Jens Peter Møller

1783 - 1854

Lühike ülevaade

  • Typical colors: siimivärvne
  • Top 3 works:
    • Indsejlingen til Holmestrand i Norge med vejen fra Drammen langs klippevæggen. Tidlig morgen
    • Kysten ved Vordingborg med Gåsetårnet en tidlig morgen
    • Skovparti på vejen mellem Helsingør og Hammermøllen
  • Works on APS: 7
  • Lifespan: 71 years
  • Museums on APS: Statens Museum För Kunst
  • Also known as:
    • J.P. Møller
    • Jens Peter Moller
    • Jens Peter Moeller

Varane elu, pere ja haridus

Jens Peter Møller sündis Faaborgis aastal 1783 ning oli potmeister Peder Larsen Mølleri ja Jacobine Due tülaspalk. Tema varased aastad said määratletuks elupõlve siirrum Eckernförde'i, Schleswigisse, kus teda kasvatati Hansen nimisel sugulase juures. See vormingaperiood Schleswigis avas talle teekonna värvi ja pindade maailma, alates 1799. aastast kuni 1803. aastani töötades õppetuna majamaalibrina. See oli vaatmatu algus inimesele, kes pidi hiljem valdama nii maastiku peeni nüansse kui ka konserveerimise tehnilisi rangusi.

aastal 1803 kolis Møller Kopenhaagidesse, et omandada akadeemiline haridus Kuninglikus Taidekogutuses. Tema saabumine akadeemias märkis algust disiplineeritud akadeemilisel tõusul. Esimesena sisus ta Nicolai Abildgaard õpioidisse, kus ta oli kunstniku esimene õpilane. See aluspõhjaline haridus andis tehnilise vundamendi, mis oli vajalik tema hilisemale mitmekujulisusele nii lõikematriisi kunstnikuna kui ka maaparidena. Tema õppimine jätkus Christian August Lorentzen juures, kes aitas täiendada tema mõistust looduse ilu ja maailma kohta.

Teised ja professionaalne karjäär

1810. aastal võimaldas printsilt saadud reisitoetus Mølleril avada silmad väljaspool Taani piire. Tema tee viis esmalt Brüsselisse ja seejärel Pariisi, kus tema huvialad laienesid lauast kaugemale, ulatudes säilimisteaduse valdkonda. Prantsuse peekapiitalis pühendus ta konserveerimise tehnilistele nüanssile, õppides Lavaltier, Thomas Henry ja Jean-Louis Anselini juures. See õppeperiood ei olnud pelgalt teoreetiline; see tõi kaasa praktilise kogemuse konserveerijana Musée Napoleonis.

Pärast naasmist kinnitas Mølleri ekspertsus nii loovtöös kui ka restaureerimises tema kindlat positsiooni Taani kultuurilises maastikus. Kuni 1814. aastani oli ta nimetatud kuningliku maaliartifaktide kollektsiooni kuraatoriks. Tema professionaalset elu isvestas mitmekülgsus, mis surus sildad üle stuudio ja akadeemia. Ta veetis aastaid joonistamise õpetajana meremeeskonnale, suunates oma tehnilised teadmised uue põlvkonna laevastajate ja kunstnike juhendamiseks.

Tema karjäär saavutas lõpuks kõrgeima akadeemilise tunnustuse, kui ta nimetati Kopenhaagi Kunstiakadeemia professoriks. See ametikoht võimaldas tal mõjutada maastikunaja suund, nii oma õppetöö kui ka rahapõhiste preemiaide eest leidmise kaudu. Ta jäi Taani kunstimaailma keskseks figuuriks, liigudes pidevalt täpsete konserveerimistööde ja professori ametlikke kohustusi täitevate ülesannete vahel.

Kliendid, tellimused ja ametikoosed

Jens Peter Møller’s professionaalne elu oli määratletud tihedalt sidelaskega Taani monarhiaga. Taani kuningas Christian VIII toimis tema mecenasina, pakkudes tugevaid toetusi, mis aitasid kujundada kunstniku karjääri suunmist. See sidelafte õigustest kätte sai veelgi kindlamaks tema tehnilise ekspertiisi tõttu kunstivaramu säilitamises. aastal 1842 pälvis ta Ingenio et arti medal – tunnustus, mis pärines tema suurepärase tööst kuninganna Caroline Amalie portööri restaureerimisel.

Tema vastutused ulatusid kaugele kaugemale maalistuslaaua piiridest, liinudes kunstikonservatsiooni administraatlvse ja järelevalvevaldkonda. Alates 1814. aastast töötas ta kuningliku maaliartifekti kuraatorina. See institutsionaalne roll kasvama aastate jooksul; aastaks 1834 oli ta võtnud vastu kundi Carl Moltke’i maaliartifekti kollektsiooni inspektorina. Hiljem, umbes aastast 1841, tehti talle edasine ülesanne jälgida kuninglikudes lossides asuvaid maaliartifekte.

Lisaks neile ametlikke ametikoostid mõnud panuses kunstnike uue põlvkonna harimisse, panustades Jens Peter Møller aktiivselt tuleviku kunstnike koolitusesse. Ta töötas joonistustunnikas laevastiku kadettidele ning hoiab ametikohaliselt professorina Kopenhaagi Kunstiakadeemias. Tema mõju akadeemias oli märksa nähtav tema pühendumisel maastikužanrile, mille raames ta roostis rahalisi preemiaid, et julgustada looduse uurinmist ja natuurse muidu imetlemist.

Olulised teosed ja kollektsioonid

Møller’i maastikkud on saavutanud eriline staatuse Dinema kõige olulisemate institutsioonide kollektsioonides. Kuninglik maalikollektsioon säilitab üheksa tema teost, mis peegeldab tema püsivat rolli riiklikus kunstikanonis. Sarnaselt sellele kuulub Statens Museum for Kunst kollektsioonis üheksa maali kunstnikult, tagades tema unikaalse vaate natuurโลกile avaliku elu jaoks. Need kogumid moodustavad märkimisväärse osa tema laialpast senese loomingust ning rõhutavad tema kõrget positsiooni oma ajaomasises kunstnike seas.

Tema harjutatud pintstöö on suutnud vangistada täpsikke topograafilisi detaile, ulatudes Alpid eerduslikult kõrgelt kuni kohalikele Taani maastikele. Tema kompositsioonide seas eristuvad eriti neli suurepärast maastikku, mis kirjeldavad Šveitsi ja Tirooli ning on maalisid Christiansborgi palatsile. Need mahukad teosed pakuvad vaatajale unustamatut kogemust nendel piirkondadel leiduvast mitmekesistest valgusest ja atmosfäärist. Teisi olulisi teoseid on tema kirjeldused Wetterhornist ja Vejen ved Hammermøllen, mis demonstreerivad tema täiskujulist võimet tõsta konkreetne keskkond ja looduse vaim lamedale linale.

Küsimused ja vastused

Millises linnas ja riigis on Jens Peter Møller sündinud?

Jens Peter Møller sündis Faaborg, Denmark.

Kas saan Jens Peter Møller teoseid meeleheade järgi sirvida?

Kunstniku Tunnetunoodete tuba lehel on Jens Peter Møller teosed koondatud vastavalt nende atmosfäärile.

Millest riigist on pärit Jens Peter Møller?

Jens Peter Møller sündis riigis Denmark.

Kunstiteaduse kvartett

Iga küsimuse kohta on ainult üks õige vastus.

Küsimus 1:
Millises linnas sündis Jens Peter Møller?
Küsimus 2:
Kes oli Mølleri lähedane sõber ja kolis koos temaga 1803. aastal Kööpenhaabi?
Küsimus 3:
Mis oli Mølleri professionatsioon lisaks maalarile?
Küsimus 4:
Kes oli Mølleri toetaja ja patroon Danish kuningluse poolt?
Küsimus 5:
Kus õppis Møller konserveerimistehnikaid pärast Brüsselisse reisi?