Vad innehåller den här sidan?
Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för Emilio Sala på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
Kortversion för Emilio Sala
Folk öppnar Ramon Maria de las Mercedes de Campoamor y Campoosorio oftare än något annat verk av Emilio Sala: 300 besök under tolv månader, eller 13% av allt som visats. Niña en el Jardin och Expulsion of the Jews from Spain (1492) kompletterar podiet. Emilio Sala fick totalt 2 800 besök, varav 600 på artistsidan och 2 200 på verken. Trenden är svagt nedåtgående: 100% färre besök i Sep 2026 än i Aug 2026. Toppen nåddes i Jul 2026 med 2 500 besök. En smak sticker ut: Stark färgmässig enhetlighet (Färgharmoni) står för 87% av besöken, trots att den endast utgör 52% av katalogen.
Topp 10: de verk av Emilio Sala som visas mest
En ranking baserad på faktiska besök, inte på katalogbetyg: de 10 verk av Emilio Sala som öppnats oftast på ArtsDot.com under tolv månader.
-
1
Ramon Maria de las Mercedes de Campoamor y Campoosorio, 1883
300 besök · 13,0%
-
2
Niña en el Jardin
300 besök · 13,0%
-
3
Expulsion of the Jews from Spain (1492)
200 besök · 8,7%
-
4
Muchacha
200 besök · 8,7%
-
5
Dama
200 besök · 8,7%
-
6
Mujer Victoriana
100 besök · 4,3%
-
7
Elegant Figures in a Summer Garden, 1895
100 besök · 4,3%
-
8
Estudio de Bodegon
100 besök · 4,3%
-
9
Los Reyes Catolicos
100 besök · 4,3%
-
10
Retrato de Mujer
100 besök · 4,3%
Hur populär är Emilio Sala-sidan, månad för månad?
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Visa siffrorna bakom detta diagram
| Månad | Konstnärssida | Verkets sidor |
|---|---|---|
| Okt 2025 | 0 | 0 |
| Nov 2025 | 0 | 0 |
| Dec 2025 | 0 | 0 |
| Jan 2026 | 0 | 0 |
| Feb 2026 | 0 | 0 |
| Mar 2026 | 0 | 0 |
| Apr 2026 | 0 | 0 |
| Maj 2026 | 0 | 0 |
| Jun 2026 | 200 | 0 |
| Jul 2026 | 400 | 2 100 |
| Aug 2026 | 0 | 100 |
| Sep 2026 | 0 | 0 |
Hur mycket uppmärksamhet får verken av Emilio Sala totalt sett?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vilka typer av verk lockar besökarna till Emilio Sala?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Visa siffrorna bakom detta diagram
| Ljusstyrka | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Mörk | 23,8% | 26,1% |
| Mjuk skugga | 38,1% | 39,1% |
| Mjuk luminans | 28,6% | 30,4% |
| Ljusstyrka | 9,5% | 4,3% |
| Ljusstark | 0,0% | 0,0% |
| Färgmättnad | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Dämpad | 30,9% | 8,7% |
| Dämpad färgsättning | 33,3% | 39,1% |
| Måttlig mjukhet | 26,2% | 47,8% |
| Tydlig färgmättnad | 9,5% | 4,3% |
| Mättad färg | 0,0% | 0,0% |
| Färgpalett | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Jordnära | 66,7% | 88,9% |
| Neutrala toner | 18,2% | 5,6% |
| Mörka toner | 15,2% | 5,6% |
| Färgintensitet | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Monokrom | 35,7% | 4,3% |
| Balanserad | 54,8% | 87,0% |
| Livfulla färger | 9,5% | 8,7% |
| Kontrast | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Harmonisk | 4,8% | 0,0% |
| Mild | 11,9% | 4,3% |
| Balanserad | 16,7% | 17,4% |
| Stark kontrast | 26,2% | 39,1% |
| Kontrastnivå | 40,5% | 39,1% |
| Färgharmoni | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Skärande färgskala | 9,5% | 0,0% |
| Mjukt blandad palett | 7,1% | 0,0% |
| Balanserad harmoni | 19,1% | 13,0% |
| Stark färgmässig enhetlighet | 52,4% | 87,0% |
| Enhetlig palett | 11,9% | 0,0% |
Hur står sig de mest populära verk av Emilio Sala under året?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Visa siffrorna bakom detta diagram
| Konstverk | Okt 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | Maj 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 | Sep 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mary of the Mercedes de Alc… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Jacinto Felipe Picón y Pard… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Mary Octavia Picón y Pardiñ… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| José Guisasola y Goicoechea | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Expulsion of the Jews from… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 100 | 0 |
| Sketch of Woman in Black Dr… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Iris | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Ramon Maria de las Mercedes… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 300 | 0 | 0 |
| Sketch (Man with cape on st… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sketch (Woman on a Swing) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
På vilka språk läses Emilio Sala?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Hur ser det dagliga besöksantalet för Emilio Sala ut, och vad är prognosen?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Visa siffrorna bakom detta diagram
| Dag | Besök |
|---|---|
| lör 26 Sep | 0 |
| sön 27 Sep | 0 |
| mån 28 Sep | 0 |
| tis 29 Sep | 0 |
| ons 30 Sep | 0 |
| tors 1 Okt | 0 |
| fre 2 Okt | 0 |
| lör 3 Okt | 0 |
| sön 4 Okt | 0 |
| mån 5 Okt | 0 |
| tis 6 Okt | 0 |
| ons 7 Okt | 0 |
| tors 8 Okt | 0 |
| fre 9 Okt | 0 |
| lör 10 Okt | 0 |
| sön 11 Okt | 0 |
| mån 12 Okt | 0 |
| tis 13 Okt | 0 |
| ons 14 Okt | 0 |
| tors 15 Okt | 0 |
| fre 16 Okt | 0 |
| lör 17 Okt (prognos) | 0 |
| sön 18 Okt (prognos) | 0 |
| mån 19 Okt (prognos) | 0 |
| tis 20 Okt (prognos) | 0 |
| ons 21 Okt (prognos) | 0 |
| tors 22 Okt (prognos) | 0 |
| fre 23 Okt (prognos) | 0 |
| lör 24 Okt (prognos) | 0 |
| sön 25 Okt (prognos) | 0 |
| mån 26 Okt (prognos) | 0 |
| tis 27 Okt (prognos) | 0 |
| ons 28 Okt (prognos) | 0 |
| tors 29 Okt (prognos) | 0 |
| fre 30 Okt (prognos) | 0 |
| lör 31 Okt (prognos) | 0 |
| sön 1 Nov (prognos) | 0 |
| mån 2 Nov (prognos) | 0 |
| tis 3 Nov (prognos) | 0 |
| ons 4 Nov (prognos) | 0 |
| tors 5 Nov (prognos) | 0 |
| fre 6 Nov (prognos) | 0 |
Emilio Sala: snabba svar
Vilket är det mest visade verket av Emilio Sala?
- Det är Ramon Maria de las Mercedes de Campoamor y Campoosorio: 300 besök, vilket utgör 13% av alla visningar för Emilio Sala. Listan ovan sträcker sig ner till plats 10.
Hur många besök får Emilio Sala?
- 2 800 under de senaste tolv månaderna, varav 600 på artistsidan och 2 200 på de enskilda verken.
Finns det någon typ av verk av Emilio Sala som folk föredrar?
- Ja, Stark färgmässig enhetlighet (Färgharmoni): 87% av besöken för 52% av katalogen.