Vad innehåller den här sidan?
Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för Jan Van Kessel Den Äldre på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
Jan Van Kessel Den Äldre: siffrorna på några rader
The Chorus of Birds är stjärnan: 300 besök under de senaste tolv månaderna, vilket motsvarar 12% av alla visningar för Jan Van Kessel Den Äldre. Därefter kommer Insects och Vanitas Still Life. Tillsammans blir antalet besök på artistsidan (700 besök) och verken (2 300 besök) totalt 3 000. Intresset minskade med 40% mellan Aug 2026 och Sep 2026. Bästa månad: Jul 2026 (2 200 besök). Per enhet: datorer (70%), mobiltelefoner (17%) och surfplattor (13%). Besöken gynnar Neutrala toner (Färgpalett), med 73% av besöken jämfört med 30% av katalogen.
Jan Van Kessel Den Äldre: 10 verk som folk tittar på först
Varje verk nedan har öppnats av verkliga besökare på ArtsDot.com under de senaste tolv månaderna. Rankning 1 är det mest besökta av Jan Van Kessel Den Äldre.
-
1
The Chorus of Birds, 1675
300 besök · 11,5%
-
2
Insects
300 besök · 11,5%
-
3
Vanitas Still Life, 1670
200 besök · 7,7%
-
4
Study of Butterfly and Insects, 1655
200 besök · 7,7%
-
5
A Cockchafer, Beetle, Woodlice and other Insects, with a Sprig of Auricula, 1650
200 besök · 7,7%
-
6
Insects, 1650
200 besök · 7,7%
-
7
Peapods and Insects, 1650
100 besök · 3,8%
-
8
Madonna with the Child and St Ildephonsus Framed with a Garland of Flowers, 1646
100 besök · 3,8%
-
9
Three Butterflies, a Beetle and other Insects, with a Cutting of Ragwort, 1650
100 besök · 3,8%
-
10
A Chorus of Birds, 1675
100 besök · 3,8%
När besöker folk Jan Van Kessel Den Äldre-sidan?
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Datatabell
| Månad | Konstnärssida | Verkets sidor |
|---|---|---|
| Okt 2025 | 0 | 0 |
| Nov 2025 | 0 | 0 |
| Dec 2025 | 0 | 0 |
| Jan 2026 | 0 | 0 |
| Feb 2026 | 0 | 0 |
| Mar 2026 | 0 | 0 |
| Apr 2026 | 0 | 0 |
| Maj 2026 | 0 | 0 |
| Jun 2026 | 0 | 0 |
| Jul 2026 | 600 | 1 600 |
| Aug 2026 | 0 | 500 |
| Sep 2026 | 100 | 200 |
När besöks verken av Jan Van Kessel Den Äldre?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vad väljer besökarna av Jan Van Kessel Den Äldre jämfört med vad konstnären har skapat?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Datatabell
| Ljusstyrka | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Mörk | 30,0% | 11,5% |
| Mjuk skugga | 24,0% | 0,0% |
| Mjuk luminans | 26,0% | 34,6% |
| Ljusstyrka | 14,0% | 26,9% |
| Ljusstark | 6,0% | 26,9% |
| Färgmättnad | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Dämpad | 48,0% | 50,0% |
| Dämpad färgsättning | 34,0% | 30,8% |
| Måttlig mjukhet | 18,0% | 19,2% |
| Tydlig färgmättnad | 0,0% | 0,0% |
| Mättad färg | 0,0% | 0,0% |
| Färgpalett | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Jordnära | 67,6% | 26,9% |
| Neutrala toner | 29,7% | 73,1% |
| Pastellfärger | 2,7% | 0,0% |
| Färgintensitet | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Monokrom | 62,0% | 26,9% |
| Balanserad | 36,0% | 73,1% |
| Livfulla färger | 2,0% | 0,0% |
| Kontrast | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Harmonisk | 8,0% | 19,2% |
| Mild | 36,0% | 19,2% |
| Balanserad | 10,0% | 26,9% |
| Stark kontrast | 12,0% | 7,7% |
| Kontrastnivå | 34,0% | 26,9% |
| Färgharmoni | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Skärande färgskala | 12,0% | 15,4% |
| Mjukt blandad palett | 18,0% | 19,2% |
| Balanserad harmoni | 14,0% | 3,9% |
| Stark färgmässig enhetlighet | 40,0% | 53,8% |
| Enhetlig palett | 16,0% | 7,7% |
Vilka är de främsta verken av Jan Van Kessel Den Äldre, månad för månad?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Datatabell
| Konstverk | Okt 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | Maj 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 | Sep 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| The Continent of Africa | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Medallion's Frame with an A… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| The Continent of America | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| The Continent of Europe | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| The Continent of Asia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Norwegian Landscape | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Bouquet of Flowers in a Gla… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Floral Still Life | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Mountain Scenery with Water… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Fruit and Vegetable Market… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Vilka enheter använder Jan Van Kessel Den Äldres publik?
Varje tårtbit representerar en typ av enhet: mobil, surfplatta eller dator. Ju större tårtbit, desto fler besök kom från den enheten under de senaste tolv månaderna.
Datatabell
| Enhet | Besök | Dela |
|---|---|---|
| datorer | 2 100 | 70,0% |
| mobiltelefoner | 500 | 16,7% |
| surfplattor | 400 | 13,3% |
Vilka språk talar Jan Van Kessel Den Äldres publik?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Hur många dagliga besök har Jan Van Kessel Den Äldre under de kommande tre veckorna?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Datatabell
| Dag | Besök |
|---|---|
| sön 27 Sep | 0 |
| mån 28 Sep | 0 |
| tis 29 Sep | 0 |
| ons 30 Sep | 0 |
| tors 1 Okt | 0 |
| fre 2 Okt | 0 |
| lör 3 Okt | 0 |
| sön 4 Okt | 0 |
| mån 5 Okt | 0 |
| tis 6 Okt | 0 |
| ons 7 Okt | 0 |
| tors 8 Okt | 0 |
| fre 9 Okt | 0 |
| lör 10 Okt | 0 |
| sön 11 Okt | 0 |
| mån 12 Okt | 0 |
| tis 13 Okt | 100 |
| ons 14 Okt | 0 |
| tors 15 Okt | 0 |
| fre 16 Okt | 0 |
| lör 17 Okt | 0 |
| sön 18 Okt (prognos) | 0 |
| mån 19 Okt (prognos) | 0 |
| tis 20 Okt (prognos) | 100 |
| ons 21 Okt (prognos) | 0 |
| tors 22 Okt (prognos) | 0 |
| fre 23 Okt (prognos) | 0 |
| lör 24 Okt (prognos) | 0 |
| sön 25 Okt (prognos) | 0 |
| mån 26 Okt (prognos) | 0 |
| tis 27 Okt (prognos) | 200 |
| ons 28 Okt (prognos) | 0 |
| tors 29 Okt (prognos) | 0 |
| fre 30 Okt (prognos) | 0 |
| lör 31 Okt (prognos) | 0 |
| sön 1 Nov (prognos) | 0 |
| mån 2 Nov (prognos) | 0 |
| tis 3 Nov (prognos) | 200 |
| ons 4 Nov (prognos) | 0 |
| tors 5 Nov (prognos) | 0 |
| fre 6 Nov (prognos) | 0 |
| lör 7 Nov (prognos) | 0 |
Vad folk frågar om Jan Van Kessel Den Äldre
Vilka verk av Jan Van Kessel Den Äldre öppnar folk oftast?
- The Chorus of Birds först, med 300 besök eller 12% av visningarna. 10 verk är rankade ovanför.
Hur stor är publiken för Jan Van Kessel Den Äldre på ArtsDot.com?
- 3 000 besök under tolv månader: 700 till konstnärens sida och 2 300 till dennes verk.
Vilka enheter besöker Jan Van Kessel Den Äldre via?
- Publiken kommer från datorer (70%), mobiltelefoner (17%) och surfplattor (13%); datorer står för 70% av besöken.
Vilka av Jan Van Kessel Den Äldres verk passar besökarnas smak bäst?
- Verk taggade med Neutrala toner (Färgpalett) står för 73% av besöken, trots att de endast utgör 30% av katalogen.