Format papirja

Priročnik za študentska dela

Untitled 58

Ime in priimek Razred Datum

Mark Rothko, Untitled 58. Reproducirano v informativne namene; vse pravice so pridržane v rokah upravljavca pravic. Oglejte si to platno pod premikajočo svetlobo: risbe, pravo barvo pod lakom in golo pigmentacijo

Podrobnosti

Umetnik
Mark Rothko artsdot.com/sl/artists/mark-rothko_sl/
Datumi rojstva in smrti umetnika
1903 – 1970
Gibanje
Abstract Expressionism Large canvases where the act of painting itself — the drip, the sweep — is the subject.
Artistic style
Color Field Painting
Influences
Kazimir Malevich
Notable elements or techniques
Layered rectangles of color
Subject or theme
Existential contemplation

V kontekstu

Untitled 58 — Mark Rothko

Kdaj bi bilo to lahko slikano?

  1. 1900
  2. 1910
  3. 1920
  4. 1930
  5. 1940
  6. 1950
  7. 1960
  8. 1970

Zgornja vrstica: leta. Spodnja vrstica: starost umetnika na začetku in koncu vsakega obdobja — 0 ob rojstvu, 67 ob smrti.

Osenčeno: življenjsko obdobje Mark Rothko (1903–1970) vsaka datirana slika, desetletje za desetletjem

Prva dela: do 1945 Glavni delovni leti: 1945–1958 Pozna dela: od 1958

Ti trije pasovi razdelijo dela v tem katalogu na prvo četrtino, srednjo polovico in zadnjo četrtino. Niso popolna celotina umetnikovega dela: tanjka obdobja je lahko praznina v arhivu, ne le obdobje manj intenzivnega ustvarjanja. Iste leta, v katerih se odtisa življenje umetnika

Za ta posnetek ni v evidenci natančne leta — glede na življenjsko dobo umetnika in slog dela, za katero desetletje bi ugledali?

Primerjajte z

Izberite eno od zgoraj navedenih del: navedite dve stvari, ki sta si z njim skupni, in eno stvar, ki je drugačna.

Več del, ki bi jih postavili ob to: artsdot.com/sl/art/similar/mark-rothko-untitled-58-8BWUG2-en/

Barve

Izmerjeno na podlagi slike

    Glavna barva

    Espresso #3f2a1e

    Shranjena paleta

    • #3F2A1E
    • #70523E
    • #AF9278
    • #91725A

    Te barve v celotni umetnikovi paleti Poiščite druge slike po barvi

    Paleta barv
    Earthy Prevladujoča barvna družina na sliki.
    Naziv primarne barve
    Espresso
    Intenzivnost
    Balanced Stopnja zasičenosti in raznolikost barv, od enotnega, zamegljenega odtisa do številnih živahnih barv.
    Kontrast
    Gentle V kolikšni meri se barve po svetlini in zasičenosti razlikujejo skozi celotno sliko.
    Harmonija
    Unified Palette Stopnja harmonije barv, od kontrastnih do popolnoma ujednotenih.
    Zasvetlina
    Balanced Razmera svetloosti in temnine slike v celoti, od globokih senc do svetlih visokih svetlob.
    Zasičenost
    Balanced Soft Kolikograščena in močna so barve, od skoraj sivih do popolnoma živahnih.

    Kje po svetu se gleda ta slika?

    • pod 1%
    • 1–3%
    • 3–8%
    • 8–20%
    • 20% in več
    Ta slika sama po sebi nima dovolj zabeleženih obiskovalcev za izdelavo zemljevida, zato plošča prikazuje vsako del avtorja Mark Rothko v zadnjih dvanajst mesecih — skupaj 46 držav. Od kod ti podatki prihajajo

    Deset vodilnih držav

    1. 1 Kitajska 32,6%
    2. 2 Italija 17,9%
    3. 3 Združene države Amerike 7,7%
    4. 4 Brazilija 5,3%
    5. 5 Francija 4,7%
    6. 6 Nemčija 4,1%
    7. 7 Grčija 3,7%
    8. 8 Nizozemska 3,0%
    9. 9 Španija 2,2%
    10. 10 Združeno kraljestvo 1,8%
    11. · 36 drugih držav 17,0%

    Na zemljevidu poiščite tri najtemnejše države. Ali se muzej, ki čuva to sliko, nahaja v kateri od njih? Zapišite en razlog, zakaj bi jo lahko gledali ljudje z daljave.

    20 najbolj gledanih del umetnika Mark Rothko

    1. 1 Bel Center, 1950 7,6%
    2. 2 Št. 61 (Rjava in modra), 1953 7,5%
    3. 3 Red and Orange 3,4%
    4. 4 No.1 (Royal Red and Blue) 3,1%
    5. 5 Orange and yellow, 1956 3,0%
    6. 6 AUTUMN 3,0%
    7. 7 Three 2,8%
    8. 8 Št. 5 Št. 22 2,6%
    9. 9 Violet, Black, Orange, Yellow on White and Red, 1949 2,1%
    10. 10 Št. 13 (Bela, Rdeča na Rumeni), 1958 2,1%
    11. 11 Abstraktna slikarska dela 2,1%
    12. 12 Breznemena, 1970 1,8%
    13. 13 Modra in siva, 1970 1,6%
    14. 14 Orange and Red on Red 1,5%
    15. 15 Četiri Temna Rdeča, 1958 1,4%
    16. 16 No.8, 1952 1,3%
    17. 17 No. 2 (No. 7 and No. 2), 1951 1,3%
    18. 18 Entrance to Subway (Subway Station.Subway Scene) 1,2%
    19. 19 Slow Swirl at the Edge of the Sea, 1944 1,2%
    20. — Untitled 58 ta slika 0,0%

    Skupaj ti deli predstavljajo 50,6% vse pozornosti, ki so platna te umetnice dobila v zadnjih dvanajst mesecih. Katalog vsebuje 460 del te umetnice, pri čemer je bilo 264 vsaj enkrat ogledanih. Ta slika v tem obdobju še ni bila ogledana — zaključuje seznam brez uvrstitve. Isto velja tudi za vsak posamezen mesec

    Stolpci merijo pozornost, ne kakovost. Izberite del na vrhu in to: navedite eno stvar, ki bi lahko naredila sliko znano, oltre tem, kako je dobro naslikana.

    O tem umetniškem delu

    Untitled 58 — Mark Rothko

    A Symphony of Color and Emotion: Exploring Mark Rothko’s Untitled 58

    The painting “Untitled 58,” created by Mark Rothko in approximately 1960, stands as a cornerstone of Abstract Expressionism—a movement that irrevocably altered the landscape of twentieth-century art. Measuring an unknown dimension (likely around 72 x 60 inches), this monumental canvas embodies Rothko’s signature approach to color and form, prioritizing emotional resonance over representational accuracy. It's more than just pigment on linen; it’s a deliberate distillation of feeling into pure visual language.

    Subject Matter: While seemingly devoid of recognizable figures or landscapes, “Untitled 58” isn’t truly empty. At its core lies a woman—a stylized representation that transcends literal depiction—positioned centrally within the composition. Her outstretched arms suggest yearning, reaching for an elusive connection, mirroring perhaps Rothko's own preoccupation with themes of vulnerability and spiritual longing.

    Style: Rothko’s style is undeniably reductive, adhering to the tenets of Color Field Painting. He eschewed traditional brushstrokes altogether, opting instead for a layering technique known as “silkscreen,” where thin sheets of canvas are coated with diluted pigment and then stacked upon each other. This method produces hazy, luminous rectangles that bleed into one another, creating an immersive experience for the viewer.

    Technique: The artist’s meticulous application of color is paramount. Rothko employed a masterful understanding of hue, saturation, and value—the intensity and lightness of colors—to generate profound visual impact. He utilized shades of crimson, orange, and yellow, blending them seamlessly to achieve an ethereal glow that seems to emanate from within the canvas itself. This technique prioritizes texture and luminosity over detail, inviting contemplation rather than observation.

    Historical Context: The Rise of Existential Anxiety

    “Untitled 58” emerged during a period marked by significant social upheaval—the Cold War gripped Europe, anxieties surrounding nuclear annihilation permeated the collective consciousness, and existentialist philosophers like Sartre and Camus wrestled with questions of freedom, responsibility, and mortality. Rothko’s work reflects this intellectual climate, articulating profound emotional states without resorting to explicit narrative or symbolism. He sought to bypass rational thought altogether, aiming instead to tap into primal feelings—fear, grief, joy—that transcend language.

    Symbolism Beyond Representation

    Despite its apparent simplicity, “Untitled 58” is laden with symbolic significance. The woman’s outstretched arms represent a universal desire for connection and solace, mirroring the human condition's inherent yearning for transcendence. Furthermore, the overlapping rectangles symbolize the fragmentation of experience—the way in which life itself breaks down into discrete moments of sensation and emotion. Rothko deliberately avoided conveying specific ideas or narratives; instead, he wished to provoke contemplation about fundamental questions concerning existence.

    Emotional Impact: A Journey Into Inner Space

    Ultimately, “Untitled 58” succeeds in transporting the viewer to a realm beyond visual perception—a space of profound emotional resonance. The luminous colors and hazy textures evoke feelings of serenity, melancholy, and contemplation. Viewing this artwork is akin to embarking on an inner pilgrimage, inviting introspection and prompting reflection on one's own relationship with beauty and emotion. It’s a testament to Rothko’s ability to transform pigment into feeling—a feat that continues to captivate audiences worldwide.

    Umetnik in muzej

    Umetnik

    Mark Rothko

    Rojen v Daugavpils, Latvija

    Mark Rothko: Barva, Čustvo in Iskanje Duše

    Mark Rothko, rojen kot Markus Yakovlevič Rotkovič v Daugavpilsu, Latviji, leta 1903, je bil slikar, katerega življenje in delo sta globoko prepleteni z iskanjem smisla, čustvene izraznosti in duhovne transcendence. Že zgodnja leta so bila zaznamovana s negotovostjo in strahovi, ki so jih prinašali antisemitizem in politična nestabilnost v njegovem rodu. Emigracija v Portland, Oregon, leta 1913 je predstavljala kulturni šok, a hkrati tudi začetek potovanja, ki ga je vodilo k umetnosti kot sredstvu za raziskovanje človeške duše. Čeprav je študiral na Yaleu, se je Rothko kmalu odločil slediti svoji strasti in se preselil v New York, kjer je obiskoval Art Students League. Te začetne izkušnje so oblikovale njegovo razumevanje sveta in ga usmerile k umetnosti kot sredstvu za izražanje globih čustev, ki jih je nosil v sebi.

    Od Figurativizma do Abstraktnega Ekspresionizma: Evolucija Stil

    Rothkovo zgodnje delo se je opiralo na figurativno slikanje, prikazujoč mestne prizore in portrete z natančnostjo in pozornostjo do podrobnosti. Vendar pa so že takrat v njegovih slikah sijoči psihološki odtenki, ki napovedujejo njegovo kasnejšo abstraktno pot. Z nastopom druge svetovne vojne se je Rothkovo umetniško razumevanje začelo dramatično spreminjati. Vpliv surrealizma in mitologije ga je spodbudil k premiku stran od reprezentacije, da bi izrazil univerzalna človeška čustva skozi simbolične oblike. Ta prelomnica se je pokazala v nastajanju večplastnih slik – platnes, poslikanih z nedoločenimi, biomorfnimi oblikami, ki so se zdile kot lebdeče med figuracijo in abstrakcijo. Te slike niso bile le eksperimenti z obliko; temveč globoko čustvene odzive na negotovost in strahove vojne. Do konca štiridesetih let je Rothko dosegel svoj prepoznavni slog: platna velikega formata, poslikana s pravokotnimi bloki barv, ki so se zdela lebdeti in resonirati drug z drugim. Odstranil je vse sledove prepoznave, da bi se osredotočil na čisti čustveni vpliv barve in oblike. To je zaznamovalo ključni trenutek v razvoju abstraktnega ekspresionizma in Rothka uveljavilo kot vodilno figuro tega revolucionarnega gibanja.

    Barvna Polja in Duhovna Potovanja

    Rothkovo zrelo delo je definirano s pojmom "barvnih polj" – obsežnimi prostori svetleče barve, ki obdajo gledalca v imersivni izkušnji. Te slike niso o tem, kaj prikazujejo, ampak o tem, kakšne čustve sprožajo. Rothko je verjel, da bi morala umetnost angažirati gledalca visceralno, obide intelektualno analizo in govoriti neposredno s čusti. Skrbno je nanašal tanke plasti barve, ustvarjaje subtilne variacije v tonu in teksturi, ki so se zdile izvirati iz platna samega. Robovi njegovih pravokotnih oblik so pogosto zamegljeni, kar omogoča njihovo mešanje in interakcijo, s čimer ustvarja občutek globine in gibanja. Rothko je namerno izogibal imenovanju slik razen številk – "Št. 1", "Št. 6" – da bi spodbudil gledalce, naj se soočijo z deli brez predhodnih zamisli in naj vodijo svoje čustvene odzive. Hotel je ustvariti prostor za kontemplacijo, zatočišče, kjer se lahko gledalci povežejo s čim večjim kot so sami. Njegov cilj ni bil nič manj kot izzvati globoke duhovne izkušnje skozi jezik barve.

    Pomembni Dosežki in Trajna Zapuščina

    Med Rothkovimi najpomembnejšimi dosežki sta "Št. 10 (1950)", ključno delo, ki uteleša njegovo razvijajočo se zvrst, in Seagram Murals (1958). Ko so bili naročeni za restavracijo Four Seasons v New Yorku, jih je Rothko kmalu zavrnil, saj je menil, da bodo ogroženi s predvidenim okoljem. Namesto tega jih je podaril Tate Gallery v Londonu, kjer še danes navdihujejo občudovanje in kontemplacijo. Morda njegov najambicioznejši projekt pa je bila Rothko Chapel (1971) v Houstonu, Texas – neverniška svetišče, ki gosti štirinajst njegovih slik. Zasnovana kot prostor za tiho razmišljanje, kapela velja za svet pri mnogih in uteleša Rothkovo prepričanje o duhovni moči umetnosti. Rothkov vpliv na naslednje generacije umetnikov je bil ogromen. Odprl je pot minimalističnemu slikarstvu in še danes navdihuje sodobne slikarske ustvarjalce, ki raziskujejo čustvene možnosti abstrakcije. Kljub dolgotrajni depresiji, ki se je končala s tragično samomorilnostjo leta 1970, ostaja Mark Rothko eden najpomembnejših in najbolj vplivnih umetnikov 20. stoletja – mojster barve, katerega delo še danes odzvanja pri občinstvu po vsem svetu.

    Trajna Moč Čustvene Resonanc

    Rothkove slike so proslavljene zaradi svoje sposobnosti izražanja univerzalnih človeških čustev – tragedije, evforije, obupa in upanja.

    Njegova raziskava barve kot sredstva za čustveno izražanje je revolucionirala abstraktno slikanje.

    Rothko Chapel stoji kot priča njegovemu prepričanju o duhovni moči umetnosti.

    Ostaja ključna figura v abstraktnem ekspresionizmu in pomemben vpliv na sodobne umetnike.

    Rothkova zapuščina sega onkraj sveta zgodovine umetnosti. Njegova dela nas vabijo, da se soočimo s smrtjo, raziskujemo kompleksnost človeške eksistence in iščemo smisel v svetu, ki pogosto manjka. Spominja nas, da umetnost ni le o estetiki; gre za povezavo – povezavo z nami samimi, z drugimi in s čim večjim kot smo mi. Trajna moč njegovih slik je v njihovi sposobnosti, da izzovejo ta globoka čustva, nudijo tolažbo, navdih in vpogled v globine človeške duše.

    Preberite več

    Preverite na spletu

    QR koda za dostop do strani za prenos Untitled 58

    artsdot.com/sl/art/download/mark-rothko-untitled-58-8BWUG2-en/

    Navodila za citiranje umetniškega dela

    MLA
    Rothko, Mark. Untitled 58. n.d., https://artsdot.com/sl/art/mark-rothko-untitled-58-8BWUG2-en/
    APA
    Rothko, Mark (n.d.). Untitled 58 [Painting]. https://artsdot.com/sl/art/mark-rothko-untitled-58-8BWUG2-en/
    Chicago
    Mark Rothko. Untitled 58. n.d. https://artsdot.com/sl/art/mark-rothko-untitled-58-8BWUG2-en/
    Harvard
    Rothko, Mark (n.d.) Untitled 58. Available at: https://artsdot.com/sl/art/mark-rothko-untitled-58-8BWUG2-en/

    Poglejte bližje

    Untitled 58 — Mark Rothko

    Poglejte rafinirano

    Odgovorite z lastnimi besedami. Tukaj ni napačnih odgovorov — so le odgovori, ki jih lahko razložite.

    1. Kaj vas najprej pritegne in zakaj?
    2. Katere barve ali oblike ustvarjajo vzdušje — in kakšno je to vzdušje?
    3. Naš katalog to delo uvršča pod: woman figure, color field painting, reach out. Se strinjate? Bi kaj dodali ali odvzeli?
    4. Oglejte si Bel Center (1950), ki ste ga že videli v prejšnjih delih tega priročnika. Navedite dve stvari, ki jih deli z tem delom, in eno, ki ga loči od njega.
    5. Abstract Expressionism: Large canvases where the act of painting itself — the drip, the sweep — is the subject. Kje lahko to opazite v tem delu?

    Vaš odgovor

    Zapišite kratek odstavek o tem umetniškem delu. Uporabite dejstva iz prejšnjih delov tega priročnika in svoje odgovore zgoraj.

    Vprašanja in odgovori

    Katera narodna pripadnost stoji za Abstract Expressionism dela "Untitled 58"?

    Del v slogu Abstract Expressionism, "Untitled 58", je ustvaril umetnik, rojen v državi Latvija.

    Priporočena nastavitev tiska za "Untitled 58" avtorja Mark Rothko je?

    Za "Untitled 58" je priporočena nastavitev tiska velikost Large in orientacija Portrait.

    Kakšen občutek si povezujete z delom "Untitled 58"?

    Emocionalni ton, zabeležen za "Untitled 58" avtorja Mark Rothko, je Reflective. Ta povzema čustvo, ki ga delo izraža.