Μέγεθος χαρτιού

Οδηγός Έργων Φοιτητών

Study for the Disputa

Όνομα Τάξη Ημερομηνία

Ραφαήλ, Study for the Disputa (1509). Δημόσιο περιουσιακό δικαίωμα. Δείτε αυτό το κάναβα υπό κινούμενο φως: το σχέδιο, το πραγματικό χρώμα κάτω από το βερνίκι, το καθαρό χρώμα

Στοιχεία αναφοράς

Καλλιτέχνης
Ραφαήλ artsdot.com/el/artists/%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B1%CE%AE%CE%BB_el/
Χρονολογία καλλιτέχνη
1483 – 1520
Μαλοχρωματισμένο
1509
Μέσο
Oil On Canvas
Αρχική διάσταση
28 x 28 cm
Κίνηση
High Renaissance The brief peak when balance, depth and anatomy came together — Leonardo, Raphael, Michelangelo.
Εποχή
Renaissance
Artistic style
Neoplatonic ideal of human grandeur
Influences
Leonardo da Vinci, Michelangelo
Notable elements or techniques
Clarity of form, balanced composition
Subject or theme
Discussion/meeting with divine presence

Στο πλαίσιο

Study for the Disputa — Ραφαήλ

Ποιο είναι το μέγεθός του;

Οι πρωτότυπες διαστάσεις είναι 28 × 28 εκ. (ύψος × πλάτος), σχεδιασμένες εδώ δίπλα σε έναν ενήλικα μέσου ύψους.

Πότε έγινε η ζωγράφιση;

  1. 1480
  2. 1490
  3. 1500
  4. 1510
  5. 1520

Πάνω σειρά: τα έτη. Κάτω σειρά: η ηλικία του καλλιτέχνη στην αρχή και στο τέλος κάθε περιόδου — 0 στη γέννηση, 37 στον θάνατο.

Ζωγραφισμένο όταν ο καλλιτέχνης ήταν 26 ετών. Ο καλλιτέχνης έζησε μέχρι τα 37. 88 από τα 214 έργα με ημερομηνία αυτού του καλλιτέχνη στον κατάλογό μας προηγήθηκαν χρονικά.

Σκιασμένο: η ζωή του Ραφαήλ (1483–1520) ▲ αυτό το έργο, 1509 κάθε πίνακας με ημερομηνία, δεκαετία προς δεκαετία

Πρώτα έργα: έως το 1506 Κύρια εργασιακά έτη: 1506–1515 Ύστερα έργα: από το 1515

Αυτές οι τρεις ζώνες χωρίζουν τα έργα που έχουν ημερομηνιολογηθεί σε αυτόν τον κατάλογο σε ένα πρώτο τρίτο, ένα μεσαίο μισό και ένα τελευταίο τρίτο. Δεν αποτελούν το πλήρες έργο του καλλιτέχνη: μια αραιή περίοδος μπορεί να αποτελεί κενό στην καταγραφή και όχι μια περίοδο αφορμίας. Οι ίδιες χρονιές, με τη ζωή του καλλιτέχνη να αναδύεται μέσα από αυτές

Παρόμοια έργα

Επιλέξτε ένα από τα παραπάνω έργα: αναφέρετε δύο κοινά στοιχεία που έχει με αυτό και ένα στοιχείο που το διαφοροποιεί.

Περισσότερα έργα που μπορούν να συνδυαστούν με αυτό: artsdot.com/el/art/similar/raphael-study-for-the-disputa-8XYTHM-en/

Χρωματική παλέτα

Μετρημένο από την εικόνα

    Κυρίαρχο χρώμα

    Driftwood #b08a63

    Καταχωρημένη παλέτα

    • #B08A63
    • #DBC09F
    • #C9AA85
    • #865938

    Αυτά τα χρώματα μέσα σε ολόκληρη την παλέτα του καλλιτέχνη Βρείτε άλλες ζωγραφιές ανά χρώμα

    Παλέτα
    Neutrals Η κυρίαρχη οικογένεια χρωμάτων στην εικόνα.
    Κυρίαρχο χρώμα
    Driftwood
    Ένταση
    Vivid Πόσο κορεσμένες και ποικίλες είναι οι αποχρώσεις, από έναν μόνο ήπιο τόνο έως πολλούς φωτεινούς.
    Αντίθεση
    Serene Το πόσο διαφέρουν τα χρώματα σε φωτεινότητα και κορεσμό σε όλο το έργο.
    Αρμονία
    Unified Palette Ο βαθμός της αρμονίας μεταξύ των χρωμάτων, από την έντονη αντίθεση έως την πλήρη ενότητα.
    Φωτεινότητα
    Brilliant Το πόσο ανοιχτό ή σκούρο φαίνεται το έργο συνολικά, από τις βαθιές σκιές έως τα φωτεινά σημεία.
    Κορεσμός
    Balanced Soft Πόσο καθαρά και έντονα είναι τα χρώματα, από το σχεδόν γκρίζο έως το απόλυτα ζωντανό.

    Πού στον κόσμο θα βρείτε αυτό το έργο;

    • κάτω από 1%
    • 1–3%
    • 3–8%
    • 8–20%
    • 20% και άνω
    Αυτό το έργο έχει πολύ λίγους καταγεγραμμένους επισκέπτες για να δημιουργηθεί χάρτης, επομένως η πλακέτα περιλαμβάνει κάθε έργο του Ραφαήλ κατά τους τελευταίους δώδεκα μήνες — συνολικά 77 χώρες. Από πού προέρχονται αυτά τα στοιχεία

    Οι δέκα κορυφαίες χώρες

    1. 1 Κίνα 30,9%
    2. 2 Ιταλία 20,7%
    3. 3 Ισπανία 7,4%
    4. 4 Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής 7,0%
    5. 5 Σιγκαπούρη 6,8%
    6. 6 Χονγκ Κονγκ 5,4%
    7. 7 Γαλλία 4,4%
    8. 8 Γερμανία 1,9%
    9. 9 Ρουμανία 1,6%
    10. 10 Βραζιλία 1,4%
    11. · 67 άλλες χώρες 12,5%

    Βρείτε τις τρεις πιο σκούρες χώρες στον χάρτη. Βρίσκεται το μουσείο που φυλάσσει αυτό το έργο σε κάποια από αυτές; Γράψτε έναν λόγο για τον οποίο άνθρωποι από μακριά μπορεί να το θαυμάσουν.

    Τα 20 πιο δημοφιλή έργα του Ραφαήλ

    1. 1 Η Ακαδημία της Αθήνας 9,6%
    2. 2 Η Μεταμορφώση του Χριστού, 1520 9,0%
    3. 3 Μαντάνα Ντελλα Σετζιόλα (Σεδιά), 1514 6,4%
    4. 4 Η Μεταμόρφωση, 1519 3,4%
    5. 5 The Sistine Madonna, 1513 2,3%
    6. 6 Μαργαρίτα της Ειρηνικής Πεδιάδας, 1506 2,3%
    7. 7 Η Μελίθυνος Καρδινιέρα, 1507 2,0%
    8. 8 Ο Αμύητος του Χρυσού, 1504 1,7%
    9. 9 Η Μάδονα της Σιστίνας, 1513 1,4%
    10. 10 Πορτρέτο του Μπίντο Αλτοβίτι, 1515 1,2%
    11. 11 Μαντάμνα και Θένος (Η Θεομηνία), 1508 1,1%
    12. 12 Μαρία με το Βιβλίο (Μαντουόνα της Κοννεστάμπιλε), 1503 1,1%
    13. 13 Η Σιτιστή Μαγδαληνή 0,8%
    14. 14 Η Σχολή της Αθήνας (λεπτομέρεια 1) (Στάντσα ντελα Σεγκνατούρα), 1509 0,8%
    15. 15 Η Αποθήκευση, 1507 0,8%
    16. 16 Η Αλβά Μαδόννα 0,7%
    17. 17 Άγιος Γεώργιος που πολεμάει τον δράκο, 1505 0,7%
    18. 18 Μαρία και ο Χριστός με τον Κορδέφωνο, 1506 0,6%
    19. 19 Η Σταύρωση, 1502 0,6%
    20. 326 Study for the Disputa, 1509 αυτό το έργο 0,0%

    Συνδυαστικά, αυτά τα έργα συγκεντρώνουν το 46,5% όλης της προσοχής που έλαβαν οι πίνακες αυτού του καλλιτέχνη κατά τους τελευταίους बारह μήνες. Ο κατάλογος περιέχει 511 έργα αυτού του καλλιτέχνη, από τα οποία το 386 είδε τουλάχιστον μία φορά. Αυτό το έργο κατέχει την 326 θέση ανάμεσα σε αυτά, με 0,0% αυτής της προσοχής. Το ίδιο ισχύει και για κάθε μήνα ξεχωριστά

    Τα μπάρ μετρούν την προσοχή, όχι την ποιότητα. Επιλέξτε το έργο στην κορυφή και αυτό: ονομάστε ένα πράγμα που θα μπορούσε να κάνει μια ζωγραφική διάσημη πέρα από το πόσο καλά είναι ζωγραφισμένη.

    Σχετικά με το έργο αυτό

    Study for the Disputa — Ραφαήλ

    Study for the Disputa: A Glimpse into Raphael's Creative Process

    The Study for the Disputa by Raphael (Raffaello Sanzio Da Urbino) offers a fascinating window into the mind of one of history's greatest artists. Created in 1509, this oil painting, measuring 28 x 28 cm, is not merely a preliminary sketch but a work of art in its own right, showcasing Raphael’s meticulous planning and artistic brilliance during the High Renaissance.

    Subject Matter and Composition

    This study depicts a group of figures engaged in what appears to be a lively discussion or meeting. The scene unfolds within an architectural setting, with individuals standing, sitting on chairs, and holding books or other objects. Notably, an angel is positioned in the top right corner, adding a layer of spiritual significance to the gathering. Raphael’s composition demonstrates his mastery of balance and harmony, even in this preparatory stage. The arrangement of figures suggests a carefully considered choreography, hinting at the grandeur and complexity of the final fresco, The Disputation of the Holy Sacrament, which adorned the Stanza della Segnatura in the Vatican.

    Artistic Technique and Style

    Raphael’s technique in this study is characterized by its clarity of form and ease of composition. He employs oil paint with a delicate touch, allowing for subtle gradations of tone and meticulous detail. This piece exemplifies Raphael's signature style – a synthesis of classical ideals and Renaissance humanism. The work reflects the Neoplatonic ideal of human grandeur, emphasizing harmony, proportion, and intellectual pursuit. Unlike some of his contemporaries who favored dramatic intensity, Raphael sought to create compositions that were both visually pleasing and intellectually stimulating. The study reveals how he experimented with poses and expressions before committing them to the larger fresco.

    Historical Context and Influence

    Created during the High Renaissance (roughly 1490-1527), a period of intense artistic innovation in Italy, this study reflects the era's emphasis on classical learning and human potential. Raphael worked alongside other titans like Leonardo da Vinci and Michelangelo, absorbing influences from both while forging his own distinct style. Giorgio Vasari, a prominent art historian, documented Raphael’s career in three phases, noting his evolution as an artist. This particular study falls within his early Roman period, where he was influenced by the artistic traditions of Florence but began to develop his unique approach. The Disputa itself is considered one of Raphael's most significant achievements, representing a theological debate between theologians and saints regarding the Eucharist.

    Symbolism and Emotional Impact

    While a study, this piece resonates with profound symbolism. The angel represents divine intervention and guidance in intellectual pursuits. The figures themselves embody different aspects of human knowledge – theology, philosophy, and reason. The overall atmosphere evokes a sense of reverence, contemplation, and the pursuit of truth. Even in its unfinished state, *Study for the Disputa* conveys Raphael’s ability to imbue his works with both intellectual depth and emotional resonance. It serves as a testament to his genius and provides valuable insight into the creative process of a master artist.

    Καλλιτέχνης και μουσείο

    Καλλιτέχνης

    Ραφαήλ

    Γεννημένος στις Ουρμπίνο, Ιταλία

    Η Αναγέννηση της Ουρμπίνο: Τα Πρώτα Χρόνια και η Διαμόρφωση του Ραφαήλ

    Ο Ραφαέλο Σάντσιο ντα Ουρμπίνο, γνωστός σε όλο τον κόσμο ως Ραφαήλ, αναδείχθηκε από ένα εξαιρετικά γόνιμο πολιτιστικό τοπίο. Γεννημένος το 1483 μέσα στα τείχη της Ουρμπίνο, μιας μικρής αλλά διανοητικά ζωντανής πόλης-κράτους στην κεντρική Ιταλία, τα πρώτα του χρόνια ήταν βυθισμένα σε μια ατμόσφαιρα που εκτιμούσε τόσο την καλλιτεχνική δεξιοτεχνία όσο και τον ανθρωπιστικό λόγο. Ο πατέρας του, Τζιόβαννι Σάντι, δεν ήταν απλώς ζωγράφος στην υπηρεσία του Δούκα Φεδερίκο ντα Μόντεφελτρο—ήταν ένας άνθρωπος βαθιά εμπλεγμένος στις ρευματοποιήσεις της Αναγέννησης, ποιητής που κατέγραψε τη ζωή του Δούκα και αναζήτησε ενεργά καινοτόμες καλλιτεχνικές ιδέες από όλη την Ιταλία και πέρα. Αυτή η εμβύθιση σε ένα αυλικό περιβάλλον, που εκτιμούσε την κομψότητα και τον πνευματικό διάλογο, διαμόρφωσε βαθιά τις αισθήσεις του νεαρού Ραφαήλ. Η απώλεια του πατέρα του στα έντεκα του χρόνια του επέβαλε ευθύνες, αλλά του έδωσε επίσης την ευκαιρία να ακονίσει τις δεξιότητές του στο οικογενειακό εργαστήριο, απορροφώντας τεχνικές και παραδόσεις υπό την καθοδήγηση τοπικών καλλιτεχνών. Ακόμα και σε αυτά τα πρώιμα έργα, μια απαλή χάρη και η σχολαστική προσοχή στη λεπτομέρεια—σήματα κατατεθέντα του ώριμου ύφους του—ξεκίνησαν να αναδύονται.

    Από την Ουμβρία στη Φλωρεντία: Απορρόφηση Νέων Επιρροών

    Το καλλιτεχνικό ταξίδι του Ραφαήλ ήταν ένα από συνεχή εξέλιξη, που χαρακτηριζόταν από περιόδους έντονης μελέτης και αφομοίωσης. Η αρχική του εκπαίδευση υπό τον Πιέτρο Περούτζινο στην Περούτζια έθεσε μια σταθερή βάση στο ουμβριανό ύφος—που χαρακτηρίζεται από την απαλή διαμόρφωση, τις αρμονικές συνθέσεις και τις γαλήνιες θρησκευτικές σκηνές. Ωστόσο, ο Ραφαήλ είχε μια ακόρεστη περιέργεια που τον ώθησε να αναζητήσει νέες προκλήσεις και να επεκτείνει τους καλλιτεχνικούς του ορίζοντες. Το 1504 ταξίδεψε στη Φλωρεντία, μια πόλη που σφύζει από την ενέργεια της καλλιτεχνικής καινοτομίας. Εδώ συνάντησε τα αριστουργήματα του Λεονάρντο ντα Βίντσι και του Μιχαήλ Άγγελου, καλλιτεχνών που ωθούσαν τα όρια της ζωγραφικής με πρωτοφανιούς τρόπους. Μελέτησε σχολαστικά τις τεχνικές τους—το sfumato του Λεονάρντο, οι λεπτές αποχρώσεις του φωτός και της σκιάς του, και η ισχυρή ανατομική ακρίβεια και οι δραματικές συνθέσεις του Μιχαήλ Άγγελου. Αυτή η φλωρεντινή περίοδος ήταν ένα χωνευτήρι για τον Ραφαήλ, αναγκάζοντάς τον να αντιμετωπίσει νέες καλλιτεχνικές δυνατότητες και να τις συνθέσει στο δικό του μοναδικό όραμα. Η επιρροή είναι ορατή στην αυξημένη δυναμική και το ψυχολογικό βάθος των έργων του από αυτήν την εποχή, ιδιαίτερα στη σειρά των Μαδόννων του.

    Ο Ρωμαϊκός Θρίαμβος: Παραγγελίες και Αριστουργήματα

    Το 1508 ο Ραφαήλ έλαβε μια κλήση που θα άλλαζε την πορεία της καριέρας του—μια πρόσκληση από τον Πάπα Ιούλιο Β’ να έρθει στη Ρώμη. Αυτό σηματοδότησε την αρχή της πιο παραγωγικής και εορτασμένης περιόδου του. Η Αιώνια Πόλη του προσέφερε μια απαράμιλλη ευκαιρία να επιδείξει τα ταλέντά του σε μεγάλη κλίμακα, διακοσμίζοντας τα παπικά διαμερίσματα στο Βατικανό με εκπληκτικές τοιχογραφίες. Η Σχολή της Αθήνας, ίσως το πιο διάσημο έργο του, αποτελεί απόδειξη της δεξιοτεχνίας του στη σύνθεση, την προοπτική και τον φιλοσοφικό αλληγορισμό. Μέσα στον επιβλητικό αυτό χώρο, ο Ραφαήλ ένωσε μορφές από την κλασική αρχαιότητα—τον Πλάτωνα, τον Αριστοτέλη, τον Πυθαγόρα, τον Ευκλείδη—δημιουργώντας ένα ζωντανό ταμπλό που γιόρταζε τη λογική του ανθρώπου και την επιδίωξη της γνώσης. Συνέχισε να εργάζεται για τους επόμενους Πάπες, μεταξύ αυτών ο Λέοντας Ι’, αναλαμβάνοντας μνημειώδη έργα όπως η διακόσμηση των Stanze della Segnatura και της Stanza d'Eliodoro. Οι τοιχογραφίες του σε αυτά τα δωμάτια δεν είναι απλώς διακοσμητικές· είναι βαθιές δηλώσεις για την παπική εξουσία, τη θρησκευτική πίστη και τα ιδανικά της Αναγέννησης.

    Μια Σύνθεση Χάρης και Μεγαλείου: Το Καλλιτεχνικό Ύφος του Ραφαήλ

    Το καλλιτεχνικό ύφος του Ραφαήλ περιγράφεται συχνά ως ένα αρμονικό μείγμα χάρης, σαφήνειας και ιδανικής ομορφιάς. Είχε μια εξαιρετική ικανότητα να συνθέτει διαφορετικές επιρροές—την ουμβριανή παράδοση, τις φλωρεντινές καινοτομίες, την κλασική αρχαιότητα—σε μια μοναδικά ισορροπημένη αισθητική. Οι συνθέσεις του είναι σχολαστικά σχεδιασμένες, εκδηλώνοντας μια αίσθηση τάξης και αναλογίας που αντανακλά τη βαθιά κατανόησή του των αρχών της Αναγέννησης. Οι μορφές του ακτινοβολούν αξιοπρέπεια και συναισθηματική έκφραση, ενσωματώνοντας τον ανθρωπιστικό ιδεώδη της ανθρώπινης τελειότητας. Ήταν επίσης ένας δεινός χρωματολόγος, χρησιμοποιώντας πλούσιες, φωτεινές αποχρώσεις για να δημιουργήσει έργα που είναι ταυτόχρονα οπτικά σαγηνευτικά και διανοητικά διεγερτικά. Σε αντίθεση με το συχνά δραματικό και ταραχώδες ύφος του Μιχαήλ Άγγελου, το έργο του Ραφαήλ αποπνέει μια αίσθηση ηρεμίας και αρμονίας—μια ποιότητα που τον έχει αγαπήσει στο κοινό για αιώνες.

    Κληρονομιά και Διαρκής Επιρροή

    Ο πρόωρος θάνατος του Ραφαήλ το 1520, στην ηλικία των τριάντα επτά ετών, έκοψε βραχέως μια καριέρα γεμάτη δυνατότητες. Ωστόσο, η κληρονομιά του παραμένει ως μία από τις σημαντικό

    Περισσότερες πληροφορίες

    Διαθέσιμο online

    Κωδικός QR που συνδέεται με τη σελίδα λήψης για το Study for the Disputa

    artsdot.com/el/art/download/raphael-study-for-the-disputa-8XYTHM-en/

    Παρθέμειο αναφορά για το έργο

    MLA
    Ραφαήλ. Study for the Disputa. 1509, https://artsdot.com/el/art/raphael-study-for-the-disputa-8XYTHM-en/
    APA
    Ραφαήλ (1509). Study for the Disputa [Painting]. https://artsdot.com/el/art/raphael-study-for-the-disputa-8XYTHM-en/
    Chicago
    Ραφαήλ. Study for the Disputa. 1509. https://artsdot.com/el/art/raphael-study-for-the-disputa-8XYTHM-en/
    Harvard
    Ραφαήλ (1509) Study for the Disputa. Available at: https://artsdot.com/el/art/raphael-study-for-the-disputa-8XYTHM-en/

    Κοιτάξτε προσεκτικά

    Study for the Disputa — Ραφαήλ

    Κοιτάξτε πιο προσεκτικά

    Απαντήστε με δικά σας λόγια. Εδώ δεν υπάρχουν λάθος απαντήσεις — μόνο απαντήσεις που μπορείτε να εξηγήσετε.

    1. Τι σας τραβά την προσοχή πρώτα και γιατί;
    2. Ποια χρώματα ή σχήματα δημιουργούν τη διάθεση — και ποια είναι αυτή η διάθεση;
    3. Ο κατάλογός μας κατατάσσει αυτό το έργο υπό: raphael, disputa, study. Συμφωνείτε; Τι θα προσθέτατε ή τι θα αφαιρούσατε;
    4. Συγκρίνετε το Η Ακαδημία της Αθήνας, όπως εμφανίζεται νωρίτερα σε αυτόν τον οδηγό, με το παρόν έργο. Αναφέρετε δύο κοινά στοιχεία τους και ένα που τα διαφέρει.
    5. High Renaissance: The brief peak when balance, depth and anatomy came together — Leonardo, Raphael, Michelangelo. Πού μπορείτε να το διακρίνετε σε αυτό το έργο;

    Η απάντησή σας

    Γράψτε μια σύντομη παράγραφο για αυτό το έργο τέχνης, χρησιμοποιώντας τα στοιχεία από τα προηγούμενα μέρη αυτού του οδηγού και τις απαντήσεις σας παραπάνω.

    ΚВИΖ Τέχνης

    Study for the Disputa — Ραφαήλ

    Πόσο καλά γνωρίζετε αυτό το έργο τέχνης;

    Επιλέξτε μία απάντηση για κάθε ένα από τα 5 ερωτήματα παρακάτω. Κάθε ερώτημα έχει ακριβώς μία σωστή απάντηση.

    1. 1. What period in art history does the 'Study for the Disputa' belong to?

      • A Early Renaissance
      • B High Renaissance
      • C Northern Renaissance
    2. 2. Approximately, what is the size of this study painting?

      • A 10 x 10 cm
      • B 28 x 28 cm
      • C 50 x 50 cm
    3. 3. What is depicted in the scene within the 'Study for the Disputa'?

      • A A battlefield
      • B A group of people engaged in discussion
      • C A royal coronation
    4. 4. Which artistic quality is Raphael’s work particularly renowned for, as exemplified by this painting?

      • A Rough brushstrokes and chaotic composition
      • B Clarity of form and balanced compositions
      • C Dark color palettes and dramatic lighting
    5. 5. What is the significance of the angel present in the top right corner of the image?

      • A It represents a messenger from a distant land.
      • B It adds a sense of divine presence to the scene.
      • C It symbolizes Raphael's personal connection to the subject.

    Η βαθμολογία μου: ____ από 5

    Λίστα απαντήσεων — για τον εκπαιδευτικό

    Αυτό ξεκινά μια νέα σελίδα εκτύπωσης, επομένως μπορεί απλά να μην συμπεριληφθεί στα αντίγραφα.

    1B · 2B · 3B · 4B · 5B

    Ελέγξτε οποιαδήποτε απάντηση με το αρχείο καταλόγου για αυτό το έργο

    Ερωτήσεις & Απαντήσεις

    Υπάρχει διαθέσιμη λήψη για το "Study for the Disputa";

    Είναι διαθέσιμη λήψη για το "Study for the Disputa": η σελίδα Λήψη του έργου προσφέρει το λήψη ψηφιακής εικόνας υψηλής ανάλυσης.

    Από ποια χώρα προέρχεται το έργο του High Renaissance "Study for the Disputa";

    Το "Study for the Disputa" συνδέει το κίνημα High Renaissance με την/τον Ιταλία μέσω της χώρας γέννησης του δημιουργού του.

    Είναι τα χρώματα του έργου "Study for the Disputa" του Ραφαήλ έντονα ή θαμπά;

    Τα χρώματα του έργου "Study for the Disputa" του Ραφαήλ έχουν κορεσμό Balanced Soft. Ο κορεσμός περιγράφει το πόσο έντονα ή απαλά είναι τα χρώματα.