Papir

Veiledning for studentkunst

Washington Allston

Navn Klasse Dato

Gilbert Stuart, Washington Allston (1818), Metropolitan Museum of Art. Felleseie.

Fakta om verket

Kunstner
Gilbert Stuart artsdot.com/no/artists/gilbert-stuart_no/
Kunstnerens datoer
1755 – 1828
Malt
1818
Medium
Oil On Canvas
Bevegelse
Neoclassical Portraiture
Periode
19th Century
Utstilles ved
Metropolitan Museum of Art artsdot.com/no/museums/metropolitan-museum-of-art-new-york_no/
Artistic style
Realistic
Influences
Benjamin West
Notable elements or techniques
Detailed portraiture
Subject or theme
Portrait of Washington

I sammenheng

Washington Allston — Gilbert Stuart

Når ble dette malt?

  1. 1750
  2. 1760
  3. 1770
  4. 1780
  5. 1790
  6. 1800
  7. 1810
  8. 1820

Skyggelagt: livsløpet til Gilbert Stuart (1755–1828) ▲ dette verket, 1818

Sammenlign med

Velg ett av verkene ovenfor: nevn to ting det har til felles med dette, og én ting som er annerledes.

Flere verk som kan stå ved siden av dette: artsdot.com/no/art/similar/gilbert-stuart-washington-allston-8LJ2U4-en/

Farger

Målt ut fra bildet

    Hovedfarge

    Rosy Brown #cda470

    Katalogisert palett

    • #CDA470
    • #85622E
    • #4E270F
    • #9A7844
    Palett
    Dark Den dominerende fargefamilien i bildet.
    Hovedfargenavn
    Rosy Brown
    Intensitet
    Vivid Hvor mettede og varierte fargene er, fra en enkelt dempet nyanse til mange klare toner.
    Kontrast
    Serene Hvor mye fargene varierer i lyshet og metning over hele bildet.
    Harmoni
    Unified Palette Hvor godt fargene fungerer sammen, fra kontrastfylt til fullstendig harmonisk.
    Lysstyrke
    Balanced Hvor lyst eller mørkt bildet fremstår totalt sett, fra dype skygger til lyse høylys.
    Metning
    Clear Color Presence Hvor rene og sterke fargene er, fra nesten grått til helt livlige.

    Om dette kunstverket

    Washington Allston — Gilbert Stuart

    Gilbert Stuart’s Reverent Portrait of Washington Allston

    Gilbert Stuart, arguably America's foremost portrait painter during the early 19th century, achieved unparalleled renown for his ability to capture not just likeness but also character—a skill brilliantly demonstrated in his depiction of Washington Allston. Completed in 1819, this monumental canvas transcends mere representation; it embodies a profound admiration for the statesman and an exploration of philosophical contemplation. The painting’s enduring appeal lies in its masterful execution and subtle layering of meaning.

    ### Subject Matter & Composition

    The portrait portrays Washington Allston, a celebrated poet and philosopher known for his mystical explorations of nature and spirituality. Stuart meticulously rendered Allston's face with remarkable precision—brown hair neatly combed back, spectacles perched on his nose, and a thoughtful gaze directed outwards. The inclusion of a mustache adds to the sitter’s dignified appearance, conveying an air of intellectual seriousness. Notably, Stuart positioned Allston within a stark white frame that isolates him against a muted background, emphasizing his central importance and drawing the viewer's eye directly to his countenance. This compositional choice underscores Allston’s contemplative stance—a man wrestling with profound questions about existence and beauty.

    ### Artistic Style & Technique – Neoclassical Elegance

    Stuart’s style firmly anchors itself within the Neoclassical movement, a reaction against the excesses of Rococo art that favored ornamentation and frivolity. Unlike its predecessors, Neoclassicism prioritized clarity, restraint, and idealized forms—qualities perfectly realized in this portrait. Stuart employed oil paint on canvas with painstaking detail, utilizing glazing techniques to achieve luminous tonal gradations and subtle textures. The artist skillfully blended light and shadow to sculpt Allston’s face, conveying a palpable sense of depth and realism. Furthermore, the meticulous rendering of fabric folds contributes to the overall impression of elegance and refinement—characteristics emblematic of Stuart's artistic vision.

    ### Historical Context & Significance

    Painted during a period of burgeoning American nationalism, “Washington Allston” reflects the values of reason and virtue championed by Enlightenment thinkers. Stuart’s portrait served as a powerful symbol of intellectual aspiration and moral integrity—traits considered essential for shaping the nation’s future. The painting's commission underscores the importance placed on honoring prominent figures who embodied ideals of leadership and erudition. It stands as a testament to Stuart’s ability to capture not only physical likeness but also the spirit of his subject, cementing Allston’s legacy as one of America’s most influential thinkers.

    ### Emotional Impact & Legacy

    Beyond its technical brilliance, “Washington Allston” resonates with viewers on an emotional level—inspiring contemplation and conveying a sense of serene dignity. Stuart's masterful portrayal captures Allston's inner life—his gaze imbued with thoughtfulness and introspection. The painting continues to captivate audiences today, serving as a reminder of the enduring power of art to illuminate human experience. Its meticulous detail and luminous palette exemplify Stuart’s artistic prowess, ensuring that “Washington Allston” remains an iconic masterpiece for generations to come.

    Kunstner og museum

    Kunstner

    Gilbert Stuart

    Født i Saunderstown, Storbritannia

    Gilbert Stuart: Et liv i portrettkunst

    Født: 3. desember 1755, Saunderstown, Rhode Island

    Død: 9. juli 1828, Boston, Massachusetts

    Nasjonalitet: Amerikansk

    Stilretning: Nyklassisisme

    Kjent for: Portrettmaleri, særlig portretter av fremtredende skikkelser i tidlig amerikansk historie.

    Tidlig liv og utdanning

    Gilbert Stuart ble født inn i en familie med skotske røtter; hans far, også ved navn Gilbert, var en oppfinner som etablerte den første snusbønnen i Rhode Island.

    Hans kunstneriske talent kom til syne i ung alder, og han utviste eksepsjonelle ferdigheter allerede som barn.

    Som 14-åring malte han "Dr. Hunter's Spaniels", et verk som viste tidlig lovende potensial.

    Han reiste til Skottland rundt 1771 for å studere under Cosmo Alexander, men vendte tilbake etter Alexanders død i 1775.

    Videre opplæring fant sted i London hos Benjamin West, en fremtredende amerikansk maler bosatt i England, fra 1775 til 1780. Denne perioden var avgjørende for utviklingen av hans kunstneriske stil og for å vinne anerkjennelse innen Royal Academy.

    Kunstnerisk karriere og hovedverker

    Stuarts karriere møtte utfordringer under den amerikanske revolusjonen, noe som førte til at han flyttet til England i 1775.

    Han oppnådde tidlig suksess med "The Skater" (1782), et portrett som etablerte hans rykte.

    Hans mest berømte verk er det ufullendte portrettet av George Washington, kjent som Athenaeum-portrettet (påbegynt i 1796). Dette bildet har blitt ikonisk og pryder både amerikanske pengesedler og frimerker. Stuart produserte en rekke kopier av dette portrettet for mæcener over hele Amerika og Europa.

    Han malte portretter av flere andre fremtredende skikkelser, inkludert John Adams, Thomas Jefferson, James Madison og mange medlemmer av den føderalistiske eliten.

    Stuarts stil var preget av en nyklassisk tilnærming, med vekt på realisme og evnen til å fange både likhet og karakter hos sine motiver. Han benyttet ofte en dramatisk bruk av lys og skygge for å forsterke portrettenes virkning.

    Innflytelse og utvikling

    Cosmo Alexander ga ham den tidlige opplæringen i teknikk og komposisjon.

    Benjamin Wests innflytelse var betydelig og formet Stuarts forståelse av portrettkunst og kunstneriske prinsipper.

    Den nyklassiske bevegelsen, med sitt fokus på klassiske former og idealer, preget hans stil sterkt.

    Stuarts egne observasjoner og samspill med sine motiver bidro til den psykologiske dybden og realismen i hans portretter. Han etterstrebte ikke bare å fange et ytre utseende, men også karakteren og personligheten til de han malte.

    Historisk betydning og arv

    Gilbert Stuart regnes som en av Amerikas fremste portrettmalere, og spilte en avgjørende rolle i å dokumentere de tidlige årene til USA.

    Athenaeum-portrettet av George Washington har blitt et varig symbol på amerikansk identitet og lederskap.

    Hans portretter gir verdifull historisk innsikt i livene og utseendet til fremtredende personer fra slutten av det 18. og begynnelsen av det 19. århundre.

    Stuarts verker er representert i store museer over hele USA og Europa, noe som sikrer at hans arv fortsetter å verdsettes av kommende generasjoner.

    Han etablerte en distinkt amerikansk portrettstil som forente europeiske teknikker med en unikt amerikansk sanselighet.

    Museum

    Metropolitan Museum of Art

    Utstilt i New York, United States of America

    En arv etset i stein og lys: En utforskning av Metropolitan Museum of Art

    Metropolitan Museum of Art er ikke bare et lager for vakre gjenstander; det er en vidstrakt fortelling om menneskelig kreativitet, et vitnesbyrd om vår vedvarende trang til å forme, tolke og uttrykke verden rundt oss. Museet ble grunnlagt i 1870 av en gruppe visjonære newyorkere som mente at kunst burde være universelt tilgjengelig – en radikal tanke på den tiden. I dag står The Met som et av verdens største og mest omfattende museer. Fasaden på Fifth Avenue lokker besøkende inn i et rike som spenner over fem årtusener og utallige kulturer, og tilbyr en uovertruffen reise gjennom tiden der ekko fra eldgamle sivilisasjoner klinger sammen med de dristige nyvinningene til moderne mestere.

    Et monument over storhet: Arkitektur og atmosfære

    For å virkelig verdsette The Met, må man forstå dets fysiske nærvær som en integrert del av dets identitet. Selve hovedbygningen – en storslått legemliggjøring av Beaux-Arts-stilen ferdigstilt mellom 1902 og 1914 – utstråler en aura av klassisk storhet. Kolossale søyler rammer inn inngangen og inviterer de besøkende inn i svevende gallerier badet i naturlig lys; en passende scene for mesterverkene som finnes der inne. Denne monumentale strukturen, bevisst utformet som en hyllest til europeiske palasser, vitner om arkitektenes ambisjoner og visjon, og skaper et rom som føles både imponerende og imøtekommende. Likevel stopper ikke museets arkitektoniske fortelling der. Kontrasten til The Cloisters, et bemerkelsesverdig fristed plassert oppe i Fort Tryon Park, avslører museets kjerneoppdrag: å presentere kunst i en kontekst som forsterker dens betydning. Mens Fifth Avenue representerer skala og universalitet, tilbyr The Cloisters en intim serenitet som transporterer de besøkende til middelalderens Europa gjennom rekonstruerte kapeller og hager – en bevisst kontrast som refleksterer en dyp forståelse av hvordan miljøet former vår oppfatning og fremmer en dypere engasjement med kunstneriske uttrykk.

    Ekko gjennom tidene: Skatter på tvers av kulturer

    Innenfor The Mets hellige haller kan man nesten føle tyngden av svunne århundrer. Eldgamle ekko resonnerer kraftfullt; besøkende fanges av de imponerende assyriske relieffene, som skildrer scener av kongelig makt og guddommelige ritualer – intrikate fortellinger hugget i stein som transporterer oss til en verden av keisere og guder. Disse monumentale panelene, ofte prydet med levende farger som er bemerkelsesverdig godt bevart gjennom årtusener, gir et glimt inn i de komplekse politiske og religiøse forestillingene i antikke sivilisasjoner. Like fengslende er de greske skulpturene, som legemliggjør idealisert form og proporsjon, og tilbyr tidløse representasjoner av skjønnhet og menneskelig potensial. Parthenon-frisene står for eksempel som varige symboler på klassisk kunstferdighet og demokratiske idealer.

    Men The Mets skatter strekker seg langt utover den vestlige kanon. Bemmerkelsesverdige samlinger av asiatisk kunst – inkludert utsøkt kinesisk keramikk, der hvert stykke er et vitnesbyrd om århundrer med håndverk, og intrikate japanske skjermer, møysommelig malt med scener fra natur og mytologi – står side om side med betydelige samlinger av afrikansk, oseanisk og amerikansk kunst. Betrakt for eksempel de delikate penselstrøkene i en vase fra Ming-dynastiet, de livlige fargene i en Navajo-tekstil, eller den kraftfult symbolikken i en gammel egyptisk amulett – hvert enkelt et glimt inn i den enorme rikdommen av menneskelig kreativitet på tvers av kontinenter og tidsepoker.

    Øyeblikk av kunstnerisk resonans: Fra Manet til Rembrandt og videre

    Gjennom sin historie har The Met vært vertskap for banebrytende utstillinger som har omformet vår forståelse av kunsthistorie og kultur. Et besøk ville ikke vært komplett uten å oppleve Édouard Manets

    Boating

    , som fanger fritidslivet på Seinen med sin serene impresjonistiske stil – et vendepunkt i overgangen fra realisme til modernisme. Maleriet, en levende skildring av det parisiske livet, inviterer betrakteren til å reflektere over det skiftende sosiale landskapet i det 19. århundre gjennom sin mesterlige bruk av lys og farge. Eller man kan fordype seg i Rembrandts selvportrett fra 1660, en gripende utforskning av chiaroscuro som avslører kunstnerens introspeksjon under en utfordrende periode. Maleriets dramatiske bruk av lys og skygge skaper en følelse av psykologisk dybde, og inviterer til ettertanke rundt menneskelivets kompleksitet.

    Bevaring av arv, omfavnelse av innovasjon

    Ved å anerkjenne betydningen av tilgjengelighet, har The Met tatt i bruk innovative teknologier for å forbedre besøksopplevelsen – gjennom virtuelle turer, interaktive mobilapper og engasjerende utdanningsprogrammer. Initiativer som «Met Moments» fremmer en følelse av fellesskap blant kunstelskere over hele verden, og oppmuntrer til dialog og delt tolkning. Videre sørger dedikerte konserveringslaboratorier for å beskytte kunstverkene i samlingen, noe som sikrer deres bevaring for fremtidige generasjoner. Museets forpliktelse til både å bevare fortiden og å engasjere seg med samtiden sikrer at The Met vil fortsette å være et vitalt sentrum for kunstnerisk utforskning og verdsettelse i århundrene som kommer – et tidløst fristed der kreativitet overskrider grenser og inspirerer til ærefrykt.

    Les mer her

    Finn denne på nett

    QR-kode som lenker til nedlastingssiden for Washington Allston

    artsdot.com/no/art/download/gilbert-stuart-washington-allston-8LJ2U4-en/

    Kildehenvisning for dette kunstverket

    MLA
    Stuart, Gilbert. Washington Allston. 1818, Metropolitan Museum of Art. https://artsdot.com/no/art/gilbert-stuart-washington-allston-8LJ2U4-en/
    APA
    Stuart, Gilbert (1818). Washington Allston [Painting]. Metropolitan Museum of Art. https://artsdot.com/no/art/gilbert-stuart-washington-allston-8LJ2U4-en/
    Chicago
    Gilbert Stuart. Washington Allston. 1818. Metropolitan Museum of Art. https://artsdot.com/no/art/gilbert-stuart-washington-allston-8LJ2U4-en/
    Harvard
    Stuart, Gilbert (1818) Washington Allston. Metropolitan Museum of Art. Available at: https://artsdot.com/no/art/gilbert-stuart-washington-allston-8LJ2U4-en/

    Se nøye etter

    Washington Allston — Gilbert Stuart

    Se nærmere etter

    Svar med egne ord. Det finnes ingen feil svar her – bare svar du kan forklare.

    1. Hva fanger blikket ditt først, og hvorfor?
    2. Hvilke farger eller former skaper stemningen – og hva er den stemningen?
    3. Vår katalog klassifiserer dette verket under: american history, portrait painting, george washington. Er du enig? Hva ville du lagt til, eller fjernet?
    4. Se tilbake på Horatio Gates (1793), tidligere i denne guiden. Nevn to ting den har til felles med dette verket, og én ting som er annerledes.
    5. Gilbert Stuart var omtrent 63 da dette ble laget. Hva i verket bærer preg av å være skapt av en kunstner i den fasen?

    Ditt svar

    Skriv et kort avsnitt om dette kunstverket. Bruk fakta fra de tidligere delene av denne guiden og svarene dine ovenfor.

    Kunstquiz

    Washington Allston — Gilbert Stuart

    Hvor godt kjenner du dette kunstverket?

    Marker ett svar for hvert av de 5 spørsmålene nedenfor. Hvert spørsmål har nøyaktig ett riktig svar.

    1. 1. What artistic movement is Gilbert Stuart associated with?

      • A Romanticism
      • B Realism
      • C Neoclassicism
    2. 2. Where did Gilbert Stuart receive significant training in painting?

      • A Florence
      • B Paris
      • C London
    3. 3. What is the primary subject matter of Washington Allston's portrait?

      • A A landscape scene
      • B A mythological figure
      • C The face of George Washington
    4. 4. What prominent American painter mentored Gilbert Stuart during his time in London?

      • A Thomas Jefferson
      • B John Adams
      • C Benjamin West
    5. 5. The image description highlights a specific feature of the painting – what is it?

      • A A vibrant color palette
      • B An elaborate floral arrangement
      • C A white frame surrounding the subject's head

    Min poengsum: ____ av 5

    Fasit — til læreren

    Dette starter en ny utskrevet side, slik at den enkelt kan utelates fra kopiene.

    1C · 2C · 3C · 4C · 5C