Формат паперу

Посібник зі студентських робіт

Tugai Bey

Ім'я Клас Дата

Ян Матейко, Tugai Bey. Общественное достояние

Основна інформація

Автор
Ян Матейко artsdot.com/uk/artists/%D1%8F%D0%BD-%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%B9%D0%BA%D0%BE_uk/
Дати створення автором
1838 – 1893
Рух
Romanticism Art that puts feeling, wildness and the power of nature above calm order and rules.

У контексті

Tugai Bey — Ян Матейко

Коли це могло бути написане?

  1. 1830
  2. 1840
  3. 1850
  4. 1860
  5. 1870
  6. 1880
  7. 1890

Затінення: життя Ян Матейко (1838–1893)

Для цього запису не вказано точний рік — враховуючи період життя митця та стиль твору, до якого десятиліття ви б його віднесли?

Схожі твори мистецтва

Оберіть одну з робіт вище: назвіть дві спільні риси з цією роботою та одну відмінність.

Більше творів, що доповнюють цей: artsdot.com/uk/art/similar/jan-matejko-tugai-bey-8XYB9D-en/

Кольорова палітра

Виміряно за зображенням

    Основний колір

    Еспресо #453328

    Збережена палітра

    • #453328
    • #CC925E
    • #F3DB93
    • #7F5B3F
    Палітра
    Темні відтінки Переважаюча колірна гама зображення.
    Назва основного кольору
    Еспресо
    Інтенсивність
    Насичені Наскільки насиченими та різноманітними є кольори: від одного приглушеного відтінку до багатьох яскравих.
    Контрастність
    Опис Ступінь відмінності кольорів за світлотою та насиченістю в межах картини.
    Гармонія
    Висока колірна єдність Наскільки вдало поєднуються кольори — від контрастних до повністю гармонійних.
    Яскравість
    Світлий Загальна світлотінь картини: від глибокої тіні до яскравого світла.
    Насиченість
    Помірно м'яка насиченість Наскільки чистими та насиченими є кольори — від майже сірих до максимально яскравих.

    Про цей витвір мистецтва

    Tugai Bey — Ян Матейко

    A Glimpse into 17th-Century Conflict: "Tugai Bey" by Jan Matejko

    This striking portrait, “Tugai Bey” by Polish master Jan Matejko, offers a compelling window into the complex political and military landscape of 17th-century Eastern Europe. The painting depicts Tugai Bey, a Crimean Tatar leader, a figure pivotal in the tumultuous relationship between Poland-Lithuania and the Cossack Hetmanate. Matejko’s work isn't merely a likeness; it is a carefully constructed narrative reflecting power, diplomacy, and the volatile nature of alliances during a period of intense upheaval. The subject’s commanding presence, captured with meticulous detail, invites viewers to contemplate the historical forces at play.

    Style & Technique: Romanticism Meets Historical Precision

    Matejko was renowned for his monumental historical paintings executed in the Romanticism style. This piece exemplifies that approach. The dramatic lighting, rich color palette (dominated by deep reds, golds, and browns), and dynamic composition create a sense of immediacy and emotional intensity. Matejko’s technique is characterized by its meticulous realism; he painstakingly researched costumes, weaponry, and settings to ensure historical accuracy. The oil on panel medium allows for subtle gradations of tone and texture, bringing the subject's attire and facial features to life with remarkable clarity. Note the careful rendering of the elaborate turban and the detailed depiction of the bow and arrow – hallmarks of Matejko’s dedication to detail.

    Historical Context & Significance

    The painting is inextricably linked to the Khmelnytsky Uprising (1648–1657), a major Cossack rebellion against Polish rule in Ukraine. Tugai Bey played a significant role, initially allied with Bohdan Khmelnytsky, leader of the uprising. Matejko’s work captures a moment of potential alliance or negotiation between these two powerful figures. The painting was created decades after these events (circa 1885), during a period in Poland when national identity and historical memory were being actively cultivated. Matejko's paintings served as visual narratives reinforcing Polish heritage and commemorating key moments in the nation’s history, often with a patriotic undertone. The depiction of Tugai Bey, while acknowledging his role in conflict, also hints at the complex intercultural interactions that shaped this era.

    Symbolism & Emotional Impact

    Beyond its historical accuracy, "Tugai Bey" is rich in symbolism. The subject’s attire—the ornate turban, luxurious fabrics, and weaponry—signifies his status as a leader and warrior. His gaze, both intense and contemplative, suggests a shrewd intellect and strategic mind. The presence of the bow and arrow alludes to military prowess and potential conflict. The overall emotional impact is one of gravitas and restrained power. Matejko masterfully conveys a sense of tension and uncertainty, reflecting the precarious nature of alliances and the ever-present threat of war in 17th-century Eastern Europe. The painting evokes a feeling of witnessing a pivotal moment in history, prompting reflection on themes of leadership, diplomacy, and cultural exchange amidst conflict.

    Митець та музей

    Автор

    Ян Матейко

    Народився в Краків, Польща

    early life and education

    Ян Алої́зь Матейко, відомий як Ян Матейко (Jan Matejko), народився 24 червня 1838 року у Вільнемістечку Кракова, Польща. Його батько, Франциск Каспер Матейко, був чеським викладачем та музикантом, який спочатку працював для родини Водзицьких в Косьцеліжках, а потім переїхав до Кракова, де одружився з ганзейською, польської Джоанною Кароліною Россберг. Ян був дев’ятим із одинадцяти дітей у сім’ї. Він виріс у будинку на площі Флоріа́нівській. Після смерті матері в 1845 році його та його братів піклувалися над ними мачуха, Анна Замоєцька. З раннього віку Ян демонстрував винятковий талант до мистецтва, але йому було важко опанувати інші предмети. Він навчався у Свято-Янівській гімназії, звідки був виключений у 1851 році через низькі оцінки. Проте, його артистичний дар швидко став очевидним, і він вступив до Школи Мистецтв Кракова в 1852 році, де спеціалізувався на історичній живопису під керівництвом Войцеха Корнеля Статтлера та Владислава Лушчівського.

    artistic career

    Першою значною роботою Яна Матейко став твір “Цари Шуйські перед Сиґмунтом III” (Carowie Szujscy przed Zygmuntem III), завершений у 1853 році. Він почав виставляти свої історичні полотна в Краківському товаристві друзів мистецтва у 1855 році. Серед його найвідоміших творів:

    “Ре́йтан” (1866) – велика картина на полотні, що зображує важливу подію в історії Польщі.

    “Об’єднання Любліна” (1869) – значущий твір, який демонструє майстерність Матейко у відображенні історичних подій.

    Битва під Грунвальдом” (1878) – шедевр, що підкреслює здатність художника передавати інтенсивність бойових сцен.

    Матейко був не лише талановитим художником, але й активним громадським діячем. Він багато працював над покращенням мистецького життя Кракова, ставши директором Краківської академії Мистецтв (раніше відомої як Краковська Академія Художеств), де викладав та наставляв цілі покоління художників.

    museological contributions and legacy

    Більшу частину свого життя Ян Матейко провів у Кракові, ставши директором Краківської академії Мистецтв. Його учнями стали видатні художники, такі як Мауріцьє Готтільб, Яцек Малечєвскі, Józef Mehoffer та Станіслав Виспіянський. Він сприяв розвитку польського мистецтва, сприяючи збереженню історичної пам’яті та національної ідентичності. Його полотна стали символами польської історії та героїзму, а сам художник був визнаний “національним живописцем” Польщі.

    references

    Він помер 1 листопада 1893 року, залишивши після себе велике спадщину як найвідомішого польського художника. Його роботи продовжують надихати художників та любителів мистецтва в усьому світі.

    Дізнатися більше

    Доступно онлайн

    QR-код, що веде на сторінку завантаження Tugai Bey

    artsdot.com/uk/art/download/jan-matejko-tugai-bey-8XYB9D-en/

    Цитування цього твору мистецтва

    MLA
    Матейко, Ян. Tugai Bey. n.d., https://artsdot.com/uk/art/jan-matejko-tugai-bey-8XYB9D-en/
    APA
    Матейко, Ян (n.d.). Tugai Bey [Painting]. https://artsdot.com/uk/art/jan-matejko-tugai-bey-8XYB9D-en/
    Chicago
    Ян Матейко. Tugai Bey. n.d. https://artsdot.com/uk/art/jan-matejko-tugai-bey-8XYB9D-en/
    Harvard
    Матейко, Ян (n.d.) Tugai Bey. Available at: https://artsdot.com/uk/art/jan-matejko-tugai-bey-8XYB9D-en/

    Придивіться уважніше

    Tugai Bey — Ян Матейко

    Придивіться уважніше

    Відповідайте власними словами. Тут немає неправильних відповідей — лише такі, які ви можете пояснити.

    1. Що першим привертає вашу увагу і чому?
    2. Які кольори чи форми створюють настрій — і що це за настрій?
    3. Поверніться до розгляду Баторій у Пскові (1872), що було раніше в цьому посібнику. Назвіть дві спільні риси цього твору з цією роботою та одну відмінність.
    4. Romanticism: Art that puts feeling, wildness and the power of nature above calm order and rules. Де саме в цій роботі це можна помітити?
    5. Які почуття міг хотіти викликати у вас автор?

    Ваша відповідь

    Напишіть короткий абзац про цей витвір мистецтва. Використовуйте факти з попередніх частин цього посібника та ваші відповіді вище.