Vad innehåller den här sidan?
Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för Ernest Lawson på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
Ernest Lawson i korthet
Under de senaste tolv månaderna var Realization det mest visade verket av Ernest Lawson på ArtsDot.com: 400 visningar, vilket motsvarar 5% av alla visningar av konstnärens verk. Det följs av River Scene in Winter och High Bridge at Night, New York City. Totalt har Ernest Lawson fått 9 000 besök: 1 100 till artistens sida och 7 900 till sidorna för enskilda verk. Den mest intensiva månaden var Jul 2026 med 7 200 besök. Besökare surfar på datorer (98%) och mobiltelefoner (2%). Besökare tenderar mot Stark kontrast (Kontrast): 39% av besöken gick till sådana verk, som utgör 26% av konstnärens katalog.
De 10 mest visade Ernest Lawson-verken
Detta är de 10 verk av Ernest Lawson som har öppnats mest på ArtsDot.com under de senaste tolv månaderna, med de mest visade först.
-
1
Realization
400 besök · 5,0%
-
2
River Scene in Winter, 1899
300 besök · 3,8%
-
3
High Bridge at Night, New York City, 1920
300 besök · 3,8%
-
4
The Bridge
300 besök · 3,8%
-
5
Red Roofs of Mosman
300 besök · 3,8%
-
6
Dunwoodie, Upper New York, 1910
200 besök · 2,5%
-
7
End of Winter - The Boathouse on the Harlem River, New York
200 besök · 2,5%
-
8
The Harlem River from High Bridge, 1894
200 besök · 2,5%
-
9
Spuyten Duyvil Creek, 1914
200 besök · 2,5%
-
10
Wet Night, Gramercy Park
200 besök · 2,5%
Hur många besöker Ernest Lawson-sidan varje månad?
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Visa siffrorna
| Månad | Konstnärssida | Verkets sidor |
|---|---|---|
| Okt 2025 | 0 | 0 |
| Nov 2025 | 0 | 0 |
| Dec 2025 | 0 | 0 |
| Jan 2026 | 0 | 0 |
| Feb 2026 | 0 | 0 |
| Mar 2026 | 0 | 0 |
| Apr 2026 | 0 | 0 |
| Maj 2026 | 0 | 0 |
| Jun 2026 | 0 | 400 |
| Jul 2026 | 500 | 6 700 |
| Aug 2026 | 100 | 600 |
| Sep 2026 | 500 | 200 |
Hur ofta visas verken av Ernest Lawson?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vilken typ av verk väljer besökarna hos Ernest Lawson?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Visa siffrorna
| Ljusstyrka | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Mörk | 4,0% | 2,5% |
| Mjuk skugga | 14,0% | 11,2% |
| Mjuk luminans | 46,0% | 43,8% |
| Ljusstyrka | 28,0% | 40,0% |
| Ljusstark | 8,0% | 2,5% |
| Färgmättnad | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Dämpad | 30,0% | 35,0% |
| Dämpad färgsättning | 32,0% | 37,5% |
| Måttlig mjukhet | 26,0% | 15,0% |
| Tydlig färgmättnad | 12,0% | 12,5% |
| Mättad färg | 0,0% | 0,0% |
| Färgpalett | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Neutrala toner | 50,0% | 60,0% |
| Jordnära | 34,2% | 27,3% |
| Mörka toner | 5,3% | 9,1% |
| Pastellfärger | 7,9% | 1,8% |
| Naturtema | 2,6% | 1,8% |
| Färgintensitet | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Monokrom | 24,0% | 22,5% |
| Balanserad | 58,0% | 58,8% |
| Livfulla färger | 18,0% | 18,8% |
| Kontrast | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Harmonisk | 12,0% | 6,2% |
| Mild | 16,0% | 18,8% |
| Balanserad | 20,0% | 11,2% |
| Stark kontrast | 26,0% | 38,8% |
| Kontrastnivå | 26,0% | 25,0% |
| Färgharmoni | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Skärande färgskala | 20,0% | 20,0% |
| Mjukt blandad palett | 10,0% | 15,0% |
| Balanserad harmoni | 14,0% | 18,8% |
| Stark färgmässig enhetlighet | 40,0% | 31,2% |
| Enhetlig palett | 16,0% | 15,0% |
Vilka verk av Ernest Lawson har flest visningar månad för månad?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Visa siffrorna
| Konstverk | Okt 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | Maj 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 | Sep 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Washington Bridge, Harlem R… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Harlem Valley, Winter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| The Garden Umbrella | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| New England Birches | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Conneticut River Scene | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Dunwoodie, Upper New York | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 200 | 0 | 0 |
| Harlem River | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Approaching Storm | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| River Landscape | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| River Scene in Winter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 200 | 0 | 0 |
Vilka enheter använder besökarna till Ernest Lawson?
Varje tårtbit representerar en typ av enhet: mobil, surfplatta eller dator. Ju större tårtbit, desto fler besök kom från den enheten under de senaste tolv månaderna.
Visa siffrorna
| Enhet | Besök | Dela |
|---|---|---|
| datorer | 8 800 | 97,8% |
| mobiltelefoner | 200 | 2,2% |
Vilka språk använder besökarna hos Ernest Lawson?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Visa siffrorna
| Språk | Besök | Dela |
|---|---|---|
| Spanska | 300 | 100,0% |
Hur många besök får Ernest Lawson varje dag, och vad händer härnäst?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Visa siffrorna
| Dag | Besök |
|---|---|
| sön 27 Sep | 0 |
| mån 28 Sep | 0 |
| tis 29 Sep | 0 |
| ons 30 Sep | 0 |
| tors 1 Okt | 0 |
| fre 2 Okt | 0 |
| lör 3 Okt | 0 |
| sön 4 Okt | 0 |
| mån 5 Okt | 0 |
| tis 6 Okt | 0 |
| ons 7 Okt | 0 |
| tors 8 Okt | 0 |
| fre 9 Okt | 0 |
| lör 10 Okt | 0 |
| sön 11 Okt | 300 |
| mån 12 Okt | 0 |
| tis 13 Okt | 100 |
| ons 14 Okt | 0 |
| tors 15 Okt | 0 |
| fre 16 Okt | 0 |
| lör 17 Okt | 0 |
| sön 18 Okt (prognos) | 400 |
| mån 19 Okt (prognos) | 0 |
| tis 20 Okt (prognos) | 100 |
| ons 21 Okt (prognos) | 0 |
| tors 22 Okt (prognos) | 0 |
| fre 23 Okt (prognos) | 0 |
| lör 24 Okt (prognos) | 0 |
| sön 25 Okt (prognos) | 500 |
| mån 26 Okt (prognos) | 0 |
| tis 27 Okt (prognos) | 200 |
| ons 28 Okt (prognos) | 0 |
| tors 29 Okt (prognos) | 0 |
| fre 30 Okt (prognos) | 0 |
| lör 31 Okt (prognos) | 0 |
| sön 1 Nov (prognos) | 600 |
| mån 2 Nov (prognos) | 0 |
| tis 3 Nov (prognos) | 200 |
| ons 4 Nov (prognos) | 0 |
| tors 5 Nov (prognos) | 0 |
| fre 6 Nov (prognos) | 0 |
| lör 7 Nov (prognos) | 0 |
Frågor om Ernest Lawson på ArtsDot.com
Vilka verk av Ernest Lawson är mest populära?
- Realization är det mest populära verket med 400 besök (5% av alla visningar för Ernest Lawson). Rankingen ovan listar de 10 mest visade verken.
Hur många personer tittar på Ernest Lawson på ArtsDot.com?
- Under de senaste tolv månaderna har Ernest Lawson fått 9 000 besök: 1 100 på artistsidan och 7 900 på sidorna för enskilda verk.
Vilka enheter använder besökarna av Ernest Lawson för att surfa?
- Främst via datorer (98%) och mobiltelefoner (2%): 98% av besöken kommer från datorer.
Vilken typ av verk föredrar besökarna hos Ernest Lawson?
- De föredrar Stark kontrast (Kontrast): 39% av besöken, jämfört med 26% av konstnärens katalog.