633
    • #CD9679
    • #775D55

    Nämä värit osana taiteilijan koko palettia Etsi muita maalauksia värin perusteella

    Väripaletti
    Earthy Kuvan hallitseva väriperhe.
    Päävärin nimi
    Espresso
    Voimakkuus
    Monochromatic Kuinka kylläisiä ja vaihtelevia värit ovat, yhdestä hillitystä sävystä moniin kirkkaisiin sävyihin.
    Kontrasti
    Serene Kuinka paljon värien valoisuus ja kylläisyys vaihtelevat teoksen eri kohdissa.
    Harmonia
    Unified Palette Kuinka hyvin värit toimivat yhdessä, vastakohtaisuudesta täydelliseen yhtenäisyyteen.
    Kirkkaus
    Deep_shadow Kuvan yleinen valoisuus tai tummuusaste, syvistä varjoista kirkkaisiin korostuksiin.
    Kylläisyys
    Muted Värien puhtaus ja voimakkuus vaihtelevat lähes harmaasta täysin eloisaan.

    Missä päin maailmaa tätä maalausta katsotaan?

    • alle 1%
    • 1–3%
    • 3–8%
    • 8–20%
    • 20% ja yli
    Tässä teoksessa on yksinään liian vähän rekisteröityjä vierailijoita kartoitettavaksi, joten levyssä näkyvät kaikki Nicolas Poussin:n teokset viimeisen kahdentoista kuukauden ajalta — yhteensä 52 maata. Mistä nämä luvut ovat peräisin

    Kymmenen johtavaa maata

    1. 1 Kiina 37,3%
    2. 2 Ranska 15,7%
    3. 3 Yhdysvallat 8,7%
    4. 4 Hongkong 7,5%
    5. 5 Singapore 6,9%
    6. 6 Romania 5,5%
    7. 7 Italia 3,1%
    8. 8 Espanja 2,7%
    9. 9 Saksa 2,0%
    10. 10 Georgia 1,4%
    11. · 42 muuta maata 9,2%

    Etsi kartalta kolme tumminta maata. Sijaitseeko tätä maalausta säilyttävä museo jossakin näistä maista? Kirjoita yksi syy, miksi kaukana asuvat ihmiset saattaisivat katsoa sitä.

    Nicolas Poussin teosten 20 katsotuimmat teokset

    1. 1 Et in Arcadia Ego (Poussin), 1638 15,3%
    2. 2 Et in Arcadia Ego, 1637 2,2%
    3. 3 Jäähyvärituokio, 1626 2,2%
    4. 4 Sabinen naisten ryöstö, 1637 1,8%
    5. 5 Eko ja Narcis, 1628 1,6%
    6. 6 Germanaagin kuolema, 1627 1,5%
    7. 7 A Roman Road, 1648 1,3%
    8. 8 Runoilijan Inspiraatio, 1630 1,3%
    9. 9 Bacchusin voitto, 1636 1,3%
    10. 10 Sabineiden naisten sieppaus, 1634 1,1%
    11. 11 Lahkon kultteroiminen, 1634 1,0%
    12. 12 The Seven Sacraments, Eucharist 1,0%
    13. 13 Joosuan voitto amorilaisista, 1625 0,9%
    14. 14 Aika paljastaa totuus kateuden ja ristiriitojen kanssa, 1640 0,9%
    15. 15 Neptunuksen voitto, 1634 0,8%
    16. 16 Neitsyen taivaaseenotto, 1650 0,8%
    17. 17 Apollo and Daphne, 1625 0,8%
    18. 18 Egyptiläinen matka lepää 0,8%
    19. 19 Kristuksen Baptismi, 1642 0,8%
    20. — Self portrait, 1649 tämä maalaus 0,0%

    Yhdessä nämä teokset muodostavat 37,4% kaikesta huomiosta, jonka tämän taiteilijan maalaukset ovat saaneet viimeisen kahdentoista kuukauden aikana. Luettelossa on 333 tämän taiteilijan teosta, joista 265 on katsottu vähintään kerran. Tätä maalausta ei ole vielä katsottu kyseisellä ajanjaksolla — se sulkee listan ilman sijoitusta. Sama laskutapa kuukausittain

    Palkit sijoittuvat huomion, eivät laadun mukaan. Valitse ylin teos ja tämä: nimeä yksi asia, joka voisi tehdä maalauksesta kuuluisan muutenkin kuin sen teknisen taituruuden perusteella.

    Tietoja teoksesta

    Self portrait — Nicolas Poussin

    Self Portrait

    Nicolas Poussin’s “Self Portrait” (1649) transcends mere depiction; it embodies the very essence of Baroque artistic ambition and intellectual contemplation. Painted during his formative years in Rome, this intimate canvas offers a glimpse into the mind of one of France's most influential painters—a man wrestling with questions of identity and striving to capture the sublime beauty of the natural world through meticulous observation and masterful execution.

    The portrait itself is deceptively simple in its composition. Centered on Poussin’s face and upper torso, it eschews elaborate ornamentation for a stark elegance that underscores his focus on artistic creation. He sits at a table littered with sketches and writing tools—a quill pen poised delicately above an open book—suggesting not just the act of painting but also the pursuit of knowledge and philosophical inquiry. The subtle asymmetry introduced by the placement of the book subtly directs the viewer’s gaze, inviting contemplation alongside the artist himself.

    Dominating the palette is a muted symphony of earthy tones: browns that evoke the Tuscan landscape he so admired, grays mirroring the solemnity of his subject matter, and creams highlighting the luminosity of his skin. While warmer hues—particularly in the flesh tones—add depth and warmth to the depiction, the overall effect is one of subdued grandeur, reflecting Poussin’s commitment to capturing beauty with restraint and precision. The artist's technique demonstrates mastery of oil paint, evident in the smooth blending of colors and the subtle gradations of light and shadow that sculpt his face and torso—a hallmark of Baroque painting’s dedication to realism.

    Beyond its aesthetic qualities, “Self Portrait” resonates deeply with symbolic significance. The quill pen and book represent not merely instruments of craft but emblems of intellectual curiosity and artistic inspiration. Poussin's furrowed brow and serious expression convey a palpable sense of introspection—a recognition of the burdens inherent in pursuing creative excellence while simultaneously striving to distill the grandeur of nature into visual form. It’s a portrait that speaks volumes about the artist’s inner life, mirroring his unwavering belief in the transformative power of art.

    This artwork stands as a testament to Poussin's profound engagement with classical ideals—particularly those championed by Raphael and Michelangelo—and exemplifies the Baroque fascination with capturing emotion and conveying moral contemplation. Its enduring appeal lies in its ability to transport viewers back to a pivotal moment in artistic history, reminding us that true beauty resides not only in visual splendor but also in intellectual depth and spiritual resonance. A reproduction of this masterpiece would undoubtedly enrich any interior space, fostering reflection and inspiring admiration for the legacy of Nicolas Poussin—a painter who dared to confront both the sublime and the self.

    Taiteilija ja museo

    Taiteilija

    Nicolas Poussin

    Syntynyt Les Andelys, Ranska

    Nicolas Poussin – Klassinen ranskalainen maalari

    Nicolas Poussin, nimi joka synnyttää klassisen ranskan maalauksen suurta yleisöä, oli kuitenkin sielu syvästi juurtunut italialaiseen maahan suurimmaksi osaksi hänen taiteellista uraansa. Hän syntyi Les Andelysissa, Normandian alueella kesällä 1594 ja hänen varhaiset vuotesi pysyvät jonkin verran mysteerinä, mutta ne asettivat varmasti pohjan uralle, joka muutti merkittävästi ranskan taiteen perinnettä. Hän opiskeli lyhyesti Pariisissa aikojen alussa 1610-luvulla, imien vaikutuksia vähemmän tunnetuista artisteista tuohon aikaan, mutta hänen matkansa Roomaan vuonna 1624 sytytti todellakin hänen taiteellisen kohtalonen. Tämä ei ollut pelkästään maantieteellinen siirtymä; se oli sukeltaminen antiikin sydämeen, pyhäkkö italialaisen inspiraation lähteelle, joka määrittäisi hänen esteettisen näkövyytensä. Poussinin ensimmäiset maalauksensa olivat tunnusmerkki venetsiläisten mestarien vaikutuksesta kuten Titian, mutta jopa näissä varhaisissa töissään kehittyi kasvava tunne järjestystä ja älyllistä syvyyttä – mikä oli ennusmerkki tyylille, jonka hän niin täydellisesti viimeisteli.

    Rooman vuodet: Klassisen ihanteen muotoilu

    Rooma ei ollut Poussinille pelkästään studio; se oli hänen älyllinen kryysi. Hän löysi itsensä keskelle vilkasta ympäröivää yhteisöä tutkijoita, arkeologeja ja muita artisteja, erityisesti Cassiano dal Pozzoa, jonka syvä tietämys antiikin ajoista vaikutti voimakkaasti taiteilijan lähestymistapaan. Dal Pozzonin omistautuminen yksityiskohtaisen dokumentoinnin tekemiseen muinaisista raunioista loi Poussinille syvän kunnioituksen historiallisen tarkkuuden suhteen ja halun maalauksiinsa tuoda tunne ajattomuudesta. Tämä aikakausi näki Poussinin poikkeavan joistakin hänen aikansa suurimmista artisteista, vaan hän omaksui tyylin, joka oli tunnusmerkki selkeydelle, tasapainolle ja tarkoitukselliselle painopisteelle linjoille. Hän opiskeli huolellisesti Rafaelin töitä, imien niiden harmonisen järjestelyn ja gracen muodot sekä pyrki samalla inspiraatiota antiikin patsaskunnalta ja kirjallisuudelta kuten Ovidiuksen Muodonmuutokset. Hän alkoi maalata henkilöitä antiikin historiasta ja mytologiasta, jotka eivät olleet pelkästään koristeellisia elementtejä vaan ilmentymä moraalisille ihmisarvoille ja filosofisille ihanteille. Hänen työnsä kehittyivät klassisen vaikutuksen pohjalta, mutta myös henkilökohtaisen näkökulman kautta. Hän oli erityisesti vaikuttunut Rafaelin tyylistä ja hänen täydellisestä järjestelystään sekä yksityiskohtien huolellisuudesta.

    Historia, mytologia ja pyhäkoulu

    Poussinin taiteellinen tuotanto oli hämmästyttävän monipuolinen, mutta pysyi johdonmukaisesti yhteydessä näihin keskeisiin periaatteisiin. Hän maalasi usein kohtauksia antiikin historiasta – esimerkiksi Germauksen traginen kohtalo – täynnä stoista kunnioitusta ja moraalin painoa. Hänen mytologiset maalaukset eivät olleet pelkästään kertomuksia tutuksi tulleista tarinoista; ne olivat ihmisen luonnon tutkimuksia, jotka olivat usein täynnä allegorisia merkityksiä. Arcadia-sarja, erityisesti ikoninen Et in Arcadia ego, tuli tunnusmerkiksi hänen filosofiselle syvyydelleen ja kannusti pohdintaan kuolevaisuudesta sekä muiston pysyvyydestä. Hän ei ollut pelkästään jäljitellyt Rafaelin tyyliä vaan hän oli kehittänyt oman henkilökohtaisen näkökulmansa taiteeseen. Hänen työnsä keskittyivät erityisesti klassisen ihmisen arvoihin ja filosofiseen tietoisuuteen. Hän pyrki luomaan maalauksiaan täydelliseksi sekä yksityiskohtien huolellisuudella että henkilökohtaisen näkökulman kautta.

    Klassinen vaikutus ranskan taiteeseen

    Poussinin vaikutus ranskan taiteeseen oli valtava, vaikka hän olisi käyttänyt suurimman osan työstänsä ulkona. Hän palasi Pariisiin lyhyesti vuonna 1640 kardinaali Richelieun pyynnöstä ensimmäiseksi maalariksi kuninkaalle, mutta hän tunsi itseään tukahduneeksi kuninkaan linnan intrigojen ja vaatimusten keskellä. Hän lähti pian Roomaan uudelleen, jossa hän jatkoi maalaamista kuolemaansa vuonna 1665. Hänen omistautumisensa klassisille periaatteille loi standardin taiteelliselle koulutukselle ja käytännölle Ranskassa ja vaikutti sukupolviin seuraavia artisteja. Hänestä tuli keskeinen henkilö Académie Royale de Peinture et de Sculpture, vahvistaen asemansa klassisen ranskan taiteen kulmakivenä. Taiteilijoita kuten Jacques-Louis David ja Paul Cézanne tunnustivat avoimesti Poussinin tarkkaan harkitun lähestymistavan ja älyllisen syvyyden vaikutuksen. Hänen työnsä jatkoi klassisen ihanteen kannattamista Ranskassa ja hänestä tuli yksi ranskan taiteen keskeisistä henkilöistä. Hän oli erityisesti vaikuttunut Rafaelin tyylistä ja hänen täydellisestä järjestelystään sekä yksityiskohtien huolellisuudesta. Hänen työnsä kehittyivät klassisen vaikutuksen pohjalta, mutta myös henkilökohtaisen näkökulman kautta.

    Merkittäviä teoksia: Germauksen kuolema, Seitsemän sakramenttia, Rooman tie, Orion häikäisee aurinkoa etsien, Vuodenajat.

    Keskeiset ominaisuudet: Klassinen kompositiio, linjat ja yksityiskohtien huolellisuus sekä historiallinen ja mytologinen teema.

    Mistä lukea lisää

    Löydä tämä verkosta

    QR-koodi, joka linkittää Self portrait lataussivulle

    artsdot.com/fi/art/download/nicolas-poussin-self-portrait-9GZNFH-en/

    Teoksen lähdeviite

    MLA
    Poussin, Nicolas. Self portrait. 1649, https://artsdot.com/fi/art/nicolas-poussin-self-portrait-9GZNFH-en/
    APA
    Poussin, Nicolas (1649). Self portrait [Painting]. https://artsdot.com/fi/art/nicolas-poussin-self-portrait-9GZNFH-en/
    Chicago
    Nicolas Poussin. Self portrait. 1649. https://artsdot.com/fi/art/nicolas-poussin-self-portrait-9GZNFH-en/
    Harvard
    Poussin, Nicolas (1649) Self portrait. Available at: https://artsdot.com/fi/art/nicolas-poussin-self-portrait-9GZNFH-en/

    Katso tarkemmin

    Self portrait — Nicolas Poussin

    Katso tarkemmin

    Vastaa omilla sanoillasi. Tässä ei ole vääriä vastauksia – on vain vastauksia, jotka pystyt perustelemaan.

    1. Mikä kiinnittää huomiosi ensimmäisenä ja miksi?
    2. Mitkä värit tai muodot luovat tunnelman – ja mikä se tunnelma on?
    3. Kuinka monta kasvoa löydät? ____ (luettelossamme on 1 — oletko samaa mieltä?)
    4. Luettelomme on luokitellut tämän teoksen seuraaviin aiheisiin: classical art, mythology, renaissance influence. Oletko samaa mieltä? Mitä lisäisit tai poistaisit?
    5. Katso takaisin aiemmin tässä oppaassa esiteltyyn teokseen Sabinen naisten ryöstö (1637). Nimeä kaksi asiaa, jotka se jakaa tämän teoksen kanssa, sekä yksi eroavaisuus.

    Vastauksesi

    Kirjoita lyhyt kappale tästä teoksesta. Hyödynnä tämän oppaan aiempia osioita sekä yllä antamiasi vastauksia.

    Kysymykset ja vastaukset

    Miten teoksen Nicolas Poussin:n "Self portrait" väripaletti on kuvattu?

    Nicolas Poussin:n "Self portrait"-teoksessa käytetään Earthy-väripalettia. Paletti tiivistää teoksen yleisen värikarakterin.

    Miten "Self portrait" asettuu osaksi Nicolas Poussin'n teemoja ja tyyliä?

    "Self portrait" jakaa Nicolas Poussin'n muiden teosten kanssa Baroque Painting-tyylin sekä toistuvat teemat: roman antiquity, religious allegory, intellectual reflection, baroque idealism, artist legacy.

    Voinko katsoa teosta "Self portrait" koko näytön diashow'na?

    Diaporama on saatavilla: Nicolas Poussin:n "Self portrait" -teoksen Diaesitys -sivu.