Paperikoko

Opiskelijoiden teosopas

Long Leg

Nimi Luokka Päivämäärä

Edward Hopper, Long Leg. Kuvattu vain viitteellistä käyttöä varten; kaikki oikeudet pidätetään tekijänoikeuden haltijalla. Katso tämä kangas liikkuvan valon alla: piirros, lakan alla oleva todellinen väri ja paljas pigmentti

Tiedot

Taiteilija
Edward Hopper artsdot.com/fi/artists/edward-hopper_fi/
Taiteilijan elinvuodet
1931 – 1967
Tekniikka ja materiaali
Acrylic On Canvas
Taidesuuntaus
Contemporary Realism Living artists painting the real world with traditional skill, often from photographs as well as from life.
Aikakausi
19th Century
Artistic style
Hopperesque
Influences
Chase, Henri
Notable elements
Sailboat, lighthouse
Subject or theme
Coastal scene, isolation

Kontekstissa

Long Leg — Edward Hopper

Milloin tämä on mahdollisesti maalattu?

  1. 1930
  2. 1940
  3. 1950
  4. 1960

Ylempi rivi: vuodet. Alempi rivi: taiteilijan ikä kunkin ajanjakson alussa ja lopussa — 0 syntyessä, 36 kuollessa.

Varjostettu: Edward Hopper elämäntyö (1931–1967) jokainen päivätty maalaus, vuosikymmen kerrallaan

Ensimmäiset teokset: vuoteen 1947 asti Keskeiset työvuodet: 1947–1960 Myöhäistuotanto: vuodesta 1960 alkaen

Nämä kolme vyöhykettä jakavat tämän luettelon teokset ensimmäiseen neljännekseen, keskimmäiseen puolikkaaseen ja viimeiseen neljännekseen. Ne eivät muodosta taiteilijan koko tuotantoa: ohut jakso voi olla aukko historiassa pikemminkin kuin hiljainen kausi. Samat vuodet, joiden varrelle taiteilijan elämä on piirtynyt

Tälle tallenteelle ei ole tiedossa tarkkaa vuosilukua — artistin eliniän ja teoksen tyylin perusteella, millä vuosikymmenellä se mielestäsi sijoittuu?

Vertaa seuraaviin

Valitse yllä oleva teos: nimeä kaksi asiaa, jotka siinä on yhteistä tämän kanssa, sekä yksi eroavaisuus.

Lisää teoksia, jotka sopivat tämän rinnalle: artsdot.com/fi/art/similar/edward-hopper-long-leg-8BWPC9-en/

Värimaailma

Kuvan perusteella määritetty väripaletti

    Pääväri

    Gray #7d786f

    Valittu paletti

    • #7D786F
    • #21314A
    • #3D5371
    • #A49D90

    Nämä värit osana taiteilijan koko palettia Etsi muita maalauksia värin perusteella

    Päävärin nimi
    Gray
    Voimakkuus
    Monochromatic Kuinka kylläisiä ja vaihtelevia värit ovat, yhdestä hillitystä sävystä moniin kirkkaisiin sävyihin.
    Kontrasti
    Balanced Kuinka paljon värien valoisuus ja kylläisyys vaihtelevat teoksen eri kohdissa.
    Harmonia
    Discordant Palette Kuinka hyvin värit toimivat yhdessä, vastakohtaisuudesta täydelliseen yhtenäisyyteen.
    Kirkkaus
    Balanced Kuvan yleinen valoisuus tai tummuusaste, syvistä varjoista kirkkaisiin korostuksiin.
    Kylläisyys
    Subtle Color Värien puhtaus ja voimakkuus vaihtelevat lähes harmaasta täysin eloisaan.

    Missä päin maailmaa tätä maalausta katsotaan?

    • alle 1%
    • 1–3%
    • 3–8%
    • 8–20%
    • 20% ja yli
    Tässä teoksessa on yksinään liian vähän rekisteröityjä vierailijoita kartoitettavaksi, joten levyssä näkyvät kaikki Edward Hopper:n teokset viimeisen kahdentoista kuukauden ajalta — yhteensä 51 maata. Mistä nämä luvut ovat peräisin

    Kymmenen johtavaa maata

    1. 1 Kiina 22,6%
    2. 2 Italia 22,1%
    3. 3 Saksa 6,4%
    4. 4 Yhdysvallat 6,4%
    5. 5 Ranska 5,8%
    6. 6 Tšekki 4,9%
    7. 7 Espanja 3,5%
    8. 8 Romania 3,3%
    9. 9 Yhdistynyt kuningaskunta 1,8%
    10. 10 Puola 1,6%
    11. · 41 muuta maata 21,6%

    Etsi kartalta kolme tumminta maata. Sijaitseeko tätä maalausta säilyttävä museo jossakin näistä maista? Kirjoita yksi syy, miksi kaukana asuvat ihmiset saattaisivat katsoa sitä.

    Edward Hopper teosten 20 katsotuimmat teokset

    1. 1 Yökyökki, The Art Institute of Chicago, Chica, 1942 13,5%
    2. 2 Automaatti, 1927 7,9%
    3. 3 Aurinko, 1926 5,9%
    4. 4 Bensiini, 1940 5,7%
    5. 5 Chop Suey, 1929 5,2%
    6. 6 Aurinkoiset, 1960 4,4%
    7. 7 Valo kahvilassa, 1958 3,7%
    8. 8 Kesäaika, 1943 3,3%
    9. 9 Toimisto yöllä, 1940 3,1%
    10. 10 Rooms by the Sea, 1951 2,6%
    11. 11 Rooms By The Sea, 1951 2,0%
    12. 12 Eleven AM 1,9%
    13. 13 Room in Brooklyn, 1932 1,6%
    14. 14 Cape Cod Morning, 1950 1,4%
    15. 15 Turistien Huoneet, 1945 1,2%
    16. 16 Morning Sun, 1952 1,2%
    17. 17 Rocks and Sea, 1919 1,1%
    18. 18 Lighthouse HIll, 1927 1,0%
    19. 19 Hotel Lobby, 1943 0,9%
    20. — Long Leg tämä maalaus 0,0%

    Yhdessä nämä teokset muodostavat 67,6% kaikesta huomiosta, jonka tämän taiteilijan maalaukset ovat saaneet viimeisen kahdentoista kuukauden aikana. Luettelossa on 366 tämän taiteilijan teosta, joista 207 on katsottu vähintään kerran. Tätä maalausta ei ole vielä katsottu kyseisellä ajanjaksolla — se sulkee listan ilman sijoitusta. Sama laskutapa kuukausittain

    Palkit sijoittuvat huomion, eivät laadun mukaan. Valitse ylin teos ja tämä: nimeä yksi asia, joka voisi tehdä maalauksesta kuuluisan muutenkin kuin sen teknisen taituruuden perusteella.

    Tietoja teoksesta

    Long Leg — Edward Hopper

    A Study in Solitude: Edward Hopper’s “Long Leg”

    Edward Hopper's "Long Leg," painted in 1931, is more than just a depiction of a sailboat on the water; it’s a distilled essence of American loneliness and the quiet contemplation of the modern age. The painting immediately draws the viewer into a scene brimming with unspoken narratives – a solitary figure observing a passing vessel, a small boat navigating towards an unseen horizon, and a distant lighthouse offering both guidance and a poignant sense of isolation. Hopper masterfully employs light and shadow to create a palpable atmosphere, bathing the scene in a muted palette that evokes a feeling of stillness and melancholy. The realism of the depiction is striking, yet it’s the emotional resonance that truly elevates this work to a significant place within Hopper's oeuvre.

    Technique and Composition – A Masterclass in Minimalism

    Hopper’s technique is characterized by meticulous detail combined with an almost austere approach. He utilizes broad brushstrokes to define forms, particularly in the rendering of the boat and its occupants, conveying a sense of movement and texture without resorting to excessive ornamentation. The composition itself is deceptively simple – a carefully balanced arrangement of elements that draws the eye across the canvas. The placement of the small boat, strategically positioned near the center, creates a visual anchor while simultaneously suggesting a journey or perhaps an unattainable destination. The use of perspective is precise, contributing to the painting’s sense of realism and depth. Hopper's ability to capture light with such accuracy – the way it reflects off the water, illuminates the boats, and casts shadows across the beach – is a hallmark of his style.

    Symbolism and Context: The American Landscape

    "Long Leg" was created during a pivotal moment in American history – the early 20th century, a period marked by rapid industrialization, urbanization, and a growing sense of alienation. Hopper’s work reflects this societal shift, portraying individuals adrift in an increasingly impersonal world. The lighthouse, a traditional symbol of hope and safety, here takes on a more ambiguous role, perhaps representing a lost connection or the difficulty of finding one's way. The solitary figure on the beach, rendered with quiet dignity, embodies the theme of isolation that permeates Hopper’s art. This painting is deeply rooted in the American landscape tradition, echoing earlier depictions of rural life and maritime scenes, but filtered through a distinctly modern sensibility.

    Emotional Impact – A Portrait of the Human Condition

    Ultimately, "Long Leg" resonates with viewers because it taps into universal emotions—loneliness, longing, and the quiet contemplation of existence. Hopper doesn’t offer easy answers or resolutions; instead, he presents a scene that invites introspection. The painting's power lies in its ability to evoke a sense of nostalgia for a simpler time, while simultaneously acknowledging the complexities and uncertainties of modern life. It is a testament to Hopper's profound understanding of the human condition, and his ability to translate it into a timeless work of art. This reproduction captures not just an image, but the very soul of Hopper’s vision.

    Taiteilija ja museo

    Taiteilija

    Edward Hopper

    Syntynyt Nyack, Yhdysvallat

    A Solitude Observed: The Life and Art of Edward Hopper

    Edward Hopper, nimi joka on ikuisesti sidoksissa 20-luvun Amerikan hiljaiseen ja hienovaraiseen melankoliaan, ei ollut pelkästään maisemamaalari; hän oli valon ja varjon runoilija, modernin eristyneisyyden kuvaaja. Syntynyt Nyackissa New Yorkissa vuonna 1882, keskitaloudellisen taustan vanhempien poikana, Hopperin lapsuus tarjosi vakaan kasvaympäristön, joka ruokki hänen taiteellisia pyrkimyksiään. Varhaisten piirustusten huolellinen päivämääritys ja allekirjoitus osoittivat jo nuoresta iästä lähtien terävän havainnoinnin ja synnynnäisen lahjakkuuden piirtämisessä. Vaikka hänen vanhempansa kannustivat häntä alun perin harjoittamaan kaupallista kuvitusta – käytännöllinen ehdotus, joka perustui heidän taloudelliseen tilanteeseensa –, Hopperin intohimot suuntautuivat hienovaraiseen taiteeseen, mikä johti New York School of Art -oppilaitokseen, jossa hän opiskeli William Merritt Chase’n ja Robert Henri’n johdossa. Nämä varhaiset vuodet antoivat hänelle ei ainoastaan teknistä taitoa vaan myös arvostuksen realismille ja sitoutumisen maailman kuvaamiseen sellaisena kuin hän sen näki – paettamattomana ja rehellisenä. Ralph Waldo Emersonin kirjoitukset resonsoivat syvällä Hopperin kanssa, vahvistaen hänen yksilöllisyyttensä tunnetta ja terävää havaintokykyään – ominaisuuksia, jotka muuttuisivat hänen taiteellisen näkemyksensä kulmakiviksi. Varhaiset matkat Pariisiin altistivat Hopperin impressionismille, mutta hän nopeasti erosi sen hetkaisista siveltimistä, luoden oman polkunsa.

    Finding His Voice: Realism and the American Scene

    Hopperin taiteellinen matka ei ollut välitön tai helppo. Hän kamppaili löytääkseen oman ainutlaatuisen äänensä, kokeillessaan erilaisia tyylejä ennen kuin päätyi realismille, joka määrittelisi hänen uransa. Tämä ei ollut pelkästään todellisuuden kopiointia; se oli sen olemassaolon tiivistäminen, poistamalla tarpeettomat yksityiskohdat paljastaakseen perimmäiset tunteet. Maalaustensa keskittyminen alkoi muuttua arkipäiväisiksi näkymiksi – taloiksi, ravintoloiksi, toimistoihin, hotellihuoneisiin – ja niissä oli usein hiljaisuuden ja eristyneisyyden tunne. Hänellä oli poikkeuksellinen kyky vangita aiheensa psykologiset tilat, vihjaillen tarinoita ilman niiden suoraa kertomista. Tarkka valon ja varjon kuvaaminen tuli avainasempaan asemaan, ei ainoastaan kuvauksellisena elementtinä vaan myös tunteellisten vihjeiden luojana, luoden tunnelmia, jotka olivat sekä kiehtovia että häiritseviä. House by the Railroad (1925), varhainen mestariteos, on tästä hyvä esimerkki – näennäisesti yksinkertainen komposiitio säteilee syvää eristyneisyyttä ja mysteeriä. Hopperin painokirjoitukset, jotka usein jätettiin huomiotta, jaksoivat samat teemat ja tyylilliset piirteet maalauksen kanssa, osoittaen hänen hallintaansa eri medioissa. Hän ei ollut kiinnostunut suurista historiallisista tarinoista tai allegorisista symboleista; hän keskittyi tavalliseen, nostaen sen esiin huolellisella havainnoinnilla ja tunteellisella resonanssilla.

    Iconic Visions: Nighthawks and Beyond

    Vaikka Hopperin ura kehittyi vähitellen, tietyt teokset nostivat hänet laajan tunnustuksen tasolle. Nighthawks (1942), todennäköisesti hänen kuuluisin maalaus, muuttui välittömästi Amerikan ikoniksi. Myöhään yöllä oleva ravintola näkymä, valaistu terävällä fluoresoivalla valolla, vangitsee täydellisesti modernin kaupungin eristyneisyyden ja anonyymiuden. Sisältävät hahmot ovat hukassa omissa ajatuksissaan, irrottautuneita toisistaan lähelläkin – koskettava kommentaari ihmiskunnan tilasta. Gas (1940), jossa esitetään bensapysäkki, osoittaa Hopperin intohimon amerikkalaisiin maisemiin ja kehittyvään autokulttuuriin. Muita merkittäviä teoksia, kuten Automat, Office in a Small City ja Summertime, tarjoavat jokainen ainutlaatuisen näkökulman 20-luvun Amerikan yhteiskuntaan. Nämä maalaukset eivät olleet pelkästään paikkojen kuvauksia; ne olivat tutkimuksia tunnelmasta, psykologiasta ja hienovaraisten draamojen kehittymisestä tavallisissa ympäristöissä. Hänen vaimonsa, Josephine Nivison Hopper, ei ainoastaan ollut hänen elinikäinen kumppaninsa vaan myös usein malli, joka edisti hahmojen esitystä maalauksissaan.

    Themes and Legacy: A Lasting Influence

    Useat toistuvat teemat läpäisevät Hopperin teokset. Kaupunkieristyneisyys on ehkä merkittävin – yksinäisyyden tunne, jonka ihmiset kokevat jopa ihmisten keskellä. Hän tutki sekä maaseutua että kaupunkeja, korostaen usein niiden karheutta ja tyhjyyttä. Hänen työnsä käsittelee psykologista realismia, tutkien aiheensa sisäelämää hänen havaintojaan ylittämättömällä tavalla. Siinä on myös nostalgiaa yksinkertaisemmasta menneisyydestä, vastakkain asetettuna modernin elämän monimutkaisuuksiin ja huolenaiheisiin. Hopperin vaikutus myöhemmille taiteilijoille on kiistaton. Hänen ainutlaatuinen tyylinsä on inspiroinut lukemattomia maalareita, mukaan lukien Pierre Sanford Ross, ja se resonoi edelleen nykytaiteilijoiden kanssa etsittäessä ihmiskokemuksen olemusta. Maalaustensa pysyvät kysytyinä kokoelmissa ja esitetyt suurissa museoissa ympäri maailmaa, vahvistaen hänen paikkansa keskeisenä hahmona Amerikan taiteen historiassa. Hopperin teosten ydin ei ainoastaan ole kauneus, vaan myös niiden kestävä kyky herättää ajatuksia, herättää tunteita ja muistuttaa meitä hiljaisesta eristyneisyydestä, jota usein koemme elämässämme.

    Hänen perintönsä ei ainoastaan piile hänen maalauksissaan vaan myös niiden kestävä kyky herättää ajatuksia, herättää tunteita ja muistuttaa meitä hiljaisesta eristyneisyydestä, jota usein koemme elämässämme.

    Hopperin työ puhuu edelleen universaaleista teemoista: yksinäisyydestä, eristyneisyydestä ja merkityksen etsimisestä muuttuvassa maailmassa.

    Maalaustensa on tullut ikonisia esityksiä Amerikan kulttuurista, usein symboloimaan 20-luvun ahdistuksia ja toiveita – ja sen jälkeenkin.

    Hopperin estetiikka on vaikuttanut syvästi myöhempii taiteilijoihin (kuten Alfred Hitchcockiin) ja kirjoittajiin, inspiroiden lukemattomia teoksia, jotka tutkivat samankaltaisia teemoja eristyneisyydestä ja psykologisen jännityksen näkökulmasta.

    Edward Hopperin kyky vangita modernin Amerikan elämän olemuksen rehellisesti, herkällä tavalla ja ainutlaatuisella taiteellisella näkemysvallalla takaa hänen paikkansa yhtenä merk

    Mistä lukea lisää

    Löydä tämä verkosta

    QR-koodi, joka linkittää Long Leg lataussivulle

    artsdot.com/fi/art/download/edward-hopper-long-leg-8BWPC9-en/

    Teoksen lähdeviite

    MLA
    Hopper, Edward. Long Leg. n.d., https://artsdot.com/fi/art/edward-hopper-long-leg-8BWPC9-en/
    APA
    Hopper, Edward (n.d.). Long Leg [Painting]. https://artsdot.com/fi/art/edward-hopper-long-leg-8BWPC9-en/
    Chicago
    Edward Hopper. Long Leg. n.d. https://artsdot.com/fi/art/edward-hopper-long-leg-8BWPC9-en/
    Harvard
    Hopper, Edward (n.d.) Long Leg. Available at: https://artsdot.com/fi/art/edward-hopper-long-leg-8BWPC9-en/

    Katso tarkemmin

    Long Leg — Edward Hopper

    Katso tarkemmin

    Vastaa omilla sanoillasi. Tässä ei ole vääriä vastauksia – on vain vastauksia, jotka pystyt perustelemaan.

    1. Mikä kiinnittää huomiosi ensimmäisenä ja miksi?
    2. Mitkä värit tai muodot luovat tunnelman – ja mikä se tunnelma on?
    3. Luettelomme on luokitellut tämän teoksen seuraaviin aiheisiin: sailboat, lighthouse, coastal scene. Oletko samaa mieltä? Mitä lisäisit tai poistaisit?
    4. Katso takaisin aiemmin tässä oppaassa esiteltyyn teokseen Yökyökki, The Art Institute of Chicago, Chica (1942). Nimeä kaksi asiaa, jotka se jakaa tämän teoksen kanssa, sekä yksi eroavaisuus.
    5. Contemporary Realism: Living artists painting the real world with traditional skill, often from photographs as well as from life. Mistä tässä teoksessa sen voi havaita?

    Vastauksesi

    Kirjoita lyhyt kappale tästä teoksesta. Hyödynnä tämän oppaan aiempia osioita sekä yllä antamiasi vastauksia.

    Kysymykset ja vastaukset

    Mistä voin ladata teoksen Edward Hopper:n "Long Leg"?

    Teoksen Edward Hopper:n "Long Leg" kuvan voi ladata teoksen Lataa -sivulta: korkearesoluutioinen digitaalinen kuvalataus.

    Mihin sävyyn "Long Leg" kallistuu?

    "Long Leg" vivahtaa Green to Violet Spectrum sävyyn.

    Miten kontrasti ja harmonia yhdistyvät teoksessa "Long Leg"?

    Edward Hopper:n "Long Leg" teoksen väriyhdistelmä yhdistää Balanced kontrastin ja Discordant Palette harmonian.