Papierformaat

Gids voor studentenkunst

Clock (One and Five)

Naam Klas Datum

Joseph Kosuth, Clock (One and Five) (1965). Reproduceerd ter referentie; alle rechten voorbehouden aan de auteursrechthebbende. Bekijk dit doek onder bewegend licht: de tekening, de ware kleur onder de vernis, het pure pigment

De feiten

Kunstenaar
Joseph Kosuth artsdot.com/nl/artists/joseph-kosuth_nl/
Geboortedatum en -overlijden kunstenaar
1945 –
Geschilderd
1965
Beweging
Conceptual Art Work where the idea matters more than the object — sometimes there is barely an object at all.

In context

Clock (One and Five) — Joseph Kosuth

Wanneer is dit geschilderd?

  1. 1940
  2. 1950
  3. 1960
  4. 1970
  5. 1980
  6. 1990
  7. 2000

Bovenste rij: de jaren. Onderste rij: de leeftijd van de kunstenaar aan het begin en het einde van elke periode, waarbij de geboorte als jaar 0 wordt geteld.

Geschilderd toen de kunstenaar 20 jaar oud was. 0 van de 19 gedateerde werken van deze kunstenaar in onze catalogus zijn eerder gemaakt.

▲ dit werk, 1965 elk gedateerd schilderij, decennium voor decennium

Eerste werken: tot 1965 Belangrijkste werkjaren: 1965–1979 Late werken: vanaf 1979

Deze drie periodes verdelen de werken in deze catalogus in een eerste kwart, een middelste helft en een laatste kwart. Ze vormen niet het volledige oeuvre van de kunstenaar: een dunne periode kan duiden op een hiaat in de verslaglegging in plaats van op een rustige fase. Dezelfde jaren, waarin het leven van de kunstenaar is verweven

Vergelijkbare werken

Kies een van de bovenstaande werken: noem twee overeenkomsten met dit werk en één verschil.

Meer werken om naast dit werk te plaatsen: artsdot.com/nl/art/similar/joseph-kosuth-clock-one-and-five-8XYCMD-en/

Kleurenpalet

Gemeten op basis van de afbeelding

    Hoofdkleur

    Putty #cdd3ca

    Gecatalogiseerd palet

    • #CDD3CA
    • #8A8E81
    • #282824
    • #AAB2AF

    Deze kleuren binnen het volledige palet van de kunstenaar Vind andere schilderijen op kleur

    Palet
    Monochrome De dominante kleurfamilie in de afbeelding.
    Naam hoofdkleur
    Putty
    Intensiteit
    Monochromatic De mate van verzadiging en variatie in de kleuren, variërend van een enkele ingetogen tint tot vele heldere kleuren.
    Contrast
    Serene De mate waarin de kleuren in helderheid en verzadiging variëren over het gehele kunstwerk.
    Harmonie
    Unified Palette De mate waarin de kleuren samensmelten, van contrasterend tot volledig harmonieus.
    Helderheid
    Brilliant Hoe licht of donker het beeld in zijn geheel oogt, van diepe schaduw tot helder hoogtepunt.
    Verzadiging
    Muted Hoe puur en krachtig de kleuren zijn, van bijna grijs tot volledig levendig.

    Waar ter wereld wordt naar dit schilderij gekeken?

    • minder dan 1%
    • 1–3%
    • 3–8%
    • 8–20%
    • 20% en meer
    Dit schilderij alleen heeft te weinig geregistreerde bezoekers om in kaart te brengen, dus de plaat toont elk werk van Joseph Kosuth over de afgelopen twaalf maanden — in totaal 1 landen. Waar deze cijfers vandaan komen

    De tien belangrijkste landen

    1. 1 China 100,0%

    Zoek de drie donkerste landen op de kaart. Bevindt het museum waar dit schilderij wordt bewaard zich in een van deze landen? Noteer één reden waarom mensen van ver zouden kunnen komen om het te bekijken.

    De 8 meest bekeken werken van Joseph Kosuth

    1. 1 One and Three Shovels, 1965 33,3%
    2. 2 Information Room (Special Investigation), 1970 20,0%
    3. 3 One and Three Chairs, 1965 13,3%
    4. 4 One and Three Lamps, 1965 13,3%
    5. 5 Frammento, 1999 6,7%
    6. 6 Glass Words Material Described, 1965 6,7%
    7. 7 The Phenomenon of the library, 2006 6,7%
    8. — Clock (One and Five), 1965 dit schilderij 0,0%

    Samen maken deze werken 100,0% uit van alle aandacht die de schilderijen van deze kunstenaar in de afgelopen twaalf maanden hebben gekregen. De catalogus bevat 21 werken van deze kunstenaar, waarvan 7 minstens één keer zijn bekeken. Dit schilderij is in die periode nog niet bekeken — het sluit de lijst af zonder rangorde. Hetzelfde geldt voor elke maand

    Staven meten aandacht, niet kwaliteit. Kies het werk bovenaan en dit werk: noem één ding dat een schilderij beroemd zou kunnen maken, los van hoe goed het geschilderd is.

    Kunstenaar en museum

    Kunstenaar

    Joseph Kosuth

    Geboren in Toledo, Verenigde Staten van Amerika

    A Pioneer of Conceptual Space: The Life and Work of Joseph Kosuth

    Joseph Kosuth, geboren in Toledo, Ohio, in 1945, werd een onmiskenbare figuur in de kunstwereld tijdens een periode van fundamentele vraagstukken en herdefinities. Zijn afkomst zelf wijst op een spirit van revolutie – een verre neef was Lajos Kossuth, een leider in de Hongaarse Revolutie van 1848, wat wellicht een vergelijkbare drang naar het ondermijnen van gevestigde normen voorspelde. Kosuth’s vroege leven werd doordrenkt met artistieke exploratie; hij ontving formele opleiding aan de Toledo Museum School of Design van 1955-1962 en bleef zijn studies voortzetten onder persoonlijke begeleiding van Line Bloom Draper, voordat hij scholarship mogelijkheden nastreefde bij het Cleveland Institute of Art. Een jaar doorgebracht met reizen door Europa en Noord-Afrika in 1963 breidde zijn horizon uit, waardoor hij werd blootgesteld aan diverse culturele landschappen die later invloed zouden hebben op zijn artistieke visie. Deze vroege ervaringen kwamen samen in studies aan de School of Visual Arts in New York City en een diepere duik in antropologie en filosofie aan de New School for Social Research, waardoor de intellectuele basis werd gelegd voor zijn baanbrekende conceptuele benadering.

    The Birth of an Idea: Conceptual Art and Linguistic Inquiry

    Kosuth’s impact op de kunstwereld was onmiddellijk en transformatief. Zelfs als student toonde hij een buitengewone vermogen om andere kunstenaars te inspireren en conventioneel denken uit te dagen. Dit leidde tot de oprichting van het Museum of Normal Art in 1967 – een ruimte die vroeg blootstelling bood aan nu beroemde figuren zoals Robert Ryman, On Kawara en Hanne Darboven. Echter, zijn eigen werk markeerde een paradigmaverschuiving. Kosuth wordt algemeen beschouwd als een van de grondleggers van conceptuele kunst, een artistieke beweging die de idee achter het kunstwerk boven traditionele esthetische overwegingen of technische vaardigheid stelde. Hij was niet geïnteresseerd in het maken van objecten, maar in het onderzoeken van de aard van kunst zelf. Deze onderzoekslinie werd diep beïnvloed door de filosoof Ludwig Wittgenstein, wiens theorieën over taal en betekenis een centraal onderdeel vormden van Kosuth’s praktijk vanaf het laatsthalve decennium. Vroege werken zoals Protoinvestigations, gemaakt terwijl hij nog student was, worden nu erkend als fundamentele teksten van conceptuele kunst, bewaard in belangrijke musea over de hele wereld. Zijn latere iconische serie, One and Three Chairs (1965), vat deze benadering perfect samen: een stoel, een foto van die stoel en de woordenboekdefinitie van “stoel” gepresenteerd naast elkaar, waardoor kijkers worden uitgedaagd om na te denken over de relatie tussen object, representatie en taal. De daaropvolgende Art as Idea as Idea serie (1966-68) verwijderde verder visuele elementen, waarbij versterkte fotoduplicaten van woordenboekdefinities werden gepresenteerd – pure linguïstische verklaringen die kunst vormden.

    Language, Meaning, and the Deconstruction of Form

    Het hart van Kosuth’s artistieke project ligt in een voortdurende verkenning van taal en de rol ervan bij het construeren van betekenis. Hij stelt consequent vragen over hoe woorden ideeën overbrengen, zich verhouden tot objecten en uiteindelijk onze begrip van de werkelijkheid vormen. Zijn installaties bevatten vaak fragmenten uit literatuur, filosofie, psychologie en geschiedenis, waardoor contemplatie wordt opgewekt over complexe thema’s zoals armoede, racisme, eenzaamheid en identiteit. Het gaat hier niet alleen om het illustreren van deze concepten; het is om taal zelf als medium te gebruiken voor onderzoek, de inherente ambiguïteiten en beperkingen ervan bloot te leggen. Kosuth’s praktijk wordt gekenmerkt door appropriatie en intertekstualiteit – hij put uit bestaande teksten en ideeën in plaats van strevend naar originele visuele beelden. Dit benadering daagt noties van auteurschap en originaliteit uit, suggererend dat betekenis niet ex nihilo wordt gecreëerd, maar ontstaat uit een netwerk van reeds bestaande culturele referenties. Hoewel aanvankelijk bekend om zijn tekstgebaseerde werken en foto-gebaseerde stukken, heeft Kosuth’s artistieke verkenning door de jaren heen uitgebreid gekleurd tot site-specifieke installaties, grote publieke commissies en diverse media, waardoor een blijvende toewijding aan het uitdagen van de grenzen van artistieke expressie wordt aangetoond.

    Major Achievements and Recognition

    Joseph Kosuth’s bijdragen aan de kunst zijn wijdverspreid erkend door middel van talloze tentoonstellingen, prijzen en academische benoemingen. Hij heeft deelgenomen aan meer dan 170 solo-tentoonstellingen wereldwijd, waaronder vijf iteraties van Documenta – een prestigieuze internationale tentoonstelling voor hedendaagse kunst die elke vijf jaar wordt gehouden in Kassel, Duitsland – en vier Venice Biennale verschijningen. Hij heeft ook professuren bekleed aan gerenommeerde instituten zoals de Hochschule für Bildende Künste in Hamburg, Staatliche Akademie der Bildenden Künste Stuttgart, Kunstakademie München en Istituto Universitario di Architettura di Venezia, waardoor generaties kunstenaars worden gekundigd met zijn conceptuele benadering. Onder de prijzen die hij heeft ontvangen zijn de Brandeis Award, de Frederick Wiseman Award, een Menzione d'Onore op de Venice Biennale, Chevalier de l’ordre des Arts et des Lettres van de Franse overheid en een doctoraat aera in de filosofie en letteren van de Universiteit van Bologna, Italië. Zijn historische betekenis ligt in zijn sleutelrol bij het vormgeven van conceptuele kunst en postmodernisme, waardoor generaties na hem voortdurend worden beïnvloed met zijn rigoureuze onderzoek naar taal, betekenis en de aard van artistieke creatie zelf. Kosuth’s werk wordt nog steeds tentoongesteld, bestudeerd en gedebatteerd wereldwijd, waardoor zijn plaats als een toonaangevende figuur in de hedendaagse kunstgeschiedenis wordt versterkt – een kunstenaar die niet alleen objecten creëerde, maar ons daardoor uitdaagt om na te denken over wat kunst is.

    Lees meer op

    Online beschikbaar

    QR-code die linkt naar de downloadpagina van Clock (One and Five)

    artsdot.com/nl/art/download/joseph-kosuth-clock-one-and-five-8XYCMD-en/

    Bronvermelding voor dit kunstwerk

    MLA
    Kosuth, Joseph. Clock (One and Five). 1965, https://artsdot.com/nl/art/joseph-kosuth-clock-one-and-five-8XYCMD-en/
    APA
    Kosuth, Joseph (1965). Clock (One and Five) [Painting]. https://artsdot.com/nl/art/joseph-kosuth-clock-one-and-five-8XYCMD-en/
    Chicago
    Joseph Kosuth. Clock (One and Five). 1965. https://artsdot.com/nl/art/joseph-kosuth-clock-one-and-five-8XYCMD-en/
    Harvard
    Kosuth, Joseph (1965) Clock (One and Five). Available at: https://artsdot.com/nl/art/joseph-kosuth-clock-one-and-five-8XYCMD-en/

    Bekijk het van dichtbij

    Clock (One and Five) — Joseph Kosuth

    Kijk eens goed

    Beantwoord de vragen in je eigen woorden. Er zijn hier geen foute antwoorden — alleen antwoorden die je kunt toelichten.

    1. Wat valt u als eerste op, en waarom?
    2. Welke kleuren of vormen bepalen de sfeer — en wat is die sfeer?
    3. Kijk nog eens naar Titled (Art as Idea as Idea) (Water) (1966), eerder in deze gids. Noem twee overeenkomsten met dit werk en één verschil.
    4. Conceptual Art: Work where the idea matters more than the object — sometimes there is barely an object at all. Waar is dat in dit werk te zien?
    5. Joseph Kosuth was ongeveer 20 toen dit werd gemaakt. Wat in het werk doet denken aan de stijl van een kunstenaar in die levensfase?

    Uw reactie

    Schrijf een korte paragraaf over dit kunstwerk aan de hand van de feiten uit de eerdere delen van deze gids en uw bovenstaande antwoorden.

    Vragen & Antwoorden

    Welke verzadiging en intensiteit vertoont "Clock (One and Five)" door Joseph Kosuth?

    De kleuren van "Clock (One and Five)" door Joseph Kosuth vertonen een Muted verzadiging met een Monochromatic intensiteit.

    Welk palet en welke hoofdkleur bepalen "Clock (One and Five)"?

    "Clock (One and Five)" door Joseph Kosuth maakt gebruik van een Monochrome palet, met Putty (#cdd3ca) als dominante kleur.

    Welke onderliggende kleur loopt er door "Clock (One and Five)" door Joseph Kosuth?

    Een Green to Violet Spectrum tint loopt door "Clock (One and Five)" door Joseph Kosuth.