Vad innehåller den här sidan?
Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för Paul Manship på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
Kortversion för Paul Manship
Folk öppnar End of Day oftare än något annat verk av Paul Manship: 300 besök under tolv månader, eller 4% av allt som visats. John Johansen Portrait Medal (obverse) och United Fruit Company Medal (obverse) kompletterar podiet. Paul Manship fick totalt 8 700 besök, varav 1 200 på artistsidan och 7 500 på verken. Trenden är svagt nedåtgående: 100% färre besök i Sep 2026 än i Aug 2026. Toppen nåddes i Jul 2026 med 7 700 besök. Besök fördelade på datorer (98%) och mobiltelefoner (2%). En smak sticker ut: Jordnära (Färgpalett) står för 47% av besöken, trots att den endast utgör 30% av katalogen.
Topp 10: de verk av Paul Manship som visas mest
En ranking baserad på faktiska besök, inte på katalogbetyg: de 10 verk av Paul Manship som öppnats oftast på ArtsDot.com under tolv månader.
-
1
End of Day, 1909
300 besök · 3,6%
-
2
John Johansen Portrait Medal (obverse), 1959
200 besök · 2,4%
-
3
United Fruit Company Medal (obverse), 1943
200 besök · 2,4%
-
4
Joan of Arc Medal, 1915
200 besök · 2,4%
-
5
Crowned Crane, 1932
200 besök · 2,4%
-
6
Robert Frost, 1943
100 besök · 1,2%
-
7
Study for Osborne Gates The Fox and the Crow, 1952
100 besök · 1,2%
-
8
(Dancing Female Nude with Flying Drapery), 1930
100 besök · 1,2%
-
9
John Barton Payne Award, Virginia Museum of Fine Arts, reverse, 1933
100 besök · 1,2%
-
10
United States Merchant Marine Distinguished Service Medal (obverse), 1942
100 besök · 1,2%
Hur populär är Paul Manship-sidan, månad för månad?
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Visa siffrorna bakom detta diagram
| Månad | Konstnärssida | Verkets sidor |
|---|---|---|
| Okt 2025 | 0 | 0 |
| Nov 2025 | 0 | 0 |
| Dec 2025 | 0 | 0 |
| Jan 2026 | 0 | 0 |
| Feb 2026 | 0 | 0 |
| Mar 2026 | 0 | 0 |
| Apr 2026 | 0 | 0 |
| Maj 2026 | 0 | 0 |
| Jun 2026 | 200 | 200 |
| Jul 2026 | 900 | 6 800 |
| Aug 2026 | 100 | 500 |
| Sep 2026 | 0 | 0 |
Hur mycket uppmärksamhet får verken av Paul Manship totalt sett?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vilka typer av verk lockar besökarna till Paul Manship?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Visa siffrorna bakom detta diagram
| Ljusstyrka | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Mörk | 28,0% | 40,5% |
| Mjuk skugga | 4,0% | 7,1% |
| Mjuk luminans | 8,0% | 8,3% |
| Ljusstyrka | 18,0% | 10,7% |
| Ljusstark | 42,0% | 33,3% |
| Färgmättnad | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Dämpad | 58,0% | 61,9% |
| Dämpad färgsättning | 22,0% | 10,7% |
| Måttlig mjukhet | 18,0% | 19,1% |
| Tydlig färgmättnad | 2,0% | 8,3% |
| Mättad färg | 0,0% | 0,0% |
| Färgpalett | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Neutrala toner | 54,5% | 38,2% |
| Jordnära | 29,5% | 47,4% |
| Monokromt | 11,4% | 5,3% |
| Pastellfärger | 4,5% | 5,3% |
| Mörka toner | 0,0% | 4,0% |
| Färgintensitet | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Monokrom | 42,0% | 46,4% |
| Balanserad | 38,0% | 34,5% |
| Livfulla färger | 20,0% | 19,1% |
| Kontrast | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Harmonisk | 42,0% | 39,3% |
| Mild | 10,0% | 15,5% |
| Balanserad | 8,0% | 3,6% |
| Stark kontrast | 12,0% | 8,3% |
| Kontrastnivå | 28,0% | 33,3% |
| Färgharmoni | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Skärande färgskala | 8,0% | 4,8% |
| Mjukt blandad palett | 4,0% | 2,4% |
| Balanserad harmoni | 2,0% | 8,3% |
| Stark färgmässig enhetlighet | 18,0% | 21,4% |
| Enhetlig palett | 68,0% | 63,1% |
Hur står sig de mest populära verk av Paul Manship under året?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Visa siffrorna bakom detta diagram
| Konstverk | Okt 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | Maj 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 | Sep 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| The French Heroes Fund Obve… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| The Foe of Free Peoples Obv… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Distinguished Service Medal… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| Irish Free State Coinage De… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| French Heroes Fund Medal | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| John Pierpont Morgan Memori… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Running Atalanta | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kultur Medal | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| John Pierpont Morgan Memori… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| August Jaccaci | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
Mobiltelefoner, surfplattor eller datorer: hur visas Paul Manship?
Varje tårtbit representerar en typ av enhet: mobil, surfplatta eller dator. Ju större tårtbit, desto fler besök kom från den enheten under de senaste tolv månaderna.
Visa siffrorna bakom detta diagram
| Enhet | Besök | Dela |
|---|---|---|
| datorer | 8 500 | 97,7% |
| mobiltelefoner | 200 | 2,3% |
På vilka språk läses Paul Manship?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Hur ser det dagliga besöksantalet för Paul Manship ut, och vad är prognosen?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Visa siffrorna bakom detta diagram
| Dag | Besök |
|---|---|
| ons 23 Sep | 300 |
| tors 24 Sep | 0 |
| fre 25 Sep | 0 |
| lör 26 Sep | 0 |
| sön 27 Sep | 100 |
| mån 28 Sep | 0 |
| tis 29 Sep | 0 |
| ons 30 Sep | 0 |
| tors 1 Okt | 0 |
| fre 2 Okt | 0 |
| lör 3 Okt | 0 |
| sön 4 Okt | 0 |
| mån 5 Okt | 100 |
| tis 6 Okt | 0 |
| ons 7 Okt | 0 |
| tors 8 Okt | 0 |
| fre 9 Okt | 0 |
| lör 10 Okt | 0 |
| sön 11 Okt | 0 |
| mån 12 Okt | 200 |
| tis 13 Okt | 100 |
| ons 14 Okt (prognos) | 100 |
| tors 15 Okt (prognos) | 0 |
| fre 16 Okt (prognos) | 0 |
| lör 17 Okt (prognos) | 0 |
| sön 18 Okt (prognos) | 0 |
| mån 19 Okt (prognos) | 100 |
| tis 20 Okt (prognos) | 0 |
| ons 21 Okt (prognos) | 100 |
| tors 22 Okt (prognos) | 0 |
| fre 23 Okt (prognos) | 0 |
| lör 24 Okt (prognos) | 0 |
| sön 25 Okt (prognos) | 0 |
| mån 26 Okt (prognos) | 100 |
| tis 27 Okt (prognos) | 0 |
| ons 28 Okt (prognos) | 100 |
| tors 29 Okt (prognos) | 0 |
| fre 30 Okt (prognos) | 0 |
| lör 31 Okt (prognos) | 0 |
| sön 1 Nov (prognos) | 0 |
| mån 2 Nov (prognos) | 100 |
| tis 3 Nov (prognos) | 0 |
Paul Manship: snabba svar
Vilket är det mest visade verket av Paul Manship?
- Det är End of Day: 300 besök, vilket utgör 4% av alla visningar för Paul Manship. Listan ovan sträcker sig ner till plats 10.
Hur många besök får Paul Manship?
- 8 700 under de senaste tolv månaderna, varav 1 200 på artistsidan och 7 500 på de enskilda verken.
Tittar folk på Paul Manship via en mobil eller en dator?
- Båda: besök fördelat på datorer (98%) och mobiltelefoner (2%); datorer leder med 98%.
Finns det någon typ av verk av Paul Manship som folk föredrar?
- Ja, Jordnära (Färgpalett): 47% av besöken för 30% av katalogen.