Μέγεθος χαρτιού

Οδηγός Έργων Φοιτητών

Gaucher de Châtillon, Connétable

Όνομα Τάξη Ημερομηνία

Σίμων Βουέ, Gaucher de Châtillon, Connétable (1632), Μουσείο του Λούβρου. Δημόσιο περιουσιακό δικαίωμα.

Στοιχεία αναφοράς

Καλλιτέχνης
Σίμων Βουέ artsdot.com/el/artists/%CF%83%CE%AF%CE%BC%CF%89%CE%BD-%CE%B2%CE%BF%CF%85%CE%AD_el/
Χρονολογία καλλιτέχνη
1590 – 1649
Μαλοχρωματισμένο
1632
Μέσο
Oil On Canvas
Αρχική διάσταση
218 x 137 cm
Κίνηση
Baroque Painting Dramatic, theatrical pictures using deep shadow and strong diagonals to pull you into the action.
Τοποθεσία διεξαγωγής
Μουσείο του Λούβρου artsdot.com/el/museums/%CE%BC%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%B5%CE%AF%CE%BF-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BB%CE%BF%CF%8D%CE%B2%CF%81%CE%BF%CF%85-paris_el/
Artistic style
Baroque
Influences
Italian Renaissance
Notable elements
Detailed portraiture
Subject or theme
Historical figure

Στο πλαίσιο

Gaucher de Châtillon, Connétable — Σίμων Βουέ

Ποιο είναι το μέγεθός του;

Οι πρωτότυπες διαστάσεις είναι 218 × 137 εκ. (ύψος × πλάτος), σχεδιασμένες εδώ δίπλα σε έναν ενήλικα μέσου ύψους. Είναι πολύ μεγάλο για να αναπαρασταλείται με την κατάλληλη κλίμακα σε αυτή τη σελίδα.

Πότε έγινε η ζωγράφιση;

  1. 1590
  2. 1600
  3. 1610
  4. 1620
  5. 1630
  6. 1640

Σκιασμένο: η ζωή του Σίμων Βουέ (1590–1649) ▲ αυτό το έργο, 1632

Παρόμοια έργα

Επιλέξτε ένα από τα παραπάνω έργα: αναφέρετε δύο κοινά στοιχεία που έχει με αυτό και ένα στοιχείο που το διαφοροποιεί.

Περισσότερα έργα που μπορούν να συνδυαστούν με αυτό: artsdot.com/el/art/similar/simon-vouet-gaucher-de-chatillon-connetable-8Y3LR2-en/

Χρωματική παλέτα

Μετρημένο από την εικόνα

    Κυρίαρχο χρώμα

    Gray #826c5b

    Καταχωρημένη παλέτα

    • #826C5B
    • #1C191C
    • #543D34
    • #BCA581
    Παλέτα
    Earthy Η κυρίαρχη οικογένεια χρωμάτων στην εικόνα.
    Κυρίαρχο χρώμα
    Gray
    Ένταση
    Monochromatic Πόσο κορεσμένες και ποικίλες είναι οι αποχρώσεις, από έναν μόνο ήπιο τόνο έως πολλούς φωτεινούς.
    Αντίθεση
    Bold Το πόσο διαφέρουν τα χρώματα σε φωτεινότητα και κορεσμό σε όλο το έργο.
    Αρμονία
    Balanced Harmony Ο βαθμός της αρμονίας μεταξύ των χρωμάτων, από την έντονη αντίθεση έως την πλήρη ενότητα.
    Φωτεινότητα
    Deep_shadow Το πόσο ανοιχτό ή σκούρο φαίνεται το έργο συνολικά, από τις βαθιές σκιές έως τα φωτεινά σημεία.
    Κορεσμός
    Subtle Color Πόσο καθαρά και έντονα είναι τα χρώματα, από το σχεδόν γκρίζο έως το απόλυτα ζωντανό.

    Σχετικά με το έργο αυτό

    Gaucher de Châtillon, Connétable — Σίμων Βουέ

    A Noble Portrait in Baroque Grace: Simon Vouet’s Gaucher de Châtillon

    Simon Vouet's "Gaucher de Châtillon, Connétable" – painted in 1632 – is more than just a portrait; it’s a meticulously crafted window into the heart of 17th-century French nobility and the burgeoning Baroque artistic movement. The painting depicts Gaucher V de Châtillon, a pivotal figure in French history as Constable of Champagne and later Constable of France, rendered with an arresting blend of realism and idealized elegance. Vouet, a key figure in transitioning French art from Mannerism to the dramatic flair of the Baroque, masterfully captures not just the subject’s likeness but also his status, bearing, and a subtle air of contemplative dignity.

    The composition itself is carefully orchestrated. Gaucher dominates the frame, positioned slightly off-center, lending him an approachable yet undeniably regal presence. His gaze, directed towards the viewer with a quiet intensity, invites engagement. The rich fabrics – the deep blue doublet and flowing orange robe – are rendered with astonishing detail, showcasing Vouet’s skill in capturing texture and light. Notice how the folds of the garments seem to ripple and move, creating a dynamic sense of volume that elevates the portrait beyond a static representation.

    The Baroque Palette and Painterly Technique

    Vouet's mastery lies not only in his ability to depict form but also in his innovative use of color and technique. He moved away from the flat, stylized approaches of earlier Renaissance portraiture, embracing a more atmospheric and luminous style influenced by his time spent in Italy. The painting’s palette is dominated by earthy tones – ochres, browns, and deep reds – creating a sense of warmth and gravitas. However, these are punctuated with vibrant blues and subtle greens, particularly in the landscape backdrop, adding depth and visual interest.

    Vouet employed a technique known as “alla prima,” meaning he painted directly onto the canvas without extensive underdrawing or layering. This resulted in a remarkably smooth surface and a sense of immediacy. The brushstrokes are visible yet controlled, contributing to the painting’s overall richness and texture. He skillfully used light and shadow – chiaroscuro – to sculpt Gaucher's features and create a three-dimensional effect, further enhancing his presence within the scene.

    Historical Context: A Nobleman in Turbulent Times

    To fully appreciate “Gaucher de Châtillon,” it’s essential to understand its historical context. The painting was created during a period of significant political and social upheaval in France – the reign of Louis XIII and the rise of Cardinal Richelieu, who commissioned many portraits for his collection. Gaucher himself played a crucial role in French politics, serving as Constable during a time of war and instability. His position demanded both military prowess and diplomatic skill.

    The inclusion of a landscape – rolling hills under a cloudy sky – subtly reinforces this historical setting. It’s not merely decorative; it provides a sense of place and suggests the challenges faced by Gaucher in his role as a protector of the realm. The painting, therefore, becomes a visual testament to both an individual's life and the broader currents of French history.

    Symbolism and Emotional Resonance

    Beyond its historical significance, “Gaucher de Châtillon” is rich in symbolic meaning. The noble attire signifies his status and authority, while the contemplative expression suggests a man burdened by responsibility yet possessing inner strength. The composition itself – with Gaucher centrally positioned – conveys a sense of dignity and importance.

    Ultimately, Vouet’s portrait transcends mere likeness; it captures something deeper—the essence of a nobleman navigating a complex world. It's a powerful image that speaks to themes of leadership, duty, and the enduring legacy of a remarkable figure in French history. Reproductions of this masterpiece offer a captivating glimpse into a bygone era, inviting viewers to contemplate the artistry and historical significance of this exceptional work.

    Καλλιτέχνης και μουσείο

    Καλλιτέχνης

    Σίμων Βουέ

    Γεννημένος στις Παρίσι, Γαλλία

    Simon Vouet: Ένας Προάγγελος της Γαλλικής Μπαρόκ Ζωγραφικής

    Ο Simon Vouet, μια μορφή κεντρικής σημασίας στη μετάβαση της γαλλικής ζωγραφικής από τον μανιερισμό στην περίοδο της μπαρόκ, υπήρξε ένας καλλιτέχνης που συνδύασε με επιτυχία την ιταλική κομψότητα με τη γαλλική αισθητική. Γεννημένος στο Παρίσι το 1590 σε μια οικογένεια αφιερωμένη στην τέχνη – ο πατέρας του, Laurent, ήταν επίσης ζωγράφος και ο αδελφός του, Aubin, ακολούθησε τα βήματά του – ο Vouet έλαβε από νωρίς μια στέρεη καλλιτεχνική εκπαίδευση που θεμελίωσε την μελλοντική του επιτυχία. Η καλλιτεχνική κληρονομιά της οικογένειας συνεχίστηκε και από τον εγγονό του, Ludovico Dorigny.

    Η πρώιμη καριέρα του Vouet ξεκίνησε με τη δημιουργία πορτρέτων, αποδεικνύοντας αμέσως το ταλέντο του. Στην ηλικία των 14 ετών, έκανε ένα ταξίδι στην Αγγλία για να ζωγραφίσει μια προσωπογραφία κατ' παραγγελία, γεγονός που μαρτυρά την αυξανόμενη φήμη του. Η περιπλάνησή του συνεχίστηκε με την ένταξη στην ακολουθία του Baron de Sancy, Γάλλου πρέσβυ στην Οθωμανική Αυτοκρατορία, όπου συνέχισε να δημιουργεί πορτρέτα. Το ταξίδι αυτό τον οδήγησε στη Constantinople και στη συνέχεια στη Βενετία το 1612. Όμως, η μεγαλύτερη μεταμόρφωση στην καλλιτεχνική του πορεία ήρθε με την άφιξή του στη Ρώμη το 1614, όπου παρέμεινε για δώδεκα χρόνια.

    Η παραμονή του στη Ρώμη αποδείχθηκε καθοριστική. Βυθίστηκε στην πολυσύχναστη καλλιτεχνική σκηνή της αναδυόμενης μπαρόκ περιόδου, όπου αφομοίωσε μια πληθώρα επιρροών. Μελέτησε τις δραματικές τεχνικές φωτισμού που πρωτοπόρησε ο Caravaggio, υιοθέτησε στοιχεία του ιταλικού μανιερισμού και ανάλυσε σχολαστικά τις χρωματικές παλέτες και την τεχνική di sotto in su (προοπτική από κάτω προς τα πάνω) που χρησιμοποιούσε ο Paolo Veronese. Εμπνεύστηκε επίσης από τα έργα των Carracci, Guercino, Lanfranco και Guido Reni, συνθέτοντας αυτές τις ποικίλες επιρροές σε ένα μοναδικό καλλιτεχνικό όραμα.

    Η επιτυχία του Vouet στη Ρώμη κορυφώθηκε με την εκλογή του ως προέδρου της διάσημης Accademia di San Luca, μια απόδειξη της δεξιοτεχνίας και της αναγνώρισης του στον ιταλικό καλλιτεχνικό κόσμο. Το στυλ του χαρακτηριζόταν από την ικανότητά του να απορροφά και να διαπνέει διάφορες καλλιτεχνικές επιρροές, δημιουργώντας ένα συνθετικό ύφος που ήταν ταυτόχρονα ιταλικό και γαλλικό. Η επιστροφή του στο Παρίσι το 1627 σηματοδότησε μια νέα εποχή για τη γαλλική τέχνη, καθώς ο Vouet έφερε μαζί του την έντονη δραματικότητα και τον μεγαλειώδη χαρακτήρα της ιταλικής μπαρόκ.

    Κορυφαία Επιτεύγματα και Κληρονομιά

    Η διορισμός του ως Premier peintre du Roi (Πρώτος Ζωγράφος του Βασιλιά) ήταν μια απόδειξη της εξέχουσας θέσης του Vouet στην αυλή. Διεύθυνε ένα μεγάλο και ενεργό εργαστήριο, εκπαιδεύοντας πολλούς καλλιτέχνες που διαμόρφωσαν την επόμενη γενιά Γάλλων ζωγράφων. Μεταξύ των πιο επιφανών μαθητών του συγκαταλέγονται ο Charles Le Brun (ο οποίος αργότερα ανέλαβε τη διοργάνωση όλων των διακοσμητικών έργων στο Βερσαλλίες), ο Valentin de Boulogne, ο Charles Alphonse du Fresnoy, ο Pierre Mignard, ο Eustache Le Sueur και ο Claude Mellan. Η επιρροή του Vouet επεκτεινόταν πέρα από τα δικά του έργα, καθώς οι μαθητές του διέδωσαν το στυλ και τις τεχνικές του σε όλη τη Γαλλία, δημιουργώντας ένα διακριτικό σχολείο ζωγραφικής μπαρόκ. Η επιρροή του είναι ιδιαίτερα εμφανής στα μεγάλα διακοσμητικά έργα που παραγγέλθηκαν από τον Λουδοβίκο ΙΔ.

    Ιστορική Σημασία

    Η κληρονομιά του Simon Vouet έγκειται στον καθοριστικό ρόλο του ως γέφυρας μεταξύ της ιταλικής και της γαλλικής τέχνης. Με επιτυχία εισήγαγε τον δυναμισμό και τη μεγαλοπρέπεια της ιταλικής μπαρόκ, μετατρέποντάς την σε ένα στυλ που αντήχησε στις προτιμήσεις του γαλλικού βασιλείου και της αριστοκρατίας. Η συμβολή του είναι αναμφισβήτητη στην εξέλιξη της γαλλικής ζωγραφικής τον 17ο αιώνα, και οι συνεισφορές του συνεχίζουν να αναγνωρίζονται από τους ιστορικούς τέχνης σήμερα.

    Μουσεία

    Μουσείο του Λούβρου

    Εκθέεται σε Paris, France

    Ένα Παλάτι Χτισμένο στον Χρόνο: Η Διαχρονική Κληρονομιά του Λούβρου

    Το Μουσείο του Λούβρου ξεπερνά κατά πολύ τον ρόλο μιας απλής συλλογής καλλιτεχνικών θησαυρών. Είναι ένα ζωντανό χρονικό, ένας παλίμπδρομος χαραγμένος σε πέτρα και καμβά που ψιθυρίζει ιστορίες μεταβαλλόμενων δυναστειών, εξελισσόμενων γούστων και μιας ακλόνητης αναζήτησης της ομορφιάς. Το να περιπλανηθεί κανείς στους μεγαλοπρεπείς διαδρόμους του είναι σαν ένα ταξίδι μέσα από αιώνες, ξεκινώντας με το επιβλητικό φρούριο που εγείρησε ο Φίλιππος Β' τον 12ο αιώνα – μια πρακτική οχύρωση ενάντια σε εξωτερικές απειλές. Από αυτόν τον μεσαιωνικό πυρήνα άνθισε σταδιακά το πολυτελές παλάτι που σήμερα κυριαρχεί στο Παρισινό skyline, αφήνοντας κάθε διαδοχικός μονάρχης ένα ανεξίτηλο σημάδι στην αρχιτεκτονική και την ατμόσφαιρά του. Τα θεμέλια του Λούβρου αντηχούν με τις φιλοδοξίες του Λουδοβίκου ΙΔ', της Grande Galerie του οποίου, που εγκαινιάστηκε με λαμπρές τελετές, δεν ήταν απλώς χώρος στέγασης έργων τέχνης αλλά και μια σκόπιμη προβολή βασιλικής εξουσίας – ένα εκθαμβητικό μνημείο απόλυτης κυριαρχίας.

    Η ιστορία του μουσείου είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με την εξέλιξη της παρισινής ταυτότητας. Αρχικά σχεδιασμένο ως αμυντική κατασκευή, μετατράπηκε σε βασιλική κατοικία, αντανακλώντας τις μεταβαλλόμενες προτεραιότητες και τις αισθητικές ευαισθησίες κάθε κυβερνώντος μονάρχη. Το αρχικό όραμα της Αναγέννησης του Pierre Lescot, με την άψογη ενσωμάτωση κλασικών στοιχείων – εμφανή στους κομνούς θόλους και τα ψηλά ορόφια – συνεχίζει να αντηχεί σε όλο το σχέδιο του μουσείου, παρέχοντας μια θεμελιώδη κομψότητα που υποστηρίζει μεγάλο μέρος της μεταγενέστερης αρχιτεκτονικής. Η προσθήκη των γλυπτών του Jacques Duval Brasseur, ιδιαίτερα αυτών που κοσμούν την αυλή, εισάγει έναν διακριτικό παρισινό αέρα, αντανακλώντας το καλλιτεχνικό πνεύμα της πόλης και τη βαθιά σύνδεσή της με τις κλασικές παραδόσεις. Το Λούβρο δεν είναι απλώς μια συλλογή· είναι μια προσεκτικά κατασκευασμένη αφήγηση της γαλλικής ιστορίας και καλλιτεχνικής ανάπτυξης. Οι τοίχοι του έχουν γίνει μάρτυρες στέψεων, επαναστάσεων και της άνοδου και πτώσης αυτοκρατοριών, κάθε στρώση προσθέτοντας στην περίπλοκη και συναρπαστική ιστορία του.

    Αντηχήσεις Αρχαίων Κόσμων: Ένα Ταξίδι στον Χρόνο και τον Πολιτισμό

    Πέρα από την αρχιτεκτονική μεγαλοπρέπειά του, η συλλογή του Λούβρου αντιπροσωπεύει ένα απαράμιλλη ταξίδι μέσα από την ανθρώπινη δημιουργικότητα σε χιλιάδες χρόνια. Το τμήμα των Αιγυπτιακών Ερειπίων μεταφέρει τους επισκέπτες στη γη των φαραώ, έναν κόσμο βυθισμένο στη μυθολογία και το τελετουργικό. Εδώ, κολοσσιαία αγάλματα ηγεμόνων όπως ο Ραμσής Β' – ενσαρκώσεις της θεϊκής εξουσίας και της αιώνιας δύναμης – στέκονται φύλακες πάνω από περίτεχνα σκυλισμένους σαρκοφάγους και λεπτά κοσμήματα κατασκευασμένα από χρυσό, λάπις λάζουλι και κόρνιολο. Αυτά τα αντικείμενα δεν είναι απλώς τεχνουργήματα· είναι παράθυρα σε έναν εξελιγμένο πολιτισμό βαθιά ευριστόμενο στην άλλη ζωή και γεμάτο με έντονο συμβολισμό – προσφέροντας ανεκτίμητες γνώσεις για τις πεποιθήσεις, τα έθιμα και τις καλλιτεχνικές τεχνικές τους. Φανταστείτε να στέκεστε μπροστά σε αυτά τα αρχαία λείψανα, αισθανόμενοι το βάρος της ιστορίας και τις ηχώ μιας χαμένης εποχής.

    Η συλλογή εκτείνεται ανατολικά για να συμπεριλάβει την Ισλαμική Τέχνη, παρουσιάζοντας εκλεκτά κεραμικά πλακάκια διακοσμημένα με γεωμετρικά μοτίβα και λουλουδικές απεικονίσεις – χαρακτηριστικά του χρυσού αιώνα του Ισλάμ. Η σχολαστική δεξιοτεχνία μιλάει για μια αφοσίωση στην ακρίβεια και τη θρησκευτική ευλάβεια, αντανακλώντας καλλιτεχνικές αξίες που άνθισαν για αιώνες σε διαφορετικούς πολιτισμούς. Σκεφτείτε την περίπλοκη λεπτομέρεια σε κάθε πλακάκι, την αρμονική ισορροπία χρώματος και φόρμας – μια απόδειξη της διαρκούς δύναμης της καλλιτεχνικής έκφρασης.

    Το Πάνθεον των Ευρωπαϊκών Μεγάλων Καλλιτεχνών: Εμβληματικές Οράσεις

    Καμία εξερεύνηση του Λούβρου δεν θα ήταν ολοκληρωμένη χωρίς την συνάντηση με τα εμβληματικά αριστουργήματα της ευρωπαϊκής τέχνης. Η Μόνα Λίζα του Leonardo da Vinci, με το σαγηνευτικό χαμόγελό της, συνεχίζει να μαγεύει τους επισκέπτες από όλο τον κόσμο, προκαλώντας ατέλειωτη εικασία και θαυμασμό – μια απόδειξη των επαναστατικών του τεχνικών και της ψυχολογικής διορατικότητας. Η λεπτή σφουμάτο, το ευαίσθητο παιχνίδι φωτός και σκιάς, δημιουργεί μια ψευδαίσθηση ζωής που έχει γοητεύσει τους θεατές για αιώνες. Κοντά της, ο Δάβιδ του Michelangelo ενσαρκώνει τον αναγεννησιακό ιδανικό της ανθρώπινης τελειότητας – ένα μνημειώδες γλυπτό που γιορτάζει την ανατομική ακρίβεια και την καλλιτεχνική δεξιοτεχνία. Το απίστευτο μέγεθός του είναι εκπληκτικό, μια ισχυρή έκφραση δύναμης και ομορφιάς.

    Η Αφροδίτη του Raphael ακτινοβολεί αιώνια ομορφιά και χάρη, ενώ τα Ρομαντικά τοπία του Delacroix προκαλούν έντονα συναισθήματα, καταγράφοντας τη μεγαλοπρέπεια της φύσης παράλληλα με τις ταραγμένες ανθρώπινες εμπειρίες. Η συγκλονιστική Η Αποπλεύση του Μεδούσας του Géricault, μια σωματική απεικόνιση της επιβίωσης ενάντια σε ανυπέρβλητα εμπόδια, αντιμετωπίζει τους θεατές με τις ωμές πραγματικότητες του ανθρώπινου πόνου – μια έντονη υπενθύμιση των σκοτεινότερων πτυχών της ιστορίας και της ανθεκτικότητας του ανθρώπινου πνεύματος. Κάθε έργο τέχνης αφηγείται μια ιστορία, προσκαλεί σε διαλογισμό και προσφέρει μια ματιά στην ψυχή του δημιουργού του.

    Ένα Ζωντανό Μουσείο: Καινοτο

    Περισσότερες πληροφορίες

    Διαθέσιμο online

    Κωδικός QR που συνδέεται με τη σελίδα λήψης για το Gaucher de Châtillon, Connétable

    artsdot.com/el/art/download/simon-vouet-gaucher-de-chatillon-connetable-8Y3LR2-en/

    Παρθέμειο αναφορά για το έργο

    MLA
    Βουέ, Σίμων. Gaucher de Châtillon, Connétable. 1632, Μουσείο του Λούβρου. https://artsdot.com/el/art/simon-vouet-gaucher-de-chatillon-connetable-8Y3LR2-en/
    APA
    Βουέ, Σίμων (1632). Gaucher de Châtillon, Connétable [Painting]. Μουσείο του Λούβρου. https://artsdot.com/el/art/simon-vouet-gaucher-de-chatillon-connetable-8Y3LR2-en/
    Chicago
    Σίμων Βουέ. Gaucher de Châtillon, Connétable. 1632. Μουσείο του Λούβρου. https://artsdot.com/el/art/simon-vouet-gaucher-de-chatillon-connetable-8Y3LR2-en/
    Harvard
    Βουέ, Σίμων (1632) Gaucher de Châtillon, Connétable. Μουσείο του Λούβρου. Available at: https://artsdot.com/el/art/simon-vouet-gaucher-de-chatillon-connetable-8Y3LR2-en/

    Κοιτάξτε προσεκτικά

    Gaucher de Châtillon, Connétable — Σίμων Βουέ

    Κοιτάξτε προσεκτικά

    Απαντήστε με δικά σας λόγια. Εδώ δεν υπάρχουν λάθος απαντήσεις — μόνο απαντήσεις που μπορείτε να εξηγήσετε.

    1. Τι σας τραβά την προσοχή πρώτα και γιατί;
    2. Ποια χρώματα ή σχήματα δημιουργούν τη διάθεση — και ποια είναι αυτή η διάθεση;
    3. Ο κατάλογός μας κατατάσσει αυτό το έργο υπό: nobleman, renaissance, portraiture. Συμφωνείτε; Τι θα προσθέτατε ή τι θα αφαιρούσατε;
    4. Επιστρέψτε στο Allegory of Virtue (1634), που παρουσιάστηκε νωρίτερα σε αυτόν τον οδηγό. Αναφέρετε δύο στοιχεία που μοιράζεται με αυτό το έργο και ένα που διαφέρει.
    5. Baroque Painting: Dramatic, theatrical pictures using deep shadow and strong diagonals to pull you into the action. Πού μπορείτε να το διακρίνετε σε αυτό το έργο;

    Η απάντησή σας

    Γράψτε μια σύντομη παράγραφο για αυτό το έργο τέχνης. Χρησιμοποιήστε τα στοιχεία από τα προηγούμενα μέρη αυτού του οδηγού και τις απαντήσεις σας παραπάνω.

    ΚВИΖ Τέχνης

    Gaucher de Châtillon, Connétable — Σίμων Βουέ

    Πόσο καλά γνωρίζετε αυτό το έργο τέχνης;

    Επιλέξτε μία απάντηση για κάθε ένα από τα 5 ερωτήματα παρακάτω. Κάθε ερώτημα έχει ακριβώς μία σωστή απάντηση.

    1. 1. What historical figure is depicted in Simon Vouet’s painting, ‘Gaucher de Châtillon, Connétable’?

      • A Louis XIV
      • B Gaucher V de Châtillon
      • C Cardinal Richelieu
    2. 2. In what century was this painting created?

      • A 16th Century
      • B 17th Century
      • C 18th Century
    3. 3. What type of artwork is ‘Gaucher de Châtillon, Connétable’?

      • A Sculpture
      • B Oil on Canvas Painting
      • C Watercolor Sketch
    4. 4. Where is the painting currently housed?

      • A National Gallery, London
      • B Musée du Louvre, Paris
      • C Uffizi Gallery, Florence
    5. 5. The painting’s style is most closely associated with which artistic movement?

      • A Mannerism
      • B Baroque
      • C Renaissance

    Η βαθμολογία μου: ____ από 5

    Λίστα απαντήσεων — για τον εκπαιδευτικό

    Αυτό ξεκινά μια νέα εκτυπωμένη σελίδα, επομένως μπορεί απλά να μην συμπεριληφθεί στις αντιγράφους.

    1B · 2B · 3B · 4B · 5B