Vad innehåller den här sidan?
Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för Jan van Ravesteyn på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
Kortversion för Jan van Ravesteyn
Folk öppnar Portrait of Olivier van den Tempel (1540-1603), Lord of Corbeecke, Jan Antonisz van Ravesteyn (workshop of), c. 1609 - c. 1633 oftare än något annat verk av Jan van Ravesteyn: 300 besök under tolv månader, eller 30% av allt som visats. Portrait Jan the Elder (1535-1606), Count of Nassau, Jan Antonisz van Ravesteyn (workshop of), c. 1610 - c. 1620 och Portrait of Philip Ernst (1585-1629), Count of Hohenlohe zu Langenburg, Jan Antonisz van Ravesteyn (workshop of), c. 1609 - c. 1633 kompletterar podiet. Jan van Ravesteyn fick totalt 1 800 besök, varav 900 på artistsidan och 900 på verken. Trenden är svagt nedåtgående: 100% färre besök i Sep 2026 än i Aug 2026. Toppen nåddes i Jul 2026 med 1 500 besök. En smak sticker ut: Stark färgmässig enhetlighet (Färgharmoni) står för 80% av besöken, trots att den endast utgör 46% av katalogen.
Topp 5: de verk av Jan van Ravesteyn som visas mest
En ranking baserad på faktiska besök, inte på katalogbetyg: de 5 verk av Jan van Ravesteyn som öppnats oftast på ArtsDot.com under tolv månader.
-
1
Portrait of Olivier van den Tempel (1540-1603), Lord of Corbeecke, Jan Antonisz van Ravesteyn (workshop of), c. 1609 - c. 1633, 1633
300 besök · 30,0%
-
2
Portrait Jan the Elder (1535-1606), Count of Nassau, Jan Antonisz van Ravesteyn (workshop of), c. 1610 - c. 1620, 1620
300 besök · 30,0%
-
3
Portrait of Philip Ernst (1585-1629), Count of Hohenlohe zu Langenburg, Jan Antonisz van Ravesteyn (workshop of), c. 1609 - c. 1633, 1633
200 besök · 20,0%
-
4
Portrait of Justinus of Nassau (1559-1631), Jan Antonisz van Ravesteyn (workshop of), c. 1609 - c. 1633, 1633
100 besök · 10,0%
-
5
Portrait of an Officer, Jan Antonisz van Ravesteyn, c. 1610 - c. 1620, 1620
100 besök · 10,0%
Hur populär är Jan van Ravesteyn-sidan, månad för månad?
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Visa siffrorna bakom detta diagram
| Månad | Konstnärssida | Verkets sidor |
|---|---|---|
| Okt 2025 | 0 | 0 |
| Nov 2025 | 0 | 0 |
| Dec 2025 | 0 | 0 |
| Jan 2026 | 0 | 0 |
| Feb 2026 | 0 | 0 |
| Mar 2026 | 0 | 0 |
| Apr 2026 | 0 | 0 |
| Maj 2026 | 0 | 0 |
| Jun 2026 | 0 | 100 |
| Jul 2026 | 800 | 700 |
| Aug 2026 | 100 | 100 |
| Sep 2026 | 0 | 0 |
Hur mycket uppmärksamhet får verken av Jan van Ravesteyn totalt sett?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vilka typer av verk lockar besökarna till Jan van Ravesteyn?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Visa siffrorna bakom detta diagram
| Ljusstyrka | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Mörk | 80,0% | 90,0% |
| Mjuk skugga | 14,0% | 10,0% |
| Mjuk luminans | 4,0% | 0,0% |
| Ljusstyrka | 2,0% | 0,0% |
| Ljusstark | 0,0% | 0,0% |
| Färgmättnad | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Dämpad | 78,0% | 50,0% |
| Dämpad färgsättning | 22,0% | 40,0% |
| Måttlig mjukhet | 0,0% | 10,0% |
| Tydlig färgmättnad | 0,0% | 0,0% |
| Mättad färg | 0,0% | 0,0% |
| Färgintensitet | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Monokrom | 92,0% | 80,0% |
| Balanserad | 8,0% | 20,0% |
| Livfulla färger | 0,0% | 0,0% |
| Kontrast | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Harmonisk | 12,0% | 0,0% |
| Mild | 16,0% | 30,0% |
| Balanserad | 12,0% | 20,0% |
| Stark kontrast | 18,0% | 40,0% |
| Kontrastnivå | 42,0% | 10,0% |
| Färgharmoni | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Skärande färgskala | 8,0% | 0,0% |
| Mjukt blandad palett | 6,0% | 0,0% |
| Balanserad harmoni | 18,0% | 10,0% |
| Stark färgmässig enhetlighet | 46,0% | 80,0% |
| Enhetlig palett | 22,0% | 10,0% |
Hur står sig de mest populära verk av Jan van Ravesteyn under året?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Visa siffrorna bakom detta diagram
| Konstverk | Okt 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | Maj 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 | Sep 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Portrait of Johan Ernst I (… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Portrait of Charles de Levi… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Portrait of Adolf (1586-160… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Portrait of Albert (1596-16… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Hugo de Groot at the age of… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Portrait of an Officer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Portrait of an Officer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Portrait of a man, possibly… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Portrait of an Officer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Portrait of an Officer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
På vilka språk läses Jan van Ravesteyn?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Visa siffrorna bakom detta diagram
| Språk | Besök | Dela |
|---|---|---|
| Polska | 100 | 50,0% |
| Ryska | 100 | 50,0% |
Hur ser det dagliga besöksantalet för Jan van Ravesteyn ut, och vad är prognosen?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Visa siffrorna bakom detta diagram
| Dag | Besök |
|---|---|
| sön 27 Sep | 0 |
| mån 28 Sep | 0 |
| tis 29 Sep | 0 |
| ons 30 Sep | 0 |
| tors 1 Okt | 0 |
| fre 2 Okt | 200 |
| lör 3 Okt | 0 |
| sön 4 Okt | 0 |
| mån 5 Okt | 0 |
| tis 6 Okt | 0 |
| ons 7 Okt | 0 |
| tors 8 Okt | 0 |
| fre 9 Okt | 0 |
| lör 10 Okt | 0 |
| sön 11 Okt | 0 |
| mån 12 Okt | 0 |
| tis 13 Okt | 0 |
| ons 14 Okt | 0 |
| tors 15 Okt | 100 |
| fre 16 Okt | 0 |
| lör 17 Okt | 0 |
| sön 18 Okt (prognos) | 0 |
| mån 19 Okt (prognos) | 0 |
| tis 20 Okt (prognos) | 0 |
| ons 21 Okt (prognos) | 0 |
| tors 22 Okt (prognos) | 0 |
| fre 23 Okt (prognos) | 0 |
| lör 24 Okt (prognos) | 0 |
| sön 25 Okt (prognos) | 0 |
| mån 26 Okt (prognos) | 0 |
| tis 27 Okt (prognos) | 0 |
| ons 28 Okt (prognos) | 0 |
| tors 29 Okt (prognos) | 0 |
| fre 30 Okt (prognos) | 0 |
| lör 31 Okt (prognos) | 0 |
| sön 1 Nov (prognos) | 0 |
| mån 2 Nov (prognos) | 0 |
| tis 3 Nov (prognos) | 0 |
| ons 4 Nov (prognos) | 0 |
| tors 5 Nov (prognos) | 0 |
| fre 6 Nov (prognos) | 0 |
| lör 7 Nov (prognos) | 0 |
Jan van Ravesteyn: snabba svar
Vilket är det mest visade verket av Jan van Ravesteyn?
- Det är Portrait of Olivier van den Tempel (1540-1603), Lord of Corbeecke, Jan Antonisz van Ravesteyn (workshop of), c. 1609 - c. 1633: 300 besök, vilket utgör 30% av alla visningar för Jan van Ravesteyn. Listan ovan sträcker sig ner till plats 5.
Hur många besök får Jan van Ravesteyn?
- 1 800 under de senaste tolv månaderna, varav 900 på artistsidan och 900 på de enskilda verken.
Finns det någon typ av verk av Jan van Ravesteyn som folk föredrar?
- Ja, Stark färgmässig enhetlighet (Färgharmoni): 80% av besöken för 46% av katalogen.