Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för Raphaelle Peale på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
!
Statistiken nollställdes den 1 juli 2026 — ingen data finns tillgänglig före det datumet.
Raphaelle Peale i korthet
Under de senaste tolv månaderna var Orange and Book det mest visade verket av Raphaelle Peale på ArtsDot.com: 600 visningar, vilket motsvarar 16% av alla visningar av konstnärens verk. Det följs av Still Life with Peach och Still Life with Orange and Book. Totalt har Raphaelle Peale fått 3 800 besök: 1 300 till artistens sida och 2 500 till sidorna för enskilda verk. Intresset ökar: antalet besök ökade med 500% från Sep 2026 till Okt 2026. Den mest intensiva månaden var Jul 2026 med 2 800 besök. Besökare surfar på datorer (92%) och mobiltelefoner (8%). Besökare tenderar mot Balanserad (Färgintensitet): 71% av besöken gick till sådana verk, som utgör 46% av konstnärens katalog.
De 10 mest visade Raphaelle Peale-verken
Detta är de 10 verk av Raphaelle Peale som har öppnats mest på ArtsDot.com under de senaste tolv månaderna, med de mest visade först.
Hur många besöker Raphaelle Peale-sidan varje månad?
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Visa siffrorna
Månad
Konstnärssida
Verkets sidor
Nov 2025
0
0
Dec 2025
0
0
Jan 2026
0
0
Feb 2026
0
0
Mar 2026
0
0
Apr 2026
0
0
Maj 2026
0
0
Jun 2026
0
0
Jul 2026
700
2 100
Aug 2026
100
200
Sep 2026
100
0
Okt 2026
400
200
Hur ofta visas verken av Raphaelle Peale?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vilken typ av verk väljer besökarna hos Raphaelle Peale?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Visa siffrorna
Stämning
Stämning
Konstverk av konstnären
Besök
Klassisk
70,5%
70,6%
Nostalgisk
11,4%
23,5%
Dramatisk
6,8%
2,9%
Lugn
4,5%
2,9%
Jordnära
4,5%
0,0%
Elegant
2,3%
0,0%
Känslomässig ton
Känslomässig ton
Konstverk av konstnären
Besök
Reflekterande
43,2%
61,8%
Fridfull
20,4%
17,6%
Lugn
13,6%
5,9%
Dyster och högtidlig
9,1%
5,9%
Melankolisk
4,5%
2,9%
Nostalgisk
2,3%
5,9%
Eterisk
2,3%
0,0%
Kraftfullt uttryck
2,3%
0,0%
Ljusstyrka
Ljusstyrka
Konstverk av konstnären
Besök
Mörk
68,0%
68,4%
Mjuk skugga
18,0%
28,9%
Mjuk luminans
6,0%
0,0%
Ljusstyrka
4,0%
2,6%
Ljusstark
4,0%
0,0%
Färgmättnad
Färgmättnad
Konstverk av konstnären
Besök
Dämpad
38,0%
21,1%
Dämpad färgsättning
38,0%
39,5%
Måttlig mjukhet
22,0%
23,7%
Tydlig färgmättnad
2,0%
15,8%
Mättad färg
0,0%
0,0%
Färgpalett
Färgpalett
Konstverk av konstnären
Besök
Jordnära
87,2%
80,6%
Mörka toner
2,1%
16,7%
Neutrala toner
10,6%
2,8%
Färgintensitet
Färgintensitet
Konstverk av konstnären
Besök
Monokrom
54,0%
28,9%
Balanserad
46,0%
71,0%
Livfulla färger
0,0%
0,0%
Kontrast
Kontrast
Konstverk av konstnären
Besök
Harmonisk
2,0%
2,6%
Mild
22,0%
7,9%
Balanserad
12,0%
7,9%
Stark kontrast
28,0%
52,6%
Kontrastnivå
36,0%
28,9%
Färgharmoni
Färgharmoni
Konstverk av konstnären
Besök
Skärande färgskala
8,0%
0,0%
Mjukt blandad palett
10,0%
10,5%
Balanserad harmoni
12,0%
7,9%
Stark färgmässig enhetlighet
62,0%
81,6%
Enhetlig palett
8,0%
0,0%
Vilka verk av Raphaelle Peale har flest visningar månad för månad?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Visa siffrorna
Konstverk
Nov 2025
Dec 2025
Jan 2026
Feb 2026
Mar 2026
Apr 2026
Maj 2026
Jun 2026
Jul 2026
Aug 2026
Sep 2026
Okt 2026
Orange and Book
0
0
0
0
0
0
0
0
100
0
0
0
Artemas Ward (1727-1800)
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Portrait of a Gentleman
0
0
0
0
0
0
0
0
100
0
0
0
Portrait of a Gentleman
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Mrs. John Montgomery (Sarah…
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Portrait of a Gentleman
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
The Reverend Absalom Jones
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Perry Albert Cohea
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Jonathan Jones Wheeler
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
P. F. Ronbeau
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Vilka enheter använder besökarna till Raphaelle Peale?
Varje tårtbit representerar en typ av enhet: mobil, surfplatta eller dator. Ju större tårtbit, desto fler besök kom från den enheten under de senaste tolv månaderna.
Visa siffrorna
Enhet
Besök
Dela
datorer
3 500
92,1%
mobiltelefoner
300
7,9%
Vilka språk använder besökarna hos Raphaelle Peale?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Visa siffrorna
Språk
Besök
Dela
Spanska
300
75,0%
Engelska
100
25,0%
Hur många besök får Raphaelle Peale varje dag, och vad händer härnäst?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Visa siffrorna
Dag
Besök
fre 16 Okt
0
lör 17 Okt
0
sön 18 Okt
0
mån 19 Okt
0
tis 20 Okt
0
ons 21 Okt
0
tors 22 Okt
0
fre 23 Okt
0
lör 24 Okt
0
sön 25 Okt
0
mån 26 Okt
0
tis 27 Okt
200
ons 28 Okt
100
tors 29 Okt
100
fre 30 Okt
1 100
lör 31 Okt
200
sön 1 Nov
0
mån 2 Nov
0
tis 3 Nov
0
ons 4 Nov
200
tors 5 Nov
100
fre 6 Nov (prognos)
1 300
lör 7 Nov (prognos)
200
sön 8 Nov (prognos)
0
mån 9 Nov (prognos)
0
tis 10 Nov (prognos)
200
ons 11 Nov (prognos)
300
tors 12 Nov (prognos)
200
fre 13 Nov (prognos)
1 600
lör 14 Nov (prognos)
300
sön 15 Nov (prognos)
0
mån 16 Nov (prognos)
0
tis 17 Nov (prognos)
300
ons 18 Nov (prognos)
400
tors 19 Nov (prognos)
300
fre 20 Nov (prognos)
1 800
lör 21 Nov (prognos)
300
sön 22 Nov (prognos)
0
mån 23 Nov (prognos)
0
tis 24 Nov (prognos)
300
ons 25 Nov (prognos)
500
tors 26 Nov (prognos)
300
Frågor om Raphaelle Peale på ArtsDot.com
Vilka verk av Raphaelle Peale är mest populära?
Orange and Book är det mest populära verket med 600 besök (16% av alla visningar för Raphaelle Peale). Rankingen ovan listar de 10 mest visade verken.
Hur många personer tittar på Raphaelle Peale på ArtsDot.com?
Under de senaste tolv månaderna har Raphaelle Peale fått 3 800 besök: 1 300 på artistsidan och 2 500 på sidorna för enskilda verk.
Vilka enheter använder besökarna av Raphaelle Peale för att surfa?
Främst via datorer (92%) och mobiltelefoner (8%): 92% av besöken kommer från datorer.
Vilken typ av verk föredrar besökarna hos Raphaelle Peale?
De föredrar Balanserad (Färgintensitet): 71% av besöken, jämfört med 46% av konstnärens katalog.