Hvad er denne side?
Denne side viser, hvor mange personer der besøger siderne for Shibata Zeshin på denne hjemmeside. Et besøg betyder, at én person har åbnet en side. Hvert diagram nedenfor har sin egen korte forklaring.
Shibata Zeshin i overblik
I løbet af de sidste tolv måneder var Doll Festival det mest viste værk af Shibata Zeshin på ArtsDot.com: 400 visninger, hvilket udgør 13% af alle visninger af kunstnerens værker. Efterfulgt af Kettle and Box with Paint Brushes og Flowers and Leaves. I alt var der 4.000 besøg hos Shibata Zeshin: 1.600 på kunstnerens side og 2.400 på siderne for de enkelte værker. Interessen er faldet en smule: antallet af besøg faldt med 88% fra Aug 2026 til Sept 2026. Den travleste måned var Jul 2026 med 2.900 besøg. Folk browser på enheder (82%), telefoner (15%) og tablets (2%). Besøgende har en præference for Seren (Kontrast): 43% af besøgene gik til sådanne værker, som udgør 26% af kunstnerens katalog.
De 10 mest viste værker af Shibata Zeshin
Dette er de 10 værker af Shibata Zeshin, som er blevet åbnet mest på ArtsDot.com i løbet af de sidste tolv måneder, sorteret efter flest visninger først.
-
1
Doll Festival, 1800
400 besøg · 13,3%
-
2
Kettle and Box with Paint Brushes, 1882
300 besøg · 10,0%
-
3
Flowers and Leaves
300 besøg · 10,0%
-
4
Lacquer Paintings of Various Subjects: Bird and Willow in Snow, 1882
200 besøg · 6,7%
-
5
Carp in Waves (Zeshin) and Eagle on a Branch (Rosetsu reverse), 1800
100 besøg · 3,3%
-
6
Waterfall and Monkeys, 1872
100 besøg · 3,3%
-
7
Lacquer Paintings of Various Subjects Snow Shelter for a Tree with Sparrow, 1882
100 besøg · 3,3%
-
8
Brush, 801
100 besøg · 3,3%
-
9
Fans and Flowers, 1912
100 besøg · 3,3%
-
10
Rice Stacks and Trees
100 besøg · 3,3%
Hvor mange besøger Shibata Zeshin-siden hver måned?
Hver søjle repræsenterer én måned og viser antallet af sidevisninger for denne kunstner i den pågældende måned over de seneste tolv måneder.
Se tallene
| Måned | Kunstnerside | Sider for værker |
|---|---|---|
| Okt 2025 | 0 | 0 |
| Nov 2025 | 0 | 0 |
| Dec 2025 | 0 | 0 |
| Jan 2026 | 0 | 0 |
| Feb 2026 | 0 | 0 |
| Mar 2026 | 0 | 0 |
| Apr 2026 | 0 | 0 |
| Maj 2026 | 0 | 0 |
| Jun 2026 | 100 | 100 |
| Jul 2026 | 900 | 2.000 |
| Aug 2026 | 600 | 200 |
| Sept 2026 | 0 | 100 |
Hvor ofte bliver værkerne af Shibata Zeshin vist?
Hver søjle repræsenterer én måned. Den viser det samlede antal besøg på alle denne kunstners værksider, måned for måned, over et år.
De månedlige tal for begge grafer findes i den første tabel ovenfor.
Hvilken type værker vælger de besøgende hos Shibata Zeshin?
Hvert radardiagram sammenligner to elementer. Den stiplede form repræsenterer kunstnerens egne værker: halvtreds tilfældigt udvalgte værker, sorteret efter én egenskab. Den udfyldte form viser, hvor de faktiske besøg har været fordelt i løbet af de sidste tolv måneder. Når den udfyldte form rækker længere ud end den stiplede, betyder det, at den type kunst tiltrækker mere opmærksomhed, end dens andel af kunstnerens samlede produktion ellers ville tilsige.
Stemning
Følelsesmæssig stemning
Lysstyrke
Farvemætning
Farvepalette
Farveintensitet
Kontrast
Farveharmoni
Se tallene
| Lysstyrke | Kunstværker af kunstneren | Besøg |
|---|---|---|
| Mørk | 4,0% | 6,7% |
| Blød skygge | 16,0% | 16,7% |
| Blød lysstyrke | 42,0% | 53,3% |
| Lysende balance | 36,0% | 23,3% |
| Lysstærk | 2,0% | 0,0% |
| Farvemætning | Kunstværker af kunstneren | Besøg |
|---|---|---|
| Dæmpet | 18,0% | 3,3% |
| Dæmpet farvemætning | 26,0% | 36,7% |
| Afbalanceret blød | 50,0% | 56,7% |
| Tydelig farveintensitet | 6,0% | 3,3% |
| Levende farve | 0,0% | 0,0% |
| Farvepalette | Kunstværker af kunstneren | Besøg |
|---|---|---|
| Jordagtig | 44,9% | 50,0% |
| Neutrale nuancer | 36,7% | 26,7% |
| Mørke toner | 8,2% | 16,7% |
| Monokrom | 6,1% | 6,7% |
| Pastelfarver | 4,1% | 0,0% |
| Farveintensitet | Kunstværker af kunstneren | Besøg |
|---|---|---|
| Monokrom | 16,0% | 3,3% |
| Afbalanceret | 52,0% | 66,7% |
| Levende og mættet | 32,0% | 30,0% |
| Kontrast | Kunstværker af kunstneren | Besøg |
|---|---|---|
| Seren | 26,0% | 43,3% |
| Blid | 26,0% | 10,0% |
| Balanceret | 18,0% | 16,7% |
| Kraftig kontrast | 14,0% | 26,7% |
| Udsagn | 16,0% | 3,3% |
| Farveharmoni | Kunstværker af kunstneren | Besøg |
|---|---|---|
| Uharmonisk farvepalette | 4,0% | 0,0% |
| Blødt blandet palet | 0,0% | 0,0% |
| Balanceret harmoni | 2,0% | 0,0% |
| Stærk farveenhed | 12,0% | 16,7% |
| Sammenhængende palette | 82,0% | 83,3% |
Hvilke værker af Shibata Zeshin bliver set mest, måned for måned?
Hver række repræsenterer et populært kunstværk. Hver søjle viser, hvor mange besøg det pågældende kunstværk fik i løbet af en måned. Højere søjler betyder flere besøg den måned.
Se tallene
| Kunstværk | Okt 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | Maj 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 | Sept 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Inkstone Case and Stationer… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Carp in Waves (Zeshin) and… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| Ghost | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Lacquer Paintings of Variou… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Waterfall and Monkeys | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 |
| Cicada on a String | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| A Carp Ascending a Waterfall | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Group | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Tortoise | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Panel | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Hvilke enheder bruger de besøgende hos Shibata Zeshin?
Hver del repræsenterer en enhedstype: telefon, tablet eller computer. Jo større delen er, desto flere besøg kom fra den enhedstype i løbet af de sidste tolv måneder.
Se tallene
| Enhed | Besøg | Del |
|---|---|---|
| enheder | 3.300 | 82,5% |
| telefoner | 600 | 15,0% |
| tablets | 100 | 2,5% |
Hvilke sprog bruger de besøgende hos Shibata Zeshin?
Hver del repræsenterer ét sprog. Jo større delen er, desto flere besøgende har brugt hjemmesiden på det pågældende sprog i løbet af de sidste tredive dage. Kun de ti største vises.
Se tallene
| Sprog | Besøg | Del |
|---|---|---|
| engelsk | 100 | 100,0% |
Hvor mange besøg får Shibata Zeshin hver dag, og hvad er det næste skridt?
Hver søjle repræsenterer én dag. De første søjler viser antallet af besøg i de seneste tre uger. Søjlerne i den anden farve er vores estimat for de næste tre uger.
Se tallene
| Dag | Besøg |
|---|---|
| lør 26 Sept | 0 |
| søn 27 Sept | 0 |
| man 28 Sept | 0 |
| tir 29 Sept | 0 |
| ons 30 Sept | 0 |
| tor 1 Okt | 100 |
| fre 2 Okt | 0 |
| lør 3 Okt | 0 |
| søn 4 Okt | 100 |
| man 5 Okt | 400 |
| tir 6 Okt | 0 |
| ons 7 Okt | 0 |
| tor 8 Okt | 0 |
| fre 9 Okt | 0 |
| lør 10 Okt | 0 |
| søn 11 Okt | 0 |
| man 12 Okt | 0 |
| tir 13 Okt | 100 |
| ons 14 Okt | 0 |
| tor 15 Okt | 0 |
| fre 16 Okt | 0 |
| lør 17 Okt (forventet) | 0 |
| søn 18 Okt (forventet) | 0 |
| man 19 Okt (forventet) | 100 |
| tir 20 Okt (forventet) | 0 |
| ons 21 Okt (forventet) | 0 |
| tor 22 Okt (forventet) | 0 |
| fre 23 Okt (forventet) | 0 |
| lør 24 Okt (forventet) | 0 |
| søn 25 Okt (forventet) | 0 |
| man 26 Okt (forventet) | 100 |
| tir 27 Okt (forventet) | 0 |
| ons 28 Okt (forventet) | 0 |
| tor 29 Okt (forventet) | 0 |
| fre 30 Okt (forventet) | 0 |
| lør 31 Okt (forventet) | 0 |
| søn 1 Nov (forventet) | 0 |
| man 2 Nov (forventet) | 100 |
| tir 3 Nov (forventet) | 0 |
| ons 4 Nov (forventet) | 0 |
| tor 5 Nov (forventet) | 0 |
| fre 6 Nov (forventet) | 0 |
Spørgsmål om Shibata Zeshin på ArtsDot.com
Hvilke værker af Shibata Zeshin er de mest populære?
- Doll Festival er det mest populære værk med 400 visninger (13% af alle visninger af Shibata Zeshin). Ranglisten ovenfor viser de 10 mest sete værker.
Hvor mange ser på Shibata Zeshin på ArtsDot.com?
- I løbet af de sidste tolv måneder har Shibata Zeshin fået 4.000 besøg: 1.600 på kunstnerprofilen og 2.400 på siderne for de enkelte værker.
Hvilke enheder bruger de besøgende på Shibata Zeshin til at browse?
- Primært på enheder (82%), telefoner (15%) og tablets (2%): 82% af besøgene kommer fra enheder.
Hvilken type værker foretrækker de besøgende hos Shibata Zeshin?
- De foretrækker Seren (Kontrast): 43% af besøgene, mod 26% af kunstnerens katalog.