Tizian Besøgsstatistikker og mest sete værker

1490 – 1576

Hvad er denne side?

Denne side viser, hvor mange personer der besøger siderne for Tizian på denne hjemmeside. Et besøg betyder, at én person har åbnet en side. Hvert diagram nedenfor har sin egen korte forklaring.

Statistikkerne blev nulstillet den 1. juli 2026 — der er ikke tilgængelige data før denne dato.

Den korte version for Tizian

Folk åbner Assumption of Mary oftere end noget andet værk af Tizian: 15.200 besøg i løbet af tolv måneder, eller 8% af alt hvad der er blevet vist. Helligdommens Opstigning og Venus af Urbino fuldender podiet. Tizian fik i alt 180.900 besøg, heraf 12.400 på kunstnersiden og 168.500 på tværs af værkerne. Trenden er svagt faldende: 12% færre besøg i Sept 2026 end i Aug 2026. Jul 2026 var højdepunktet med 113.800 besøg. Siden blev læst på engelsk (22%), spansk (14%) og italiensk (6%). Publikum er fordelt over USA (11%), Spanien (9%) og Italien (9%). Besøg fordelt på enheder (65%), telefoner (32%) og tablets (3%). Én smag skiller sig ud: Udsagn (Kontrast) står for 53% af de besøg, selvom den kun udgør 16% af kataloget.

Top 10: de værker fra Tizian, som folk oftest åbner

En rangering baseret på faktiske besøg, ikke på katalogscore: de 10 værker af Tizian, der er blevet åbnet oftest på ArtsDot.com i løbet af tolv måneder.

  1. Assumption of Mary 1 Assumption of Mary, 1516 15.200 besøg · 8,5%
  2. Helligdommens Opstigning 2 Helligdommens Opstigning, 1516 14.700 besøg · 8,2%
  3. Venus af Urbino 3 Venus af Urbino, 1538 4.600 besøg · 2,6%
  4. Diana og Aktaeon 4 Diana og Aktaeon 4.500 besøg · 2,5%
  5. Bacchus og Ariadne 5 Bacchus og Ariadne, 1523 4.200 besøg · 2,3%
  6. Korsfæstelsen 6 Korsfæstelsen, 1555 4.000 besøg · 2,2%
  7. Portræt af Karl V siddende 7 Portræt af Karl V siddende, 1548 3.500 besøg · 2,0%
  8. Portræt af Alfonso d’Avalos, i rustning med en page 8 Portræt af Alfonso d’Avalos, i rustning med en page, 1533 1.900 besøg · 1,1%
  9. Jomfru Marias himmelfart (detalje) 9 Jomfru Marias himmelfart (detalje), 1516 1.900 besøg · 1,1%
  10. Champetrekoncert 10 Champetrekoncert 1.700 besøg · 0,9%

Hvor populær er Tizian-siden, måned for måned?

Hver søjle repræsenterer én måned og viser antallet af sidevisninger for denne kunstner i den pågældende måned over de seneste tolv måneder.

Vis tallene bag dette diagram
MånedKunstnersideSider for værker
Okt 202500
Nov 202500
Dec 202500
Jan 202600
Feb 202600
Mar 202600
Apr 202600
Maj 202600
Jun 202602.800
Jul 20265.400108.400
Aug 202670033.500
Sept 20266.30023.800

Hvor meget opmærksomhed får værkerne fra Tizian samlet set?

Hver søjle repræsenterer én måned. Den viser det samlede antal besøg på alle denne kunstners værksider, måned for måned, over et år.

De månedlige tal for begge grafer findes i den første tabel ovenfor.

Hvordan sammenligner de mest populære værker af Tizian sig over året?

Hver række repræsenterer et populært kunstværk. Hver søjle viser, hvor mange besøg det pågældende kunstværk fik i løbet af en måned. Højere søjler betyder flere besøg den måned.

Vis tallene bag dette diagram
KunstværkOkt 2025Nov 2025Dec 2025Jan 2026Feb 2026Mar 2026Apr 2026Maj 2026Jun 2026Jul 2026Aug 2026Sept 2026
Venus af Urbino000000001002.4006001.500
Helligdommens Opstigning0000000001.70011.900900
Hellig og profan kærlighed00000000050000
Bacchus og Ariadne000000001001.9001.800400
Abduction of Europa000000000000
The Feast of the Gods000000000000
Portrait of Emperor Charles…00000000000200
Champetrekoncert000000000600400500
Diana og Aktaeon000000001001.6004002.300
The flaying of marsyas, sta…000000000000

Telefoner, tablets eller computere: hvordan bliver Tizian set?

Hver del repræsenterer en enhedstype: telefon, tablet eller computer. Jo større delen er, desto flere besøg kom fra den enhedstype i løbet af de sidste tolv måneder.

Vis tallene bag dette diagram
EnhedBesøgDel
enheder117.40064,9%
telefoner58.00032,1%
tablets5.5003,0%

På hvilke sprog læses Tizian?

Hver del repræsenterer ét sprog. Jo større delen er, desto flere besøgende har brugt hjemmesiden på det pågældende sprog i løbet af de sidste tredive dage. Kun de ti største vises.

Vis tallene bag dette diagram
SprogBesøgDel
engelsk2.90022,0%
spansk1.80013,6%
italiensk8006,1%
japansk8006,1%
tysk7005,3%
slovakisk7005,3%
rumænsk6004,5%
russisk6004,5%
polsk5003,8%
portugisisk5003,8%

Hvordan ser de daglige besøg hos Tizian ud, og hvad er prognosen?

Hver søjle repræsenterer én dag. De første søjler viser antallet af besøg i de seneste tre uger. Søjlerne i den anden farve er vores estimat for de næste tre uger.

Vis tallene bag dette diagram
DagBesøg
man 5 Okt1.400
tir 6 Okt1.000
ons 7 Okt2.800
tor 8 Okt3.400
fre 9 Okt2.200
lør 10 Okt2.300
søn 11 Okt1.400
man 12 Okt3.000
tir 13 Okt1.800
ons 14 Okt2.500
tor 15 Okt1.800
fre 16 Okt1.900
lør 17 Okt1.700
søn 18 Okt2.500
man 19 Okt4.800
tir 20 Okt3.000
ons 21 Okt4.300
tor 22 Okt2.700
fre 23 Okt2.400
lør 24 Okt3.200
søn 25 Okt3.800
man 26 Okt (forventet)4.800
tir 27 Okt (forventet)3.000
ons 28 Okt (forventet)5.000
tor 29 Okt (forventet)4.200
fre 30 Okt (forventet)3.400
lør 31 Okt (forventet)3.800
søn 1 Nov (forventet)4.000
man 2 Nov (forventet)5.400
tir 3 Nov (forventet)3.400
ons 4 Nov (forventet)5.700
tor 5 Nov (forventet)4.700
fre 6 Nov (forventet)3.800
lør 7 Nov (forventet)4.300
søn 8 Nov (forventet)4.500
man 9 Nov (forventet)5.900
tir 10 Nov (forventet)3.700
ons 11 Nov (forventet)6.200
tor 12 Nov (forventet)5.100
fre 13 Nov (forventet)4.200
lør 14 Nov (forventet)4.600
søn 15 Nov (forventet)5.000

Tizian: hurtige svar

Hvad er det mest viste værk af Tizian?

Det er Assumption of Mary: 15.200 besøg, hvilket svarer til 8% af visningerne for Tizian. Listen ovenfor går ned til nummer 10.

Hvor mange besøg får Tizian?

180.900 i de sidste tolv måneder, hvoraf 12.400 på kunstnersiden og 168.500 på de enkelte værker.

Kigger folk på Tizian på en telefon eller en computer?

Begge: besøgsfordeling som enheder (65%), telefoner (32%) og tablets (3%); enheder fører med 65%.

Læser folk om Tizian på flere sprog?

Ja: engelsk (22%), spansk (14%) og italiensk (6%). engelsk er den største med 22%.

Er der en bestemt type værker af Tizian, som folk foretrækker?

Ja, Udsagn (Kontrast): 53% af besøgene for 16% af kataloget.