Vad innehåller den här sidan?
Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för Laurits Tuxen på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
Kortversion för Laurits Tuxen
Folk öppnar Susanne in the Bath oftare än något annat verk av Laurits Tuxen: 200 besök under tolv månader, eller 29% av allt som visats. Returning home och Wedding of Nicholas II kompletterar podiet. Laurits Tuxen fick totalt 1 000 besök, varav 500 på artistsidan och 500 på verken. Trenden är svagt nedåtgående: 60% färre besök i Sep 2026 än i Aug 2026. Toppen nåddes i Aug 2026 med 500 besök. En smak sticker ut: Neutrala toner (Färgpalett) står för 40% av besöken, trots att den endast utgör 20% av katalogen.
Topp 6: de verk av Laurits Tuxen som visas mest
En ranking baserad på faktiska besök, inte på katalogbetyg: de 6 verk av Laurits Tuxen som öppnats oftast på ArtsDot.com under tolv månader.
Hur populär är Laurits Tuxen-sidan, månad för månad?
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Visa siffrorna bakom detta diagram
| Månad | Konstnärssida | Verkets sidor |
|---|---|---|
| Okt 2025 | 0 | 0 |
| Nov 2025 | 0 | 0 |
| Dec 2025 | 0 | 0 |
| Jan 2026 | 0 | 0 |
| Feb 2026 | 0 | 0 |
| Mar 2026 | 0 | 0 |
| Apr 2026 | 0 | 0 |
| Maj 2026 | 0 | 0 |
| Jun 2026 | 0 | 100 |
| Jul 2026 | 100 | 100 |
| Aug 2026 | 300 | 200 |
| Sep 2026 | 100 | 100 |
Hur mycket uppmärksamhet får verken av Laurits Tuxen totalt sett?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vilka typer av verk lockar besökarna till Laurits Tuxen?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Visa siffrorna bakom detta diagram
| Ljusstyrka | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Mörk | 16,7% | 14,3% |
| Mjuk skugga | 33,3% | 28,6% |
| Mjuk luminans | 25,0% | 28,6% |
| Ljusstyrka | 16,7% | 28,6% |
| Ljusstark | 8,3% | 0,0% |
| Färgmättnad | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Dämpad | 8,3% | 14,3% |
| Dämpad färgsättning | 58,3% | 57,1% |
| Måttlig mjukhet | 33,3% | 28,6% |
| Tydlig färgmättnad | 0,0% | 0,0% |
| Mättad färg | 0,0% | 0,0% |
| Färgpalett | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Jordnära | 70,0% | 60,0% |
| Neutrala toner | 20,0% | 40,0% |
| Pastellfärger | 10,0% | 0,0% |
| Färgintensitet | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Monokrom | 25,0% | 42,9% |
| Balanserad | 66,7% | 42,9% |
| Livfulla färger | 8,3% | 14,3% |
| Kontrast | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Harmonisk | 8,3% | 0,0% |
| Mild | 0,0% | 0,0% |
| Balanserad | 8,3% | 14,3% |
| Stark kontrast | 16,7% | 0,0% |
| Kontrastnivå | 66,7% | 85,7% |
| Färgharmoni | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Skärande färgskala | 25,0% | 28,6% |
| Mjukt blandad palett | 33,3% | 28,6% |
| Balanserad harmoni | 16,7% | 28,6% |
| Stark färgmässig enhetlighet | 25,0% | 14,3% |
| Enhetlig palett | 0,0% | 0,0% |
Hur står sig de mest populära verk av Laurits Tuxen under året?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Visa siffrorna bakom detta diagram
| Konstverk | Okt 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | Maj 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 | Sep 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Returning home | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| From the Studio | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| F. l. smiths | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Model in Sunshine | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Wedding of Nicholas II | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 | 0 |
| Coronation of Nicholas II | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| The drowned | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Susanne in the Bath | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 |
| The Artist's Mother and Dau… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| The lifeboat | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 |
På vilka språk läses Laurits Tuxen?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Visa siffrorna bakom detta diagram
| Språk | Besök | Dela |
|---|---|---|
| Tyska | 100 | 100,0% |
Hur ser det dagliga besöksantalet för Laurits Tuxen ut, och vad är prognosen?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Visa siffrorna bakom detta diagram
| Dag | Besök |
|---|---|
| tors 24 Sep | 0 |
| fre 25 Sep | 0 |
| lör 26 Sep | 0 |
| sön 27 Sep | 0 |
| mån 28 Sep | 0 |
| tis 29 Sep | 0 |
| ons 30 Sep | 0 |
| tors 1 Okt | 0 |
| fre 2 Okt | 0 |
| lör 3 Okt | 0 |
| sön 4 Okt | 0 |
| mån 5 Okt | 0 |
| tis 6 Okt | 0 |
| ons 7 Okt | 0 |
| tors 8 Okt | 0 |
| fre 9 Okt | 0 |
| lör 10 Okt | 0 |
| sön 11 Okt | 0 |
| mån 12 Okt | 0 |
| tis 13 Okt | 0 |
| ons 14 Okt | 0 |
| tors 15 Okt (prognos) | 0 |
| fre 16 Okt (prognos) | 0 |
| lör 17 Okt (prognos) | 0 |
| sön 18 Okt (prognos) | 0 |
| mån 19 Okt (prognos) | 0 |
| tis 20 Okt (prognos) | 0 |
| ons 21 Okt (prognos) | 0 |
| tors 22 Okt (prognos) | 0 |
| fre 23 Okt (prognos) | 0 |
| lör 24 Okt (prognos) | 0 |
| sön 25 Okt (prognos) | 0 |
| mån 26 Okt (prognos) | 0 |
| tis 27 Okt (prognos) | 0 |
| ons 28 Okt (prognos) | 0 |
| tors 29 Okt (prognos) | 0 |
| fre 30 Okt (prognos) | 0 |
| lör 31 Okt (prognos) | 0 |
| sön 1 Nov (prognos) | 0 |
| mån 2 Nov (prognos) | 0 |
| tis 3 Nov (prognos) | 0 |
| ons 4 Nov (prognos) | 0 |
Laurits Tuxen: snabba svar
Vilket är det mest visade verket av Laurits Tuxen?
- Det är Susanne in the Bath: 200 besök, vilket utgör 29% av alla visningar för Laurits Tuxen. Listan ovan sträcker sig ner till plats 6.
Hur många besök får Laurits Tuxen?
- 1 000 under de senaste tolv månaderna, varav 500 på artistsidan och 500 på de enskilda verken.
Finns det någon typ av verk av Laurits Tuxen som folk föredrar?
- Ja, Neutrala toner (Färgpalett): 40% av besöken för 20% av katalogen.