Hvad er denne side?
Denne side viser, hvor mange personer der besøger siderne for Lucien Pissarro på denne hjemmeside. Et besøg betyder, at én person har åbnet en side. Hvert diagram nedenfor har sin egen korte forklaring.
Den korte version for Lucien Pissarro
Folk åbner View of Leintwardine oftere end noget andet værk af Lucien Pissarro: 300 besøg i løbet af tolv måneder, eller 14% af alt hvad der er blevet vist. Effet de brouillard à Herblay og Colchester from Sheepen Hill fuldender podiet. Lucien Pissarro fik i alt 2.400 besøg, heraf 700 på kunstnersiden og 1.700 på tværs af værkerne. Jul 2026 var højdepunktet med 2.000 besøg. Én smag skiller sig ud: Lysende balance (Lysstyrke) står for 50% af de besøg, selvom den kun udgør 30% af kataloget.
Top 10: de værker fra Lucien Pissarro, som folk oftest åbner
En rangering baseret på faktiske besøg, ikke på katalogscore: de 10 værker af Lucien Pissarro, der er blevet åbnet oftest på ArtsDot.com i løbet af tolv måneder.
-
1
View of Leintwardine, 1932
300 besøg · 13,6%
-
2
Effet de brouillard à Herblay
300 besøg · 13,6%
-
3
Colchester from Sheepen Hill, 1911
200 besøg · 9,1%
-
4
Blossom, Sun and Mist, Chipperfield, Hertfordshire, 1914
100 besøg · 4,5%
-
5
Eden Valley, 1914
100 besøg · 4,5%
-
6
The Thierceville Road, Early Spring, 1893
100 besøg · 4,5%
-
7
Above the Village, Hewood, 1941
100 besøg · 4,5%
-
8
Richmond Bridge, 1935
100 besøg · 4,5%
-
9
The Cottage Garden, Fishpond, 1915
100 besøg · 4,5%
-
10
All Saints' Church, Hastings Sun and Mist, 1918
100 besøg · 4,5%
Hvor populær er Lucien Pissarro-siden, måned for måned?
Hver søjle repræsenterer én måned og viser antallet af sidevisninger for denne kunstner i den pågældende måned over de seneste tolv måneder.
Vis tallene bag dette diagram
| Måned | Kunstnerside | Sider for værker |
|---|---|---|
| Okt 2025 | 0 | 0 |
| Nov 2025 | 0 | 0 |
| Dec 2025 | 0 | 0 |
| Jan 2026 | 0 | 0 |
| Feb 2026 | 0 | 0 |
| Mar 2026 | 0 | 0 |
| Apr 2026 | 0 | 0 |
| Maj 2026 | 0 | 0 |
| Jun 2026 | 0 | 100 |
| Jul 2026 | 600 | 1.400 |
| Aug 2026 | 0 | 0 |
| Sept 2026 | 100 | 200 |
Hvor meget opmærksomhed får værkerne fra Lucien Pissarro samlet set?
Hver søjle repræsenterer én måned. Den viser det samlede antal besøg på alle denne kunstners værksider, måned for måned, over et år.
De månedlige tal for begge grafer findes i den første tabel ovenfor.
Hvilke stilarter tiltrækker de besøgende hos Lucien Pissarro?
Hvert radardiagram sammenligner to elementer. Den stiplede form repræsenterer kunstnerens egne værker: halvtreds tilfældigt udvalgte værker, sorteret efter én egenskab. Den udfyldte form viser, hvor de faktiske besøg har været fordelt i løbet af de sidste tolv måneder. Når den udfyldte form rækker længere ud end den stiplede, betyder det, at den type kunst tiltrækker mere opmærksomhed, end dens andel af kunstnerens samlede produktion ellers ville tilsige.
Stemning
Følelsesmæssig stemning
Lysstyrke
Farvemætning
Farvepalette
Farveintensitet
Kontrast
Farveharmoni
Vis tallene bag dette diagram
| Lysstyrke | Kunstværker af kunstneren | Besøg |
|---|---|---|
| Mørk | 0,0% | 0,0% |
| Blød skygge | 12,0% | 9,1% |
| Blød lysstyrke | 54,0% | 36,4% |
| Lysende balance | 30,0% | 50,0% |
| Lysstærk | 4,0% | 4,5% |
| Farvemætning | Kunstværker af kunstneren | Besøg |
|---|---|---|
| Dæmpet | 48,0% | 50,0% |
| Dæmpet farvemætning | 36,0% | 27,3% |
| Afbalanceret blød | 14,0% | 18,2% |
| Tydelig farveintensitet | 2,0% | 4,5% |
| Levende farve | 0,0% | 0,0% |
| Farvepalette | Kunstværker af kunstneren | Besøg |
|---|---|---|
| Neutrale nuancer | 81,1% | 82,3% |
| Jordagtig | 16,2% | 11,8% |
| Pastelfarver | 2,7% | 5,9% |
| Farveintensitet | Kunstværker af kunstneren | Besøg |
|---|---|---|
| Monokrom | 24,0% | 22,7% |
| Afbalanceret | 72,0% | 72,7% |
| Levende og mættet | 4,0% | 4,5% |
| Kontrast | Kunstværker af kunstneren | Besøg |
|---|---|---|
| Seren | 30,0% | 27,3% |
| Blid | 34,0% | 40,9% |
| Balanceret | 16,0% | 9,1% |
| Kraftig kontrast | 12,0% | 9,1% |
| Udsagn | 8,0% | 13,6% |
| Farveharmoni | Kunstværker af kunstneren | Besøg |
|---|---|---|
| Uharmonisk farvepalette | 34,0% | 27,3% |
| Blødt blandet palet | 16,0% | 4,5% |
| Balanceret harmoni | 4,0% | 0,0% |
| Stærk farveenhed | 24,0% | 27,3% |
| Sammenhængende palette | 22,0% | 40,9% |
Hvordan sammenligner de mest populære værker af Lucien Pissarro sig over året?
Hver række repræsenterer et populært kunstværk. Hver søjle viser, hvor mange besøg det pågældende kunstværk fik i løbet af en måned. Højere søjler betyder flere besøg den måned.
Vis tallene bag dette diagram
| Kunstværk | Okt 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | Maj 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 | Sept 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| The Cottage Garden, Fishpond | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| Eden Valley | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Bookcase and Flowers | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| View of Leintwardine | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 200 | 0 | 0 |
| Mme Camille Pissarro | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Hastings Mist, Sun and Smoke | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| Les oliviers (Oliveraie Mor… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| The Crocus | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Notre Dame De Constance, Bo… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Ud over Estuæren, Harfleur | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
På hvilke sprog læses Lucien Pissarro?
Hver del repræsenterer ét sprog. Jo større delen er, desto flere besøgende har brugt hjemmesiden på det pågældende sprog i løbet af de sidste tredive dage. Kun de ti største vises.
Vis tallene bag dette diagram
| Sprog | Besøg | Del |
|---|---|---|
| tysk | 200 | 66,7% |
| portugisisk | 100 | 33,3% |
Hvordan ser de daglige besøg hos Lucien Pissarro ud, og hvad er prognosen?
Hver søjle repræsenterer én dag. De første søjler viser antallet af besøg i de seneste tre uger. Søjlerne i den anden farve er vores estimat for de næste tre uger.
Vis tallene bag dette diagram
| Dag | Besøg |
|---|---|
| fre 25 Sept | 0 |
| lør 26 Sept | 0 |
| søn 27 Sept | 0 |
| man 28 Sept | 0 |
| tir 29 Sept | 0 |
| ons 30 Sept | 0 |
| tor 1 Okt | 0 |
| fre 2 Okt | 0 |
| lør 3 Okt | 0 |
| søn 4 Okt | 100 |
| man 5 Okt | 0 |
| tir 6 Okt | 0 |
| ons 7 Okt | 100 |
| tor 8 Okt | 0 |
| fre 9 Okt | 0 |
| lør 10 Okt | 0 |
| søn 11 Okt | 0 |
| man 12 Okt | 0 |
| tir 13 Okt | 0 |
| ons 14 Okt | 0 |
| tor 15 Okt | 0 |
| fre 16 Okt (forventet) | 0 |
| lør 17 Okt (forventet) | 0 |
| søn 18 Okt (forventet) | 0 |
| man 19 Okt (forventet) | 0 |
| tir 20 Okt (forventet) | 0 |
| ons 21 Okt (forventet) | 0 |
| tor 22 Okt (forventet) | 0 |
| fre 23 Okt (forventet) | 0 |
| lør 24 Okt (forventet) | 0 |
| søn 25 Okt (forventet) | 0 |
| man 26 Okt (forventet) | 0 |
| tir 27 Okt (forventet) | 0 |
| ons 28 Okt (forventet) | 0 |
| tor 29 Okt (forventet) | 0 |
| fre 30 Okt (forventet) | 0 |
| lør 31 Okt (forventet) | 0 |
| søn 1 Nov (forventet) | 0 |
| man 2 Nov (forventet) | 0 |
| tir 3 Nov (forventet) | 0 |
| ons 4 Nov (forventet) | 0 |
| tor 5 Nov (forventet) | 0 |
Lucien Pissarro: hurtige svar
Hvad er det mest viste værk af Lucien Pissarro?
- Det er View of Leintwardine: 300 besøg, hvilket svarer til 14% af visningerne for Lucien Pissarro. Listen ovenfor går ned til nummer 10.
Hvor mange besøg får Lucien Pissarro?
- 2.400 i de sidste tolv måneder, hvoraf 700 på kunstnersiden og 1.700 på de enkelte værker.
Er der en bestemt type værker af Lucien Pissarro, som folk foretrækker?
- Ja, Lysende balance (Lysstyrke): 50% af besøgene for 30% af kataloget.