Vad innehåller den här sidan?
Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för Charles E. Burchfield på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
Charles E. Burchfield: siffrorna på några rader
Little House In August - East Of Line Lake - Western New York är stjärnan: 1 300 besök under de senaste tolv månaderna, vilket motsvarar 10% av alla visningar för Charles E. Burchfield. Därefter kommer Sun Moon And Star och Sleet Storm. Tillsammans blir antalet besök på artistsidan (1 400 besök) och verken (9 400 besök) totalt 10 800. Intresset minskade med 8% mellan Sep 2026 och Okt 2026. Bästa månad: Jul 2026 (7 600 besök). Per enhet: datorer (70%) och mobiltelefoner (30%). Besöken gynnar Balanserad (Färgintensitet), med 60% av besöken jämfört med 44% av katalogen.
Charles E. Burchfield: 10 verk som folk tittar på först
Varje verk nedan har öppnats av verkliga besökare på ArtsDot.com under de senaste tolv månaderna. Rankning 1 är det mest besökta av Charles E. Burchfield.
-
1
Little House In August - East Of Line Lake - Western New York
1 300 besök · 9,9%
-
2
Sun Moon And Star
400 besök · 3,1%
-
3
Sleet Storm
400 besök · 3,1%
-
4
Circus Poster, 1917
300 besök · 2,3%
-
5
House By A Railroad
300 besök · 2,3%
-
6
Jävarnas värld
300 besök · 2,3%
-
7
The Two Ravines
300 besök · 2,3%
-
8
The Hobo
300 besök · 2,3%
-
9
Drought Weather, 1953
200 besök · 1,5%
-
10
Pippin House, East Liverpool, Ohio, 1920
200 besök · 1,5%
När besöker folk Charles E. Burchfield-sidan?
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Datatabell
| Månad | Konstnärssida | Verkets sidor |
|---|---|---|
| Nov 2025 | 0 | 0 |
| Dec 2025 | 0 | 0 |
| Jan 2026 | 0 | 0 |
| Feb 2026 | 0 | 0 |
| Mar 2026 | 0 | 0 |
| Apr 2026 | 0 | 0 |
| Maj 2026 | 0 | 0 |
| Jun 2026 | 200 | 100 |
| Jul 2026 | 600 | 7 000 |
| Aug 2026 | 0 | 600 |
| Sep 2026 | 0 | 1 200 |
| Okt 2026 | 600 | 500 |
När besöks verken av Charles E. Burchfield?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vad väljer besökarna av Charles E. Burchfield jämfört med vad konstnären har skapat?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Datatabell
| Ljusstyrka | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Mörk | 14,0% | 12,2% |
| Mjuk skugga | 16,0% | 27,5% |
| Mjuk luminans | 32,0% | 23,7% |
| Ljusstyrka | 28,0% | 30,5% |
| Ljusstark | 10,0% | 6,1% |
| Färgmättnad | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Dämpad | 28,0% | 35,1% |
| Dämpad färgsättning | 42,0% | 33,6% |
| Måttlig mjukhet | 22,0% | 29,0% |
| Tydlig färgmättnad | 8,0% | 2,3% |
| Mättad färg | 0,0% | 0,0% |
| Färgpalett | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Neutrala toner | 45,0% | 55,4% |
| Jordnära | 42,5% | 34,8% |
| Monokromt | 0,0% | 7,6% |
| Naturtema | 7,5% | 1,1% |
| Pastellfärger | 2,5% | 1,1% |
| Mörka toner | 2,5% | 0,0% |
| Färgintensitet | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Monokrom | 32,0% | 27,5% |
| Balanserad | 44,0% | 60,3% |
| Livfulla färger | 24,0% | 12,2% |
| Kontrast | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Harmonisk | 6,0% | 6,9% |
| Mild | 12,0% | 8,4% |
| Balanserad | 18,0% | 17,6% |
| Stark kontrast | 16,0% | 13,7% |
| Kontrastnivå | 48,0% | 53,4% |
| Färgharmoni | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Skärande färgskala | 10,0% | 12,2% |
| Mjukt blandad palett | 10,0% | 13,0% |
| Balanserad harmoni | 6,0% | 4,6% |
| Stark färgmässig enhetlighet | 36,0% | 40,5% |
| Enhetlig palett | 38,0% | 29,8% |
Vilka är de främsta verken av Charles E. Burchfield, månad för månad?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Datatabell
| Konstverk | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | Maj 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 | Sep 2026 | Okt 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Moonlight Over the Arbor | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Pippin House, East Liverpoo… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 | 0 |
| Circus Poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 |
| Saturday Night | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| The First Hepaticas | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Woman in Doorway | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Garden of Memories | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Freight Car Dwellings | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Still-Life in Winter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Evening Peace | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Vilka enheter använder Charles E. Burchfields publik?
Varje tårtbit representerar en typ av enhet: mobil, surfplatta eller dator. Ju större tårtbit, desto fler besök kom från den enheten under de senaste tolv månaderna.
Datatabell
| Enhet | Besök | Dela |
|---|---|---|
| datorer | 7 600 | 70,4% |
| mobiltelefoner | 3 200 | 29,6% |
Vilka språk talar Charles E. Burchfields publik?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Datatabell
| Språk | Besök | Dela |
|---|---|---|
| Spanska | 200 | 40,0% |
| Japanska | 200 | 40,0% |
| Ryska | 100 | 20,0% |
Hur många dagliga besök har Charles E. Burchfield under de kommande tre veckorna?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Datatabell
| Dag | Besök |
|---|---|
| ons 14 Okt | 200 |
| tors 15 Okt | 0 |
| fre 16 Okt | 0 |
| lör 17 Okt | 0 |
| sön 18 Okt | 0 |
| mån 19 Okt | 300 |
| tis 20 Okt | 0 |
| ons 21 Okt | 0 |
| tors 22 Okt | 0 |
| fre 23 Okt | 100 |
| lör 24 Okt | 100 |
| sön 25 Okt | 0 |
| mån 26 Okt | 100 |
| tis 27 Okt | 100 |
| ons 28 Okt | 0 |
| tors 29 Okt | 100 |
| fre 30 Okt | 100 |
| lör 31 Okt | 500 |
| sön 1 Nov | 0 |
| mån 2 Nov | 0 |
| tis 3 Nov | 100 |
| ons 4 Nov (prognos) | 100 |
| tors 5 Nov (prognos) | 100 |
| fre 6 Nov (prognos) | 100 |
| lör 7 Nov (prognos) | 300 |
| sön 8 Nov (prognos) | 0 |
| mån 9 Nov (prognos) | 200 |
| tis 10 Nov (prognos) | 100 |
| ons 11 Nov (prognos) | 100 |
| tors 12 Nov (prognos) | 100 |
| fre 13 Nov (prognos) | 100 |
| lör 14 Nov (prognos) | 400 |
| sön 15 Nov (prognos) | 0 |
| mån 16 Nov (prognos) | 200 |
| tis 17 Nov (prognos) | 100 |
| ons 18 Nov (prognos) | 100 |
| tors 19 Nov (prognos) | 100 |
| fre 20 Nov (prognos) | 100 |
| lör 21 Nov (prognos) | 400 |
| sön 22 Nov (prognos) | 0 |
| mån 23 Nov (prognos) | 300 |
| tis 24 Nov (prognos) | 100 |
Vad folk frågar om Charles E. Burchfield
Vilka verk av Charles E. Burchfield öppnar folk oftast?
- Little House In August - East Of Line Lake - Western New York först, med 1 300 besök eller 10% av visningarna. 10 verk är rankade ovanför.
Hur stor är publiken för Charles E. Burchfield på ArtsDot.com?
- 10 800 besök under tolv månader: 1 400 till konstnärens sida och 9 400 till dennes verk.
Vilka enheter besöker Charles E. Burchfield via?
- Publiken kommer från datorer (70%) och mobiltelefoner (30%); datorer står för 70% av besöken.
Vilka av Charles E. Burchfields verk passar besökarnas smak bäst?
- Verk taggade med Balanserad (Färgintensitet) står för 60% av besöken, trots att de endast utgör 44% av katalogen.