Vad innehåller den här sidan?
Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för Marie Laurencin på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
Marie Laurencin: siffrorna på några rader
Le Bal élégant ou la danse à la campagne (1913) är stjärnan: 1 000 besök under de senaste tolv månaderna, vilket motsvarar 12% av alla visningar för Marie Laurencin. Därefter kommer L'éventail (1911) och La Barque (1920). Tillsammans blir antalet besök på artistsidan (3 200 besök) och verken (7 300 besök) totalt 10 500. Intresset minskade med 7% mellan Aug 2026 och Sep 2026. Bästa månad: Jul 2026 (5 200 besök). Per enhet: datorer (58%), mobiltelefoner (36%) och surfplattor (6%). Besöken gynnar Ljusstyrka (Ljusstyrka), med 44% av besöken jämfört med 29% av katalogen.
Marie Laurencin: 10 verk som folk tittar på först
Varje verk nedan har öppnats av verkliga besökare på ArtsDot.com under de senaste tolv månaderna. Rankning 1 är det mest besökta av Marie Laurencin.
-
1
Le Bal élégant ou la danse à la campagne (1913)
1 000 besök · 11,8%
-
2
L'éventail (1911)
400 besök · 4,7%
-
3
La Barque (1920)
400 besök · 4,7%
-
4
La femme-cheval (1918)
400 besök · 4,7%
-
5
La vie au château (1925)
400 besök · 4,7%
-
6
La jeune fille au palmier (1915)
300 besök · 3,5%
-
7
Mme André Groult née Nicole Poiret (1937)
300 besök · 3,5%
-
8
Autoportrait au chapeau (1927)
300 besök · 3,5%
-
9
Fillette au chapeau bleu et noir (1914)
300 besök · 3,5%
-
10
La Liseuse (1913)
300 besök · 3,5%
När besöker folk Marie Laurencin-sidan?
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Datatabell
| Månad | Konstnärssida | Verkets sidor |
|---|---|---|
| Okt 2025 | 0 | 0 |
| Nov 2025 | 0 | 0 |
| Dec 2025 | 0 | 0 |
| Jan 2026 | 0 | 0 |
| Feb 2026 | 0 | 0 |
| Mar 2026 | 0 | 0 |
| Apr 2026 | 0 | 0 |
| Maj 2026 | 0 | 0 |
| Jun 2026 | 0 | 100 |
| Jul 2026 | 900 | 4 300 |
| Aug 2026 | 1 300 | 1 400 |
| Sep 2026 | 1 000 | 1 500 |
När besöks verken av Marie Laurencin?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vad väljer besökarna av Marie Laurencin jämfört med vad konstnären har skapat?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Datatabell
| Ljusstyrka | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Mörk | 6,1% | 1,2% |
| Mjuk skugga | 22,4% | 15,3% |
| Mjuk luminans | 38,8% | 40,0% |
| Ljusstyrka | 28,6% | 43,5% |
| Ljusstark | 4,1% | 0,0% |
| Färgmättnad | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Dämpad | 69,4% | 67,1% |
| Dämpad färgsättning | 22,4% | 27,1% |
| Måttlig mjukhet | 8,2% | 5,9% |
| Tydlig färgmättnad | 0,0% | 0,0% |
| Mättad färg | 0,0% | 0,0% |
| Färgpalett | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Neutrala toner | 81,8% | 88,0% |
| Jordnära | 13,6% | 12,0% |
| Monokromt | 4,5% | 0,0% |
| Färgintensitet | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Monokrom | 55,1% | 60,0% |
| Balanserad | 42,9% | 34,1% |
| Livfulla färger | 2,0% | 5,9% |
| Kontrast | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Harmonisk | 10,2% | 11,8% |
| Mild | 32,6% | 24,7% |
| Balanserad | 10,2% | 16,5% |
| Stark kontrast | 20,4% | 24,7% |
| Kontrastnivå | 26,5% | 22,4% |
| Färgharmoni | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Skärande färgskala | 38,8% | 43,5% |
| Mjukt blandad palett | 28,6% | 20,0% |
| Balanserad harmoni | 10,2% | 9,4% |
| Stark färgmässig enhetlighet | 16,3% | 20,0% |
| Enhetlig palett | 6,1% | 7,1% |
Vilka är de främsta verken av Marie Laurencin, månad för månad?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Datatabell
| Konstverk | Okt 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | Maj 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 | Sep 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| La jeune fille au palmier (… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 300 | 0 | 0 |
| Corbeille de Fruits (1908) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Femme au turban (1922) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Autoportrait (1905) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Le cheval noir ou La promen… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Paysage (1905) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Jean royère (1908) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| The Amazon | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| La Femme au chapeau à plume… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| Tête de Jeune Fille (1909) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Vilka enheter använder Marie Laurencins publik?
Varje tårtbit representerar en typ av enhet: mobil, surfplatta eller dator. Ju större tårtbit, desto fler besök kom från den enheten under de senaste tolv månaderna.
Datatabell
| Enhet | Besök | Dela |
|---|---|---|
| datorer | 6 100 | 58,1% |
| mobiltelefoner | 3 800 | 36,2% |
| surfplattor | 600 | 5,7% |
Vilka språk talar Marie Laurencins publik?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Datatabell
| Språk | Besök | Dela |
|---|---|---|
| Franska | 800 | 61,5% |
| Spanska | 200 | 15,4% |
| Danska | 100 | 7,7% |
| Koreanska | 100 | 7,7% |
| Chinese | 100 | 7,7% |
Hur många dagliga besök har Marie Laurencin under de kommande tre veckorna?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Datatabell
| Dag | Besök |
|---|---|
| ons 23 Sep | 200 |
| tors 24 Sep | 300 |
| fre 25 Sep | 100 |
| lör 26 Sep | 200 |
| sön 27 Sep | 200 |
| mån 28 Sep | 400 |
| tis 29 Sep | 100 |
| ons 30 Sep | 0 |
| tors 1 Okt | 0 |
| fre 2 Okt | 1 000 |
| lör 3 Okt | 0 |
| sön 4 Okt | 300 |
| mån 5 Okt | 0 |
| tis 6 Okt | 0 |
| ons 7 Okt | 400 |
| tors 8 Okt | 200 |
| fre 9 Okt | 400 |
| lör 10 Okt | 700 |
| sön 11 Okt | 100 |
| mån 12 Okt | 300 |
| tis 13 Okt | 100 |
| ons 14 Okt (prognos) | 300 |
| tors 15 Okt (prognos) | 200 |
| fre 16 Okt (prognos) | 700 |
| lör 17 Okt (prognos) | 400 |
| sön 18 Okt (prognos) | 300 |
| mån 19 Okt (prognos) | 300 |
| tis 20 Okt (prognos) | 100 |
| ons 21 Okt (prognos) | 300 |
| tors 22 Okt (prognos) | 300 |
| fre 23 Okt (prognos) | 800 |
| lör 24 Okt (prognos) | 500 |
| sön 25 Okt (prognos) | 300 |
| mån 26 Okt (prognos) | 400 |
| tis 27 Okt (prognos) | 100 |
| ons 28 Okt (prognos) | 400 |
| tors 29 Okt (prognos) | 300 |
| fre 30 Okt (prognos) | 900 |
| lör 31 Okt (prognos) | 500 |
| sön 1 Nov (prognos) | 400 |
| mån 2 Nov (prognos) | 400 |
| tis 3 Nov (prognos) | 100 |
Vad folk frågar om Marie Laurencin
Vilka verk av Marie Laurencin öppnar folk oftast?
- Le Bal élégant ou la danse à la campagne (1913) först, med 1 000 besök eller 12% av visningarna. 10 verk är rankade ovanför.
Hur stor är publiken för Marie Laurencin på ArtsDot.com?
- 10 500 besök under tolv månader: 3 200 till konstnärens sida och 7 300 till dennes verk.
Vilka enheter besöker Marie Laurencin via?
- Publiken kommer från datorer (58%), mobiltelefoner (36%) och surfplattor (6%); datorer står för 58% av besöken.
Vilka av Marie Laurencins verk passar besökarnas smak bäst?
- Verk taggade med Ljusstyrka (Ljusstyrka) står för 44% av besöken, trots att de endast utgör 29% av katalogen.