Vad innehåller den här sidan?
Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för Meindert Hobbema på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
Kortversion för Meindert Hobbema
Folk öppnar River Landscape with Fishermen oftare än något annat verk av Meindert Hobbema: 200 besök under tolv månader, eller 12% av allt som visats. LA FERME och The road to middelharnis kompletterar podiet. Meindert Hobbema fick totalt 1 800 besök, varav 500 på artistsidan och 1 300 på verken. Toppen nåddes i Jul 2026 med 1 200 besök. En smak sticker ut: Skärande färgskala (Färgharmoni) står för 19% av besöken, trots att den endast utgör 13% av katalogen.
Topp 10: de verk av Meindert Hobbema som visas mest
En ranking baserad på faktiska besök, inte på katalogbetyg: de 10 verk av Meindert Hobbema som öppnats oftast på ArtsDot.com under tolv månader.
-
1
River Landscape with Fishermen, 1660
200 besök · 12,5%
-
2
LA FERME
200 besök · 12,5%
-
3
The road to middelharnis
200 besök · 12,5%
-
4
The Water Mill 1
200 besök · 12,5%
-
5
A Farm in the Sunlight, 1668
100 besök · 6,2%
-
6
Cottages in a Wood, 1660
100 besök · 6,2%
-
7
A Road winding past Cottages
100 besök · 6,2%
-
8
LA FORET DE CHENES
100 besök · 6,2%
-
9
Meyndert the water mill
100 besök · 6,2%
-
10
A Watermill
100 besök · 6,2%
Hur populär är Meindert Hobbema-sidan, månad för månad?
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Visa siffrorna bakom detta diagram
| Månad | Konstnärssida | Verkets sidor |
|---|---|---|
| Okt 2025 | 0 | 0 |
| Nov 2025 | 0 | 0 |
| Dec 2025 | 0 | 0 |
| Jan 2026 | 0 | 0 |
| Feb 2026 | 0 | 0 |
| Mar 2026 | 0 | 0 |
| Apr 2026 | 0 | 0 |
| Maj 2026 | 0 | 0 |
| Jun 2026 | 100 | 100 |
| Jul 2026 | 400 | 800 |
| Aug 2026 | 0 | 200 |
| Sep 2026 | 0 | 200 |
Hur mycket uppmärksamhet får verken av Meindert Hobbema totalt sett?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vilka typer av verk lockar besökarna till Meindert Hobbema?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Visa siffrorna bakom detta diagram
| Ljusstyrka | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Mörk | 7,9% | 12,5% |
| Mjuk skugga | 44,7% | 37,5% |
| Mjuk luminans | 39,5% | 37,5% |
| Ljusstyrka | 7,9% | 12,5% |
| Ljusstark | 0,0% | 0,0% |
| Färgmättnad | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Dämpad | 50,0% | 43,8% |
| Dämpad färgsättning | 47,4% | 50,0% |
| Måttlig mjukhet | 2,6% | 6,2% |
| Tydlig färgmättnad | 0,0% | 0,0% |
| Mättad färg | 0,0% | 0,0% |
| Färgintensitet | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Monokrom | 57,9% | 56,2% |
| Balanserad | 42,1% | 43,8% |
| Livfulla färger | 0,0% | 0,0% |
| Kontrast | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Harmonisk | 0,0% | 0,0% |
| Mild | 5,3% | 6,2% |
| Balanserad | 2,6% | 6,2% |
| Stark kontrast | 15,8% | 18,8% |
| Kontrastnivå | 76,3% | 68,8% |
| Färgharmoni | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Skärande färgskala | 13,2% | 18,8% |
| Mjukt blandad palett | 2,6% | 0,0% |
| Balanserad harmoni | 21,1% | 12,5% |
| Stark färgmässig enhetlighet | 55,3% | 56,2% |
| Enhetlig palett | 7,9% | 12,5% |
Hur står sig de mest populära verk av Meindert Hobbema under året?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Visa siffrorna bakom detta diagram
| Konstverk | Okt 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | Maj 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 | Sep 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LA FORET DE CHENES | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| LA FERME | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 200 | 0 | 0 |
| LE MOULIN A EAU | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Meyndert the water mill | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Wooded Landscape | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Cottages in a Wood | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| A Watermill beside a Woody… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| A Watermill | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| Farm in the Woods | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Village Street under Trees | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
På vilka språk läses Meindert Hobbema?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Visa siffrorna bakom detta diagram
| Språk | Besök | Dela |
|---|---|---|
| Tyska | 100 | 100,0% |
Hur ser det dagliga besöksantalet för Meindert Hobbema ut, och vad är prognosen?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Visa siffrorna bakom detta diagram
| Dag | Besök |
|---|---|
| tis 22 Sep | 0 |
| ons 23 Sep | 0 |
| tors 24 Sep | 0 |
| fre 25 Sep | 0 |
| lör 26 Sep | 0 |
| sön 27 Sep | 0 |
| mån 28 Sep | 0 |
| tis 29 Sep | 0 |
| ons 30 Sep | 0 |
| tors 1 Okt | 0 |
| fre 2 Okt | 0 |
| lör 3 Okt | 0 |
| sön 4 Okt | 100 |
| mån 5 Okt | 0 |
| tis 6 Okt | 0 |
| ons 7 Okt | 0 |
| tors 8 Okt | 0 |
| fre 9 Okt | 0 |
| lör 10 Okt | 0 |
| sön 11 Okt | 300 |
| mån 12 Okt | 0 |
| tis 13 Okt (prognos) | 0 |
| ons 14 Okt (prognos) | 0 |
| tors 15 Okt (prognos) | 0 |
| fre 16 Okt (prognos) | 0 |
| lör 17 Okt (prognos) | 0 |
| sön 18 Okt (prognos) | 400 |
| mån 19 Okt (prognos) | 0 |
| tis 20 Okt (prognos) | 0 |
| ons 21 Okt (prognos) | 0 |
| tors 22 Okt (prognos) | 0 |
| fre 23 Okt (prognos) | 0 |
| lör 24 Okt (prognos) | 0 |
| sön 25 Okt (prognos) | 500 |
| mån 26 Okt (prognos) | 0 |
| tis 27 Okt (prognos) | 0 |
| ons 28 Okt (prognos) | 0 |
| tors 29 Okt (prognos) | 0 |
| fre 30 Okt (prognos) | 0 |
| lör 31 Okt (prognos) | 0 |
| sön 1 Nov (prognos) | 600 |
| mån 2 Nov (prognos) | 0 |
Meindert Hobbema: snabba svar
Vilket är det mest visade verket av Meindert Hobbema?
- Det är River Landscape with Fishermen: 200 besök, vilket utgör 12% av alla visningar för Meindert Hobbema. Listan ovan sträcker sig ner till plats 10.
Hur många besök får Meindert Hobbema?
- 1 800 under de senaste tolv månaderna, varav 500 på artistsidan och 1 300 på de enskilda verken.
Finns det någon typ av verk av Meindert Hobbema som folk föredrar?
- Ja, Skärande färgskala (Färgharmoni): 19% av besöken för 13% av katalogen.