Oskar Kokoschka Besøgsstatistikker og mest sete værker

1886 – 1980

Hvad er denne side?

Denne side viser, hvor mange personer der besøger siderne for Oskar Kokoschka på denne hjemmeside. Et besøg betyder, at én person har åbnet en side. Hvert diagram nedenfor har sin egen korte forklaring.

Statistikkerne blev nulstillet den 1. juli 2026 — der er ikke tilgængelige data før denne dato.

Den korte version for Oskar Kokoschka

Folk åbner Selvportræt af en 'degeneret kunstner' oftere end noget andet værk af Oskar Kokoschka: 1.900 besøg i løbet af tolv måneder, eller 9% af alt hvad der er blevet vist. Bruden ved vinden og Anschluß - Alice in Wonderland fuldender podiet. Oskar Kokoschka fik i alt 18.300 besøg, heraf 3.400 på kunstnersiden og 14.900 på tværs af værkerne. Trenden er svagt faldende: 5% færre besøg i Sept 2026 end i Aug 2026. Jul 2026 var højdepunktet med 14.100 besøg. Siden blev læst på estisk (49%), fransk (9%) og finsk (8%). Publikum er fordelt over Estland (66%), Frankrig (13%) og Finland (5%). Besøg fordelt på enheder (74%), telefoner (23%) og tablets (3%). Én smag skiller sig ud: Jordagtig (Farvepalette) står for 61% af de besøg, selvom den kun udgør 30% af kataloget.

Top 10: de værker fra Oskar Kokoschka, som folk oftest åbner

En rangering baseret på faktiske besøg, ikke på katalogscore: de 10 værker af Oskar Kokoschka, der er blevet åbnet oftest på ArtsDot.com i løbet af tolv måneder.

  1. Selvportræt af en 'degeneret kunstner' 1 Selvportræt af en 'degeneret kunstner', 1937 1.900 besøg · 8,9%
  2. Bruden ved vinden 2 Bruden ved vinden, 1914 1.600 besøg · 7,5%
  3. Anschluß - Alice in Wonderland 3 Anschluß - Alice in Wonderland, 1942 1.200 besøg · 5,6%
  4. Portrait of Lotte Franzos 4 Portrait of Lotte Franzos, 1909 1.000 besøg · 4,7%
  5. Dolomitlandskab 5 Dolomitlandskab, 1913 900 besøg · 4,2%
  6. Augustus Bridge - Dresden 6 Augustus Bridge - Dresden, 1923 800 besøg · 3,7%
  7. Pourquoi nous combattons, What we are fighting for, Huile sur Toile, 7 Pourquoi nous combattons, What we are fighting for, Huile sur Toile, 600 besøg · 2,8%
  8. The Annunciation 8 The Annunciation, 1911 600 besøg · 2,8%
  9. Alter Mann (Vater Hirsch) 9 Alter Mann (Vater Hirsch), 1909 400 besøg · 1,9%
  10. Fillette à la poupée, Young girl with the headstock , Huile sur Toile, 10 Fillette à la poupée, Young girl with the headstock , Huile sur Toile, 400 besøg · 1,9%

Hvor populær er Oskar Kokoschka-siden, måned for måned?

Hver søjle repræsenterer én måned og viser antallet af sidevisninger for denne kunstner i den pågældende måned over de seneste tolv måneder.

Vis tallene bag dette diagram
MånedKunstnersideSider for værker
Okt 202500
Nov 202500
Dec 202500
Jan 202600
Feb 202600
Mar 202600
Apr 202600
Maj 202600
Jun 2026100400
Jul 20261.70012.400
Aug 20265001.400
Sept 20261.100700

Hvor meget opmærksomhed får værkerne fra Oskar Kokoschka samlet set?

Hver søjle repræsenterer én måned. Den viser det samlede antal besøg på alle denne kunstners værksider, måned for måned, over et år.

De månedlige tal for begge grafer findes i den første tabel ovenfor.

Hvordan sammenligner de mest populære værker af Oskar Kokoschka sig over året?

Hver række repræsenterer et populært kunstværk. Hver søjle viser, hvor mange besøg det pågældende kunstværk fik i løbet af en måned. Højere søjler betyder flere besøg den måned.

Vis tallene bag dette diagram
KunstværkOkt 2025Nov 2025Dec 2025Jan 2026Feb 2026Mar 2026Apr 2026Maj 2026Jun 2026Jul 2026Aug 2026Sept 2026
Selvportræt af en 'degenere…00000000060000
Dolomitlandskab0000000005001000
Bruden ved vinden0000000005000200
Bruden ved vinden000000000000
Alter Mann (Vater Hirsch)0000000002001000
Gino Schmidt0000000010010000
Veronica00000000020000
Poster design of the period…00000000003000
La Saga de Prométhée000000000000
Double Portrait Oskar Kokos…00000000020000

Telefoner, tablets eller computere: hvordan bliver Oskar Kokoschka set?

Hver del repræsenterer en enhedstype: telefon, tablet eller computer. Jo større delen er, desto flere besøg kom fra den enhedstype i løbet af de sidste tolv måneder.

Vis tallene bag dette diagram
EnhedBesøgDel
enheder13.60074,3%
telefoner4.20023,0%
tablets5002,7%

På hvilke sprog læses Oskar Kokoschka?

Hver del repræsenterer ét sprog. Jo større delen er, desto flere besøgende har brugt hjemmesiden på det pågældende sprog i løbet af de sidste tredive dage. Kun de ti største vises.

Vis tallene bag dette diagram
SprogBesøgDel
estisk2.60049,1%
fransk5009,4%
finsk4007,5%
italiensk4007,5%
engelsk3005,7%
tysk2003,8%
hollandsk2003,8%
tyrkisk2003,8%
japansk1001,9%
koreansk1001,9%

Hvordan ser de daglige besøg hos Oskar Kokoschka ud, og hvad er prognosen?

Hver søjle repræsenterer én dag. De første søjler viser antallet af besøg i de seneste tre uger. Søjlerne i den anden farve er vores estimat for de næste tre uger.

Vis tallene bag dette diagram
DagBesøg
lør 26 Sept200
søn 27 Sept700
man 28 Sept300
tir 29 Sept200
ons 30 Sept100
tor 1 Okt400
fre 2 Okt300
lør 3 Okt300
søn 4 Okt1.700
man 5 Okt400
tir 6 Okt400
ons 7 Okt700
tor 8 Okt600
fre 9 Okt400
lør 10 Okt1.100
søn 11 Okt400
man 12 Okt600
tir 13 Okt400
ons 14 Okt700
tor 15 Okt400
fre 16 Okt1.400
lør 17 Okt (forventet)800
søn 18 Okt (forventet)1.500
man 19 Okt (forventet)700
tir 20 Okt (forventet)500
ons 21 Okt (forventet)800
tor 22 Okt (forventet)700
fre 23 Okt (forventet)1.100
lør 24 Okt (forventet)1.000
søn 25 Okt (forventet)1.700
man 26 Okt (forventet)800
tir 27 Okt (forventet)600
ons 28 Okt (forventet)900
tor 29 Okt (forventet)900
fre 30 Okt (forventet)1.300
lør 31 Okt (forventet)1.100
søn 1 Nov (forventet)1.900
man 2 Nov (forventet)900
tir 3 Nov (forventet)700
ons 4 Nov (forventet)1.000
tor 5 Nov (forventet)1.000
fre 6 Nov (forventet)1.400

Oskar Kokoschka: hurtige svar

Hvad er det mest viste værk af Oskar Kokoschka?

Det er Selvportræt af en 'degeneret kunstner': 1.900 besøg, hvilket svarer til 9% af visningerne for Oskar Kokoschka. Listen ovenfor går ned til nummer 10.

Hvor mange besøg får Oskar Kokoschka?

18.300 i de sidste tolv måneder, hvoraf 3.400 på kunstnersiden og 14.900 på de enkelte værker.

Kigger folk på Oskar Kokoschka på en telefon eller en computer?

Begge: besøgsfordeling som enheder (74%), telefoner (23%) og tablets (3%); enheder fører med 74%.

Læser folk om Oskar Kokoschka på flere sprog?

Ja: estisk (49%), fransk (9%) og finsk (8%). estisk er den største med 49%.

Er der en bestemt type værker af Oskar Kokoschka, som folk foretrækker?

Ja, Jordagtig (Farvepalette): 61% af besøgene for 30% af kataloget.