Papierformaat

Gids voor studentenkunst

Kragerø Winter

Naam Klas Datum

Edvard Munch, Kragerø Winter (1912). Publiek domein

De feiten

Kunstenaar
Edvard Munch artsdot.com/nl/artists/edvard-munch_nl/
Geboortedatum en -overlijden kunstenaar
1863 – 1944
Geschilderd
1912
Techniek
Acrylic On Canvas
Beweging
Expressionism Colour and shape deliberately distorted so the picture shows an emotion rather than a likeness.
Artistic style
Expressionist
Influences
Hans Jæger
Notable elements or techniques
Bold color use, expressive brushstrokes
Subject or theme
Snowy landscape, isolation, melancholy

In context

Kragerø Winter — Edvard Munch

Wanneer is dit geschilderd?

  1. 1860
  2. 1870
  3. 1880
  4. 1890
  5. 1900
  6. 1910
  7. 1920
  8. 1930
  9. 1940

Shaded: het leven van Edvard Munch (1863–1944) ▲ dit werk, 1912

Vergelijkbare werken

Kies een van de bovenstaande werken: noem twee overeenkomsten met dit werk en één verschil.

Meer werken om naast dit werk te plaatsen: artsdot.com/nl/art/similar/edvard-munch-kragero-winter-6WHKDX-en/

Kleurenpalet

Gemeten op basis van de afbeelding

    Hoofdkleur

    Espresso #555451

    Gecatalogiseerd palet

    • #555451
    • #BAC0BF
    • #201E17
    • #878C8D
    Naam hoofdkleur
    Espresso
    Intensiteit
    Monochromatic De mate van verzadiging en variatie in de kleuren, variërend van een enkele ingetogen tint tot vele heldere kleuren.
    Contrast
    Statement De mate waarin de kleuren in helderheid en verzadiging variëren over het gehele kunstwerk.
    Harmonie
    Discordant Palette De mate waarin de kleuren samensmelten, van contrasterend tot volledig harmonieus.
    Helderheid
    Balanced Hoe licht of donker het beeld in zijn geheel oogt, van diepe schaduw tot helder hoogtepunt.
    Verzadiging
    Muted Hoe puur en krachtig de kleuren zijn, van bijna grijs tot volledig levendig.

    Over dit kunstwerk

    Kragerø Winter — Edvard Munch

    Kragerø Winter: A Glimpse into Edvard Munch's Soul

    Kragerø Winter,” painted by Norwegian artist Edvard Munch in 1912, is more than just a depiction of a snowy landscape; it’s a poignant exploration of isolation and the human condition. This oil painting, residing within the collection of the Munch Museum in Oslo, Norway, offers a window into Munch's personal struggles and his groundbreaking Expressionist style.

    Style and Technique: The Essence of Expressionism

    Kragerø Winter” exemplifies the core tenets of Expressionism. Emerging in the early 20th century as a reaction against Impressionism’s focus on objective reality, Expressionism sought to convey subjective emotions and inner experiences through distorted forms and exaggerated colors. Munch masterfully employs this style here. Notice the bold, visible brushstrokes that aren't intended to realistically represent the scene but rather to communicate a feeling—a sense of coldness, stillness, and perhaps even melancholy. The color palette is restrained yet impactful; muted blues, whites, and grays dominate, punctuated by darker greens in the foreground trees. This limited range amplifies the painting’s emotional intensity.

    Subject Matter and Composition: A Landscape of Isolation

    The scene depicts a snow-covered landscape in Kragerø, Norway, a location where Munch frequently sought respite during his summers. The composition is deliberately sparse. While houses are visible in the distance, they appear small and distant, dwarfed by the vastness of the winter landscape. A few figures can be discerned walking along a path, but their anonymity reinforces the feeling of isolation. A prominent dark evergreen tree dominates the left side of the canvas, acting as a visual anchor while simultaneously contributing to the painting’s overall sense of starkness and solitude. The sky is rendered with swirling brushstrokes, suggesting an overcast and potentially turbulent atmosphere.

    Symbolism and Emotional Impact: Echoes of Inner Turmoil

    Munch's work is deeply rooted in his personal experiences—a childhood marked by loss and illness, and a lifelong struggle with mental health. “Kragerø Winter” can be interpreted as a reflection of these inner struggles. The desolate landscape, the distant figures, and the muted colors all contribute to an atmosphere of quiet despair. The painting isn't simply about winter; it’s about the emotional chill that can permeate life, the feeling of being alone even in the presence of others. It resonates with a universal sense of human vulnerability and the search for connection amidst feelings of isolation.

    Historical Context and Legacy: A Pioneer of Modern Art

    Edvard Munch (1863-1944) was a pivotal figure in the development of modern art, profoundly influencing artists across Europe. His exploration of psychological themes and his innovative use of color and form paved the way for subsequent generations of Expressionist painters. “Kragerø Winter,” while perhaps less famous than his iconic "The Scream," stands as a testament to Munch’s ability to translate profound emotional experiences into powerful visual imagery, solidifying his place as one of the most important artists of the 20th century.

    Kunstenaar en museum

    Kunstenaar

    Edvard Munch

    Geboren in Løten, Noorwegen

    Een Leven in Schaduw: De Wereld van Edvard Munch

    Edvard Munch, geboren in 1863 te Ådalsbruk in Noorwegen, was een kunstenaar wiens werk synoniem werd met de angsten en emotionele onrust van het moderne tijdperk. Zijn leven, diep getekend door verlies en een allesdoordringende melancholie, vormde de bron van zijn expressieve kunst. Al vroeg in zijn jeugd, overschaduwd door de vroege dood van zijn moeder en zus – beiden ten prooi gevallen aan tuberculose – ontwikkelde Munch een spookachtige preoccupatie met sterfelijkheid, ziekte en de fragiliteit van het menselijk bestaan. Deze ervaringen waren niet slechts biografische details; ze werden de kern van zijn artistieke visie, die een onophoudelijke verkenning van het innerlijke landschap van angst, verdriet en hunkering aanwakkerde. De strenge religieuze overtuigingen van zijn vader en zijn eigen worstelingen met psychische aandoeningen droegen verder bij aan een gevoel van dreiging dat Munch’s wereld doordrong, waardoor niet alleen zijn persoonlijke leven maar ook de symbolische taal van zijn schilderijen werd gevormd. Hij portretteerde geen scènes; hij externaliseerde een interne staat en vertaalde psychologische nood in visuele vorm.

    De Ontstaansgeschiedenis van Expressie: Invloeden en Artistieke Ontwikkeling

    Munch’s artistieke reis begon met formele training aan de Koninklijke School voor Kunst en Design in Kristiania (Oslo), maar het was zijn ontmoeting met boheemse kringen en de nihilistische filosofie van Hans Jæger die zijn creatieve vuur echt aanwakkerde. Jæger moedigde Munch aan om conventionele academische stijlen te verlaten en zich in plaats daarvan onder te dompelen in de diepten van zijn eigen subjectieve ervaring, een concept dat hij “zielsschilderen” noemde. Deze cruciale verschuiving markeerde het begin van Munch’s kenmerkende stijl – gekenmerkt door rauwe emotie, vervormde vormen en een afwijzing van naturalistische weergave. Zijn reizen naar Parijs in de jaren 1890 brachten hem in contact met de opkomende post-impressionistische beweging, waar hij invloeden absorbeerde van kunstenaars als Paul Gauguin, Vincent van Gogh en Henri de Toulouse-Lautrec. Het gedurfde kleurgebruik, expressieve penseelstreken en psychologische intensiteit van deze meesters resoneerden diep met Munch’s eigen artistieke neigingen. Hij imiteerde hun technieken niet; hij synthetiseerde ze tot iets unieks – een visuele taal die in staat was om de meest diepe en verontrustende menselijke emoties over te brengen. Zijn tijd in Berlijn bleek ook cruciaal, waardoor hij in contact kwam met toneelschrijver August Strindberg, wiens verkenning van psychologische thema’s Munch’s artistieke onderzoek verder aanwakkerde.

    Iconische Visioenen: Belangrijke Werken en Hun Symbolische Betekenis

    Munch’s oeuvre wordt bevolkt door beelden die diep in het collectieve bewustzijn zijn gegrift. De Schreeuw, misschien wel zijn meest iconische werk, overstijgt zijn status als schilderij om een universeel symbool van existentieel angst te worden. Het wervelende, vurige landschap en het contornerende gezicht van de figuur belichamen een oergevoel tegen de onverschilligheid van het universum. Madonna, een controversieel en diep persoonlijk stuk, onderzoekt thema’s als seksualiteit, moederschap en sterfelijkheid met verontrustende openhartigheid. Terugkerende motieven zoals Het Zieke Kind – geïnspireerd door het verlies van zijn zus Sophie – dienen als ontroerende herinneringen aan Munch’s jeugdtrauma en de alomtegenwoordige schaduw van de dood. Melancholie I & II, krachtige afbeeldingen van diepe droefheid en isolatie, onthullen een kwetsbaarheid die zowel persoonlijk als universeel herkenbaar is. Deze werken zijn niet simpelweg representaties van de externe realiteit; ze zijn vensters naar de ziel van de kunstenaar, die kijkers een compromisloze blik bieden op de donkerste hoeken van het menselijk psyche. Munch streefde er niet naar om mooie beelden te creëren; hij zocht naar waarheid – zelfs als die waarheid pijnlijk en verontrustend was.

    Een Blijvende Erfenis: Historische Betekenis en Voortdurende Invloed

    Edvard Munch’s bijdrage aan de moderne kunst is onmeetbaar. Hij staat als een sleutelfiguur in de ontwikkeling van het expressionisme, die baanbaande weg voor kunstenaars die subjectieve emotie boven objectieve weergave stelden. Zijn compromisloze verkenning van universele menselijke ervaringen – liefde, verlies, angst en dood – blijft tot op de dag van vandaag resoneren met publiek, waardoor zijn plaats als een van de meest invloedrijke en duurzame figuren in de kunstgeschiedenis wordt verstevigd. Zijn werk heeft generaties kunstenaars diepgaand beïnvloed, bewegingen zoals het Duitse expressionisme en daarbuiten beïnvloedend. Hij durfde de donkerdere aspecten van de menselijke conditie te confronteren, waarbij hij conventionele opvattingen over schoonheid en artistieke representatie uitdaagde. Zelfs na het bereiken van roem en erkenning – culminerend in de oprichting van het Munch Museum in Oslo – bleef zijn persoonlijke leven turbulent, gekenmerkt door periodes van psychische instabiliteit en isolatie. Toch bleef hij creëren, waardoor een oeuvre achterbleef dat blijft provoceren, uitdagen en inspireren. Munch’s erfenis gaat niet alleen over de schilderijen zelf; het gaat om de moed om de complexiteit van het menselijk bestaan te confronteren en die ervaringen in kunst te vertalen die spreken tot de diepste delen van ons wezen.

    Lees meer op

    Online beschikbaar

    QR-code die linkt naar de downloadpagina van Kragerø Winter

    artsdot.com/nl/art/download/edvard-munch-kragero-winter-6WHKDX-en/

    Bronvermelding voor dit kunstwerk

    MLA
    Munch, Edvard. Kragerø Winter. 1912, https://artsdot.com/nl/art/edvard-munch-kragero-winter-6WHKDX-en/
    APA
    Munch, Edvard (1912). Kragerø Winter [Painting]. https://artsdot.com/nl/art/edvard-munch-kragero-winter-6WHKDX-en/
    Chicago
    Edvard Munch. Kragerø Winter. 1912. https://artsdot.com/nl/art/edvard-munch-kragero-winter-6WHKDX-en/
    Harvard
    Munch, Edvard (1912) Kragerø Winter. Available at: https://artsdot.com/nl/art/edvard-munch-kragero-winter-6WHKDX-en/

    Kijk goed naar

    Kragerø Winter — Edvard Munch

    Kijk goed naar

    Beantwoord in je eigen woorden. Er zijn hier geen foute antwoorden — alleen antwoorden die je kunt toelichten.

    1. Wat valt u als eerste op, en waarom?
    2. Welke kleuren of vormen bepalen de sfeer — en wat is die sfeer?
    3. In onze catalogus is dit werk geclassificeerd onder: winter landscape, snow, kragerø. Bent u het hiermee eens? Wat zou u toevoegen of weglaten?
    4. Kijk nog eens naar Het Schrik (1893), eerder in deze gids. Noem twee overeenkomsten met dit werk en één verschil.
    5. Expressionism: Colour and shape deliberately distorted so the picture shows an emotion rather than a likeness. Waar is dat in dit werk te zien?

    Uw reactie

    Schrijf een korte paragraaf over dit kunstwerk. Gebruik hiervoor de feiten uit de eerdere delen van deze gids en uw bovenstaande antwoorden.

    Kunstquiz

    Kragerø Winter — Edvard Munch

    Hoe goed kent u dit kunstwerk?

    Selecteer één antwoord voor elk van de 5 onderstaande vragen. Elk heeft precies één juist antwoord.

    1. 1. What artistic movement is Edvard Munch’s ‘Kragerø Winter’ most closely associated with?

      • A Impressionism
      • B Expressionism
      • C Cubism
    2. 2. In what year was 'Kragerø Winter' created?

      • A 1893
      • B 1912
      • C 1925
    3. 3. What is a prominent feature of the landscape depicted in ‘Kragerø Winter’?

      • A A bustling city scene
      • B A snow-covered landscape
      • C A tropical beach
    4. 4. According to the description, what is conveyed through the use of muted colors and expressive brushstrokes in 'Kragerø Winter'?

      • A Joy and celebration
      • B Isolation and melancholy
      • C Energy and excitement
    5. 5. What animal can be seen near the center of the image in ‘Kragerø Winter’?

      • A A cat
      • B A dog
      • C A bird

    Mijn score: ____ van de 5

    Antwoordsleutel — voor de docent

    Dit begint op een nieuwe pagina, waardoor het eenvoudig uit de kopieën weggelaten kan worden.

    1B · 2B · 3B · 4B · 5B