Vad innehåller den här sidan?
Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för Eastman Johnson på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
Eastman Johnson: siffrorna på några rader
In the Fields är stjärnan: 400 besök under de senaste tolv månaderna, vilket motsvarar 4% av alla visningar för Eastman Johnson. Därefter kommer Union Soldiers Accepting a Drink och A Ride for Liberty - The Fugitive Slaves. Tillsammans blir antalet besök på artistsidan (800 besök) och verken (9 000 besök) totalt 9 800. Intresset minskade med 67% mellan Aug 2026 och Sep 2026. Bästa månad: Jul 2026 (9 100 besök). Per enhet: datorer (98%), mobiltelefoner (1%) och surfplattor (1%). Besöken gynnar Balanserad (Färgintensitet), med 63% av besöken jämfört med 40% av katalogen.
Eastman Johnson: 10 verk som folk tittar på först
Varje verk nedan har öppnats av verkliga besökare på ArtsDot.com under de senaste tolv månaderna. Rankning 1 är det mest besökta av Eastman Johnson.
-
1
In the Fields, 1878
400 besök · 4,3%
-
2
Union Soldiers Accepting a Drink, 1865
300 besök · 3,2%
-
3
A Ride for Liberty - The Fugitive Slaves, 1862
300 besök · 3,2%
-
4
Cranberry Pickers, Nantucket
300 besök · 3,2%
-
5
A Day Dream
300 besök · 3,2%
-
6
Lambs, Nantucket, 1874
300 besök · 3,2%
-
7
Fiddling His Way, 1866
200 besök · 2,2%
-
8
The Pension Claim Agent, 1867
200 besök · 2,2%
-
9
Winnowing Grain, 1877
200 besök · 2,2%
-
10
Self Portrait, 1860
200 besök · 2,2%
När besöker folk Eastman Johnson-sidan?
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Datatabell
| Månad | Konstnärssida | Verkets sidor |
|---|---|---|
| Okt 2025 | 0 | 0 |
| Nov 2025 | 0 | 0 |
| Dec 2025 | 0 | 0 |
| Jan 2026 | 0 | 0 |
| Feb 2026 | 0 | 0 |
| Mar 2026 | 0 | 0 |
| Apr 2026 | 0 | 0 |
| Maj 2026 | 0 | 0 |
| Jun 2026 | 0 | 300 |
| Jul 2026 | 700 | 8 400 |
| Aug 2026 | 100 | 200 |
| Sep 2026 | 0 | 100 |
När besöks verken av Eastman Johnson?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vad väljer besökarna av Eastman Johnson jämfört med vad konstnären har skapat?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Datatabell
| Känslomässig ton | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Melankolisk | 75,0% | 66,7% |
| Nostalgisk | 0,0% | 19,1% |
| Reflekterande | 25,0% | 4,8% |
| Lugn | 0,0% | 4,8% |
| Fridfull | 0,0% | 4,8% |
| Ljusstyrka | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Mörk | 64,0% | 66,7% |
| Mjuk skugga | 18,0% | 21,5% |
| Mjuk luminans | 8,0% | 7,5% |
| Ljusstyrka | 8,0% | 4,3% |
| Ljusstark | 2,0% | 0,0% |
| Färgmättnad | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Dämpad | 36,0% | 21,5% |
| Dämpad färgsättning | 30,0% | 23,7% |
| Måttlig mjukhet | 28,0% | 36,6% |
| Tydlig färgmättnad | 6,0% | 18,3% |
| Mättad färg | 0,0% | 0,0% |
| Färgpalett | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Jordnära | 76,2% | 65,8% |
| Mörka toner | 7,1% | 22,8% |
| Neutrala toner | 9,5% | 6,3% |
| Monokromt | 7,1% | 5,1% |
| Färgintensitet | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Monokrom | 52,0% | 33,3% |
| Balanserad | 40,0% | 63,4% |
| Livfulla färger | 8,0% | 3,2% |
| Kontrast | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Harmonisk | 26,0% | 18,3% |
| Mild | 30,0% | 22,6% |
| Balanserad | 10,0% | 18,3% |
| Stark kontrast | 10,0% | 20,4% |
| Kontrastnivå | 24,0% | 20,4% |
| Färgharmoni | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Skärande färgskala | 12,0% | 8,6% |
| Mjukt blandad palett | 6,0% | 11,8% |
| Balanserad harmoni | 20,0% | 20,4% |
| Stark färgmässig enhetlighet | 38,0% | 43,0% |
| Enhetlig palett | 24,0% | 16,1% |
Vilka är de främsta verken av Eastman Johnson, månad för månad?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Datatabell
| Konstverk | Okt 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | Maj 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 | Sep 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Christmas-Time, The Blodget… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| The Savoyard Boy | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| Negro Life in the South | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| Girl at the Window | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| Grover Cleveland | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Self Portrait | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 200 | 0 | 0 |
| In the Fields | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 400 | 0 | 0 |
| Worthington Whittredte | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 200 | 0 | 0 |
| A Ride for Liberty - The Fu… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 300 | 0 | 0 |
| Sanford Robinson Gifford | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Vilka enheter använder Eastman Johnsons publik?
Varje tårtbit representerar en typ av enhet: mobil, surfplatta eller dator. Ju större tårtbit, desto fler besök kom från den enheten under de senaste tolv månaderna.
Datatabell
| Enhet | Besök | Dela |
|---|---|---|
| datorer | 9 600 | 98,0% |
| mobiltelefoner | 100 | 1,0% |
| surfplattor | 100 | 1,0% |
Vilka språk talar Eastman Johnsons publik?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Hur många dagliga besök har Eastman Johnson under de kommande tre veckorna?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Datatabell
| Dag | Besök |
|---|---|
| fre 25 Sep | 0 |
| lör 26 Sep | 0 |
| sön 27 Sep | 0 |
| mån 28 Sep | 0 |
| tis 29 Sep | 0 |
| ons 30 Sep | 0 |
| tors 1 Okt | 0 |
| fre 2 Okt | 0 |
| lör 3 Okt | 0 |
| sön 4 Okt | 0 |
| mån 5 Okt | 0 |
| tis 6 Okt | 100 |
| ons 7 Okt | 0 |
| tors 8 Okt | 0 |
| fre 9 Okt | 0 |
| lör 10 Okt | 200 |
| sön 11 Okt | 0 |
| mån 12 Okt | 0 |
| tis 13 Okt | 0 |
| ons 14 Okt | 0 |
| tors 15 Okt | 0 |
| fre 16 Okt (prognos) | 0 |
| lör 17 Okt (prognos) | 200 |
| sön 18 Okt (prognos) | 0 |
| mån 19 Okt (prognos) | 0 |
| tis 20 Okt (prognos) | 100 |
| ons 21 Okt (prognos) | 0 |
| tors 22 Okt (prognos) | 0 |
| fre 23 Okt (prognos) | 0 |
| lör 24 Okt (prognos) | 200 |
| sön 25 Okt (prognos) | 0 |
| mån 26 Okt (prognos) | 0 |
| tis 27 Okt (prognos) | 100 |
| ons 28 Okt (prognos) | 0 |
| tors 29 Okt (prognos) | 0 |
| fre 30 Okt (prognos) | 0 |
| lör 31 Okt (prognos) | 300 |
| sön 1 Nov (prognos) | 0 |
| mån 2 Nov (prognos) | 0 |
| tis 3 Nov (prognos) | 100 |
| ons 4 Nov (prognos) | 0 |
| tors 5 Nov (prognos) | 0 |
Vad folk frågar om Eastman Johnson
Vilka verk av Eastman Johnson öppnar folk oftast?
- In the Fields först, med 400 besök eller 4% av visningarna. 10 verk är rankade ovanför.
Hur stor är publiken för Eastman Johnson på ArtsDot.com?
- 9 800 besök under tolv månader: 800 till konstnärens sida och 9 000 till dennes verk.
Vilka enheter besöker Eastman Johnson via?
- Publiken kommer från datorer (98%), mobiltelefoner (1%) och surfplattor (1%); datorer står för 98% av besöken.
Vilka av Eastman Johnsons verk passar besökarnas smak bäst?
- Verk taggade med Balanserad (Färgintensitet) står för 63% av besöken, trots att de endast utgör 40% av katalogen.