Format papieru

Przewodnik po pracach studentów

Untitled (16)

Imię i nazwisko Klasa Data

Mark Rothko, Untitled (16) (1944). Odtworzono w celach informacyjnych; wszelkie prawa zastrzeżone przez właściciela praw. Zobacz to płótno w zmieniającym się świetle: rysunek, prawdziwy kolor pod werniksem, czysty pigment

Informacje podstawowe

Artysta
Mark Rothko artsdot.com/pl/artists/mark-rothko_pl/
Daty życia artysty
1903 – 1970
Obraz olejny
1944
Technika wykonania
Oil On Canvas
Ruch
Color Field Painting Huge areas of flat, soft colour meant to be felt rather than read as a picture of anything.
Epoka
Modern
Artistic style
Abstract Expressionism
Influences
Gestalt Psychology
Notable elements or techniques
Layered rectangles of color
Subject or theme
Emotional Resonance

W kontekście

Untitled (16) — Mark Rothko

Data powstania

  1. 1900
  2. 1910
  3. 1920
  4. 1930
  5. 1940
  6. 1950
  7. 1960
  8. 1970

Wiersz powyżej: lata. Wiersz poniżej: wiek artysty na początku i na końcu każdego okresu — 0 w chwili narodzin, 67 w chwili śmierci.

Namalowane, gdy artysta miał 41 lat. Artysta dożył 67 lat. 27 z 168 datowanych dzieł tego artysty w naszym katalogu powstało wcześniej.

Shaded: lata życia Mark Rothko (1903–1970) ▲ to dzieło, 1944 każdy datowany obraz, dekada po dekadzie

Pierwsze prace: do 1945 Główne lata aktywności zawodowej: 1945–1958 Późne dzieła: od 1958

Te trzy sekcje dzielą datowane w tym katalogu dzieła na pierwszy kwartał, środkową połowę oraz ostatni kwartał. Nie stanowią one pełnego dorobku artysty: rzadsze okresy mogą być luką w dokumentacji, a nie okresem mniejszej aktywności. Te same lata, w których toczyło się życie artysty

Dzieła podobne

Wybierz jedno z powyższych dzieł: wymień dwie cechy wspólne z tym utworem oraz jedną różnicę.

Więcej dzieł o podobnej tematyce: artsdot.com/pl/art/similar/mark-rothko-untitled-16-8XYHM4-en/

Kolory

Na podstawie analizy obrazu

    Kolor dominujący

    Driftwood #a88557

    Paleta w katalogu

    • #A88557
    • #6D3D23
    • #CDB183
    • #BAA373

    Te kolory w całej palecie artysty Znajdź inne obrazy według koloru

    Paleta kolorów
    Earthy Dominująca gama kolorystyczna obrazu.
    Kolor główny
    Driftwood
    Intensywność
    Vivid Stopień nasycenia i różnorodność kolorów – od pojedynczego stonowanego odcienia po bogactwo jaskrawych barw.
    Kontrast
    Serene W jakim stopniu kolory różnią się jasnością i nasyceniem na całym obrazie.
    Harmonia
    Unified Palette Jak dobrze kolory ze sobą współgrają – od kontrastowych po w pełni jednolite.
    Jasność
    Brilliant Ogólna jasność lub ciemność obrazu, od głębokich cieni po świetliste refleksy.
    Nasycenie
    Clear Color Presence Jak czyste i intensywne są te kolory, od niemal szarych po w pełni żywe.

    Gdzie na świecie ogląda się ten obraz?

    • poniżej 1%
    • 1–3%
    • 3–8%
    • 8–20%
    • 20% i więcej
    Samo to dzieło ma zbyt mało odnotowanych odwiedzających, aby móc je nanieść na mapę, dlatego zestawienie obejmuje wszystkie prace autorstwa Mark Rothko z ostatnich dwunastu miesięcy — łącznie 46 krajów. Skąd pochodzą te dane

    Dziesięć wiodących krajów

    1. 1 Chiny 32,6%
    2. 2 Włochy 17,9%
    3. 3 Stany Zjednoczone Ameryki 7,7%
    4. 4 Brazylia 5,3%
    5. 5 Francja 4,7%
    6. 6 Niemcy 4,1%
    7. 7 Grecja 3,7%
    8. 8 Holandia 3,0%
    9. 9 Hiszpania 2,2%
    10. 10 Wielka Brytania 1,8%
    11. · 36 innych krajów 17,0%

    Znajdź na mapie trzy najciemniejsze kraje. Czy muzeum, w którym znajduje się ten obraz, leży w którymś z nich? Zapisz jeden powód, dla którego osoby z daleka mogą chcieć go zobaczyć.

    20 najczęściej oglądanych dzieł artysty Mark Rothko

    1. 1 No.61 (Rust and Blue), 1953 7,7%
    2. 2 White Center, 1950 7,6%
    3. 3 Czerwony i Pomarańczowy 3,5%
    4. 4 Bez. 1 3,1%
    5. 5 Pomarańczowy i żółty, 1956 3,1%
    6. 6 AUTUMN 2,9%
    7. 7 No. 5/No. 22 - Żółty i czerwony dialog Marka Rothko 2,7%
    8. 8 Three 2,7%
    9. 9 Obraz abstrakcyjny 2,1%
    10. 10 Violet, Black, Orange, Yellow on White and Red, 1949 2,0%
    11. 11 Nr 13 (Biały, Czerwony na Żółtym), 1958 2,0%
    12. 12 Bez tytułu, 1970 1,9%
    13. 13 Niebiesko-szaro, 1970 1,7%
    14. 14 Orange and Red on Red 1,5%
    15. 15 Four Darks in Red, 1958 1,4%
    16. 16 No.8, 1952 1,3%
    17. 17 Nr. 2 (Nr. 7 i Nr. 2), 1951 1,3%
    18. 18 Entrata do Metro 1,2%
    19. 19 Slow Swirl at the Edge of the Sea, 1944 1,2%
    20. — Untitled (16), 1944 ten obraz 0,0%

    Razem dzieła te stanowią 50,9% całej uwagi, jaką obrazy tego artysty przyciągnęły w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Katalog zawiera 460 dzieł tego artysty, z których 262 zostało obejrzanych co najmniej raz. Ten obraz nie został jeszcze obejrzany w tym czasie — zamyka on listę bez przypisanego miejsca w rankingu. To samo, miesiąc po miesiącu

    Paski mierzą poziom uwagi, a nie jakość. Wybierz dzieło z górnej części listy oraz to poniżej: wymień jedną rzecz, która może przynieść obrazowi sławę niezależnie od kunsztu jego wykonania.

    O tym dziele sztuki

    Untitled (16) — Mark Rothko

    A Symphony of Color and Contemplation

    To stand before Mark Rothko’s Untitled (16) is not merely to view a painting, but to enter into a profound, silent dialogue with the human soul. As a cornerstone of the Abstract Expressionism movement, this monumental canvas transcends the boundaries of mere visual spectacle, inviting the viewer into a deep meditation on color, form, and the very essence of the human condition. Painted during a period of immense creative maturity, the work embodies the core tenets of its era—spontaneity, emotional intensity, and a courageous rejection of representational imagery in favor of pure, unadulterated feeling.

    The composition presents a deceptively simple arrangement: five rectangular blocks of color stacked vertically upon a canvas of commanding scale. Predominantly featuring crimson red, earthy brown, and deep black, the work utilizes what is famously known as "color field painting." Yet, beneath this apparent austerity lies an astonishing complexity. Rothko meticulously crafted these hues using thin, translucent layers of oil paint applied with a velvety touch. This technique creates subtle gradations that blur the boundaries between shades, imbuing the canvas with an ethereal, inner luminescence that seems to pulse with its own light.

    The Architecture of Emotion and History

    The genesis of this masterpiece is deeply rooted in Rothko’s personal history, a narrative shaped by the anxieties of displacement and loss. Born Markus Yakovlevich Rothkowitz in Latvia, his early life was shadowed by the political unrest of the Pale of Settlement and the profound upheaval of immigrating to the United States. These existential themes—mortality, trauma, and the search for meaning—permeate every layer of the pigment. In Untitled (16), the heavy, dark tones act as anchors for the more vibrant reds, creating a tension that mirrors the struggle between despair and transcendence.

    Historically, this work emerged from a transformative era in the 1950s and 60s, a time when the art world was shifting away from traditional narratives toward a more psychological exploration of existence. Alongside contemporaries like Barnett Newman, Rothko sought to bypass the intellect and speak directly to the emotions. For the modern collector or interior designer, this piece offers more than just aesthetic beauty; it provides an atmospheric gravity. It is a work that demands presence, making it an ideal centerpiece for spaces dedicated to reflection, quietude, or sophisticated intellectual engagement.

    A Timeless Vision for the Modern Space

    For those seeking to curate an environment of depth and prestige, a high-quality reproduction of Untitled (16) serves as a powerful tool for transformation. The painting’s ability to command a room through its sheer scale and chromatic resonance makes it a favorite among art lovers who appreciate the sublime. Whether placed in a minimalist contemporary gallery or a richly textured residential study, the artwork functions as a window into an emotional landscape.

    Integrating such a profound work of art into a design scheme allows for:

    Emotional Resonance: Creating a focal point that evokes a sense of calm, mystery, or intense passion.

    Visual Depth: Utilizing the "color field" technique to add perceived dimension and light to a room.

    Historical Connection: Bringing the legacy of the Abstract Expressionist movement into a modern, lived-in context.

    In every brushstroke of this reproduction, the spirit of Rothko’s quest for the infinite remains preserved, offering an enduring opportunity to possess a fragment of art history's most moving emotional landscapes.

    Artysta i muzeum

    Artysta

    Mark Rothko

    Miejsce urodzenia Dynebburg, Łotwa

    Początki Życia i Zarodnienie Wizji Artystycznej

    Mark Rothko, urodzony jako Markus Yakovlevich Rothkowitz w Dwińsku (obecnie Dyneburg, Łotwa) w 1903 roku, od samego początku nosił w sobie poczucie wyobcowania, które miało głęboko ukształtować jego artystyczną drogę. Wczesne lata życia naznaczone były niepokojem żydowskiej rodziny żyjącej na terenie Pasu Osadniczego, przyćmione pogromami i napięciami politycznymi. Ta atmosfera zaszczepiła w nim głęboką wrażliwość na ludzkie cierpienie – motyw, który rezonował przez całe jego dzieło. Imigracja do Portland w stanie Oregon w 1913 roku nie była jedynie zmianą geograficzną, ale kulturowym przewrotem dla młodego Rothko. Ojciec, farmaceuta i intelektualista o socjalistycznych poglądach, stworzył dom wypełniony debatami i nauką, jednak śmierć Jakoba Rothkowitza wkrótce po przybyciu rzuciła długi cień na jego życie. To wczesne doświadczenie straty, w połączeniu z trudnościami asymilacji, napędzało całożyciowe poszukiwania egzystencjalnych tematów – śmiertelności, traumy i poszukiwania sensu w chaotycznym świecie. Mimo doskonałych wyników w nauce na Uniwersytecie Yale, Rothko pociągała żywiołowa energia Nowego Jorku, porzucając formalne studia, by podążać za swoją pasją do sztuki w Art Students League. Te formujące lata położyły fundamenty wizji artystycznej, która ostatecznie miała zakwestionować konwencjonalne pojmowanie malarstwa i przedefiniować emocjonalną siłę koloru.

    Od Realistycznych Początków do Abstrakcyjnego Ekspresjonizmu

    Początkowe poszukiwania artystyczne Rothko były mocno zakorzenione w realizmie, przedstawiając miejskie sceny i portrety z przenikliwym spojrzeniem na szczegóły. Jednak te wczesne prace już zdradzały psychologiczną głębię, która miała stać się jego znakiem rozpoznawczym. Wraz z nadejściem lat 40. XX wieku i zmagań świata z okrucieństwami II wojny światowej, sztuka Rothko przeszła dramatyczną transformację. Pod wpływem surrealizmu i mitologii zaczął odchodzić od reprezentacyjnego obrazowania, szukając sposobów wyrażania uniwersalnych ludzkich emocji poprzez symbole. W tym okresie pojawiły się obrazy wieloformowe – płótna zamieszkane przez niejednoznaczne kształty biomorficzne, które zdawały się wahać między figuracją a abstrakcją. Te prace nie były jedynie eksperymentami formalnymi; były głęboko odczuwanymi reakcjami na lęki i niepewność wojennego świata. Pod koniec lat 40. Rothko osiągnął swój charakterystyczny styl: monumentalne płótna z prostokątnymi blokami koloru, które wydawały się unosić i rezonować ze sobą. Pozbył się wszelkich śladów rozpoznawalnych obrazów, koncentrując się na czystym emocjonalnym oddziaływaniu koloru i formy. To był przełomowy moment w rozwoju Abstrakcyjnego Ekspresjonizmu, który ugruntował pozycję Rothko jako czołowej postaci tego nowatorskiego ruchu.

    Pola Kolorów i Poszukiwanie Transcendencji

    Dojrzałe dzieła Rothko definiuje to, co stało się znane jako malarstwo „Poli Kolorów” – rozległe połacie świetlistych barw, które otaczają widza w immersyjnym doświadczeniu. Te obrazy nie dotyczą czego przedstawiają, ale raczej jak sprawiają, że się czujemy. Rothko wierzył, że sztuka powinna angażować widza bezpośrednio, omijając intelektualną analizę i przemawiając prosto do emocji. Skrupulatnie nakładał cienkie warstwy farby, tworząc subtelne zmiany tonu i tekstury, które zdawały się emanować z wnętrza płótna. Krawędzie jego prostokątnych form są często rozmyte, pozwalając im mieszać się i oddziaływać na siebie, tworząc poczucie głębi i ruchu. Rothko celowo unikał tytułów ograniczających się do numerów – „Nr 1”, „Nr 6” – zachęcając widzów do konfrontacji z obrazami bez uprzedzeń i pozwalając własnym emocjonalnym reakcjom prowadzić ich doświadczenie. Dążył do stworzenia przestrzeni kontemplacji, sanktuarium, w którym widzowie mogliby połączyć się z czymś większym od siebie. Jego ambicją było nic innego jak wywoływanie głębokich przeżyć duchowych za pomocą języka koloru.

    Główne Osiągnięcia i Trwałe Dziedzictwo

    Do najważniejszych osiągnięć Rothko należą „Nr 10 (1950)”, kluczowe dzieło ilustrujące jego ewoluujący styl, oraz Murale Seagrama (1958). Zlecone dla restauracji Four Seasons w Nowym Jorku, murale te ostatecznie zostały odrzucone przez Rothko, który uważał, że zostaną skompromitowane przez zamierzone środowisko. Zamiast tego podarował je Tate Gallery w Londynie, gdzie nadal inspirują zachwyt i kontemplację. Być może jego najbardziej ambitnym projektem była Kaplica Rothko (1971) w Houston w Teksasie – wyznaniowe sanktuarium mieszczące czternaście jego obrazów. Zaprojektowana jako przestrzeń cichej refleksji, kaplica jest uważana przez wielu za miejsce święte, uosabiając przekonanie Rothko o duchowej sile sztuki. Wpływ Rothko na kolejne pokolenia artystów był ogromny. Torował drogę dla Minimalizmu i nadal inspiruje współczesnych malarzy, którzy eksplorują emocjonalne możliwości abstrakcji. Pomimo zmagań z depresją przez całe życie, zakończonych tragicznym samobójstwem w 1970 roku, Mark Rothko pozostaje jednym z najważniejszych i najbardziej wpływowych artystów XX wieku – mistrzem koloru, którego dzieło nadal rezonuje z odbiorcami na całym świecie.

    Trwała Siła Emocjonalnego Rezonansu

    Obrazy Rothko są celebrowane za ich zdolność do przekazywania uniwersalnych ludzkich emocji – tragedii, ekstazy, rozpaczy i nadziei.

    Jego eksploracja koloru jako nośnika ekspresji emocjonalnej zrewolucjonizowała malarstwo abstrakcyjne.

    Kaplica Rothko jest świadectwem jego wiary w duchową moc sztuki.

    Pozostaje kluczową postacią Abstrakcyjnego Ekspresjonizmu i głównym wpływem na współczesnych artystów.

    Dziedzictwo Rothko wykracza poza ramy historii sztuki. Jego twórczość zaprasza nas do konfrontacji z własną śmiertelnością, zmierzenia się ze złożonością ludzkiego istnienia i poszukiwania sensu w świecie często pozbawionym znaczeń. Przypomina nam, że sztuka nie dotyczy jedynie estetyki; chodzi o połączenie – połączenie z sobą samym, z innymi i z czymś większym od nas samych. Trwała siła jego obrazów tkwi w ich zdolności do wywoływania tych głębokich emocji, oferując ukojenie, inspirację i przebłysk głębi ludzkiej duszy.

    Dowiedz się więcej

    Odkryj w sieci

    Kod QR prowadzący do strony pobierania Untitled (16)

    artsdot.com/pl/art/download/mark-rothko-untitled-16-8XYHM4-en/

    Cytowanie dzieła

    MLA
    Rothko, Mark. Untitled (16). 1944, https://artsdot.com/pl/art/mark-rothko-untitled-16-8XYHM4-en/
    APA
    Rothko, Mark (1944). Untitled (16) [Painting]. https://artsdot.com/pl/art/mark-rothko-untitled-16-8XYHM4-en/
    Chicago
    Mark Rothko. Untitled (16). 1944. https://artsdot.com/pl/art/mark-rothko-untitled-16-8XYHM4-en/
    Harvard
    Rothko, Mark (1944) Untitled (16). Available at: https://artsdot.com/pl/art/mark-rothko-untitled-16-8XYHM4-en/

    Przyjrzyj się bliżej

    Untitled (16) — Mark Rothko

    Przyjrzyj się bliżej

    Odpowiedz własnymi słowami. Nie ma tutaj błędnych odpowiedzi — liczą się tylko te, które potrafisz uzasadnić.

    1. Co przyciąga Twoją uwagę w pierwszej kolejności i dlaczego?
    2. Które kolory lub kształty budują nastrój — i jaki to nastrój?
    3. W naszym katalogu dzieło to znajduje się w kategorii: color field, musical instruments, surrealism. Czy zgadzasz się z tym opisem? Co warto by dodać lub usunąć?
    4. Wróć do dzieła White Center (1950), wspomnianego wcześniej w tym przewodniku. Wymień dwie cechy wspólne z tym obrazem oraz jedną różnicę.
    5. Color Field Painting: Huge areas of flat, soft colour meant to be felt rather than read as a picture of anything. Gdzie można to dostrzec w tym dziele?

    Twoja odpowiedź

    Napisz krótki akapit na temat tego dzieła. Wykorzystaj fakty zawarte w poprzednich częściach tego przewodnika oraz swoje wcześniejsze odpowiedzi.

    Quiz o sztuce

    Untitled (16) — Mark Rothko

    Jak dobrze znasz to dzieło?

    Zaznacz jedną odpowiedź dla każdego z 5 poniższych pytań. Każde z nich ma dokładnie jedną poprawną odpowiedź.

    1. 1. What artistic movement is Mark Rothko’s Untitled (16) primarily associated with?

      • A Cubism
      • B Impressionism
      • C Color Field Painting
    2. 2. The image depicts a scene featuring musical instruments and other objects. What is the dominant color palette employed in this painting?

      • A Bright yellows and blues
      • B Pale greens and pinks
      • C Deep reds, browns, and blacks
    3. 3. Rothko’s work often explores themes of existential contemplation. What is a key characteristic of Color Field Painting that contributes to this effect?

      • A Detailed realism
      • B Emphasis on linear perspective
      • C Large, amorphous blocks of color
    4. 4. Considering Rothko's biographical context – his early life in Latvia and subsequent immigration to the United States – how might these experiences inform our understanding of his artistic vision?

      • A They primarily influenced his use of representational imagery.
      • B They instilled a sensitivity to themes of displacement and loss.
      • C They focused on capturing fleeting moments of everyday life.
    5. 5. What is the significance of the clock in the painting’s composition?

      • A It symbolizes time passing and mortality.
      • B It serves as a decorative element adding visual interest.
      • C It represents Rothko's fascination with scientific instruments.

    Mój wynik: ____ na 5

    Klucz odpowiedzi — dla nauczyciela

    Ta treść rozpoczyna nową stronę druku, więc można ją po prostu pominąć przy tworzeniu kopii.

    1C · 2C · 3C · 4B · 5A

    Sprawdź każdą odpowiedź, porównując ją z rekordem katalogowym tego obrazu

    Pytania i odpowiedzi

    Do jakiego nurtu w sztuce należy „Untitled (16)” autorstwa Mark Rothko?

    Nurt związany z „Untitled (16)” autorstwa Mark Rothko to Color Field Painting. Ta klasyfikacja sytuuje dzieło wśród pokrewnych artystów i dzieł sztuki.

    Jaki jest format dzieła "Untitled (16)"?

    „Untitled (16)” autorstwa Mark Rothko to kompozycja w formacie Landscape. Warto sprawdzić proporcje przed wyborem rozmiaru wydruku.

    Gdzie mogę kupić cyfrowy obraz dzieła „Untitled (16)” autorstwa Mark Rothko?

    Aby otrzymać plik cyfrowy dzieła „Untitled (16)” autorstwa Mark Rothko, zamów wysokiej rozdzielczości cyfrowe zdjęcie do pobrania na stronie Obraz cyfrowy.