Leonardo Da Vinci Popularitet og besøgsstatistikker

1452 – 1519

Hvad er denne side?

Denne side viser, hvor mange personer der besøger siderne for Leonardo Da Vinci på denne hjemmeside. Et besøg betyder, at én person har åbnet en side. Hvert diagram nedenfor har sin egen korte forklaring.

Statistikkerne blev nulstillet den 1. juli 2026 — der er ikke tilgængelige data før denne dato.

Leonardo Da Vinci i overblik

I løbet af de sidste tolv måneder var Mona Lisa (La Gioconda) det mest viste værk af Leonardo Da Vinci på ArtsDot.com: 518.900 visninger, hvilket udgør 45% af alle visninger af kunstnerens værker. Efterfulgt af Vitruvius Menneske og Den Sidste Aftensmad. I alt var der 1.372.000 besøg hos Leonardo Da Vinci: 285.200 på kunstnerens side og 1.086.800 på siderne for de enkelte værker. Interessen er faldet en smule: antallet af besøg faldt med 43% fra Aug 2026 til Sept 2026. Den travleste måned var Jul 2026 med 622.500 besøg. Folk læser om Leonardo Da Vinci på engelsk (32%), russisk (13%) og italiensk (10%). Besøgende kommer hovedsageligt fra Rusland (8%), Frankrig (7%) og USA (6%). Folk browser på telefoner (57%), enheder (39%) og tablets (4%). Besøgende har en præference for Blød skygge (Lysstyrke): 63% af besøgene gik til sådanne værker, som udgør 12% af kunstnerens katalog.

De 10 mest viste værker af Leonardo Da Vinci

Dette er de 10 værker af Leonardo Da Vinci, som er blevet åbnet mest på ArtsDot.com i løbet af de sidste tolv måneder, sorteret efter flest visninger først.

  1. Mona Lisa (La Gioconda) 1 Mona Lisa (La Gioconda), 1519 518.900 besøg · 44,8%
  2. Vitruvius Menneske 2 Vitruvius Menneske 84.900 besøg · 7,3%
  3. Den Sidste Aftensmad 3 Den Sidste Aftensmad, 1495 45.200 besøg · 3,9%
  4. Dronningen med en ermelindyr 4 Dronningen med en ermelindyr, 1490 29.200 besøg · 2,5%
  5. Det sidste nadis 5 Det sidste nadis, 1495 22.300 besøg · 1,9%
  6. Baptism of Christ 6 Baptism of Christ, 1475 20.600 besøg · 1,8%
  7. Annunciationen 7 Annunciationen, 1472 18.700 besøg · 1,6%
  8. Jungfru Maria med Sankt Anna og Johannes Døberen 8 Jungfru Maria med Sankt Anna og Johannes Døberen, 1513 16.200 besøg · 1,4%
  9. Lady med en Ermine 9 Lady med en Ermine, 1490 15.400 besøg · 1,3%
  10. Jomfruen og Barnet med Sankte Anna 10 Jomfruen og Barnet med Sankte Anna, 1510 13.900 besøg · 1,2%

Hvor mange besøger Leonardo Da Vinci-siden hver måned?

Hver søjle repræsenterer én måned og viser antallet af sidevisninger for denne kunstner i den pågældende måned over de seneste tolv måneder.

Se tallene
MånedKunstnersideSider for værker
Okt 202500
Nov 202500
Dec 202500
Jan 202600
Feb 202600
Mar 202600
Apr 202600
Maj 202600
Jun 20261.00012.200
Jul 202668.300554.200
Aug 202684.100386.000
Sept 2026131.800134.400

Hvor ofte bliver værkerne af Leonardo Da Vinci vist?

Hver søjle repræsenterer én måned. Den viser det samlede antal besøg på alle denne kunstners værksider, måned for måned, over et år.

De månedlige tal for begge grafer findes i den første tabel ovenfor.

Hvilke værker af Leonardo Da Vinci bliver set mest, måned for måned?

Hver række repræsenterer et populært kunstværk. Hver søjle viser, hvor mange besøg det pågældende kunstværk fik i løbet af en måned. Højere søjler betyder flere besøg den måned.

Se tallene
KunstværkOkt 2025Nov 2025Dec 2025Jan 2026Feb 2026Mar 2026Apr 2026Maj 2026Jun 2026Jul 2026Aug 2026Sept 2026
Mona Lisa (La Gioconda)000000002.700232.700231.00037.200
Den Sidste Aftensmad0000000010013.80011.400700
Vitruvius Menneske0000000030031.10036.50013.600
Baptism of Christ000000002006.1006.8005.900
Lady med en Ermine0000000004.9003.4006.200
Annunciationen000000001008.3006.8002.600
Jomfruen og Barnet med Sank…0000000006.5003.4003.400
Jungfru Maria med barnet Je…000000001002.1001.8001.900
Jungfru Maria med Sankt Ann…00000000012.6002.300900
Portræt af en ukendt kvinde…0000000002.3008001.600

Hvilke enheder bruger de besøgende hos Leonardo Da Vinci?

Hver del repræsenterer en enhedstype: telefon, tablet eller computer. Jo større delen er, desto flere besøg kom fra den enhedstype i løbet af de sidste tolv måneder.

Se tallene
EnhedBesøgDel
telefoner788.20057,4%
enheder531.40038,7%
tablets52.4003,8%

Hvilke sprog bruger de besøgende hos Leonardo Da Vinci?

Hver del repræsenterer ét sprog. Jo større delen er, desto flere besøgende har brugt hjemmesiden på det pågældende sprog i løbet af de sidste tredive dage. Kun de ti største vises.

Se tallene
SprogBesøgDel
engelsk35.60032,0%
russisk14.00012,6%
italiensk11.20010,1%
spansk9.5008,6%
portugisisk6.5005,9%
koreansk4.7004,2%
fransk4.2003,8%
tyrkisk2.9002,6%
tysk2.6002,3%
bulgarsk2.2002,0%

Hvor mange besøg får Leonardo Da Vinci hver dag, og hvad er det næste skridt?

Hver søjle repræsenterer én dag. De første søjler viser antallet af besøg i de seneste tre uger. Søjlerne i den anden farve er vores estimat for de næste tre uger.

Se tallene
DagBesøg
lør 26 Sept8.300
søn 27 Sept11.600
man 28 Sept14.500
tir 29 Sept16.300
ons 30 Sept12.100
tor 1 Okt11.500
fre 2 Okt7.800
lør 3 Okt11.100
søn 4 Okt11.600
man 5 Okt9.700
tir 6 Okt14.900
ons 7 Okt11.300
tor 8 Okt12.900
fre 9 Okt15.200
lør 10 Okt10.400
søn 11 Okt9.000
man 12 Okt18.200
tir 13 Okt12.600
ons 14 Okt16.300
tor 15 Okt15.400
fre 16 Okt15.100
lør 17 Okt (forventet)11.600
søn 18 Okt (forventet)12.500
man 19 Okt (forventet)16.500
tir 20 Okt (forventet)17.000
ons 21 Okt (forventet)15.400
tor 22 Okt (forventet)15.500
fre 23 Okt (forventet)14.800
lør 24 Okt (forventet)12.200
søn 25 Okt (forventet)13.200
man 26 Okt (forventet)17.300
tir 27 Okt (forventet)17.900
ons 28 Okt (forventet)16.200
tor 29 Okt (forventet)16.300
fre 30 Okt (forventet)15.600
lør 31 Okt (forventet)12.700
søn 1 Nov (forventet)13.700
man 2 Nov (forventet)18.100
tir 3 Nov (forventet)18.700
ons 4 Nov (forventet)16.900
tor 5 Nov (forventet)17.000
fre 6 Nov (forventet)16.200

Spørgsmål om Leonardo Da Vinci på ArtsDot.com

Hvilke værker af Leonardo Da Vinci er de mest populære?

Mona Lisa (La Gioconda) er det mest populære værk med 518.900 visninger (45% af alle visninger af Leonardo Da Vinci). Ranglisten ovenfor viser de 10 mest sete værker.

Hvor mange ser på Leonardo Da Vinci på ArtsDot.com?

I løbet af de sidste tolv måneder har Leonardo Da Vinci fået 1.372.000 besøg: 285.200 på kunstnerprofilen og 1.086.800 på siderne for de enkelte værker.

Hvilke enheder bruger de besøgende på Leonardo Da Vinci til at browse?

Primært på telefoner (57%), enheder (39%) og tablets (4%): 57% af besøgene kommer fra telefoner.

Hvilke sprog bruger folk til at læse om Leonardo Da Vinci?

De mest anvendte sprog er engelsk (32%), russisk (13%) og italiensk (10%). engelsk fører med 32% af de besøgende.

Hvilken type værker foretrækker de besøgende hos Leonardo Da Vinci?

De foretrækker Blød skygge (Lysstyrke): 63% af besøgene, mod 12% af kunstnerens katalog.