Vasilij Kandinskij Publikum & popularitet på ArtsDot.com

1866 – 1944

Hvad er denne side?

Denne side viser, hvor mange personer der besøger siderne for Vasilij Kandinskij på denne hjemmeside. Et besøg betyder, at én person har åbnet en side. Hvert diagram nedenfor har sin egen korte forklaring.

Statistikkerne blev nulstillet den 1. juli 2026 — der er ikke tilgængelige data før denne dato.

Vasilij Kandinskij: tallene på få linjer

Komposition VIII er stjernen: 41.100 besøg i de sidste tolv måneder, hvilket svarer til 15% af alle visninger af Vasilij Kandinskij. Næste er Komposition VII og Improvisation. Ravin. Samlet set giver kunstnersiden (19.600 besøg) og værkerne (258.500 besøg) i alt 278.100 besøg. Interessen stiger, med 62% flere besøg mellem Aug 2026 og Sept 2026. Bedste måned: Jul 2026 (163.700 besøg). Publikums mest anvendte sprog: engelsk (21%), tysk (11%) og italiensk (11%). De største målgrupper efter land: USA (10%), Tyskland (8%) og Sverige (7%). Efter enhed: enheder (74%), telefoner (24%) og tablets (2%). Besøgene favoriserer Åndelig (Følelsesmæssig stemning), med 46% af besøgene mod 17% af kataloget.

Vasilij Kandinskij: 10 værker som folk ser først

Hvert værk nedenfor er blevet åbnet af rigtige besøgende på ArtsDot.com i løbet af de sidste tolv måneder. Rang 1 er det mest besøgte af Vasilij Kandinskij.

  1. Komposition VIII 1 Komposition VIII, 1923 41.100 besøg · 14,7%
  2. Komposition VII 2 Komposition VII, 1913 14.600 besøg · 5,2%
  3. Improvisation. Ravin 3 Improvisation. Ravin, 1914 12.800 besøg · 4,6%
  4. Første Abstrakt Vandfarve 4 Første Abstrakt Vandfarve, 1910 11.200 besøg · 4,0%
  5. Gul, Rød og Blå 5 Gul, Rød og Blå, 1925 8.200 besøg · 2,9%
  6. På Hvid II 6 På Hvid II, 1923 5.900 besøg · 2,1%
  7. All Saints dag I 7 All Saints dag I, 1911 4.000 besøg · 1,4%
  8. Ud af Murnau med tog og borg 8 Ud af Murnau med tog og borg, 1909 3.400 besøg · 1,2%
  9. Interior (My dining room) – Udstilling (Min spisestue) 9 Interior (My dining room) – Udstilling (Min spisestue), 1909 3.400 besøg · 1,2%
  10. Studie til "Komposition VII" 10 Studie til "Komposition VII", 1913 3.000 besøg · 1,1%

Hvornår besøger folk Vasilij Kandinskij-siden?

Hver søjle repræsenterer én måned og viser antallet af sidevisninger for denne kunstner i den pågældende måned over de seneste tolv måneder.

Datatabel
MånedKunstnersideSider for værker
Okt 202500
Nov 202500
Dec 202500
Jan 202600
Feb 202600
Mar 202600
Apr 202600
Maj 202600
Jun 20262007.700
Jul 20264.700159.000
Aug 20263.20037.400
Sept 202611.50054.400

Hvornår bliver værkerne fra Vasilij Kandinskij vist?

Hver søjle repræsenterer én måned. Den viser det samlede antal besøg på alle denne kunstners værksider, måned for måned, over et år.

De månedlige tal for begge grafer findes i den første tabel ovenfor.

Hvad er de mest populære værker af Vasilij Kandinskij, måned for måned?

Hver række repræsenterer et populært kunstværk. Hver søjle viser, hvor mange besøg det pågældende kunstværk fik i løbet af en måned. Højere søjler betyder flere besøg den måned.

Datatabel
KunstværkOkt 2025Nov 2025Dec 2025Jan 2026Feb 2026Mar 2026Apr 2026Maj 2026Jun 2026Jul 2026Aug 2026Sept 2026
Komposition VII0000000003.8004.4004.300
Den blå ryger0000000009000100
Gul, Rød og Blå0000000004.5009002.300
Komposition VIII00000000010.70012.50014.600
Improvisation. Ravin0000000004.5003.4003.900
På Hvid II0000000002.6004002.400
Komposition X0000000001.300300500
Første Abstrakt Vandfarve000000002003.6002.5004.300
Komposition IX00000000100500400900
Improvisation 28 (anden udg…000000001001.2006001.000

Hvilke enheder bruger Vasilij Kandinskijs publikum?

Hver del repræsenterer en enhedstype: telefon, tablet eller computer. Jo større delen er, desto flere besøg kom fra den enhedstype i løbet af de sidste tolv måneder.

Datatabel
EnhedBesøgDel
enheder205.10073,8%
telefoner66.10023,8%
tablets6.9002,5%

Hvilke sprog taler Vasilij Kandinskijs publikum?

Hver del repræsenterer ét sprog. Jo større delen er, desto flere besøgende har brugt hjemmesiden på det pågældende sprog i løbet af de sidste tredive dage. Kun de ti største vises.

Datatabel
SprogBesøgDel
engelsk2.90020,6%
tysk1.50010,6%
italiensk1.50010,6%
russisk1.1007,8%
spansk9006,4%
svensk7005,0%
Chinese7005,0%
fransk6004,3%
arabisk5003,5%
finsk5003,5%

Hvor mange daglige besøg er der hos Vasilij Kandinskij i de næste tre uger?

Hver søjle repræsenterer én dag. De første søjler viser antallet af besøg i de seneste tre uger. Søjlerne i den anden farve er vores estimat for de næste tre uger.

Datatabel
DagBesøg
søn 4 Okt5.800
man 5 Okt5.900
tir 6 Okt4.200
ons 7 Okt3.700
tor 8 Okt5.000
fre 9 Okt3.700
lør 10 Okt2.000
søn 11 Okt3.600
man 12 Okt4.500
tir 13 Okt6.500
ons 14 Okt4.400
tor 15 Okt6.300
fre 16 Okt5.000
lør 17 Okt4.000
søn 18 Okt5.400
man 19 Okt7.900
tir 20 Okt7.700
ons 21 Okt10.000
tor 22 Okt8.100
fre 23 Okt5.400
lør 24 Okt4.600
søn 25 Okt (forventet)7.400
man 26 Okt (forventet)9.200
tir 27 Okt (forventet)9.200
ons 28 Okt (forventet)9.100
tor 29 Okt (forventet)9.700
fre 30 Okt (forventet)7.100
lør 31 Okt (forventet)5.300
søn 1 Nov (forventet)8.300
man 2 Nov (forventet)10.300
tir 3 Nov (forventet)10.300
ons 4 Nov (forventet)10.200
tor 5 Nov (forventet)10.900
fre 6 Nov (forventet)7.900
lør 7 Nov (forventet)6.000
søn 8 Nov (forventet)9.100
man 9 Nov (forventet)11.200
tir 10 Nov (forventet)11.300
ons 11 Nov (forventet)11.100
tor 12 Nov (forventet)11.900
fre 13 Nov (forventet)8.600
lør 14 Nov (forventet)6.500

Hvad folk spørger om Vasilij Kandinskij

Hvilke værker af Vasilij Kandinskij bliver der åbnet mest for?

Komposition VIII først med 41.100 besøg eller 15% af visningerne. 10 værker er rangeret højere.

Hvor stort er publikummet for Vasilij Kandinskij på ArtsDot.com?

278.100 besøg på tolv måneder: 19.600 til kunstnersiden og 258.500 til dens værker.

Hvilke enheder tiltrækker publikummet til Vasilij Kandinskij?

Publikum kommer fra enheder (74%), telefoner (24%) og tablets (2%); enheder står for 74% af besøgene.

Hvilke sprog taler publikummet hos Vasilij Kandinskij?

engelsk (21%), tysk (11%) og italiensk (11%). Det primære sprog, engelsk, udgør 21% af de besøgende.

Hvilke værker af Vasilij Kandinskij passer bedst til de besøgendes smag?

Værker tagget med Åndelig (Følelsesmæssig stemning) udgør 46% af de besøg, selvom de kun udgør 17% af kataloget.