Jan Matejko Publikum & popularitet på ArtsDot.com

1838 – 1893

Hvad er denne side?

Denne side viser, hvor mange personer der besøger siderne for Jan Matejko på denne hjemmeside. Et besøg betyder, at én person har åbnet en side. Hvert diagram nedenfor har sin egen korte forklaring.

Statistikkerne blev nulstillet den 1. juli 2026 — der er ikke tilgængelige data før denne dato.

Jan Matejko: tallene på få linjer

Stańczyk er stjernen: 9.800 besøg i de sidste tolv måneder, hvilket svarer til 36% af alle visninger af Jan Matejko. Næste er Slaget ved Grunwald og Sobieski sending Message of Victory to the Pope, after the Battle of Vienna. Samlet set giver kunstnersiden (8.500 besøg) og værkerne (20.400 besøg) i alt 28.900 besøg. Interessen stiger, med 187% flere besøg mellem Sept 2026 og Okt 2026. Bedste måned: Jul 2026 (11.500 besøg). Publikums mest anvendte sprog: tjekkisk (17%), fransk (17%) og polsk (14%). De største målgrupper efter land: Tjekkiet (17%), Frankrig (17%) og Spanien (12%). Efter enhed: enheder (52%), telefoner (43%) og tablets (6%). Besøgene favoriserer Jordagtig (Farvepalette), med 88% af besøgene mod 52% af kataloget.

Jan Matejko: 10 værker som folk ser først

Hvert værk nedenfor er blevet åbnet af rigtige besøgende på ArtsDot.com i løbet af de sidste tolv måneder. Rang 1 er det mest besøgte af Jan Matejko.

  1. Stańczyk 1 Stańczyk, 1862 9.800 besøg · 36,4%
  2. Slaget ved Grunwald 2 Slaget ved Grunwald, 1878 2.600 besøg · 9,7%
  3. Sobieski sending Message of Victory to the Pope, after the Battle of Vienna 3 Sobieski sending Message of Victory to the Pope, after the Battle of Vienna 1.600 besøg · 5,9%
  4. Batory ved Pskov 4 Batory ved Pskov, 1872 1.500 besøg · 5,6%
  5. Slaget ved Grunwald [Tannenberg] 5 Slaget ved Grunwald [Tannenberg] 1.100 besøg · 4,1%
  6. Skargas prædiken 6 Skargas prædiken, 1864 700 besøg · 2,6%
  7. Copernicus i tårnet i Frombork, eller samtaler med Gud 7 Copernicus i tårnet i Frombork, eller samtaler med Gud, 1872 600 besøg · 2,2%
  8. Self-portrait 8 Self-portrait, 1892 400 besøg · 1,5%
  9. Gamrat and Stanczyk 9 Gamrat and Stanczyk, 1878 400 besøg · 1,5%
  10. Battle of Grunwald 10 Battle of Grunwald, 1878 400 besøg · 1,5%

Hvornår besøger folk Jan Matejko-siden?

Hver søjle repræsenterer én måned og viser antallet af sidevisninger for denne kunstner i den pågældende måned over de seneste tolv måneder.

Datatabel
MånedKunstnersideSider for værker
Nov 202500
Dec 202500
Jan 202600
Feb 202600
Mar 202600
Apr 202600
Maj 202600
Jun 2026100300
Jul 20262.1009.400
Aug 20265001.400
Sept 20261.4002.500
Okt 20264.4006.800

Hvornår bliver værkerne fra Jan Matejko vist?

Hver søjle repræsenterer én måned. Den viser det samlede antal besøg på alle denne kunstners værksider, måned for måned, over et år.

De månedlige tal for begge grafer findes i den første tabel ovenfor.

Hvad er de mest populære værker af Jan Matejko, måned for måned?

Hver række repræsenterer et populært kunstværk. Hver søjle viser, hvor mange besøg det pågældende kunstværk fik i løbet af en måned. Højere søjler betyder flere besøg den måned.

Datatabel
KunstværkNov 2025Dec 2025Jan 2026Feb 2026Mar 2026Apr 2026Maj 2026Jun 2026Jul 2026Aug 2026Sept 2026Okt 2026
Stańczyk during a ball at t…000000000000
Slaget ved Grunwald [Tannen…0000000000400500
Polens fald0000000010010000
Forfatningen af den 3. maj…000000000000
Den preussiske hyldest0000000100100000
Copernicus i tårnet i Fromb…000000010010000100
Skargas prædiken0000000001000600
Batory ved Pskov000000003000100700
Slaget ved Grunwald000000001.000200300800
Stańczyk000000002.7003001.4002.500

Hvilke enheder bruger Jan Matejkos publikum?

Hver del repræsenterer en enhedstype: telefon, tablet eller computer. Jo større delen er, desto flere besøg kom fra den enhedstype i løbet af de sidste tolv måneder.

Datatabel
EnhedBesøgDel
enheder14.90051,6%
telefoner12.30042,6%
tablets1.7005,9%

Hvilke sprog taler Jan Matejkos publikum?

Hver del repræsenterer ét sprog. Jo større delen er, desto flere besøgende har brugt hjemmesiden på det pågældende sprog i løbet af de sidste tredive dage. Kun de ti største vises.

Datatabel
SprogBesøgDel
tjekkisk70016,7%
fransk70016,7%
polsk60014,3%
spansk50011,9%
engelsk4009,5%
italiensk3007,1%
russisk3007,1%
finsk2004,8%
tyrkisk2004,8%
koreansk1002,4%

Hvor mange daglige besøg er der hos Jan Matejko i de næste tre uger?

Hver søjle repræsenterer én dag. De første søjler viser antallet af besøg i de seneste tre uger. Søjlerne i den anden farve er vores estimat for de næste tre uger.

Datatabel
DagBesøg
lør 17 Okt700
søn 18 Okt200
man 19 Okt500
tir 20 Okt800
ons 21 Okt200
tor 22 Okt400
fre 23 Okt500
lør 24 Okt1.500
søn 25 Okt700
man 26 Okt400
tir 27 Okt1.000
ons 28 Okt700
tor 29 Okt300
fre 30 Okt200
lør 31 Okt800
søn 1 Nov600
man 2 Nov300
tir 3 Nov500
ons 4 Nov100
tor 5 Nov300
fre 6 Nov500
lør 7 Nov (forventet)800
søn 8 Nov (forventet)400
man 9 Nov (forventet)300
tir 10 Nov (forventet)600
ons 11 Nov (forventet)300
tor 12 Nov (forventet)300
fre 13 Nov (forventet)300
lør 14 Nov (forventet)800
søn 15 Nov (forventet)400
man 16 Nov (forventet)300
tir 17 Nov (forventet)600
ons 18 Nov (forventet)300
tor 19 Nov (forventet)300
fre 20 Nov (forventet)300
lør 21 Nov (forventet)800
søn 22 Nov (forventet)400
man 23 Nov (forventet)300
tir 24 Nov (forventet)600
ons 25 Nov (forventet)300
tor 26 Nov (forventet)300
fre 27 Nov (forventet)300

Hvad folk spørger om Jan Matejko

Hvilke værker af Jan Matejko bliver der åbnet mest for?

Stańczyk først med 9.800 besøg eller 36% af visningerne. 10 værker er rangeret højere.

Hvor stort er publikummet for Jan Matejko på ArtsDot.com?

28.900 besøg på tolv måneder: 8.500 til kunstnersiden og 20.400 til dens værker.

Hvilke enheder tiltrækker publikummet til Jan Matejko?

Publikum kommer fra enheder (52%), telefoner (43%) og tablets (6%); enheder står for 52% af besøgene.

Hvilke sprog taler publikummet hos Jan Matejko?

tjekkisk (17%), fransk (17%) og polsk (14%). Det primære sprog, tjekkisk, udgør 17% af de besøgende.

Hvilke værker af Jan Matejko passer bedst til de besøgendes smag?

Værker tagget med Jordagtig (Farvepalette) udgør 88% af de besøg, selvom de kun udgør 52% af kataloget.