Vad innehåller den här sidan?
Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för Christian Rohlfs på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
Christian Rohlfs i korthet
Under de senaste tolv månaderna var Angel Carrying Light into the Graves det mest visade verket av Christian Rohlfs på ArtsDot.com: 500 visningar, vilket motsvarar 12% av alla visningar av konstnärens verk. Det följs av Vorfrühlingslandschaft och Gasse in Ehringsdorf bei Weimar. Totalt har Christian Rohlfs fått 4 700 besök: 800 till artistens sida och 3 900 till sidorna för enskilda verk. Den mest intensiva månaden var Jul 2026 med 4 500 besök. Besökare surfar på datorer (98%) och mobiltelefoner (2%). Besökare tenderar mot Dämpad färgsättning (Färgmättnad): 46% av besöken gick till sådana verk, som utgör 28% av konstnärens katalog.
De 10 mest visade Christian Rohlfs-verken
Detta är de 10 verk av Christian Rohlfs som har öppnats mest på ArtsDot.com under de senaste tolv månaderna, med de mest visade först.
-
1
Angel Carrying Light into the Graves
500 besök · 12,2%
-
2
Vorfrühlingslandschaft
300 besök · 7,3%
-
3
Gasse in Ehringsdorf bei Weimar
300 besök · 7,3%
-
4
Hügellandschaft mit tiefstehender Sonne
200 besök · 4,9%
-
5
Waiting
200 besök · 4,9%
-
6
Moses Surveying The Promised Land
200 besök · 4,9%
-
7
Stilleben mit Krügen
200 besök · 4,9%
-
8
Altes Haus in Dinkelsbühl
100 besök · 2,4%
-
9
Pappeln bei Goethes Gartenhaus
100 besök · 2,4%
-
10
Herbstwald
100 besök · 2,4%
Hur många besöker Christian Rohlfs-sidan varje månad?
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Visa siffrorna
| Månad | Konstnärssida | Verkets sidor |
|---|---|---|
| Okt 2025 | 0 | 0 |
| Nov 2025 | 0 | 0 |
| Dec 2025 | 0 | 0 |
| Jan 2026 | 0 | 0 |
| Feb 2026 | 0 | 0 |
| Mar 2026 | 0 | 0 |
| Apr 2026 | 0 | 0 |
| Maj 2026 | 0 | 0 |
| Jun 2026 | 0 | 0 |
| Jul 2026 | 800 | 3 700 |
| Aug 2026 | 0 | 0 |
| Sep 2026 | 0 | 200 |
Hur ofta visas verken av Christian Rohlfs?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vilken typ av verk väljer besökarna hos Christian Rohlfs?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Visa siffrorna
| Ljusstyrka | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Mörk | 56,0% | 51,2% |
| Mjuk skugga | 28,0% | 41,5% |
| Mjuk luminans | 10,0% | 2,4% |
| Ljusstyrka | 2,0% | 2,4% |
| Ljusstark | 4,0% | 2,4% |
| Färgmättnad | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Dämpad | 36,0% | 21,9% |
| Dämpad färgsättning | 28,0% | 46,3% |
| Måttlig mjukhet | 34,0% | 31,7% |
| Tydlig färgmättnad | 2,0% | 0,0% |
| Mättad färg | 0,0% | 0,0% |
| Färgpalett | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Jordnära | 81,0% | 90,9% |
| Mörka toner | 9,5% | 3,0% |
| Neutrala toner | 4,8% | 3,0% |
| Monokromt | 2,4% | 3,0% |
| Pastellfärger | 2,4% | 0,0% |
| Färgintensitet | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Monokrom | 60,0% | 53,7% |
| Balanserad | 36,0% | 43,9% |
| Livfulla färger | 4,0% | 2,4% |
| Kontrast | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Harmonisk | 26,0% | 26,8% |
| Mild | 26,0% | 36,6% |
| Balanserad | 22,0% | 17,1% |
| Stark kontrast | 12,0% | 7,3% |
| Kontrastnivå | 14,0% | 12,2% |
| Färgharmoni | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Skärande färgskala | 12,0% | 7,3% |
| Mjukt blandad palett | 8,0% | 9,8% |
| Balanserad harmoni | 14,0% | 12,2% |
| Stark färgmässig enhetlighet | 54,0% | 63,4% |
| Enhetlig palett | 12,0% | 7,3% |
Vilka verk av Christian Rohlfs har flest visningar månad för månad?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Visa siffrorna
| Konstverk | Okt 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | Maj 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 | Sep 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Angel Carrying Light into t… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 300 | 0 | 200 |
| White Beeches in Fall | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Der verlorene Sohn bei den… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Stilleben mit Krügen | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 200 | 0 | 0 |
| Gelbes Haus mit rotem Dach | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Altes Haus in Dinkelsbühl | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| Verfallener steinbruch | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Herbstwald | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| Gebirge mit Lärchenwald | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Console Table | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Vilka enheter använder besökarna till Christian Rohlfs?
Varje tårtbit representerar en typ av enhet: mobil, surfplatta eller dator. Ju större tårtbit, desto fler besök kom från den enheten under de senaste tolv månaderna.
Visa siffrorna
| Enhet | Besök | Dela |
|---|---|---|
| datorer | 4 600 | 97,9% |
| mobiltelefoner | 100 | 2,1% |
Vilka språk använder besökarna hos Christian Rohlfs?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Hur många besök får Christian Rohlfs varje dag, och vad händer härnäst?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Visa siffrorna
| Dag | Besök |
|---|---|
| ons 23 Sep | 0 |
| tors 24 Sep | 0 |
| fre 25 Sep | 100 |
| lör 26 Sep | 0 |
| sön 27 Sep | 0 |
| mån 28 Sep | 0 |
| tis 29 Sep | 0 |
| ons 30 Sep | 0 |
| tors 1 Okt | 0 |
| fre 2 Okt | 0 |
| lör 3 Okt | 0 |
| sön 4 Okt | 0 |
| mån 5 Okt | 0 |
| tis 6 Okt | 100 |
| ons 7 Okt | 0 |
| tors 8 Okt | 0 |
| fre 9 Okt | 0 |
| lör 10 Okt | 0 |
| sön 11 Okt | 0 |
| mån 12 Okt | 100 |
| tis 13 Okt | 0 |
| ons 14 Okt (prognos) | 0 |
| tors 15 Okt (prognos) | 0 |
| fre 16 Okt (prognos) | 0 |
| lör 17 Okt (prognos) | 0 |
| sön 18 Okt (prognos) | 0 |
| mån 19 Okt (prognos) | 0 |
| tis 20 Okt (prognos) | 0 |
| ons 21 Okt (prognos) | 0 |
| tors 22 Okt (prognos) | 0 |
| fre 23 Okt (prognos) | 0 |
| lör 24 Okt (prognos) | 0 |
| sön 25 Okt (prognos) | 0 |
| mån 26 Okt (prognos) | 0 |
| tis 27 Okt (prognos) | 0 |
| ons 28 Okt (prognos) | 0 |
| tors 29 Okt (prognos) | 0 |
| fre 30 Okt (prognos) | 0 |
| lör 31 Okt (prognos) | 0 |
| sön 1 Nov (prognos) | 0 |
| mån 2 Nov (prognos) | 0 |
| tis 3 Nov (prognos) | 0 |
Frågor om Christian Rohlfs på ArtsDot.com
Vilka verk av Christian Rohlfs är mest populära?
- Angel Carrying Light into the Graves är det mest populära verket med 500 besök (12% av alla visningar för Christian Rohlfs). Rankingen ovan listar de 10 mest visade verken.
Hur många personer tittar på Christian Rohlfs på ArtsDot.com?
- Under de senaste tolv månaderna har Christian Rohlfs fått 4 700 besök: 800 på artistsidan och 3 900 på sidorna för enskilda verk.
Vilka enheter använder besökarna av Christian Rohlfs för att surfa?
- Främst via datorer (98%) och mobiltelefoner (2%): 98% av besöken kommer från datorer.
Vilken typ av verk föredrar besökarna hos Christian Rohlfs?
- De föredrar Dämpad färgsättning (Färgmättnad): 46% av besöken, jämfört med 28% av konstnärens katalog.