Μέγεθος χαρτιού

Οδηγός Έργων Φοιτητών

Mapping the Dislocation

Όνομα Τάξη Ημερομηνία

Ζαρίνα Χασμί, Mapping the Dislocation, Devi Art Foundation. Αναπαραχθεί για σκοπούς αναφοράς· όλα τα δικαιώματα διατηρούνται από τον κάτοχο των δικαιωμάτων. Δείτε αυτό το κάναβα υπό κινούμενο φως: το σχέδιο, το πραγματικό χρώμα κάτω από το βερνίκι, το καθαρό χρώμα

Στοιχεία αναφοράς

Καλλιτέχνης
Ζαρίνα Χασμί artsdot.com/el/artists/zarina-hashmi_el/
Χρονολογία καλλιτέχνη
1937 – 2020
Τοποθεσία διεξαγωγής
Devi Art Foundation artsdot.com/el/museums/devi-art-foundation-gurugram/

Στο πλαίσιο

Mapping the Dislocation — Ζαρίνα Χασμί

Πότε ενδέχεται να έχει ζωγραφιστεί αυτό το έργο;

  1. 1930
  2. 1940
  3. 1950
  4. 1960
  5. 1970
  6. 1980
  7. 1990
  8. 2000
  9. 2010
  10. 2020

Πάνω σειρά: τα έτη. Κάτω σειρά: η ηλικία του καλλιτέχνη στην αρχή και στο τέλος κάθε περιόδου — 0 στη γέννηση, 83 στον θάνατο.

Σκιασμένο: η ζωή του Ζαρίνα Χασμί (1937–2020) κάθε πίνακας με ημερομηνία, δεκαετία προς δεκαετία

Για αυτή την ηχογράφηση δεν υπάρχει ακριβής χρονική αναφορά στα αρχεία μας — με βάση τη διάρκεια ζωής του καλλιτέχνη και το στυλ του έργου, σε ποια δεκαετία θα την υποθέρατε;

Παρόμοια έργα

Επιλέξτε ένα από τα παραπάνω έργα: αναφέρετε δύο κοινά στοιχεία που έχει με αυτό και ένα στοιχείο που το διαφοροποιεί.

Περισσότερα έργα που μπορούν να συνδυαστούν με αυτό: artsdot.com/el/art/similar/zarina-hashmi-mapping-the-dislocation-D5DELW-en/

Χρωματική παλέτα

Μετρημένο από την εικόνα

    Κυρίαρχο χρώμα

    Rosy Brown #bdb3a9

    Καταχωρημένη παλέτα

    • #BDB3A9
    • #72665E
    • #9B8E86
    • #E0D9D0

    Αυτά τα χρώματα μέσα σε ολόκληρη την παλέτα του καλλιτέχνη Βρείτε άλλες ζωγραφιές ανά χρώμα

    Παλέτα
    Neutrals Η κυρίαρχη οικογένεια χρωμάτων στην εικόνα.
    Κυρίαρχο χρώμα
    Rosy Brown
    Ένταση
    Monochromatic Πόσο κορεσμένες και ποικίλες είναι οι αποχρώσεις, από έναν μόνο ήπιο τόνο έως πολλούς φωτεινούς.
    Αντίθεση
    Gentle Το πόσο διαφέρουν τα χρώματα σε φωτεινότητα και κορεσμό σε όλο το έργο.
    Αρμονία
    Unified Palette Ο βαθμός της αρμονίας μεταξύ των χρωμάτων, από την έντονη αντίθεση έως την πλήρη ενότητα.
    Φωτεινότητα
    Brilliant Το πόσο ανοιχτό ή σκούρο φαίνεται το έργο συνολικά, από τις βαθιές σκιές έως τα φωτεινά σημεία.
    Κορεσμός
    Muted Πόσο καθαρά και έντονα είναι τα χρώματα, από το σχεδόν γκρίζο έως το απόλυτα ζωντανό.

    Πού στον κόσμο θα βρείτε αυτό το έργο;

    • κάτω από 1%
    • 1–3%
    • 3–8%
    • 8–20%
    • 20% και άνω
    Αυτό το έργο έχει πολύ λίγους καταγεγραμμένους επισκέπτες για να δημιουργηθεί χάρτης, επομένως η πλακέτα περιλαμβάνει κάθε έργο του Ζαρίνα Χασμί κατά τους τελευταίους δώδεκα μήνες — συνολικά 3 χώρες. Από πού προέρχονται αυτά τα στοιχεία

    Οι δέκα κορυφαίες χώρες

    1. 1 Κίνα 66,7%
    2. 2 Ινδία 16,7%
    3. 3 Μαρόκο 16,7%

    Βρείτε τις τρεις πιο σκούρες χώρες στον χάρτη. Βρίσκεται το μουσείο που φυλάσσει αυτό το έργο σε κάποια από αυτές; Γράψτε έναν λόγο για τον οποίο άνθρωποι από μακριά μπορεί να το θαυμάσουν.

    Τα 9 πιο δημοφιλή έργα του Ζαρίνα Χασμί

    1. 1 Folding House 20,0%
    2. 2 Home Is a Foreign Place, 1999 20,0%
    3. 3 Home Is a Foreign Place, 1999 10,0%
    4. 4 City-V, 2003 10,0%
    5. 5 City-II, 2003 10,0%
    6. 6 Letters from Home-XI, 2004 10,0%
    7. 7 Letters from Home-IV, 2004 10,0%
    8. 8 City - I to IX 10,0%
    9. Mapping the Dislocation αυτό το έργο 0,0%

    Συνδυαστικά, αυτά τα έργα συγκεντρώνουν το 100,0% όλης της προσοχής που έλαβαν οι πίνακες αυτού του καλλιτέχνη κατά τους τελευταίους बारह μήνες. Ο κατάλογος περιέχει 23 έργα αυτού του καλλιτέχνη, από τα οποία το 8 είδε τουλάχιστον μία φορά. Αυτό το έργο δεν έχει επισκεφθεί ακόμη σε αυτό το χρονικό διάστημα — κλείνει τη λίστα χωρίς κατάταξη. Το ίδιο ισχύει και για κάθε μήνα ξεχωριστά

    Τα μπάρ μετρούν την προσοχή, όχι την ποιότητα. Επιλέξτε το έργο στην κορυφή και αυτό: ονομάστε ένα πράγμα που θα μπορούσε να κάνει μια ζωγραφική διάσημη πέρα από το πόσο καλά είναι ζωγραφισμένη.

    Καλλιτέχνης και μουσείο

    Καλλιτέχνης

    Ζαρίνα Χασμί

    Γεννημένος στις Αλιγκάρ, Ινδία

    πρώιμη ζωή και καριέρα

    Zarina Hashmi, μια Ινδο-Αμερικανίδα καλλιτέχνιδα και εκτυπωτής, γεννήθηκε στις 16 Ιουλίου 1937. Το έργο της ζωής της θα χαρακτηριστεί από θεματικές όπως η πατρίδα, η μετατόπιση, τα σύνορα, το ταξίδι και η μνήμη, αντικατοπτρίζοντας τις προσωπικές της εμπειρίες ως άνθρωπος που βίωσε την εκτόπισση.

    καλλιτεχνικό στυλ και θεματικές

    Συνδεδεμένο με την κίνηση του μινιμαλισμού, το έργο της Zarina Hashmi χρησιμοποίησε αφηρημένες και γεωμετρικές μορφές για να προκαλέσει μια πνευματική αντίδραση στον θεατή. Η τέχνη της καταγράφει με συγκινητικό τρόπο τη ζωή της, παρουσιάζοντας επαναλαμβανόμενα θέματα σπιτιού, τόπου, ορίων και μνήμης.

    μινιμαλισμός: το έργο της Zarina τείνει προς τον μινιμαλισμό, μελαγχολικά εξισορροπημένο από την υφή και τη νεοπλαστικότητα των υλικών του.

    μετατόπιση και μνήμη: η τέχνη της αντικατοπτρίζει τις δικές της εμπειρίες ως εκτοπισμένη προσωπικότητα, εξερευνώντας τις ιδέες της πατρίδας, του τόπου, των συνόρων και της μνήμης.

    γραψات ουρντού: η χρήση των επιγραφών ουρντού στο έργο της Zarina προσκαλεί τη μητρική της γλώσσα, υποδηλώνοντας μια οδύνα μιας ολόβιας «μετάφρασης» της καλλιτεχνικής και γλωσσικής έκφρασης.

    σημαντικά έργα και εκθέσεις

    Το Home is a Foreign Place, το 1999 (ένα portfolio με 36 ξυλότυπα chine collé με κείμενο ουρντού εκτυπωμένο σε χαρτί και τοποθετημένο πάνω σε χαρτί, The Metropolitan Museum of Art, αγορά, δώρο της συλλογής George Economou), αποτελεί ένα αξιοσημείωτο δείγμα του έργου της Zarina. Αυτό το κομμάτι, μαζί με άλλα, μπορεί να βρεθεί στην ενότητα καλλιτεχνικά έργα της Zarina Hashmi στον ιστότοπο AllPaintingsStore.com.

    κληρονομιά και ανάμνηση

    Η αποχώρηση της Zarina Hashmi στις 25 Απριλίου 2020, σηματοδότησε την απώλεια μιας σημαντικής πολιτιστικής προσωπικότητας. Η ιστορία της ζωής της, όπως αυτή αντηχεί στην τέχνη της, συνεχίζει να προκαλεί μια πνευματική αντίδραση στους θεατές, διασφαλίζοντας ότι η κληρονομιά της θα παραμείνει αιώνια. δείτε τα καλλιτεχνικά έργα της Zarina Hashmi στο AllPaintingsStore.com διαβάστε περισσότερα για την Zarina Hashmi στο Wikipedia

    Μουσεία

    Devi Art Foundation

    Σε έκθεση στο Gurugram, India

    A Sanctuary of South Asian Vision: The Devi Art Foundation

    In the bustling heart of Gurugram, where industrial progress meets the rapid pulse of modern India, lies a profound sanctuary for the soul: the Devi Art Foundation. More than a mere repository for objects, this institution serves as a luminous beacon for the evolving artistic landscape of South Asia. Established through the visionary passion of Anupam and Lekta Poddar, the foundation was born from a deep-seated desire to elevate the visibility of creative expression within the subcontinent. It stands as a testament to the power of private patronage, transforming a personal devotion to art into a public stage where the diverse voices of a region can converge, clash, and coalesce into a shared cultural narrative.

    The collection itself is an expansive, breathing entity, boasting over 7,000 pieces that traverse the delicate boundaries between the ancient and the avant-garde. To wander through its halls is to embark on a temporal journey; one might find themselves captivated by the intricate precision of a Pahari miniature, such as Nainsukh’s

    “Durga Confronts the Buffalo Demon Mahisha,”

    where Mughal and Persian influences dance across the surface to recount the grandeur of Hindu mythology. Yet, this reverence for tradition is seamlessly juxtaposed with the raw energy of contemporary sculpture and tribal art that celebrates India’s rich, multifaceted heritage. The collection thrives on this tension, offering experimental works that push the limits of medium and meaning, challenging every preconceived notion of what South Asian art can be.

    Architectural Harmony and the Spirit of Innovation

    The physical presence of the Devi Art Foundation is as much a work of art as the treasures it houses. Designed by the architect Aniket Bhagwat, the museum’s structure is a masterclass in material dialogue. By blending the rugged, weathered texture of Corten steel with the organic warmth of handmade bricks, the architecture reflects a deliberate reverence for both industrial innovation and artisanal craftsmanship. This intentional marriage of materials mirrors the collection's own duality—the intersection of the modern moment and the enduring weight of history. The expansive, light-filled spaces are thoughtfully curated to prioritize visitor engagement, creating an immersive environment where the boundary between the observer and the observed begins to dissolve.

    What truly distinguishes the Devi Art Foundation is its pioneering spirit as India’s inaugural private museum dedicated specifically to contemporary art. This unique autonomy grants curators the freedom to pursue ambitious, unconstrained programming that transcends commercial limitations. Notable exhibitions, such as the groundbreaking

    “Still Moving Image,”

    have spotlighted the cinematic potential of video and photography through the eyes of twenty-five Indian artists, fostering a vibrant intellectual exchange. Through initiatives like Khoj Studios, the foundation actively bridges the gap between art production and public discourse, ensuring that art is never cloistered within institutional walls but remains an active, debating presence in the lives of the community.

    For the collector seeking depth or the interior designer searching for inspiration, the Devi Art Foundation offers a profound lesson in curation and atmosphere. It is a place where history is not just remembered but reimagined, and where every corner invites a new way of seeing. By fostering a culture of critical engagement and celebrating the shared histories of the Indian Subcontinent, the foundation continues to inspire a new generation of thinkers, ensuring that the pulse of South Asian creativity beats stronger and more vibrantly than ever before.

    Περισσότερες πληροφορίες

    Διαθέσιμο online

    Κωδικός QR που συνδέεται με τη σελίδα λήψης για το Mapping the Dislocation

    artsdot.com/el/art/download/zarina-hashmi-mapping-the-dislocation-D5DELW-en/

    Παρθέμειο αναφορά για το έργο

    MLA
    Χασμί, Ζαρίνα. Mapping the Dislocation. n.d., Devi Art Foundation. https://artsdot.com/el/art/zarina-hashmi-mapping-the-dislocation-D5DELW-en/
    APA
    Χασμί, Ζαρίνα (n.d.). Mapping the Dislocation [Painting]. Devi Art Foundation. https://artsdot.com/el/art/zarina-hashmi-mapping-the-dislocation-D5DELW-en/
    Chicago
    Ζαρίνα Χασμί. Mapping the Dislocation. n.d. Devi Art Foundation. https://artsdot.com/el/art/zarina-hashmi-mapping-the-dislocation-D5DELW-en/
    Harvard
    Χασμί, Ζαρίνα (n.d.) Mapping the Dislocation. Devi Art Foundation. Available at: https://artsdot.com/el/art/zarina-hashmi-mapping-the-dislocation-D5DELW-en/

    Κοιτάξτε προσεκτικά

    Mapping the Dislocation — Ζαρίνα Χασμί

    Κοιτάξτε πιο προσεκτικά

    Απαντήστε με δικά σας λόγια. Εδώ δεν υπάρχουν λάθος απαντήσεις — μόνο απαντήσεις που μπορείτε να εξηγήσετε.

    1. Τι σας τραβά την προσοχή πρώτα και γιατί;
    2. Ποια χρώματα ή σχήματα δημιουργούν τη διάθεση — και ποια είναι αυτή η διάθεση;
    3. Ανατρέξτε στο Home Is a Foreign Place (1999), που παρουσιάστηκε νωρίτερα σε αυτόν τον οδηγό. Αναφέρετε δύο στοιχεία που μοιράζεται με αυτό το έργο και ένα που διαφέρει.
    4. Τι θα ήθελε ο καλλιτέχνης να νιώσετε;
    5. Αν μπορούσατε να κάνετε στον καλλιτέχνη μία μόνο ερώτηση σχετικά με αυτό το έργο, τι θα ήταν αυτή;

    Η απάντησή σας

    Γράψτε μια σύντομη παράγραφο για αυτό το έργο τέχνης, χρησιμοποιώντας τα στοιχεία από τα προηγούμενα μέρη αυτού του οδηγού και τις απαντήσεις σας παραπάνω.

    Ερωτήσεις & Απαντήσεις

    Βρίσκεται το έργο "Mapping the Dislocation" στη χώρα του δημιουργού του;

    Όχι - το έργο βρίσκεται στο εξωτερικό. Η χώρα γέννησης του/της Ζαρίνα Χασμί είναι η Ινδία, ενώ το μουσείο που διατηρεί το πρωτότυπο του "Mapping the Dislocation" βρίσκεται στην India.

    Ποιο χρώμα ξεχωρίζει περισσότερο στο "Mapping the Dislocation";

    Το χρώμα που ξεχωρίζει περισσότερο στο "Mapping the Dislocation" είναι το Rosy Brown (#bdb3a9). Το κυρίαρχο χρώμα είναι χρήσιμο όταν συνδυάζετε ένα έργο τέχνης με έναν εσωτερικό χώρο.

    Από πού προέρχονται οι επισκέπτες του "Mapping the Dislocation" του Ζαρίνα Χασμί;

    Υπάρχει μια σελίδα Στατιστικά για το "Mapping the Dislocation". Καταγράφει τις μηνιαίες επισκέψεις του έργου και άλλων έργων του καλλιτέχνη, με ανάλυση ανά χώρα και γλώσσα.