Format hârtie

Ghid pentru lucrările studenților

Floor lamp

Nume Clasă Date

Zsófia Kanyák, Floor lamp (1971), Museum of Applied Arts. Reproducere în scop de referință; toate drepturile aparțin titularului drepturilor de autor. Priviți această pânză sub o lumină în mișcare: desenul, culoarea reală de sub vernis, pigmentul pur

Detalii esențiale

Artist
Zsófia Kanyák artsdot.com/ro/artists/zsofia-kanyak/
Date artistului
1944 – 1975
Pictură
1971
Dimensiune originală
5 x 29 cm
Locul de desfășurare
Museum of Applied Arts artsdot.com/ro/museums/museum-of-applied-arts-budapest_ro/

În context

Floor lamp — Zsófia Kanyák

Care sunt dimensiunile sale?

Originalul măsoară 5 × 29 cm (înălțime × lățime), prezentat aici alături de un adult de înălțime medie.

Anul realizării

  1. 1940
  2. 1950
  3. 1960
  4. 1970

Rândul de sus: anii. Rândul de jos: vârsta artistului la începutul și la sfârșitul fiecărei perioade — 0 la naștere, 31 la moarte.

Pictată când artistul avea 27 de ani. Artistul a trăit până la vârsta de 31. 0 dintre cele 1 lucrări datate ale acestui artist din catalogul nostru au fost create anterior.

Shaded: întreaga viață a lui Zsófia Kanyák (1944–1975) ▲ această operă, 1971 fiecare pictură datată, deceniu cu deceniu

Paletă de culori

Extras din imagine

    Culoare principală

    Espresso #43433f

    Paletă salvată

    • #43433F
    • #C9CBC6
    • #333430
    • #A6A8A0

    Aceste culori din întreaga paletă a artistului Găsește alte picturi după culoare

    Nume culoare principală
    Espresso
    Saturare
    Monochromatic Nivelul de saturație și varietatea culorilor, de la o singură nuanță temperată la numeroase nuanțe vibrante.
    Contrast
    Bold Gradul de diferențiere a culorilor în ceea ce privește luminozitatea și saturația pe întreaga suprafață a imaginii.
    Armonie
    Unified Palette Modul în care culorile interacționează între ele, de la contrast puternic la o unitate completă.
    Luminozitate
    Shadow Nivelul de luminozitate sau întunecare al întregii imagini, de la umbrele profunde la luminile strălucitoare.
    Saturație
    Muted Cât de pure și intense sunt culorile, de la un gri aproape neutru până la nuanțe complet vibrante.

    Cele 1 de opere cele mai vizualizate ale lui Zsófia Kanyák

    1. 1 Floor lamp, 1971 această pictură 100,0%

    Împreună, aceste lucrări reprezintă 100,0% din întreaga atenție primită de picturile acestui artist în ultimele doceze luni. Catalogul cuprinde 1 lucrări ale acestui artist, dintre care 1 au fost vizualizate cel puțin o dată. Această pictură ocupă locul 1 dintre acestea, deținând 100,0% din acea atenție. Aceleași cifre, lună de lună

    Barele măsoară atenția, nu calitatea. Alege lucrarea de la începutul listei și pe aceasta: numește un singur lucru care ar putea face o pictură celebră, dincolo de cât de bine este executată.

    Despre această operă

    Floor lamp — Zsófia Kanyák

    There is a layer of opaque white glass on top of the colourless, translucent base glass. The stand is a tapering cylindrical form with a round base, which supports a large, disc-like head that is depressed on both sides. Simplicity is the salient characteristic of this elegant, soft, organic form.Graduating from the College of Applied Arts, Zsófia Kanyák became a designer at the Hollow Glass Works of Salgótarján in 1971. The same year she spent a month on a scholarship at La Murrina and Moretti, two glass factories in Murano, a city where glassmaking traditions go back to the 13th century. Several of her lamp designs were realized and presented at the Milan Fair.Following the success of the lamps made in Murano, she was invited by Rosenthal to work at the German company’s Design Studio from 1972. The form used in the floor lamp was developed further to create items for the Lichtobjekt series, such as lamps, lidded boxes and glass sculptures.This floor lamp, which was acquired by the Museum of Applied Arts, Budapest in 2008, was first shown to the Hungarian public in 1972, at Zsófia Kanyák’s solo exhibition in Fészek Művészklub. The item was first exhibited at the Museum of Applied Arts in 1977, at the retrospective exhibition dedicated to the memory of the artist who died tragically young.

    Artist și muzeu

    Artist

    Zsófia Kanyák

    Născut în Budapest, Hungary

    A Visionary of Light and Glass

    The brief, luminous career of Zsófia Kanyák (1944–1975) remains one of the most poignant chapters in the history of Hungarian mid-century modernism. Emerging from the vibrant artistic landscape of Budapest, Kanyák possessed a rare ability to marry the structural rigor of industrial design with the ethereal, organic grace of fine sculpture. Her work did not merely occupy space; it manipulated light, transforming cold glass into breathing, sculptural forms that seemed to pulse with an inner vitality. Though her life was tragically cut short, the legacy she left behind—a collection of pieces that bridge the gap between functional utility and pure aesthetic expression—continues to resonate within the halls of prestigious institutions like the Museum of Applied Arts in Budapest.

    Kanyák’s artistic journey began with a profound exploration of texture and tradition. During her formative years at the College of Applied Arts, she was mentored by the esteemed Zoltán Gács György, a relationship that proved foundational to her technical mastery. Under his guidance, she delved into the intricate complexities of Gobeline weaving, a craft that instilled in her a deep respect for interlacing patterns and structural integrity. This early immersion in textile arts would later manifest in her glasswork through a sophisticated understanding of layering, opacity, and the delicate interplay between transparent and solid surfaces.

    The Venetian Influence and Global Horizons

    As her talent expanded beyond the borders of Hungary, Kanyák sought to refine her mastery of medium and form on the international stage. Her studies at the École Nationale Supérieure des Beaux-Arts in Paris under Jean Aujam provided a cosmopolitan perspective, but it was her transformative encounter with the glassmaking traditions of Italy that would redefine her aesthetic. In 1971, through a prestigious scholarship, Kanyák immersed herself in the legendary workshops of Murano, specifically at the La Murrina and Moretti factories. This period of intense study allowed her to absorb the centuries-old secrets of Venetian artisans, particularly their mastery of vibrant color and fluid, molten shapes.

    The influence of Murano is etched into the very DNA of her most celebrated works. One can observe a subtle dialogue between her Hungarian roots—characterized by a certain disciplined elegance—and the exuberant, flowing energy of Italian glass artistry. This synthesis allowed her to develop a signature style that felt both modern and timeless. Her ability to manipulate glass to create pieces like her iconic floor lamp, which features a tapering cylindrical form and a large, disc-like head, demonstrates a profound command over the medium's capacity for both simplicity and complexity.

    A Legacy of Innovation and Design

    Kanyák’s professional trajectory was marked by remarkable achievements that saw her work move from local workshops to the global stage. In 1971, she joined the Hollow Glass Works of Salgótarján as a designer, where she began translating her sculptural visions into tangible objects. Her designs were not confined to the studio; they were celebrated at the prestigious Milan Fair, proving that her aesthetic language possessed universal appeal. This success even led to an invitation to work within the Design Studio of the renowned German company Rosenthal in 1972, further cementing her status as a leading figure in European design.

    The breadth of her creative output can be categorized by several key elements:

    Sculptural Innovation: The development of the Lichtobjekt series, which included glass sculptures, lidded boxes, and lamps that utilized organic, soft forms.

    Material Mastery: An expert use of contrasting textures, such as layering opaque white glass over translucent bases to create depth and mystery.

    Functional Elegance: The seamless integration of art into daily life through objects that served a purpose while maintaining the presence of high art.

    Though she passed away at the young age of thirty-one, Zsófia Kanyák’s impact on the world of glass design remains undiminished. Her work stands as a testament to a period of intense creativity and the enduring power of a singular vision that sought to capture the very essence of light itself.

    Muzeu

    Museum of Applied Arts

    Expus în Budapesta, Hungary

    Un Sanctuar al Ingeniozității Ungareze

    A păși pragul Muzeului Artelor Aplicative din Budapesta este ca și cum ai intra într-un tărâm în care măiestria pătrunde fiecare aspect al vieții de zi cu zi, de la liniile grandioase ale designului de mobilier până la delicatețea intrincată a lucrărilor în sticlă. Acesta nu este doar un depozit de obiecte frumoase; este o mărturie vibrantă a sufletului artistic al Ungariei, un loc în care meșteșugul transcende funcționalitatea și înflorește într-o artă uimitoare. Fondat în 1872, muzeul a fost conceput inițial ca un mijloc de a hrăni industriile de artizanat în plină dezvoltare ale națiunii, dar de atunci a evoluat într-una dintre cele mai vechi și cuprinzătoare colecții din lume dedicate artelor aplicate. El oferă o călătorie profundă prin creativitatea umană exprimată chiar în obiectele în care trăim, invitând vizitatorii să fie martori ai unei moșteniri în care frumusețea este țesută în țesătura cotidianului.

    Grandiozitatea arhitecturală a muzeului este, în sine, o capodoperă, servind drept o scenă spectaculoasă pentru comorile găsite în interior. Proiectată de vizionarul arhitect Ödón Lechner și Gyula Pártos între anii 1893 și 1896, clădirea se ridică ca o întrunire magnifică a stilului Secesiunii Ungare—o interpretare locală și plină de suflet a Art Nouveau. Acoperișul său verde distinctiv și fațada ornată, decorată cu motive florale complexe, captivează imediat simțurile. În interior, arhitectura continuă să încânte, cu plafonuri înalte și ferestre generoase care inundă galeriile cu lumină naturală. Interioarele sunt subtil infuzate cu influențe din tradițiile artistice hinduse, mogule și islamice, creând o atmosferă cosmopolitană care reflectă implicarea istorică a Ungariei în estetica globală. Această minune arhitecturală nu este pur și simplu un recipient pentru artă; ea

    este

    artă.

    O Tapiserie a Meșteșugului și a Viziunii Globale

    În cadrul acestor ziduri pline de istorie se desfășoară o bogată tapiserie țesută din secole de măiestrie ungară și internațională. Colecțiile sunt remarcabil de diverse, oferind o explorare imersivă în evoluția designului prin timp și culturi. Pentru colecționarul sau designerul de interior care caută inspirație, colecția de mobilier este deosebit de impresionantă, prezentând piese nu doar ca obiecte funcționale, ci ca afirmații profunde de stil și statut social. Se poate urmări tranziția de la curbele fluide și organice, caracteristice Art Nouveau, la precizia geometrică și disciplinată care reflectă principiile Bauhaus. Fiecare fotoliu sau dulap realizat cu meticulozitate întruchipează tensiunea estetică a unei anumite epoci între ornament și utilitate.

    Comorile muzeului se extind mult dincolo de lemn și țesătură. Strălucirea lucrărilor metalice captivează prin detaliile lor exquisite, unde vesela din argint realizată de renumiți argintari ungar sunt o oglindă a unui trecut aristocratic, iar armamentul este prezentat ca o dovadă a ingeniozității umane. Colecția de textile narrează povești ale patrimoniului ungar prin covoare pastorale și tapiserii brodate care celebrează patronajul regal. Mai mult, colecția de artă în sticlă oferă un spectacol de forme uimitoare, de la vase delicate care par să sfideze gravitația, până la sculpturi complexe care captează lumina în mod fascinant. Un punct culminant notabil include contribuțiile Juliei Zsolnay, a cărei măiestrie în decorarea porțelanului, inspirată de motive orientale, exemplifică implicarea sofisticată a Ungariei în tendințele artistice globale.

    O Moștenire Conservată pentru Viitor

    Povestea Muzeului Artelor Aplicate este profund împletită cu identitatea națională a Ungariei și cu aspirațiile sale pe scena mondială. Înființat prin act parlamentar, acesta a servit inițial ca o resursă vitală pentru consolidarea industriilor locale și elevarea gustului public. Achizițiile timpurii au fost selectate strategic de la expoziții universale, aducând influențe internaționale publicului ungar, prezentând în același timp măiestria artistică a propriei națiuni. Acest spirit de colaborare între artă și industrie a fost îmbogățit de-a lungul deceniilor prin donații generoase de la companii și colecționari privați, asigurând o perspectivă care depășește granițele naționale pentru a îmbrățișa opere de artă din întreaga lume.

    Astăzi, influența muzeului se extinde dincolo de locația sa principală din Budapesta, prin Muzeul de Arte Orientale Hopp Ferenc și Palatul Nagytétény, fiecare oferind perspective unice asupra tradițiilor artelor aplicate. Deși restaurările sunt în desfășurare pentru a moderniza clădirea principală—asigurându-se că integritatea sa istorică este păstrată pentru generațiile viitoare—muzeul rămâne o instituție vitală și vie. Pentru iubitorii de artă și entuziaștii designului rafinat, acesta rămâne o destinație esențială; un loc în care frumusețea, meșteșugul și patrimoniul cultural converg într-o splendoare armonioasă, amintindu-ne tuturor că arta este o parte integrantă a experienței noastre umane comune.

    Unde puteți afla mai multe

    Accesează online

    Cod QR care trimite la pagina de descărcare pentru Floor lamp

    artsdot.com/ro/art/download/zsofia-kanyak-floor-lamp-D7F885-en/

    Citare lucrare

    MLA
    Kanyák, Zsófia. Floor lamp. 1971, Museum of Applied Arts. https://artsdot.com/ro/art/zsofia-kanyak-floor-lamp-D7F885-en/
    APA
    Kanyák, Zsófia (1971). Floor lamp [Painting]. Museum of Applied Arts. https://artsdot.com/ro/art/zsofia-kanyak-floor-lamp-D7F885-en/
    Chicago
    Zsófia Kanyák. Floor lamp. 1971. Museum of Applied Arts. https://artsdot.com/ro/art/zsofia-kanyak-floor-lamp-D7F885-en/
    Harvard
    Kanyák, Zsófia (1971) Floor lamp. Museum of Applied Arts. Available at: https://artsdot.com/ro/art/zsofia-kanyak-floor-lamp-D7F885-en/

    Priviți cu atenție

    Floor lamp — Zsófia Kanyák

    Privire detaliată

    Răspunde cu propriile tale cuvinte. Nu există răspunsuri greșite aici — doar răspunsuri pe care le poți explica.

    1. Ce vă atrage atenția prima dată și de ce?
    2. Ce culori sau forme creează atmosfera — și care este acea atmosferă?
    3. Zsófia Kanyák avea aproximativ 27 ani când a fost creată această lucrare. Ce elemente din ea seamănă cu opera unui artist aflat în acea etapă?
    4. Ce anume ar fi vrut artistul să vă facă să simțiți?
    5. Dacă ați putea să îi puneți artistului o singură întrebare despre această operă, care ar fi aceea?

    Răspunsul tău

    Scrie un scurt paragraf despre această operă de artă. Folosește informațiile din secțiunile anterioare ale acestui ghid și răspunsurile oferite mai sus.

    Întrebări și răspunsuri

    Cum pot vizualiza o previzualizare a unei reproduceri a operei "Floor lamp" de Zsófia Kanyák?

    Pentru a vizualiza o previzualizare a unei reproduceri a operei "Floor lamp" de Zsófia Kanyák, accesați pagina Previzualizare a lucrării.

    Ce culoare iese cel mai mult în evidență în "Floor lamp"?

    Culoarea dominantă a operei "Floor lamp" de Zsófia Kanyák este Espresso (#43433f).

    Care este data creației pentru "Floor lamp" de Zsófia Kanyák?

    „Floor lamp” datează din 1971. Această dată plasează lucrarea în cadrul carierei lui Zsófia Kanyák și în contextul epocii sale.