Format papira

Vodič za studentska djela

St. Catherine

Ime Razred Datum

Rafael, St. Catherine. Dostupno u javnom vlasništvu. Pogledajte ovo platno pod pokretnim svjetlom: crtež, stvarnu boju ispod laka, čisti pigment

Osnovne informacije

Umjetnik
Rafael artsdot.com/hr/artists/rafael_hr/
Životopis umjetnika
1483 – 1520
Tehnika
Ulje na platnu
Razdoblje
Renesansa

U kontekstu

St. Catherine — Rafael

Kada bi ovo moglo biti naslikano?

  1. 1480
  2. 1490
  3. 1500
  4. 1510
  5. 1520

Gornji red: godine. Donji red: dob umjetnika na početku i na kraju svakog razdoblja — 0 u rođenju, 37 u smrti.

Shaded: životni opus Rafael (1483–1520) svaka datirana slika, desetljeće po desetljeće

Prva djela: do 1506 Glavni radni år: 1506–1515 Kasna djela: od 1515

Ta tri dijela dijele djela koja u ovom katalogu imaju naveden datum na prvo četvrtinu, srednju polovinu i posljednju četvrtinu. Ona ne predstavljaju cjelokupni umjetnikov opus: tanki segment može biti praznina u arhivu, a ne samo mirnije razdoblje. Iste godine u kojima se isprepliću i događaji iz umjetnikovog života

Za ovu ploču nema točno navedene godine — sudeći prema umjetnikovom životnom dobu i stilu djela, na koje desetljeće biste uputili?

Slična djela

Odaberite jedno od gore navedenih djela: navedite dvije zajedničke značajke s ovim djelom i jednu koja ih razlikuje.

Još djela koja se mogu postaviti uz ovo: artsdot.com/hr/art/similar/raphael-st-catherine-5ZKECY-en/

Boje

Izmjereno na temelju slike

    Glavna boja

    Ružičasto smećkasta #beb2a5

    Spremljena paleta

    • #BEB2A5
    • #392623
    • #757C88
    • #7F5739

    Ove boje unutar cijele umjetnikove palete Pronađite druge slike prema boji

    Paleta
    Zemljani Dominantna paleta boja na slici.
    Naziv glavne boje
    Ružičasto smećkasta
    Intenzitet
    Uravnoteženo Koliko su boje zasićene i raznolike, od jedinstvene prigušene nijanse do mnoštva jarkih tonova.
    Kontrast
    Naglašeno Razlika u svjetlini i zasićenosti boja unutar slike.
    Harmonija
    Disfrazirana paleta Koliko dobro boje funkcioniraju zajedno, od suprotstavljenih do potpuno ujedinjenih.
    Svjetlina
    Uravnotežen Opća svjetlina ili tamnoća slike, od dubokih sjena do svijetlih vrhunaca.
    Zasićenost
    Uravnoteženo meko Koliko su boje čiste i snažne, od gotovo sivih do potpuno živopisnih.

    Gdje u svijetu se gleda ova slika?

    • ispod 1%
    • 1–3%
    • 3–8%
    • 8–20%
    • 20% i više
    Ova je sama po sebi slika ima premalo zabilježenih posjetitelja za mapiranje, stoga ploča prikazuje svako djelo autora Rafael u posljednjih dvanaest mjeseci — ukupno 77 zemalja. Odakle ovi podaci dolaze

    Deset vodećih zemalja

    1. 1 Kina 30,9%
    2. 2 Italija 20,7%
    3. 3 Španjolska 7,4%
    4. 4 Sjedinjene Američke Države 7,0%
    5. 5 Singapur 6,8%
    6. 6 Hong Kong 5,4%
    7. 7 Francuska 4,4%
    8. 8 Njemačka 1,9%
    9. 9 Rumunjska 1,6%
    10. 10 Brazil 1,4%
    11. · 67 ostalih država 12,5%

    Pronađite tri najtamnije zemlje na karti. Nalazi li se muzej u kojem se čuva ova slika u bilo kojoj od njih? Navedite jedan razlog zbog kojeg bi je ljudi iz udaljenih krajeva mogli posjetiti.

    20 najgledanijih djela umjetnika Rafael

    1. 1 Atenska škola 9,6%
    2. 2 Preobraženje, 1520 9,2%
    3. 3 Madonna della Seggiola (Sjedjela), 1514 6,3%
    4. 4 Preobraženje, 1519 3,4%
    5. 5 The Sistine Madonna, 1513 2,4%
    6. 6 Madona na Livadi, 1506 2,2%
    7. 7 La Belle Jardinière, 1507 2,1%
    8. 8 Vjenčanje Djevice Marije, 1504 1,8%
    9. 9 Sistinska Madona, 1513 1,5%
    10. 10 Raffaello Sanzio da Urbino, poznat kao Rafael, rođen je 1483. godine u Urbinu. Njegovi počeci bili su obiteljska radionica i utjecaj oca Giovannija Santia. Urbino Italija 1483 1520 Rafael 1515 Majstorski primjer umjetnosti renesanse Visoka Renesan, 1515 1,2%
    11. 11 Madonna s knjigom (Connestabile Madonna), 1503 1,1%
    12. 12 Madonna i dijete (Tempi Madonna), 1508 1,1%
    13. 13 Sistina Madona 0,8%
    14. 14 The Deposition, 1507 0,8%
    15. 15 Grčka škola, 1509 0,7%
    16. 16 Алба Мадона 0,7%
    17. 17 Sveti Juraj u borbi sa zmajem, 1505 0,7%
    18. 18 Majka Božja i zlatna ptica, 1506 0,7%
    19. 19 Križanje, 1502 0,7%
    20. 179 St. Catherine ova slika 0,1%

    Zajedno ova djela zauzimaju 47,1% ukupne pažnje koju su slike ovog umjetnika primile tijekom posljednjih dvanaest mjeseci. Katalog sadrži 511 djela ovog umjetnika, od kojih je 384 pregledano barem jednom. Ova je slika na 179 mjestu među njima, s 0,1% te pažnje. Isto vrijedi i za pojedine mjesece

    Trake mjere pažnju, ne i kvalitetu. Odaberite djelo na vrhu i ovo: navedite jednu stvar koja bi sliku mogla učiniti slavnom izvan okvira toga koliko je dobro naslikana.

    O ovom umjetničkom djelu

    St. Catherine — Rafael

    A Vision of Faith and Grace: Raphael’s St. Catherine

    Raphael’s *St. Catherine*, painted around 1507 during his Florentine period, is a captivating embodiment of High Renaissance ideals – a harmonious blend of religious devotion, classical beauty, and burgeoning artistic innovation. This painting isn't merely a portrait; it’s a profound meditation on faith, resilience, and the enduring power of the human spirit. The work marks a pivotal moment in Raphael’s career, demonstrating his absorption of both Umbrian traditions inherited from Perugino and the groundbreaking advancements being pioneered by Leonardo da Vinci and Michelangelo.

    Artistic Influences & Style

    The painting beautifully illustrates Raphael's synthesis of artistic influences. The serene piety radiating from St. Catherine echoes the style of his teacher, Pietro Perugino, particularly in the gentle modeling of her face and hands. However, a distinctly Raphaelesque grace begins to emerge. Notably, the elegant contrapposto pose – a subtle twisting of the figure that creates a sense of dynamic balance – is widely believed to be inspired by Leonardo da Vinci’s now-lost Leda and the Swan. This influence demonstrates Raphael's keen observation and assimilation of contemporary artistic trends, transforming them into his own unique visual language. The overall style leans towards High Renaissance classicism, prioritizing clarity, harmony, and idealized beauty.

    Composition & Symbolism

    The composition is remarkably balanced and focused. St. Catherine, depicted as a young woman of striking beauty, gazes upwards with an expression of serene ecstasy. She leans against the wheel – a direct reference to her martyrdom by breaking on the infamous Catherine wheel. This instrument of torture isn’t presented as gruesome but rather serves as a symbolic support, highlighting her unwavering faith in the face of suffering. The tranquil landscape backdrop, featuring lush trees and calm water, provides a peaceful counterpoint to the implied drama of her story. The inclusion of two birds adds a touch of naturalism and may symbolize hope or divine messengers. Every element within the painting contributes to a narrative of spiritual strength and quiet dignity.

    Historical Context & Significance

    Raphael arrived in Florence in 1504, immersing himself in the vibrant artistic environment dominated by Leonardo and Michelangelo. *St. Catherine* reflects this period of intense study and experimentation. The painting exemplifies the Renaissance fascination with classical antiquity and its integration into religious themes. St. Catherine herself was a highly revered saint, known for her intelligence, eloquence, and unwavering faith – qualities that resonated deeply within Renaissance society. The work’s enduring appeal is further evidenced by its unexpected appearance on the cover of The Smashing Pumpkins' album Mellon Collie and the Infinite Sadness, demonstrating its continued relevance across centuries and artistic disciplines.

    Emotional Impact & Interpretation

    *St. Catherine* evokes a sense of profound peace and spiritual contemplation. Raphael masterfully conveys not the agony of martyrdom, but rather the inner strength and unwavering faith that sustained St. Catherine through her ordeal. The painting invites viewers to reflect on themes of devotion, resilience, and the power of belief. It’s a testament to Raphael's ability to imbue religious subjects with human emotion and psychological depth.

    Owning a Piece of History

    For those captivated by the beauty and significance of *St. Catherine*, high-quality, handmade oil painting reproductions are available. These meticulously crafted replicas capture the nuances of Raphael’s brushwork and color palette, allowing you to experience the timeless artistry of this Renaissance masterpiece in your own home.

    Experience the subtle gradations of light and shadow.

    Appreciate the delicate details of St. Catherine's features.

    Bring a touch of Renaissance elegance into your space.

    AllPaintingsStore.com offers an opportunity to connect with art history on a personal level, providing exquisite reproductions that honor Raphael’s legacy.

    Umjetnik i muzej

    Umjetnik

    Rafael

    Mjesto rođenja Urbino, Italija

    Raffaello Sanzio: Genije Visokog Renesansa

    Raffaello Sanzio da Urbino, poznatiji kao Rafael, ostavio je neizbrisiv trag u povijesti umjetnosti, a njegovo ime sinonim je za ljepotu, harmoniju i majstorstvo. Rođen 1483. godine u malom, ali intelektualno živahnom gradu Urbinu, u srcu Italije, Rafael je odrastao okružen kulturom koja je cijenila umjetničku vještinu i humanističko obrazovanje. Njegov otac, Giovanni Santi, bio je ne samo slikar na dvoru vojvode Federica da Montefeltra, već i čovjek duboko uključen u intelektualne struje renesanse, pjesnik koji je kronizirao život vojvode i aktivno tražio inovativne umjetničke ideje iz cijele Italije. Ta imersija u dvoransko okruženje, koje je cijenilo izdržaj i intelektualnu raspravu, duboko je oblikovala Raffaellove osjetljivosti. Smrt njegovog oca kada mu je bilo jedanaest godina stavila odgovornost na njega, ali mu je također pružila priliku da usavrši svoje vještine unutar obiteljske radionice, upijajući tehnike i tradicije pod vodstvom lokalnih umjetnika. Čak i u tim ranim djelima počela se pojavljivati nježna gracioznost i pomnoća detalja – oznake njegovog zrelog stila.

    Od Umbrije do Firence: Uspostavljanje Novih Utjecaja

    Raffaellovo umjetničko putovanje bilo je obilježeno stalnom evolucijom, s razdobljima intenzivnog studija i asimilacije. Njegova početna obuka pod vodstvom Pietra Perugina u Perugi položila je čvrste temelje u umbrijskom stilu – karakteriziranom nježnim modeliranjem, skladnim kompozicijama i smirenim religijskim scenama. Međutim, Rafael je posjedovao neugasivu znatiželju koja ga je potaknula da traži nove izazove i proširi svoje umjetničke horizonte. Godine 1504., krenuo je u putovanje u Firencu, grad tada ispunjen energijom umjetničkih inovacija. Tamo se susreo s remek-djelima Leonarda da Vincia i Michelangela, umjetnika koji su neusporedivim putem gurali granice slikarstva. On je pomno proučavao njihove tehnike – Leonardov sfumato, njegove suptilne gradacije svjetla i sjene, te Michelangelovu snažnu anatomsku preciznost i dramatične kompozicije. To firentinsko razdoblje bilo je ključni trenutak za Raffaela, prisiljavajući ga da se suoči s novim umjetničkim mogućnostima i sintetizira ih u svoju jedinstvenu viziju. Utjecaj je vidljiv u povećanoj dinamici i psihološkoj dubini njegovih djela iz tog vremena, posebno u njegovoj seriji Madona.

    Rimski Uspon: Povjerenstva i Remek-djela

    Godine 1508., Rafael je primio poziv koji će promijeniti tijek njegove karijere – poziv od pape Julija II. da dođe u Rim. To je označilo početak njegovog najplodnijeg i najpoznatijeg razdoblja. Vječni grad ponudio mu je neusporedivu priliku da pokaže svoj talent u velikom stilu, ukrašavajući papinske apartmane u Vatikanu zapanjujućim freskama. Škola atene, možda njegovo najpoznatije djelo, svjedoči o njegovoj majstoriji kompozicije, perspektive i filozofske alegorije. U okviru svog veličanstvenog prostora, Rafael je okupio likove iz klasične antike – Platona, Aristotela, Pitagoru, Euklida – stvarajući živopisnu scenu koja je proslavila ljudski razum i potragu za znanjem. Nastavio je raditi za sljedeće pape, Leona X., preuzimajući monumentalne projekte poput uređenja Stanze della Segnatura i Stanza d'Eliodoro. Njegove freske u tim sobama nisu samo dekorativne; to su duboke izjave o papskoj moći, vjerskim uvjerenjima i idealima renesanse.

    Sinteza Gracioznosti i Velikoće: Raffaellov Umjetnički Stil

    Raffaellov umjetnički stil često se opisuje kao skladna mješavina gracioznosti, jasnoće i idealizirane ljepote. Posjedovao je izvanrednu sposobnost sintetiziranja različitih utjecaja – umbrijske tradicije, firentinskih inovacija, klasične antike – u jedinstvenu uravnoteženu estetiku. Njegove kompozicije su pomno planirane, pokazujući osjećaj reda i proporcija koji odražava njegovo duboko razumijevanje renesansnih načela. Njegove figure zrače smirenom dostojanstvenošću i emocionalnim izričajem, utjelovljujući humanist ideal ljudske savršenosti. Bio je također majstor kolorista, koristeći bogate, sjajne nijanse kako bi stvorio djela koja su istodobno vizualno očaravajuća i intelektualno stimulirajuća. Za razliku od Michelangelove često dramatične i burne stil, Raffaellov rad zrači osjećajem mira i harmonije – kvalitete koje su oduševljavale publiku stoljećima.

    Nasljeđe i Trajna Utjecajnost

    Raffaellova prerano smrt 1520. godine u dobi od samo trideset sedam godina prekinula je karijeru koja je bila ispunjena potencijalom. Ipak, njegovo naslijeđe traje kao jedna od najznačajnijih figura u povijesti zapadne umjetnosti. Njegov rad postao je temeljni kamen estetike Visokog Renesansa, služeći uzorom generacijama umjetnika. Iako će Michelangelov utjecaj kasnije dominirati umjetničkom raspravom, Raffaellov naglasak na jasnoći, harmoniji i idealiziranoj ljepoti doživio je oživljavanje tijekom neoklasične epohe, koju su zagovarali kritičari poput Johanna Joachima Winckelmanna. Danas se njegovo djelo nastavlja inspirirati divljenjem i poštovanjem, očaravajući gledatelje svojom tehničkom briljantnošću, emocionalnom dubinom i trajnijom privlačnosti. Njegov utjecaj može se vidjeti u bezbrojnim djelima umjetnosti koja su slijedila, čime je učvrstio svoje mjesto kao pravog majstora renesanse – slikara koji je uhvatio ne samo fizičku sličnost svojih subjekata, već i samu bit ljudske gracioznosti i dostojanstvenosti.

    Dodatne informacije

    Pronađite ovo na mreži

    QR kod koji povezuje na stranicu za preuzimanje St. Catherine

    artsdot.com/hr/art/download/raphael-st-catherine-5ZKECY-en/

    Izvor za ovo umjetničko djelo

    MLA
    Rafael. St. Catherine. n.d., https://artsdot.com/hr/art/raphael-st-catherine-5ZKECY-en/
    APA
    Rafael (n.d.). St. Catherine [Painting]. https://artsdot.com/hr/art/raphael-st-catherine-5ZKECY-en/
    Chicago
    Rafael. St. Catherine. n.d. https://artsdot.com/hr/art/raphael-st-catherine-5ZKECY-en/
    Harvard
    Rafael (n.d.) St. Catherine. Available at: https://artsdot.com/hr/art/raphael-st-catherine-5ZKECY-en/

    Pogledajte pažljivije

    St. Catherine — Rafael

    Pogledajte detaljnije

    Odgovorite vlastitim riječima. Ovdje nema netočnih odgovora — postoje samo odgovori koje možete objasniti.

    1. Što vam prvo privlači pažnju i zašto?
    2. Koje boje ili oblici stvaraju atmosferu — i kakva je to atmosfera?
    3. Vratite se na Atenska škola, ranije u ovom vodiču. Navedite dvije zajedničke značajke koje to djelo dijeli s ovim radom te jednu koja se razlikuje.
    4. Što je umjetnik možda želio da osjetite?
    5. Da možete postaviti umjetniku samo jedno pitanje o ovom djelu, koje bi to bilo pitanje?

    Vaš odgovor

    Napišite kratki odlomak o ovom umjetničkom djelu koristeći činjenice iz prethodnih dijelova ovog vodiča te svoje ranije odgovore.

    Pitanja i odgovori

    S kojim se osjećajem povezuje "St. Catherine"?

    "St. Catherine" autora Rafael prenosi Duhovni emocionalni ton.

    Gdje bi se trebala visiti reprodukcija djela "St. Catherine" autora Rafael?

    Format (Portret) i preporučeni prostor (Dnevni boravak) dvije su činjenice o postavljanju zabilježene za "St. Catherine" autora Rafael.

    Kakav dojam ostavlja "St. Catherine" kao poklon?

    Svojim Duhovni emocionalnim tonom, djelo "St. Catherine" autora Rafael preporučuje se kao poklon za Godišnjica.