Rafael Popularitet og besøgsstatistikker

1483 – 1520

Hvad er denne side?

Denne side viser, hvor mange personer der besøger siderne for Rafael på denne hjemmeside. Et besøg betyder, at én person har åbnet en side. Hvert diagram nedenfor har sin egen korte forklaring.

Statistikkerne blev nulstillet den 1. juli 2026 — der er ikke tilgængelige data før denne dato.

Rafael i overblik

I løbet af de sidste tolv måneder var Atheners Skole det mest viste værk af Rafael på ArtsDot.com: 35.000 visninger, hvilket udgør 10% af alle visninger af kunstnerens værker. Efterfulgt af Transfigurationen og Madonna della Seggiola (Sedia). I alt var der 404.800 besøg hos Rafael: 76.300 på kunstnerens side og 328.500 på siderne for de enkelte værker. Interessen er faldet en smule: antallet af besøg faldt med 35% fra Aug 2026 til Sept 2026. Den travleste måned var Jul 2026 med 216.600 besøg. Folk læser om Rafael på engelsk (43%), russisk (10%) og spansk (9%). Besøgende kommer hovedsageligt fra USA (15%), Bulgarien (8%) og Tyskland (8%). Folk browser på enheder (58%), telefoner (38%) og tablets (4%). Besøgende har en præference for Dæmpet farvemætning (Farvemætning): 61% af besøgene gik til sådanne værker, som udgør 38% af kunstnerens katalog.

De 10 mest viste værker af Rafael

Dette er de 10 værker af Rafael, som er blevet åbnet mest på ArtsDot.com i løbet af de sidste tolv måneder, sorteret efter flest visninger først.

  1. Atheners Skole 1 Atheners Skole 35.000 besøg · 9,8%
  2. Transfigurationen 2 Transfigurationen, 1520 31.400 besøg · 8,8%
  3. Madonna della Seggiola (Sedia) 3 Madonna della Seggiola (Sedia), 1514 22.200 besøg · 6,2%
  4. The Transfiguration 4 The Transfiguration, 1519 11.700 besøg · 3,3%
  5. The Sistine Madonna 5 The Sistine Madonna, 1513 8.000 besøg · 2,2%
  6. Madonna af Prag 6 Madonna af Prag, 1506 7.900 besøg · 2,2%
  7. La Belle Jardinière 7 La Belle Jardinière, 1507 7.200 besøg · 2,0%
  8. Jomfruens bryllup 8 Jomfruens bryllup, 1504 5.900 besøg · 1,7%
  9. Den Sixtinske Madonna 9 Den Sixtinske Madonna, 1513 5.000 besøg · 1,4%
  10. Bindo Altoviti 10 Bindo Altoviti, 1515 4.300 besøg · 1,2%

Hvor mange besøger Rafael-siden hver måned?

Hver søjle repræsenterer én måned og viser antallet af sidevisninger for denne kunstner i den pågældende måned over de seneste tolv måneder.

Se tallene
MånedKunstnersideSider for værker
Okt 202500
Nov 202500
Dec 202500
Jan 202600
Feb 202600
Mar 202600
Apr 202600
Maj 202600
Jun 20264007.000
Jul 202621.300195.300
Aug 202624.70085.000
Sept 202629.90041.200

Hvor ofte bliver værkerne af Rafael vist?

Hver søjle repræsenterer én måned. Den viser det samlede antal besøg på alle denne kunstners værksider, måned for måned, over et år.

De månedlige tal for begge grafer findes i den første tabel ovenfor.

Hvilke værker af Rafael bliver set mest, måned for måned?

Hver række repræsenterer et populært kunstværk. Hver søjle viser, hvor mange besøg det pågældende kunstværk fik i løbet af en måned. Højere søjler betyder flere besøg den måned.

Se tallene
KunstværkOkt 2025Nov 2025Dec 2025Jan 2026Feb 2026Mar 2026Apr 2026Maj 2026Jun 2026Jul 2026Aug 2026Sept 2026
Atheners Skole0000000009.70011.9008.800
Transfigurationen000000002009.60017.1003.700
Bindo Altoviti0000000002.3001.200500
Alba Madonna0000000009001.000300
Raphael (ängel)0000000002.0001.400100
Sankt Georg og Dragen000000000700300700
Jomfruens bryllup0000000003.4001.900300
The Transfiguration000000003007.4003.200700
La Belle Jardinière0000000003.0003.600300
Madonna af Prag0000000003.7002.7001.400

Hvilke enheder bruger de besøgende hos Rafael?

Hver del repræsenterer en enhedstype: telefon, tablet eller computer. Jo større delen er, desto flere besøg kom fra den enhedstype i løbet af de sidste tolv måneder.

Se tallene
EnhedBesøgDel
enheder234.80058,0%
telefoner154.50038,2%
tablets15.5003,8%

Hvilke sprog bruger de besøgende hos Rafael?

Hver del repræsenterer ét sprog. Jo større delen er, desto flere besøgende har brugt hjemmesiden på det pågældende sprog i løbet af de sidste tredive dage. Kun de ti største vises.

Se tallene
SprogBesøgDel
engelsk13.40043,2%
russisk3.10010,0%
spansk2.8009,0%
koreansk1.7005,5%
portugisisk1.1003,5%
italiensk9002,9%
serbisk9002,9%
arabisk8002,6%
tysk8002,6%
finsk8002,6%

Hvor mange besøg får Rafael hver dag, og hvad er det næste skridt?

Hver søjle repræsenterer én dag. De første søjler viser antallet af besøg i de seneste tre uger. Søjlerne i den anden farve er vores estimat for de næste tre uger.

Se tallene
DagBesøg
man 21 Sept3.800
tir 22 Sept3.300
ons 23 Sept3.700
tor 24 Sept2.900
fre 25 Sept1.800
lør 26 Sept2.400
søn 27 Sept4.000
man 28 Sept5.100
tir 29 Sept5.400
ons 30 Sept4.800
tor 1 Okt5.100
fre 2 Okt3.200
lør 3 Okt3.000
søn 4 Okt2.900
man 5 Okt4.500
tir 6 Okt4.500
ons 7 Okt6.700
tor 8 Okt5.600
fre 9 Okt4.100
lør 10 Okt4.100
søn 11 Okt6.100
man 12 Okt (forventet)6.400
tir 13 Okt (forventet)6.300
ons 14 Okt (forventet)7.200
tor 15 Okt (forventet)6.500
fre 16 Okt (forventet)4.300
lør 17 Okt (forventet)4.500
søn 18 Okt (forventet)6.200
man 19 Okt (forventet)7.100
tir 20 Okt (forventet)7.000
ons 21 Okt (forventet)8.100
tor 22 Okt (forventet)7.200
fre 23 Okt (forventet)4.900
lør 24 Okt (forventet)5.100
søn 25 Okt (forventet)6.900
man 26 Okt (forventet)7.800
tir 27 Okt (forventet)7.700
ons 28 Okt (forventet)8.800
tor 29 Okt (forventet)7.900
fre 30 Okt (forventet)5.300
lør 31 Okt (forventet)5.500
søn 1 Nov (forventet)7.600

Spørgsmål om Rafael på ArtsDot.com

Hvilke værker af Rafael er de mest populære?

Atheners Skole er det mest populære værk med 35.000 visninger (10% af alle visninger af Rafael). Ranglisten ovenfor viser de 10 mest sete værker.

Hvor mange ser på Rafael på ArtsDot.com?

I løbet af de sidste tolv måneder har Rafael fået 404.800 besøg: 76.300 på kunstnerprofilen og 328.500 på siderne for de enkelte værker.

Hvilke enheder bruger de besøgende på Rafael til at browse?

Primært på enheder (58%), telefoner (38%) og tablets (4%): 58% af besøgene kommer fra enheder.

Hvilke sprog bruger folk til at læse om Rafael?

De mest anvendte sprog er engelsk (43%), russisk (10%) og spansk (9%). engelsk fører med 43% af de besøgende.

Hvilken type værker foretrækker de besøgende hos Rafael?

De foretrækker Dæmpet farvemætning (Farvemætning): 61% af besøgene, mod 38% af kunstnerens katalog.