Format papira

Vodič za studentske radove

Ancient Castle

Ime Razred Datum

Georgette Agutte, Ancient Castle (1903). Domen javnog dobra. Pogledajte ovo platno pod pokretnim svetlom: crtež, pravu boju ispod vernisa, čisti pigment

Osnovne informacije

Umetnik
Georgette Agutte artsdot.com/sr/artists/georgette-agutte/
Podaci o umetniku
1867 – 1922
Slikano
1903
Originalne dimenzije
38 x 45 cm

U kontekstu

Ancient Castle — Georgette Agutte

Dimenzije

Originalne dimenzije su 38 × 45 cm (visina × širina), prikazane ovde pored odrasle osobe prosečne visine.

Godina nastanka

  1. 1860
  2. 1870
  3. 1880
  4. 1890
  5. 1900
  6. 1910
  7. 1920

Red iznad: godine. Red ispod: koliko je umetnik imao godina na početku i na kraju svakog perioda — 0 u rođenju, 55 u smrti.

Naslikano kada je umetnik imao 36 godina. Umetnik je doživeo 55. 0 od 1 datiranih dela ovog umetnika u našem katalogu nastalo je ranije.

Osenčeno: životni vek umetnika Georgette Agutte (1867–1922) ▲ ovo delo, 1903 svaka datirana slika, deceniju po deceniju

Slična dela

Izaberite jedno od gore navedenih dela: navedite dve stvari koje su mu zajedničke sa ovim i jednu stvar koja ga razlikuje.

Još dela koja se mogu postaviti pored ovog: artsdot.com/sr/art/similar/georgette-agutte-ancient-castle-ARD2CT-en/

Paleta boja

Izmereno na osnovu slike

    Glavna boja

    Putty #c8c1c4

    Katalogizovana paleta

    • #C8C1C4
    • #92725F
    • #B19B8D
    • #4A4A4C

    Ove boje unutar cele umetnikove palete Pronađite druge slike prema boji

    Paleta
    Neutrals Dominantna grupa boja na slici.
    Naziv glavne boje
    Putty
    Intenzitet
    Balanced Koliko su boje zasićene i raznolike, od jedne prigušene nijanse do mnoštva jarkih tonova.
    Kontrast
    Balanced Razlika u svetlini i zasićenosti boja širom slike.
    Harmonija
    Balanced Harmony Koliko se dobro boje uklapaju, od kontrastnih do potpuno ujedinjenih.
    Osvetljenost
    Brilliant Koliko je slika u celini svetla ili tamna, od duboke senke do najsvetlijih tonova.
    Zasićenost
    Subtle Color Koliko su boje čiste i snažne, od skoro sivih do potpuno živopisnih.

    Gde u svetu se posmatra ova slika?

    • ispod 1%
    • 1–3%
    • 3–8%
    • 8–20%
    • 20% i više
    Ova slika sama po sebi ima premalo zabeleženih posetilaca da bi se napravila mapa, pa ploča prikazuje svaki rad koji je kreirao Georgette Agutte tokom poslednjih dvanaest meseci — ukupno u 5 zemalja. Odakle ovi podaci potiču

    Deset vodećih zemalja

    1. 1 Кина 66,7%
    2. 2 Сједињене Америчке Државе 13,3%
    3. 3 Канада 6,7%
    4. 4 Француска 6,7%
    5. 5 Холандија 6,7%

    Pronađite tri najtamnije zemlje na mapi. Da li se muzej u kojem se čuva ova slika nalazi u bilo kojoj od njih? Navedite jedan razlog zbog kojeg bi je ljudi sa dalekih mesta mogli posmatrati.

    14 najposećenijih dela umetnika Georgette Agutte

    1. 1 Le chapeau blanc et vert La femme au chapeau blanc et vert (Titre attribué) 12,5%
    2. 2 Marcel Sembat lisant 12,5%
    3. 3 Vue de Bonnières 12,5%
    4. 4 Women cutting oranges Women with oranges (Attributed title) 6,2%
    5. 5 Coffee in the garden 6,2%
    6. 6 Nu allongé 6,2%
    7. 7 Promenade (Marcel Sembat dans son jardin) 6,2%
    8. 8 Allée du jardin de Bonnières 6,2%
    9. 9 La Danse 6,2%
    10. 10 Nu féminin 6,2%
    11. 11 Vue de la vallée de la Seine 6,2%
    12. 12 Nature morte 6,2%
    13. 13 Chamonix l'hiver 6,2%
    14. — Ancient Castle, 1903 ova slika 0,0%

    Zajedno, ova dela privlače 99,5% pažnje koju su slike ovog umetnika dobile tokom poslednjih dvanaest meseci. Katalog sadrži 31 dela ovog umetnika, od kojih je 13 pregledano barem jednom. Ova slika još uvek nije pregledana u tom periodu — ona zatvara listu bez rangiranja. Isto važi i za mesec po mesec

    Barovi mere pažnju, ne kvalitet. Odaberite rad na vrhu i ovaj: navedite jednu stvar koja bi sliku mogla učiniti slavnom pored toga koliko je dobro naslikana.

    Umetnik i muzej

    Umetnik

    Georgette Agutte

    Georgette Agutte: A Fauvist Visionary Silenced by Time

    The art world, for all its grand pronouncements and celebrated figures, often overlooks those who dared to forge their own paths—particularly women artists of the late 19th and early 20th centuries. Georgette Agutte (1867-1922) stands as a poignant example of this historical neglect. Born in Calais into an artistic family – her father a painter, her mother a draughtswoman – she inherited not just a lineage of creativity but also a spirit of independence that would define her life and work. Agutte’s story is one of audacious experimentation, a brief but brilliant career cut short by tragedy, and a legacy only recently beginning to be recognized for its unique power.

    Her early training at Gustave Moreau's studio in Paris was pivotal. Moreau, a key figure in the Symbolist movement, instilled in Agutte a philosophy of artistic freedom – a rejection of academic constraints and an embrace of subjective experience. This emphasis on inner vision would become a hallmark of her style. She quickly distinguished herself as a non-conformist, becoming the sole woman admitted to the prestigious École nationale supérieure des Beaux-Arts, a testament to her talent and determination. Her circle included luminaries like Matisse and Georges Rouault, suggesting an engagement with the burgeoning avant-garde currents of the time.

    The Fauvist Palette: Color as Emotion

    Agutte’s artistic development is inextricably linked to the rise of Fauvism – a movement characterized by its bold, non-naturalistic use of color. While she wasn't formally associated with the group (which primarily coalesced in the early 20th century), her work demonstrates a clear kinship with the Fauvist aesthetic. Her canvases explode with vibrant hues—intense blues, fiery reds, and luminous yellows – applied with thick, impasto strokes that prioritize emotional impact over realistic representation. This is evident in pieces like “Nature morte aux pastèques, vases et tapis” (1912-14), a still life rendered in an almost hallucinatory palette of pinks, greens, and blues, where form seems to dissolve into pure color.

    She wasn’t simply applying bright colors; Agutte used them to convey mood and feeling. Her landscapes, such as “Le Château Antique” (1903), are imbued with a sense of dreamlike intensity, the forms rendered in simplified shapes against a swirling backdrop of color. Her portraits, too, moved beyond mere likeness, capturing the essence of her subjects through expressive brushwork and carefully chosen hues. The portrait of Marcel Sembat reading, for example, is not just a depiction of a man; it’s an evocation of intellect and contemplation.

    A Life Beyond the Canvas: Sculpture and Decorative Arts

    Agutte's artistic pursuits extended beyond painting. She was also a skilled sculptor, creating evocative bronze figures like “Portrait of Jules Guesde” (1925), a tribute to the socialist politician who became her husband. Furthermore, she engaged in the world of decorative arts, designing tapestries and contributing to the Aubusson National School of Decorative Art – a testament to her versatility and commitment to artistic innovation.

    Her involvement with Aubusson is particularly noteworthy. She created a mountain landscape woven in 1923, which was exhibited at the Salon des Artistes Décorateurs and later featured prominently at the International Exhibition of Decorative Arts in Paris in 1925. This piece, alongside her fireplace screen adorned with marigolds and Aubusson tapestry, showcased her ability to seamlessly blend artistic vision with craftsmanship.

    Tragedy and Legacy: A Forgotten Voice

    Agutte’s life was tragically cut short in 1922, following the sudden death of her husband, Marcel Sembat. Overwhelmed by grief, she succumbed to suicide, leaving behind a small but potent body of work. For decades, her art remained largely unknown, overshadowed by the more celebrated figures of the Fauvist movement and other contemporary artists. However, in recent years, there has been a growing recognition of her unique contribution to French painting – a rediscovery fueled by meticulous research and dedicated exhibitions.

    The 2003 retrospective at the Musée de Grenoble brought Agutte’s work back into the public eye, revealing the depth and complexity of her artistic vision. A street is now named after her in the 18th arrondissement of Paris, a small but significant gesture acknowledging her place in the city's cultural landscape. Georgette Agutte’s story serves as a powerful reminder that history often forgets those who dare to be different—and that it is our responsibility to ensure their voices are heard and their art appreciated for its enduring beauty and significance.

    Saznajte više

    Pronađite ovo na mreži

    QR kod koji vodi na stranicu za preuzimanje Ancient Castle

    artsdot.com/sr/art/download/georgette-agutte-ancient-castle-ARD2CT-en/

    Citiranje ovog umetničkog dela

    MLA
    Agutte, Georgette. Ancient Castle. 1903, https://artsdot.com/sr/art/georgette-agutte-ancient-castle-ARD2CT-en/
    APA
    Agutte, Georgette (1903). Ancient Castle [Painting]. https://artsdot.com/sr/art/georgette-agutte-ancient-castle-ARD2CT-en/
    Chicago
    Georgette Agutte. Ancient Castle. 1903. https://artsdot.com/sr/art/georgette-agutte-ancient-castle-ARD2CT-en/
    Harvard
    Agutte, Georgette (1903) Ancient Castle. Available at: https://artsdot.com/sr/art/georgette-agutte-ancient-castle-ARD2CT-en/

    Pogledajte pažljivije

    Ancient Castle — Georgette Agutte

    Pažljiviji pogled

    Odgovorite svojim rečima. Ovde nema netačnih odgovora — postoje samo odgovori koje možete objasniti.

    1. Šta vam prvo privuče pažnju i zašto?
    2. Koje boje ili oblici stvaraju atmosferu — i kakva je to atmosfera?
    3. Vratite se na Coffee in the garden, ranije u ovom vodiču. Navedite dve stvari koje to delo deli sa ovim radom i jednu koja ih razlikuje.
    4. Georgette Agutte je imao oko 36 godina kada je ovo nastalo. Šta u ovom delu podseća na rad umetnika u toj životnoj fazi?
    5. Šta je umetnik možda želeo da osetite?

    Vaš odgovor

    Napišite kratak pasus o ovom umetničkom delu. Koristite činjenice iz prethodnih delova ovog vodiča i svoje odgovore navedene iznad.

    Pitanja i odgovori

    Koja osnovna nijansa prožima „Ancient Castle”, Georgette Agutte?

    Dominantna nijansa dela „Ancient Castle”, Georgette Agutte je Amber to Saffron. Ova nijansa predstavlja osnovni ton palete.

    Koliko su harmonične boje dela „Ancient Castle”, Georgette Agutte?

    Boje dela „Ancient Castle”, Georgette Agutte odražavaju Balanced Harmony harmoniju. Harmonija opisuje međusobni odnos boja.

    Da li „Ancient Castle”, Georgette Agutte koristi jake kontraste ili nežne harmonije?

    Koloristička kompozicija dela „Ancient Castle”, Georgette Agutte spaja Balanced kontrast sa Balanced Harmony harmonijom.