Hvad er denne side?
Denne side viser, hvor mange personer der besøger siderne for Peter de Wint på denne hjemmeside. Et besøg betyder, at én person har åbnet en side. Hvert diagram nedenfor har sin egen korte forklaring.
Den korte version for Peter de Wint
Folk åbner Landscape With Chestnut Tree oftere end noget andet værk af Peter de Wint: 300 besøg i løbet af tolv måneder, eller 4% af alt hvad der er blevet vist. Black Gang Chine, Isle Of Wight og John Keats fuldender podiet. Peter de Wint fik i alt 7.000 besøg, heraf 700 på kunstnersiden og 6.300 på tværs af værkerne. Trenden er svagt faldende: 89% færre besøg i Okt 2026 end i Sept 2026. Jul 2026 var højdepunktet med 5.600 besøg. Besøg fordelt på enheder (96%) og telefoner (4%). Én smag skiller sig ud: Mørk (Lysstyrke) står for 22% af de besøg, selvom den kun udgør 4% af kataloget.
Top 10: de værker fra Peter de Wint, som folk oftest åbner
En rangering baseret på faktiske besøg, ikke på katalogscore: de 10 værker af Peter de Wint, der er blevet åbnet oftest på ArtsDot.com i løbet af tolv måneder.
-
1
Landscape With Chestnut Tree
300 besøg · 4,1%
-
2
Black Gang Chine, Isle Of Wight
300 besøg · 4,1%
-
3
John Keats
300 besøg · 4,1%
-
4
Newport Arch, Lincoln
300 besøg · 4,1%
-
5
Portrait Of The Artist's Mother
200 besøg · 2,7%
-
6
Farmhand Looking Out Over A Field With Trees
200 besøg · 2,7%
-
7
The Old Bridge
200 besøg · 2,7%
-
8
Lincoln From The South
200 besøg · 2,7%
-
9
Bamburgh Castle
200 besøg · 2,7%
-
10
A Woman Sorting Washing
200 besøg · 2,7%
Hvor populær er Peter de Wint-siden, måned for måned?
Hver søjle repræsenterer én måned og viser antallet af sidevisninger for denne kunstner i den pågældende måned over de seneste tolv måneder.
Vis tallene bag dette diagram
| Måned | Kunstnerside | Sider for værker |
|---|---|---|
| Nov 2025 | 0 | 0 |
| Dec 2025 | 0 | 0 |
| Jan 2026 | 0 | 0 |
| Feb 2026 | 0 | 0 |
| Mar 2026 | 0 | 0 |
| Apr 2026 | 0 | 0 |
| Maj 2026 | 0 | 0 |
| Jun 2026 | 0 | 0 |
| Jul 2026 | 700 | 4.900 |
| Aug 2026 | 0 | 400 |
| Sept 2026 | 0 | 900 |
| Okt 2026 | 0 | 100 |
Hvor meget opmærksomhed får værkerne fra Peter de Wint samlet set?
Hver søjle repræsenterer én måned. Den viser det samlede antal besøg på alle denne kunstners værksider, måned for måned, over et år.
De månedlige tal for begge grafer findes i den første tabel ovenfor.
Hvilke stilarter tiltrækker de besøgende hos Peter de Wint?
Hvert radardiagram sammenligner to elementer. Den stiplede form repræsenterer kunstnerens egne værker: halvtreds tilfældigt udvalgte værker, sorteret efter én egenskab. Den udfyldte form viser, hvor de faktiske besøg har været fordelt i løbet af de sidste tolv måneder. Når den udfyldte form rækker længere ud end den stiplede, betyder det, at den type kunst tiltrækker mere opmærksomhed, end dens andel af kunstnerens samlede produktion ellers ville tilsige.
Stemning
Følelsesmæssig stemning
Lysstyrke
Farvemætning
Farvepalette
Farveintensitet
Kontrast
Farveharmoni
Vis tallene bag dette diagram
| Lysstyrke | Kunstværker af kunstneren | Besøg |
|---|---|---|
| Mørk | 4,0% | 21,9% |
| Blød skygge | 16,0% | 16,4% |
| Blød lysstyrke | 40,0% | 32,9% |
| Lysende balance | 34,0% | 21,9% |
| Lysstærk | 6,0% | 6,9% |
| Farvemætning | Kunstværker af kunstneren | Besøg |
|---|---|---|
| Dæmpet | 28,0% | 20,5% |
| Dæmpet farvemætning | 32,0% | 38,4% |
| Afbalanceret blød | 40,0% | 37,0% |
| Tydelig farveintensitet | 0,0% | 4,1% |
| Levende farve | 0,0% | 0,0% |
| Farvepalette | Kunstværker af kunstneren | Besøg |
|---|---|---|
| Neutrale nuancer | 57,5% | 51,7% |
| Jordagtig | 38,3% | 43,3% |
| Mørke toner | 2,1% | 3,3% |
| Monokrom | 2,1% | 1,7% |
| Farveintensitet | Kunstværker af kunstneren | Besøg |
|---|---|---|
| Monokrom | 18,0% | 26,0% |
| Afbalanceret | 66,0% | 60,3% |
| Levende og mættet | 16,0% | 13,7% |
| Kontrast | Kunstværker af kunstneren | Besøg |
|---|---|---|
| Seren | 10,0% | 17,8% |
| Blid | 32,0% | 15,1% |
| Balanceret | 16,0% | 12,3% |
| Kraftig kontrast | 12,0% | 20,5% |
| Udsagn | 30,0% | 34,2% |
| Farveharmoni | Kunstværker af kunstneren | Besøg |
|---|---|---|
| Uharmonisk farvepalette | 6,0% | 6,9% |
| Blødt blandet palet | 0,0% | 5,5% |
| Balanceret harmoni | 2,0% | 4,1% |
| Stærk farveenhed | 20,0% | 23,3% |
| Sammenhængende palette | 72,0% | 60,3% |
Hvordan sammenligner de mest populære værker af Peter de Wint sig over året?
Hver række repræsenterer et populært kunstværk. Hver søjle viser, hvor mange besøg det pågældende kunstværk fik i løbet af en måned. Højere søjler betyder flere besøg den måned.
Vis tallene bag dette diagram
| Kunstværk | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | Maj 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 | Sept 2026 | Okt 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bamburgh Castle | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 | 100 |
| A View Of Lincoln From The… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| The Old Bridge | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 100 | 0 |
| The Harvesters | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| The Farmyard | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Caernarvon Castle | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Harvest Scene | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sheltering from the Sun | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Lynmouth | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| A Woman Sorting Washing | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 200 | 0 | 0 | 0 |
Telefoner, tablets eller computere: hvordan bliver Peter de Wint set?
Hver del repræsenterer en enhedstype: telefon, tablet eller computer. Jo større delen er, desto flere besøg kom fra den enhedstype i løbet af de sidste tolv måneder.
Vis tallene bag dette diagram
| Enhed | Besøg | Del |
|---|---|---|
| enheder | 6.700 | 95,7% |
| telefoner | 300 | 4,3% |
På hvilke sprog læses Peter de Wint?
Hver del repræsenterer ét sprog. Jo større delen er, desto flere besøgende har brugt hjemmesiden på det pågældende sprog i løbet af de sidste tredive dage. Kun de ti største vises.
Vis tallene bag dette diagram
| Sprog | Besøg | Del |
|---|---|---|
| arabisk | 100 | 50,0% |
| engelsk | 100 | 50,0% |
Hvordan ser de daglige besøg hos Peter de Wint ud, og hvad er prognosen?
Hver søjle repræsenterer én dag. De første søjler viser antallet af besøg i de seneste tre uger. Søjlerne i den anden farve er vores estimat for de næste tre uger.
Vis tallene bag dette diagram
| Dag | Besøg |
|---|---|
| lør 17 Okt | 0 |
| søn 18 Okt | 0 |
| man 19 Okt | 0 |
| tir 20 Okt | 0 |
| ons 21 Okt | 0 |
| tor 22 Okt | 0 |
| fre 23 Okt | 100 |
| lør 24 Okt | 100 |
| søn 25 Okt | 100 |
| man 26 Okt | 0 |
| tir 27 Okt | 0 |
| ons 28 Okt | 0 |
| tor 29 Okt | 0 |
| fre 30 Okt | 0 |
| lør 31 Okt | 0 |
| søn 1 Nov | 0 |
| man 2 Nov | 0 |
| tir 3 Nov | 0 |
| ons 4 Nov | 200 |
| tor 5 Nov | 100 |
| fre 6 Nov | 0 |
| lør 7 Nov (forventet) | 100 |
| søn 8 Nov (forventet) | 100 |
| man 9 Nov (forventet) | 0 |
| tir 10 Nov (forventet) | 0 |
| ons 11 Nov (forventet) | 100 |
| tor 12 Nov (forventet) | 100 |
| fre 13 Nov (forventet) | 100 |
| lør 14 Nov (forventet) | 100 |
| søn 15 Nov (forventet) | 100 |
| man 16 Nov (forventet) | 0 |
| tir 17 Nov (forventet) | 0 |
| ons 18 Nov (forventet) | 200 |
| tor 19 Nov (forventet) | 100 |
| fre 20 Nov (forventet) | 100 |
| lør 21 Nov (forventet) | 100 |
| søn 22 Nov (forventet) | 100 |
| man 23 Nov (forventet) | 0 |
| tir 24 Nov (forventet) | 0 |
| ons 25 Nov (forventet) | 200 |
| tor 26 Nov (forventet) | 100 |
| fre 27 Nov (forventet) | 100 |
Peter de Wint: hurtige svar
Hvad er det mest viste værk af Peter de Wint?
- Det er Landscape With Chestnut Tree: 300 besøg, hvilket svarer til 4% af visningerne for Peter de Wint. Listen ovenfor går ned til nummer 10.
Hvor mange besøg får Peter de Wint?
- 7.000 i de sidste tolv måneder, hvoraf 700 på kunstnersiden og 6.300 på de enkelte værker.
Kigger folk på Peter de Wint på en telefon eller en computer?
- Begge: besøgsfordeling som enheder (96%) og telefoner (4%); enheder fører med 96%.
Er der en bestemt type værker af Peter de Wint, som folk foretrækker?
- Ja, Mørk (Lysstyrke): 22% af besøgene for 4% af kataloget.