Vad innehåller den här sidan?
Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för H.R. Giger på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
H.R. Giger: siffrorna på några rader
hr giger elp XI är stjärnan: 2 900 besök under de senaste tolv månaderna, vilket motsvarar 10% av alla visningar för H.R. Giger. Därefter kommer hr giger necronom IV och Hr giger biomechanicallandscape - (010). Tillsammans blir antalet besök på artistsidan (12 400 besök) och verken (17 600 besök) totalt 30 000. Intresset ökar, med 54% fler besök mellan Aug 2026 och Sep 2026. Bästa månad: Jul 2026 (12 600 besök). Publikens vanligaste språk: Franska (33%), Tyska (16%) och Japanska (14%). Mest besökta länder: Frankrike (31%), Japan (19%) och Tyskland (13%). Per enhet: datorer (54%), mobiltelefoner (42%) och surfplattor (4%). Besöken gynnar Monokrom (Färgintensitet), med 83% av besöken jämfört med 66% av katalogen.
H.R. Giger: 10 verk som folk tittar på först
Varje verk nedan har öppnats av verkliga besökare på ArtsDot.com under de senaste tolv månaderna. Rankning 1 är det mest besökta av H.R. Giger.
-
1
hr giger elp XI
2 900 besök · 9,9%
-
2
hr giger necronom IV
2 100 besök · 7,2%
-
3
Hr giger biomechanicallandscape - (010)
1 700 besök · 5,8%
-
4
Hr giger pilotincockpit
1 500 besök · 5,1%
-
5
hr giger pII the great beast p13
1 100 besök · 3,8%
-
6
hr giger landscape XII
1 000 besök · 3,4%
-
7
hr giger erotomechanics IX
800 besök · 2,7%
-
8
hr giger erotomechanics VIII
800 besök · 2,7%
-
9
hr giger alienmonster IV
800 besök · 2,7%
-
10
Hr giger alienhieroglyphics
700 besök · 2,4%
När besöker folk H.R. Giger-sidan?
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Datatabell
| Månad | Konstnärssida | Verkets sidor |
|---|---|---|
| Okt 2025 | 0 | 0 |
| Nov 2025 | 0 | 0 |
| Dec 2025 | 0 | 0 |
| Jan 2026 | 0 | 0 |
| Feb 2026 | 0 | 0 |
| Mar 2026 | 0 | 0 |
| Apr 2026 | 0 | 0 |
| Maj 2026 | 0 | 0 |
| Jun 2026 | 0 | 100 |
| Jul 2026 | 3 400 | 9 200 |
| Aug 2026 | 1 300 | 5 500 |
| Sep 2026 | 7 700 | 2 800 |
När besöks verken av H.R. Giger?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vad väljer besökarna av H.R. Giger jämfört med vad konstnären har skapat?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Datatabell
| Ljusstyrka | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Mörk | 40,0% | 56,0% |
| Mjuk skugga | 34,0% | 29,0% |
| Mjuk luminans | 12,0% | 8,2% |
| Ljusstyrka | 8,0% | 4,8% |
| Ljusstark | 6,0% | 2,1% |
| Färgmättnad | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Dämpad | 64,0% | 78,2% |
| Dämpad färgsättning | 12,0% | 6,1% |
| Måttlig mjukhet | 12,0% | 8,5% |
| Tydlig färgmättnad | 6,0% | 4,8% |
| Mättad färg | 6,0% | 2,4% |
| Färgpalett | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Jordnära | 46,2% | 56,3% |
| Neutrala toner | 26,9% | 19,5% |
| Mörka toner | 19,2% | 19,5% |
| Pastellfärger | 3,9% | 3,5% |
| Varma toner | 3,9% | 1,1% |
| Färgintensitet | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Monokrom | 66,0% | 83,3% |
| Balanserad | 18,0% | 8,5% |
| Livfulla färger | 16,0% | 8,2% |
| Kontrast | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Harmonisk | 8,0% | 6,1% |
| Mild | 18,0% | 14,3% |
| Balanserad | 6,0% | 13,0% |
| Stark kontrast | 18,0% | 26,6% |
| Kontrastnivå | 50,0% | 39,9% |
| Färgharmoni | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Skärande färgskala | 12,0% | 24,9% |
| Mjukt blandad palett | 28,0% | 18,8% |
| Balanserad harmoni | 10,0% | 20,5% |
| Stark färgmässig enhetlighet | 26,0% | 18,1% |
| Enhetlig palett | 24,0% | 17,8% |
Vilka är de främsta verken av H.R. Giger, månad för månad?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Datatabell
| Konstverk | Okt 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | Maj 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 | Sep 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| hr giger pII the great beas… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 500 |
| hr giger elp XI | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 2 200 | 300 |
| hr giger erotomechanics IX | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 200 | 0 | 100 |
| hr giger alienmonster IV | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| hr giger elp V | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| hr giger alien VI | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| No. 700 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 100 |
| Hr giger biomechanoid - (75) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| hr giger elp XII | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 |
| hr giger elp VIII | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
Vilka enheter använder H.R. Gigers publik?
Varje tårtbit representerar en typ av enhet: mobil, surfplatta eller dator. Ju större tårtbit, desto fler besök kom från den enheten under de senaste tolv månaderna.
Datatabell
| Enhet | Besök | Dela |
|---|---|---|
| datorer | 16 300 | 54,3% |
| mobiltelefoner | 12 500 | 41,7% |
| surfplattor | 1 200 | 4,0% |
Vilka språk talar H.R. Gigers publik?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Datatabell
| Språk | Besök | Dela |
|---|---|---|
| Franska | 4 100 | 33,3% |
| Tyska | 2 000 | 16,3% |
| Japanska | 1 700 | 13,8% |
| Engelska | 900 | 7,3% |
| Tjeckiska | 800 | 6,5% |
| Ungerska | 800 | 6,5% |
| Portugisiska | 600 | 4,9% |
| Koreanska | 500 | 4,1% |
| Slovakiska | 400 | 3,3% |
| Norwegian | 200 | 1,6% |
Hur många dagliga besök har H.R. Giger under de kommande tre veckorna?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Datatabell
| Dag | Besök |
|---|---|
| lör 26 Sep | 600 |
| sön 27 Sep | 2 000 |
| mån 28 Sep | 500 |
| tis 29 Sep | 700 |
| ons 30 Sep | 600 |
| tors 1 Okt | 600 |
| fre 2 Okt | 300 |
| lör 3 Okt | 600 |
| sön 4 Okt | 1 500 |
| mån 5 Okt | 900 |
| tis 6 Okt | 700 |
| ons 7 Okt | 1 900 |
| tors 8 Okt | 900 |
| fre 9 Okt | 1 200 |
| lör 10 Okt | 1 300 |
| sön 11 Okt | 800 |
| mån 12 Okt | 500 |
| tis 13 Okt | 2 000 |
| ons 14 Okt | 1 300 |
| tors 15 Okt | 3 400 |
| fre 16 Okt | 1 000 |
| lör 17 Okt (prognos) | 1 300 |
| sön 18 Okt (prognos) | 2 300 |
| mån 19 Okt (prognos) | 1 000 |
| tis 20 Okt (prognos) | 1 800 |
| ons 21 Okt (prognos) | 2 000 |
| tors 22 Okt (prognos) | 2 600 |
| fre 23 Okt (prognos) | 1 300 |
| lör 24 Okt (prognos) | 1 500 |
| sön 25 Okt (prognos) | 2 600 |
| mån 26 Okt (prognos) | 1 200 |
| tis 27 Okt (prognos) | 2 100 |
| ons 28 Okt (prognos) | 2 300 |
| tors 29 Okt (prognos) | 3 000 |
| fre 30 Okt (prognos) | 1 500 |
| lör 31 Okt (prognos) | 1 700 |
| sön 1 Nov (prognos) | 2 900 |
| mån 2 Nov (prognos) | 1 300 |
| tis 3 Nov (prognos) | 2 300 |
| ons 4 Nov (prognos) | 2 600 |
| tors 5 Nov (prognos) | 3 300 |
| fre 6 Nov (prognos) | 1 700 |
Vad folk frågar om H.R. Giger
Vilka verk av H.R. Giger öppnar folk oftast?
- hr giger elp XI först, med 2 900 besök eller 10% av visningarna. 10 verk är rankade ovanför.
Hur stor är publiken för H.R. Giger på ArtsDot.com?
- 30 000 besök under tolv månader: 12 400 till konstnärens sida och 17 600 till dennes verk.
Vilka enheter besöker H.R. Giger via?
- Publiken kommer från datorer (54%), mobiltelefoner (42%) och surfplattor (4%); datorer står för 54% av besöken.
Vilka språk talar publiken till H.R. Giger?
- Franska (33%), Tyska (16%) och Japanska (14%). Det första språket, Franska, utgör 33% av besökarna.
Vilka av H.R. Gigers verk passar besökarnas smak bäst?
- Verk taggade med Monokrom (Färgintensitet) står för 83% av besöken, trots att de endast utgör 66% av katalogen.