René Magritte Popularitet og besøgsstatistikker

1898 – 1967

Hvad er denne side?

Denne side viser, hvor mange personer der besøger siderne for René Magritte på denne hjemmeside. Et besøg betyder, at én person har åbnet en side. Hvert diagram nedenfor har sin egen korte forklaring.

Statistikkerne blev nulstillet den 1. juli 2026 — der er ikke tilgængelige data før denne dato.

René Magritte i overblik

I løbet af de sidste tolv måneder var Menneskesønnen det mest viste værk af René Magritte på ArtsDot.com: 37.100 visninger, hvilket udgør 10% af alle visninger af kunstnerens værker. Efterfulgt af Falsk Spejl og Tiden fikseret. I alt var der 235.000 besøg hos René Magritte: 44.500 på kunstnerens side og 190.500 på siderne for de enkelte værker. Interessen er faldet en smule: antallet af besøg faldt med 50% fra Aug 2026 til Sept 2026. Den travleste måned var Jul 2026 med 139.500 besøg. Folk læser om René Magritte på fransk (23%), engelsk (18%) og tysk (13%). Besøgende kommer hovedsageligt fra Frankrig (22%), Sverige (15%) og Tyskland (13%). Folk browser på enheder (62%), telefoner (34%) og tablets (4%). Besøgende har en præference for Blød lysstyrke (Lysstyrke): 44% af besøgene gik til sådanne værker, som udgør 22% af kunstnerens katalog.

De 10 mest viste værker af René Magritte

Dette er de 10 værker af René Magritte, som er blevet åbnet mest på ArtsDot.com i løbet af de sidste tolv måneder, sorteret efter flest visninger først.

  1. Menneskesønnen 1 Menneskesønnen, 1964 37.100 besøg · 9,6%
  2. Falsk Spejl 2 Falsk Spejl 36.600 besøg · 9,5%
  3. Tiden fikseret 3 Tiden fikseret, 1938 31.500 besøg · 8,2%
  4. Den truende Attentatmorder 4 Den truende Attentatmorder, 1927 28.000 besøg · 7,3%
  5. Den forførende 5 Den forførende, 1953 18.200 besøg · 4,7%
  6. Personlige værdier 6 Personlige værdier, 1952 11.900 besøg · 3,1%
  7. Elskerne 7 Elskerne 11.600 besøg · 3,0%
  8. Det Store Familieland 8 Det Store Familieland, 1963 10.600 besøg · 2,7%
  9. Ceci n'est pas une pipe 9 Ceci n'est pas une pipe, 1948 5.800 besøg · 1,5%
  10. Menneskeligheden 10 Menneskeligheden, 1933 4.900 besøg · 1,3%

Hvor mange besøger René Magritte-siden hver måned?

Hver søjle repræsenterer én måned og viser antallet af sidevisninger for denne kunstner i den pågældende måned over de seneste tolv måneder.

Se tallene
MånedKunstnersideSider for værker
Okt 202500
Nov 202500
Dec 202500
Jan 202600
Feb 202600
Mar 202600
Apr 202600
Maj 202600
Jun 202601.900
Jul 202613.800125.700
Aug 202611.80050.800
Sept 202618.90012.100

Hvor ofte bliver værkerne af René Magritte vist?

Hver søjle repræsenterer én måned. Den viser det samlede antal besøg på alle denne kunstners værksider, måned for måned, over et år.

De månedlige tal for begge grafer findes i den første tabel ovenfor.

Hvilke værker af René Magritte bliver set mest, måned for måned?

Hver række repræsenterer et populært kunstværk. Hver søjle viser, hvor mange besøg det pågældende kunstværk fik i løbet af en måned. Højere søjler betyder flere besøg den måned.

Se tallene
KunstværkOkt 2025Nov 2025Dec 2025Jan 2026Feb 2026Mar 2026Apr 2026Maj 2026Jun 2026Jul 2026Aug 2026Sept 2026
Tiden fikseret000000001008.0006.900100
Den truende Attentatmorder0000000008.4005.800100
Den forførende0000000005.3002.800200
Falsk Spejl000000001005.8009.300100
Menneskesønnen000000002009.1003.900900
Ceci n'est pas une pipe0000000002.600700200
Personlige værdier0000000005.100600100
De følgesygdomme af frygt00000000080000
Det falske spejl000000000000
Elskerne0000000003.0001.500100

Hvilke enheder bruger de besøgende hos René Magritte?

Hver del repræsenterer en enhedstype: telefon, tablet eller computer. Jo større delen er, desto flere besøg kom fra den enhedstype i løbet af de sidste tolv måneder.

Se tallene
EnhedBesøgDel
enheder145.80062,0%
telefoner78.90033,6%
tablets10.3004,4%

Hvilke sprog bruger de besøgende hos René Magritte?

Hver del repræsenterer ét sprog. Jo større delen er, desto flere besøgende har brugt hjemmesiden på det pågældende sprog i løbet af de sidste tredive dage. Kun de ti største vises.

Se tallene
SprogBesøgDel
fransk7.90023,4%
engelsk6.00017,8%
tysk4.50013,3%
svensk3.50010,4%
spansk2.2006,5%
russisk1.3003,8%
kroatisk1.2003,6%
arabisk9002,7%
portugisisk9002,7%
hollandsk8002,4%

Hvor mange besøg får René Magritte hver dag, og hvad er det næste skridt?

Hver søjle repræsenterer én dag. De første søjler viser antallet af besøg i de seneste tre uger. Søjlerne i den anden farve er vores estimat for de næste tre uger.

Se tallene
DagBesøg
fre 25 Sept7.300
lør 26 Sept5.800
søn 27 Sept5.400
man 28 Sept11.100
tir 29 Sept12.100
ons 30 Sept9.600
tor 1 Okt11.700
fre 2 Okt11.800
lør 3 Okt6.700
søn 4 Okt10.100
man 5 Okt12.700
tir 6 Okt9.900
ons 7 Okt13.000
tor 8 Okt13.900
fre 9 Okt10.400
lør 10 Okt7.600
søn 11 Okt10.800
man 12 Okt11.200
tir 13 Okt12.900
ons 14 Okt13.600
tor 15 Okt10.700
fre 16 Okt (forventet)11.200
lør 17 Okt (forventet)7.700
søn 18 Okt (forventet)10.000
man 19 Okt (forventet)13.300
tir 20 Okt (forventet)13.300
ons 21 Okt (forventet)13.800
tor 22 Okt (forventet)13.800
fre 23 Okt (forventet)11.900
lør 24 Okt (forventet)8.100
søn 25 Okt (forventet)10.600
man 26 Okt (forventet)14.200
tir 27 Okt (forventet)14.100
ons 28 Okt (forventet)14.700
tor 29 Okt (forventet)14.700
fre 30 Okt (forventet)12.500
lør 31 Okt (forventet)8.500
søn 1 Nov (forventet)11.200
man 2 Nov (forventet)14.900
tir 3 Nov (forventet)14.800
ons 4 Nov (forventet)15.400
tor 5 Nov (forventet)15.400

Spørgsmål om René Magritte på ArtsDot.com

Hvilke værker af René Magritte er de mest populære?

Menneskesønnen er det mest populære værk med 37.100 visninger (10% af alle visninger af René Magritte). Ranglisten ovenfor viser de 10 mest sete værker.

Hvor mange ser på René Magritte på ArtsDot.com?

I løbet af de sidste tolv måneder har René Magritte fået 235.000 besøg: 44.500 på kunstnerprofilen og 190.500 på siderne for de enkelte værker.

Hvilke enheder bruger de besøgende på René Magritte til at browse?

Primært på enheder (62%), telefoner (34%) og tablets (4%): 62% af besøgene kommer fra enheder.

Hvilke sprog bruger folk til at læse om René Magritte?

De mest anvendte sprog er fransk (23%), engelsk (18%) og tysk (13%). fransk fører med 23% af de besøgende.

Hvilken type værker foretrækker de besøgende hos René Magritte?

De foretrækker Blød lysstyrke (Lysstyrke): 44% af besøgene, mod 22% af kunstnerens katalog.