Gustave Courbet Besøgsstatistikker og mest sete værker

1819 – 1877

Hvad er denne side?

Denne side viser, hvor mange personer der besøger siderne for Gustave Courbet på denne hjemmeside. Et besøg betyder, at én person har åbnet en side. Hvert diagram nedenfor har sin egen korte forklaring.

Statistikkerne blev nulstillet den 1. juli 2026 — der er ikke tilgængelige data før denne dato.

Den korte version for Gustave Courbet

Folk åbner Verdens fødsel oftere end noget andet værk af Gustave Courbet: 30.200 besøg i løbet af tolv måneder, eller 13% af alt hvad der er blevet vist. Begravelse i Ornans og Kvinde med papegøj fuldender podiet. Gustave Courbet fik i alt 265.100 besøg, heraf 47.300 på kunstnersiden og 217.800 på tværs af værkerne. Trenden er stigende: 39% flere besøg i Sept 2026 end i Aug 2026. Jul 2026 var højdepunktet med 155.700 besøg. Siden blev læst på engelsk (33%), portugisisk (11%) og russisk (10%). Publikum er fordelt over Bulgarien (9%), Brasilien (7%) og Sydkorea (7%). Besøg fordelt på enheder (70%), telefoner (24%) og tablets (6%). Én smag skiller sig ud: Afbalanceret (Farveintensitet) står for 59% af de besøg, selvom den kun udgør 26% af kataloget.

Top 10: de værker fra Gustave Courbet, som folk oftest åbner

En rangering baseret på faktiske besøg, ikke på katalogscore: de 10 værker af Gustave Courbet, der er blevet åbnet oftest på ArtsDot.com i løbet af tolv måneder.

  1. Verdens fødsel 1 Verdens fødsel, 1866 30.200 besøg · 12,9%
  2. Begravelse i Ornans 2 Begravelse i Ornans, 1849 13.700 besøg · 5,9%
  3. Kvinde med papegøj 3 Kvinde med papegøj, 1866 5.500 besøg · 2,4%
  4. De stenbrytare 4 De stenbrytare, 1849 4.800 besøg · 2,1%
  5. Woman with White Stockings 5 Woman with White Stockings, 1861 3.900 besøg · 1,7%
  6. The Painter's Studio 6 The Painter's Studio, 1855 3.900 besøg · 1,7%
  7. Kvinden i bølgerne 7 Kvinden i bølgerne, 1868 3.400 besøg · 1,5%
  8. Mødet eller Bonjour Monsieur Courbet 8 Mødet eller Bonjour Monsieur Courbet, 1854 3.400 besøg · 1,5%
  9. The Peasants of Flagey Returning from the Fair 9 The Peasants of Flagey Returning from the Fair, 1855 3.300 besøg · 1,4%
  10. Kilden 10 Kilden, 1862 2.500 besøg · 1,1%

Hvor populær er Gustave Courbet-siden, måned for måned?

Hver søjle repræsenterer én måned og viser antallet af sidevisninger for denne kunstner i den pågældende måned over de seneste tolv måneder.

Vis tallene bag dette diagram
MånedKunstnersideSider for værker
Okt 202500
Nov 202500
Dec 202500
Jan 202600
Feb 202600
Mar 202600
Apr 202600
Maj 202600
Jun 20262005.600
Jul 202614.400141.300
Aug 202610.50032.900
Sept 202622.20038.000

Hvor meget opmærksomhed får værkerne fra Gustave Courbet samlet set?

Hver søjle repræsenterer én måned. Den viser det samlede antal besøg på alle denne kunstners værksider, måned for måned, over et år.

De månedlige tal for begge grafer findes i den første tabel ovenfor.

Hvordan sammenligner de mest populære værker af Gustave Courbet sig over året?

Hver række repræsenterer et populært kunstværk. Hver søjle viser, hvor mange besøg det pågældende kunstværk fik i løbet af en måned. Højere søjler betyder flere besøg den måned.

Vis tallene bag dette diagram
KunstværkOkt 2025Nov 2025Dec 2025Jan 2026Feb 2026Mar 2026Apr 2026Maj 2026Jun 2026Jul 2026Aug 2026Sept 2026
Verdens fødsel0000000009.4006.00011.600
De stenbrytare0000000001.7007001.900
Kvinde med papegøj0000000002.3008001.800
Jagten Morgen0000000001.200200200
Nøgen med blomstrende gren000000000400600200
Udsigt over Ornans000000000300300400
Panoramic View of the Alps,…00000000050000
Woman with a Parrot0000000005000200
Kvinden i bølgerne0000000002.300600400
Begravelse i Ornans000000001006.9006.100200

Telefoner, tablets eller computere: hvordan bliver Gustave Courbet set?

Hver del repræsenterer en enhedstype: telefon, tablet eller computer. Jo større delen er, desto flere besøg kom fra den enhedstype i løbet af de sidste tolv måneder.

Vis tallene bag dette diagram
EnhedBesøgDel
enheder185.70070,0%
telefoner63.00023,8%
tablets16.4006,2%

På hvilke sprog læses Gustave Courbet?

Hver del repræsenterer ét sprog. Jo større delen er, desto flere besøgende har brugt hjemmesiden på det pågældende sprog i løbet af de sidste tredive dage. Kun de ti største vises.

Vis tallene bag dette diagram
SprogBesøgDel
engelsk7.70032,9%
portugisisk2.50010,7%
russisk2.3009,8%
spansk2.0008,5%
fransk1.9008,1%
japansk1.4006,0%
Chinese9003,8%
tysk8003,4%
koreansk8003,4%
polsk7003,0%

Hvordan ser de daglige besøg hos Gustave Courbet ud, og hvad er prognosen?

Hver søjle repræsenterer én dag. De første søjler viser antallet af besøg i de seneste tre uger. Søjlerne i den anden farve er vores estimat for de næste tre uger.

Vis tallene bag dette diagram
DagBesøg
lør 26 Sept1.900
søn 27 Sept2.800
man 28 Sept7.800
tir 29 Sept4.000
ons 30 Sept2.700
tor 1 Okt4.200
fre 2 Okt3.600
lør 3 Okt2.400
søn 4 Okt2.900
man 5 Okt2.600
tir 6 Okt3.000
ons 7 Okt4.400
tor 8 Okt3.100
fre 9 Okt3.500
lør 10 Okt4.100
søn 11 Okt3.700
man 12 Okt4.300
tir 13 Okt2.500
ons 14 Okt4.800
tor 15 Okt4.000
fre 16 Okt3.000
lør 17 Okt (forventet)2.900
søn 18 Okt (forventet)3.300
man 19 Okt (forventet)5.100
tir 20 Okt (forventet)3.300
ons 21 Okt (forventet)4.100
tor 22 Okt (forventet)3.900
fre 23 Okt (forventet)3.500
lør 24 Okt (forventet)2.900
søn 25 Okt (forventet)3.200
man 26 Okt (forventet)5.100
tir 27 Okt (forventet)3.300
ons 28 Okt (forventet)4.100
tor 29 Okt (forventet)3.900
fre 30 Okt (forventet)3.500
lør 31 Okt (forventet)2.900
søn 1 Nov (forventet)3.200
man 2 Nov (forventet)5.000
tir 3 Nov (forventet)3.200
ons 4 Nov (forventet)4.100
tor 5 Nov (forventet)3.900
fre 6 Nov (forventet)3.500

Gustave Courbet: hurtige svar

Hvad er det mest viste værk af Gustave Courbet?

Det er Verdens fødsel: 30.200 besøg, hvilket svarer til 13% af visningerne for Gustave Courbet. Listen ovenfor går ned til nummer 10.

Hvor mange besøg får Gustave Courbet?

265.100 i de sidste tolv måneder, hvoraf 47.300 på kunstnersiden og 217.800 på de enkelte værker.

Kigger folk på Gustave Courbet på en telefon eller en computer?

Begge: besøgsfordeling som enheder (70%), telefoner (24%) og tablets (6%); enheder fører med 70%.

Læser folk om Gustave Courbet på flere sprog?

Ja: engelsk (33%), portugisisk (11%) og russisk (10%). engelsk er den største med 33%.

Er der en bestemt type værker af Gustave Courbet, som folk foretrækker?

Ja, Afbalanceret (Farveintensitet): 59% af besøgene for 26% af kataloget.