Amedeo Modigliani Publikum & popularitet på ArtsDot.com

1884 – 1920

Hvad er denne side?

Denne side viser, hvor mange personer der besøger siderne for Amedeo Modigliani på denne hjemmeside. Et besøg betyder, at én person har åbnet en side. Hvert diagram nedenfor har sin egen korte forklaring.

Statistikkerne blev nulstillet den 1. juli 2026 — der er ikke tilgængelige data før denne dato.

Amedeo Modigliani: tallene på få linjer

Nøgen siddende på en divan er stjernen: 30.400 besøg i de sidste tolv måneder, hvilket svarer til 14% af alle visninger af Amedeo Modigliani. Næste er Portræt af Jeanne Hébuterne og Liggende nøgne med blå pude. Samlet set giver kunstnersiden (42.000 besøg) og værkerne (199.400 besøg) i alt 241.400 besøg. Interessen stiger, med 11% flere besøg mellem Aug 2026 og Sept 2026. Bedste måned: Jul 2026 (120.000 besøg). Publikums mest anvendte sprog: svensk (15%), engelsk (12%) og tysk (11%). De største målgrupper efter land: Tyskland (14%), Polen (14%) og Sverige (14%). Efter enhed: enheder (58%), telefoner (39%) og tablets (3%). Besøgene favoriserer Blød lysstyrke (Lysstyrke), med 44% af besøgene mod 16% af kataloget.

Amedeo Modigliani: 10 værker som folk ser først

Hvert værk nedenfor er blevet åbnet af rigtige besøgende på ArtsDot.com i løbet af de sidste tolv måneder. Rang 1 er det mest besøgte af Amedeo Modigliani.

  1. Nøgen siddende på en divan 1 Nøgen siddende på en divan, 1917 30.400 besøg · 14,3%
  2. Portræt af Jeanne Hébuterne 2 Portræt af Jeanne Hébuterne, 1918 16.200 besøg · 7,6%
  3. Liggende nøgne med blå pude 3 Liggende nøgne med blå pude 11.400 besøg · 5,4%
  4. La Chevelure noire, also said 4 La Chevelure noire, also said 6.400 besøg · 3,0%
  5. Head of Red-Haired Woman 5 Head of Red-Haired Woman, 1915 4.700 besøg · 2,2%
  6. Ung kvinde i en skjorte, 1918 6 Ung kvinde i en skjorte, 1918, 1918 3.200 besøg · 1,5%
  7. The Little Peasant 7 The Little Peasant, 1918 3.200 besøg · 1,5%
  8. Marios Varvoglis 8 Marios Varvoglis, 1920 3.200 besøg · 1,5%
  9. Adrienne (Woman with Bangs) - 9 Adrienne (Woman with Bangs) -, 1917 3.000 besøg · 1,4%
  10. Liggende Nøgne 10 Liggende Nøgne 2.500 besøg · 1,2%

Hvornår besøger folk Amedeo Modigliani-siden?

Hver søjle repræsenterer én måned og viser antallet af sidevisninger for denne kunstner i den pågældende måned over de seneste tolv måneder.

Datatabel
MånedKunstnersideSider for værker
Okt 202500
Nov 202500
Dec 202500
Jan 202600
Feb 202600
Mar 202600
Apr 202600
Maj 202600
Jun 20262004.800
Jul 202613.700106.300
Aug 202616.40038.700
Sept 202611.70049.600

Hvornår bliver værkerne fra Amedeo Modigliani vist?

Hver søjle repræsenterer én måned. Den viser det samlede antal besøg på alle denne kunstners værksider, måned for måned, over et år.

De månedlige tal for begge grafer findes i den første tabel ovenfor.

Hvad er de mest populære værker af Amedeo Modigliani, måned for måned?

Hver række repræsenterer et populært kunstværk. Hver søjle viser, hvor mange besøg det pågældende kunstværk fik i løbet af en måned. Højere søjler betyder flere besøg den måned.

Datatabel
KunstværkOkt 2025Nov 2025Dec 2025Jan 2026Feb 2026Mar 2026Apr 2026Maj 2026Jun 2026Jul 2026Aug 2026Sept 2026
Nøgen siddende på en divan0000000008.70010.00010.200
Portræt af Jeanne Hébuterne000000003004.6004.7005.100
Liggende nøgne med blå pude0000000003.3003.1004.100
Liggende Nøgne0000000001.200600600
Sittende Akt på Divan0000000001.800100200
Madame Pompadour00000000000200
Kvinde med blå øjne00000000200500900200
Nude000000000300100100
Jeanne Hébuterne0000000001.200500600
Portræt af Léopold Zborowski000000001000500200

Hvilke enheder bruger Amedeo Modiglianis publikum?

Hver del repræsenterer en enhedstype: telefon, tablet eller computer. Jo større delen er, desto flere besøg kom fra den enhedstype i løbet af de sidste tolv måneder.

Datatabel
EnhedBesøgDel
enheder140.70058,3%
telefoner94.30039,1%
tablets6.4002,7%

Hvilke sprog taler Amedeo Modiglianis publikum?

Hver del repræsenterer ét sprog. Jo større delen er, desto flere besøgende har brugt hjemmesiden på det pågældende sprog i løbet af de sidste tredive dage. Kun de ti største vises.

Datatabel
SprogBesøgDel
svensk2.90015,4%
engelsk2.30012,2%
tysk2.10011,2%
russisk2.10011,2%
polsk2.00010,6%
italiensk1.6008,5%
spansk1.4007,4%
serbisk1.0005,3%
Norwegian5002,7%
koreansk4002,1%

Hvor mange daglige besøg er der hos Amedeo Modigliani i de næste tre uger?

Hver søjle repræsenterer én dag. De første søjler viser antallet af besøg i de seneste tre uger. Søjlerne i den anden farve er vores estimat for de næste tre uger.

Datatabel
DagBesøg
ons 23 Sept3.700
tor 24 Sept3.000
fre 25 Sept1.900
lør 26 Sept2.200
søn 27 Sept2.400
man 28 Sept1.600
tir 29 Sept4.300
ons 30 Sept3.900
tor 1 Okt3.300
fre 2 Okt2.800
lør 3 Okt2.700
søn 4 Okt3.400
man 5 Okt4.400
tir 6 Okt2.800
ons 7 Okt3.300
tor 8 Okt4.200
fre 9 Okt4.000
lør 10 Okt4.000
søn 11 Okt4.100
man 12 Okt3.500
tir 13 Okt3.100
ons 14 Okt (forventet)4.600
tor 15 Okt (forventet)4.500
fre 16 Okt (forventet)3.700
lør 17 Okt (forventet)3.800
søn 18 Okt (forventet)4.200
man 19 Okt (forventet)4.000
tir 20 Okt (forventet)4.300
ons 21 Okt (forventet)5.000
tor 22 Okt (forventet)4.900
fre 23 Okt (forventet)4.000
lør 24 Okt (forventet)4.100
søn 25 Okt (forventet)4.600
man 26 Okt (forventet)4.400
tir 27 Okt (forventet)4.700
ons 28 Okt (forventet)5.400
tor 29 Okt (forventet)5.200
fre 30 Okt (forventet)4.300
lør 31 Okt (forventet)4.400
søn 1 Nov (forventet)4.900
man 2 Nov (forventet)4.700
tir 3 Nov (forventet)5.000

Hvad folk spørger om Amedeo Modigliani

Hvilke værker af Amedeo Modigliani bliver der åbnet mest for?

Nøgen siddende på en divan først med 30.400 besøg eller 14% af visningerne. 10 værker er rangeret højere.

Hvor stort er publikummet for Amedeo Modigliani på ArtsDot.com?

241.400 besøg på tolv måneder: 42.000 til kunstnersiden og 199.400 til dens værker.

Hvilke enheder tiltrækker publikummet til Amedeo Modigliani?

Publikum kommer fra enheder (58%), telefoner (39%) og tablets (3%); enheder står for 58% af besøgene.

Hvilke sprog taler publikummet hos Amedeo Modigliani?

svensk (15%), engelsk (12%) og tysk (11%). Det primære sprog, svensk, udgør 15% af de besøgende.

Hvilke værker af Amedeo Modigliani passer bedst til de besøgendes smag?

Værker tagget med Blød lysstyrke (Lysstyrke) udgør 44% af de besøg, selvom de kun udgør 16% af kataloget.