Vad innehåller den här sidan?
Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för Duncan Cameron på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
Duncan Cameron i korthet
Under de senaste tolv månaderna var Stirling Castle det mest visade verket av Duncan Cameron på ArtsDot.com: 200 visningar, vilket motsvarar 14% av alla visningar av konstnärens verk. Det följs av Harvest Time in Lorne och Harvest Time near St Fillans, Perthshire. Totalt har Duncan Cameron fått 6 500 besök: 5 200 till artistens sida och 1 300 till sidorna för enskilda verk. Intresset ökar: antalet besök ökade med 200% från Aug 2026 till Sep 2026. Den mest intensiva månaden var Sep 2026 med 3 000 besök. Folk läser om Duncan Cameron på Engelska (97%) och Chinese (3%). Besökare surfar på datorer (58%), mobiltelefoner (28%) och surfplattor (14%). Besökare tenderar mot Livfulla färger (Färgintensitet): 29% av besöken gick till sådana verk, som utgör 11% av konstnärens katalog.
De 9 mest visade Duncan Cameron-verken
Detta är de 9 verk av Duncan Cameron som har öppnats mest på ArtsDot.com under de senaste tolv månaderna, med de mest visade först.
-
1
Stirling Castle
200 besök · 14,3%
-
2
Harvest Time in Lorne, 1888
200 besök · 14,3%
-
3
Harvest Time near St Fillans, Perthshire, 1877
200 besök · 14,3%
-
4
Evening 'Slow from the Sky the Light Declines'
200 besök · 14,3%
-
5
Largo Bay, 1877
200 besök · 14,3%
-
6
Loch Achray and Benvenue, 1875
100 besök · 7,1%
-
7
Haymaking in the Scottish Countryside, 1881
100 besök · 7,1%
-
8
Dunblane Cathedral, 1892
100 besök · 7,1%
-
9
Arthur's Seat from Kirkcaldy
100 besök · 7,1%
Hur många besöker Duncan Cameron-sidan varje månad?
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Visa siffrorna
| Månad | Konstnärssida | Verkets sidor |
|---|---|---|
| Okt 2025 | 0 | 0 |
| Nov 2025 | 0 | 0 |
| Dec 2025 | 0 | 0 |
| Jan 2026 | 0 | 0 |
| Feb 2026 | 0 | 0 |
| Mar 2026 | 0 | 0 |
| Apr 2026 | 0 | 0 |
| Maj 2026 | 0 | 0 |
| Jun 2026 | 0 | 0 |
| Jul 2026 | 1 300 | 1 200 |
| Aug 2026 | 1 000 | 0 |
| Sep 2026 | 2 900 | 100 |
Hur ofta visas verken av Duncan Cameron?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vilken typ av verk väljer besökarna hos Duncan Cameron?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Visa siffrorna
| Ljusstyrka | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Mörk | 0,0% | 0,0% |
| Mjuk skugga | 15,8% | 28,6% |
| Mjuk luminans | 73,7% | 64,3% |
| Ljusstyrka | 10,5% | 7,1% |
| Ljusstark | 0,0% | 0,0% |
| Färgmättnad | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Dämpad | 26,3% | 7,1% |
| Dämpad färgsättning | 10,5% | 14,3% |
| Måttlig mjukhet | 57,9% | 64,3% |
| Tydlig färgmättnad | 5,3% | 14,3% |
| Mättad färg | 0,0% | 0,0% |
| Färgpalett | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Jordnära | 78,6% | 72,7% |
| Mörka toner | 7,1% | 18,2% |
| Neutrala toner | 14,3% | 9,1% |
| Färgintensitet | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Monokrom | 21,1% | 0,0% |
| Balanserad | 68,4% | 71,4% |
| Livfulla färger | 10,5% | 28,6% |
| Kontrast | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Harmonisk | 0,0% | 0,0% |
| Mild | 10,5% | 7,1% |
| Balanserad | 21,1% | 28,6% |
| Stark kontrast | 36,8% | 42,9% |
| Kontrastnivå | 31,6% | 21,4% |
| Färgharmoni | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Skärande färgskala | 10,5% | 0,0% |
| Mjukt blandad palett | 5,3% | 0,0% |
| Balanserad harmoni | 5,3% | 0,0% |
| Stark färgmässig enhetlighet | 21,1% | 28,6% |
| Enhetlig palett | 57,9% | 71,4% |
Vilka verk av Duncan Cameron har flest visningar månad för månad?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Visa siffrorna
| Konstverk | Okt 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | Maj 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 | Sep 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Stirling Castle | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 100 |
| Evening 'Slow from the Sky… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 200 | 0 | 0 |
| Stirling Castle | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Evening – 'Slow from the Sk… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| On the Tay near Perth | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Highland Loch | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Harvest Time in Lorne | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 200 | 0 | 0 |
| Dunblane Cathedral | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Loch Achray and Benvenue | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| Largo Bay | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 200 | 0 | 0 |
Vilka enheter använder besökarna till Duncan Cameron?
Varje tårtbit representerar en typ av enhet: mobil, surfplatta eller dator. Ju större tårtbit, desto fler besök kom från den enheten under de senaste tolv månaderna.
Visa siffrorna
| Enhet | Besök | Dela |
|---|---|---|
| datorer | 3 800 | 58,5% |
| mobiltelefoner | 1 800 | 27,7% |
| surfplattor | 900 | 13,8% |
Vilka språk använder besökarna hos Duncan Cameron?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Visa siffrorna
| Språk | Besök | Dela |
|---|---|---|
| Engelska | 3 800 | 97,4% |
| Chinese | 100 | 2,6% |
Hur många besök får Duncan Cameron varje dag, och vad händer härnäst?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Visa siffrorna
| Dag | Besök |
|---|---|
| tis 22 Sep | 100 |
| ons 23 Sep | 400 |
| tors 24 Sep | 200 |
| fre 25 Sep | 0 |
| lör 26 Sep | 100 |
| sön 27 Sep | 0 |
| mån 28 Sep | 100 |
| tis 29 Sep | 0 |
| ons 30 Sep | 600 |
| tors 1 Okt | 500 |
| fre 2 Okt | 300 |
| lör 3 Okt | 100 |
| sön 4 Okt | 0 |
| mån 5 Okt | 300 |
| tis 6 Okt | 0 |
| ons 7 Okt | 100 |
| tors 8 Okt | 600 |
| fre 9 Okt | 0 |
| lör 10 Okt | 700 |
| sön 11 Okt | 0 |
| mån 12 Okt | 300 |
| tis 13 Okt (prognos) | 0 |
| ons 14 Okt (prognos) | 500 |
| tors 15 Okt (prognos) | 600 |
| fre 16 Okt (prognos) | 100 |
| lör 17 Okt (prognos) | 400 |
| sön 18 Okt (prognos) | 0 |
| mån 19 Okt (prognos) | 300 |
| tis 20 Okt (prognos) | 100 |
| ons 21 Okt (prognos) | 600 |
| tors 22 Okt (prognos) | 700 |
| fre 23 Okt (prognos) | 200 |
| lör 24 Okt (prognos) | 500 |
| sön 25 Okt (prognos) | 0 |
| mån 26 Okt (prognos) | 400 |
| tis 27 Okt (prognos) | 100 |
| ons 28 Okt (prognos) | 600 |
| tors 29 Okt (prognos) | 800 |
| fre 30 Okt (prognos) | 200 |
| lör 31 Okt (prognos) | 500 |
| sön 1 Nov (prognos) | 0 |
| mån 2 Nov (prognos) | 400 |
Frågor om Duncan Cameron på ArtsDot.com
Vilka verk av Duncan Cameron är mest populära?
- Stirling Castle är det mest populära verket med 200 besök (14% av alla visningar för Duncan Cameron). Rankingen ovan listar de 9 mest visade verken.
Hur många personer tittar på Duncan Cameron på ArtsDot.com?
- Under de senaste tolv månaderna har Duncan Cameron fått 6 500 besök: 5 200 på artistsidan och 1 300 på sidorna för enskilda verk.
Vilka enheter använder besökarna av Duncan Cameron för att surfa?
- Främst via datorer (58%), mobiltelefoner (28%) och surfplattor (14%): 58% av besöken kommer från datorer.
Vilka språk använder människor för att läsa om Duncan Cameron?
- De mest använda språken är Engelska (97%) och Chinese (3%). Engelska leder med 97% av besökarna.
Vilken typ av verk föredrar besökarna hos Duncan Cameron?
- De föredrar Livfulla färger (Färgintensitet): 29% av besöken, jämfört med 11% av konstnärens katalog.