Μέγεθος χαρτιού

Οδηγός Έργων Φοιτητών

Chic temps

Όνομα Τάξη Ημερομηνία

Jean Philippe Arthur Dubuffet, Chic temps. Αναπαραχθεί για σκοπούς αναφοράς· όλα τα δικαιώματα διατηρούνται από τον κάτοχο των δικαιωμάτων. Δείτε αυτό το κάναβα υπό κινούμενο φως: το σχέδιο, το πραγματικό χρώμα κάτω από το βερνίκι, το καθαρό χρώμα

Στοιχεία αναφοράς

Καλλιτέχνης
Jean Philippe Arthur Dubuffet artsdot.com/el/artists/jean-philippe-arthur-dubuffet_el/
Χρονολογία καλλιτέχνη
1901 – 1985

Στο πλαίσιο

Chic temps — Jean Philippe Arthur Dubuffet

Πότε ενδέχεται να έχει ζωγραφιστεί αυτό το έργο;

  1. 1900
  2. 1910
  3. 1920
  4. 1930
  5. 1940
  6. 1950
  7. 1960
  8. 1970
  9. 1980

Πάνω σειρά: τα έτη. Κάτω σειρά: η ηλικία του καλλιτέχνη στην αρχή και στο τέλος κάθε περιόδου — 0 στη γέννηση, 84 στον θάνατο.

Σκιασμένο: η ζωή του Jean Philippe Arthur Dubuffet (1901–1985) κάθε πίνακας με ημερομηνία, δεκαετία προς δεκαετία

Πρώτα έργα: έως το 1952 Κύρια εργασιακά έτη: 1952–1959 Ύστερα έργα: από το 1959

Αυτές οι τρεις ζώνες χωρίζουν τα έργα που έχουν ημερομηνιολογηθεί σε αυτόν τον κατάλογο σε ένα πρώτο τρίτο, ένα μεσαίο μισό και ένα τελευταίο τρίτο. Δεν αποτελούν το πλήρες έργο του καλλιτέχνη: μια αραιή περίοδος μπορεί να αποτελεί κενό στην καταγραφή και όχι μια περίοδο αφορμίας. Οι ίδιες χρονιές, με τη ζωή του καλλιτέχνη να αναδύεται μέσα από αυτές

Για αυτή την ηχογράφηση δεν υπάρχει ακριβής χρονική αναφορά στα αρχεία μας — με βάση τη διάρκεια ζωής του καλλιτέχνη και το στυλ του έργου, σε ποια δεκαετία θα την υποθέρατε;

Παρόμοια έργα

Επιλέξτε ένα από τα παραπάνω έργα: αναφέρετε δύο κοινά στοιχεία που έχει με αυτό και ένα στοιχείο που το διαφοροποιεί.

Περισσότερα έργα που μπορούν να συνδυαστούν με αυτό: artsdot.com/el/art/similar/jean-philippe-arthur-dubuffet-chic-temps-9HTK87-en/

Χρωματική παλέτα

Μετρημένο από την εικόνα

    Κυρίαρχο χρώμα

    Black #050202

    Καταχωρημένη παλέτα

    • #050202
    • #302022
    • #503E40
    • #180D0E

    Αυτά τα χρώματα μέσα σε ολόκληρη την παλέτα του καλλιτέχνη Βρείτε άλλες ζωγραφιές ανά χρώμα

    Παλέτα
    Monochrome Η κυρίαρχη οικογένεια χρωμάτων στην εικόνα.
    Κυρίαρχο χρώμα
    Black
    Ένταση
    Monochromatic Πόσο κορεσμένες και ποικίλες είναι οι αποχρώσεις, από έναν μόνο ήπιο τόνο έως πολλούς φωτεινούς.
    Αντίθεση
    Serene Το πόσο διαφέρουν τα χρώματα σε φωτεινότητα και κορεσμό σε όλο το έργο.
    Αρμονία
    Strong Color Unity Ο βαθμός της αρμονίας μεταξύ των χρωμάτων, από την έντονη αντίθεση έως την πλήρη ενότητα.
    Φωτεινότητα
    Deep_shadow Το πόσο ανοιχτό ή σκούρο φαίνεται το έργο συνολικά, από τις βαθιές σκιές έως τα φωτεινά σημεία.
    Κορεσμός
    Muted Πόσο καθαρά και έντονα είναι τα χρώματα, από το σχεδόν γκρίζο έως το απόλυτα ζωντανό.

    Πού στον κόσμο θα βρείτε αυτό το έργο;

    • κάτω από 1%
    • 1–3%
    • 3–8%
    • 8–20%
    • 20% και άνω
    Αυτό το έργο έχει πολύ λίγους καταγεγραμμένους επισκέπτες για να δημιουργηθεί χάρτης, επομένως η πλακέτα περιλαμβάνει κάθε έργο του Jean Philippe Arthur Dubuffet κατά τους τελευταίους δώδεκα μήνες — συνολικά 11 χώρες. Από πού προέρχονται αυτά τα στοιχεία

    Οι δέκα κορυφαίες χώρες

    1. 1 Κίνα 69,3%
    2. 2 Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής 11,8%
    3. 3 Γερμανία 3,9%
    4. 4 Γαλλία 3,9%
    5. 5 Ηνωμένο Βασίλειο 3,9%
    6. 6 Ιταλία 2,4%
    7. 7 Ισπανία 1,6%
    8. 8 Ινδονησία 0,8%
    9. 9 Μαρόκο 0,8%
    10. 10 Νορβηγία 0,8%
    11. · 1 άλλες χώρες 0,8%

    Βρείτε τις τρεις πιο σκούρες χώρες στον χάρτη. Βρίσκεται το μουσείο που φυλάσσει αυτό το έργο σε κάποια από αυτές; Γράψτε έναν λόγο για τον οποίο άνθρωποι από μακριά μπορεί να το θαυμάσουν.

    Τα 20 πιο δημοφιλή έργα του Jean Philippe Arthur Dubuffet

    1. 1 The Cow with the Subtile Nose 4,9%
    2. 2 The Cow With The Subtle Nose, 1954 4,2%
    3. 3 Life without the man III, 1960 3,5%
    4. 4 Grand Maitre of the Outsider, 1947 2,8%
    5. 5 Actor in a Ruff, 1961 2,1%
    6. 6 Sketchbook El Golea, II, 1948 2,1%
    7. 7 Bodies of Women (Corps de dames), 1950 2,1%
    8. 8 Monsieur Plume with Creases in his Trousers (Portrait of Henri Michaux), 1947 1,4%
    9. 9 Grand jazz band 1,4%
    10. 10 Crossed Arms, 1955 1,4%
    11. 11 Petite musique pour Edith (A Little Musical Number for Edith), 1946 1,4%
    12. 12 Primordial Vegetation (Végétation primordiale) from the portfolio Sites and Paths (Sites et chaussées) from Phenomena (Les Phénomènes), 1959 1,4%
    13. 13 The low hours 1,4%
    14. 14 Water Work (Travail d'eau) from the portfolio Waters, Stones, Sand (Eaux, Pierres, Sable) from Phenomena (Les Phénomènes), 1959 1,4%
    15. 15 Restrained Animation (Animation contenue), 1959 1,4%
    16. 16 Vegetation (Végétation), 1953 1,4%
    17. 17 Mire G21, 1983 1,4%
    18. 18 Epidermis (Épiderme), 1960 1,4%
    19. 19 Waiting (Attente), 1959 1,4%
    20. — Chic temps αυτό το έργο 0,0%

    Συνδυαστικά, αυτά τα έργα συγκεντρώνουν το 38,5% όλης της προσοχής που έλαβαν οι πίνακες αυτού του καλλιτέχνη κατά τους τελευταίους बारह μήνες. Ο κατάλογος περιέχει 425 έργα αυτού του καλλιτέχνη, από τα οποία το 100 είδε τουλάχιστον μία φορά. Αυτό το έργο δεν έχει επισκεφθεί ακόμη σε αυτό το χρονικό διάστημα — κλείνει τη λίστα χωρίς κατάταξη. Το ίδιο ισχύει και για κάθε μήνα ξεχωριστά

    Τα μπάρ μετρούν την προσοχή, όχι την ποιότητα. Επιλέξτε το έργο στην κορυφή και αυτό: ονομάστε ένα πράγμα που θα μπορούσε να κάνει μια ζωγραφική διάσημη πέρα από το πόσο καλά είναι ζωγραφισμένη.

    Καλλιτέχνης και μουσείο

    Καλλιτέχνης

    Jean Philippe Arthur Dubuffet

    Γεννημένος στις Λεβέ, Γαλλία

    Jean Dubuffet: Ένας Επαναστάτης της Τέχνης

    Ο Ζαν Φιλίπ Αρθούρ Ντουμπουφέ, ένας από τους σημαντικότερους καλλιτέχνες του 20ου αιώνα, γεννήθηκε στις 31 Ιουλίου 1901 στο Λε Havre της Γαλλίας. Ήταν γιος ενός πλούσιου εμπόρου κρασιού, γεγονός που διαμόρφωσε την παιδική του ηλικία και τις πρώτες του εμπειρίες. Από μικρό, ο Ντουμπουφέ έδειξε ιδιαίτερη ευαισθησία στην τέχνη, αλλά και μια έντονη δυσφορία για τους συμβατικούς κανόνες και τις ακαδημαϊκές δομές. Απορρίπτοντας την παραδοσιακή εκπαίδευση, επέλεξε να μελετήσει ανεξάρτητα, εμβαθύνοντας στην ποίηση, τη μουσική και τις αρχαίες γλώσσες – στοιχεία που θα επηρεάσουν βαθιά το έργο του. Η μετακόμιση του στο Παρίσι το 1918 τον οδήγησε σε γνωριμία με άλλους σημαντικούς καλλιτέχνες της εποχής, όπως ο Ζωάν Γκρισ, ο Αντρέ Μασσόν και ο Φερναντ Λεζέ, δημιουργώντας ένα δίκτυο συνεργασίας και ανταλλαγής ιδεών.

    Η Εμφάνιση του "Art Brut"

    Μετά από μια σύντομη εμπειρία στην Ακαδημία Ζυλιέν, ο Ντουμπουφέ αναζήτησε το δικό του μονοπάτι, εξερευνώντας διαφορετικές καλλιτεχνικές εκφράσεις. Στα τέλη της δεκαετίας του 1930, ξεκίνησε να δημιουργεί πορτρέτα που αναδύονται από τις τάσεις της εποχής, αλλά σύντομα σταμάτησε για να επικεντρωθεί στην επιχείρηση κρασιού κατά τη διάρκεια της γερμανικής κατοχής. Η πραγματική του επαναστασία ξεκίνησε το 1942, όταν αφιέρωσε τον εαυτό του στην τέχνη, εμπνευσμένος από την καθημερινή ζωή και τις ανθρώπινες συνθήκες. Επέμεινε στη δημιουργία μιας νέας καλλιτεχνικής γλώσσας, απορρίπτοντας την αριστοκρατική αισθητική και αναζητώντας την αυθεντικότητα και τη ζωτικότητα. Σε αυτήν την προσπάθεια, ο Ντουμπουφέ δημιούργησε τον όρο "Art Brut" – “άγριο” ή “ανώμαλο” – για να περιγράψει μια τέχνη που απελευθερώνεται από τις συμβατικές νόρμες και τις κοινωνικές προσδοκίες. Η συλλογή του, η οποία περιλαμβάνει έργα παιδιών, κρατουμένων και ανθρώπων με ψυχικές διαταραχές, έγινε πηγή έμπνευσης για την ίδρυση ενός νέου καλλιτεχνικού κινήματος.

    Τεχνικές και Στυλ

    Ο Ντουμπουφέ ανέπτυξε μια μοναδική τεχνική που χαρακτηρίζεται από την έντονη χρήση του χρώματος, την πλούσια υφή και τη δημιουργία τρισδιάστατων επιφανειών. Εμπνευσμένος από τον Ζωάν Φατούρ, χρησιμοποίησε χοντρά στρώματα λάδι με προσθήκες υλικών όπως λάσπη, άμμος και κάρβουνο, δίνοντας στα έργα του μια αίσθηση αυθεντικότητας και χειροτεχνίας. Η σειρά "Hautes Pâtes" (Πυκνά Σχέδια), που παρουσιάστηκε το 1946, αποτελεί ένα σημαντικό παράδειγμα της καινοτόμας τεχνικής του, όπου η πλούσια υφή και η έντονη χρωματική παλέτα δημιουργούν μια δυναμική και κινηματική σύνθεση. Στη συνέχεια, ο Ντουμπουφέ ανέπτυξε το στυλ "Hourloupe" (Ώρα-Λουπ), ένα σύστημα γραφικών σχημάτων που χρησιμοποιούσε για να δημιουργήσει σειρές έργων με μια μοναδική αισθητική.

    Διεθνής Αναγνώριση και Κληρονομιά

    Η σύνδεση του Ντουμπουφέ με τον Πιερ Ματίς, έναν σημαντικό διαμεσολαβητή της σύγχρονης ευρωπαϊκής τέχνης στις Ηνωμένες Πολιτείες, οδήγησε σε γρήγορη αναγνώριση και επιτυχία στην αμερικανική αγορά τέχνης. Τα έργα του παρουσιάστηκαν δίπλα σε καλλιτέχνες όπως ο Πικάσο, ο Μπρακ και ο Ρουάλτ σε εκθέσεις της γκαλερί. Η κληρονομιά του Ντουμπουφέ είναι τεράστια και διαρκής. Ο "Art Brut" που ίδρυσε επηρέασε σημαντικά την τέχνη του 20ού αιώνα, ενώ η χρήση του από μη συμβατικούς καλλιτέχνες συνεχίζει να εμπνέει δημιουργούς σε όλο τον κόσμο. Η δουλειά του αποτελεί μια πρόκληση στις καθιερωμένες αντιλήψεις για την τέχνη και μας υπενθυμίζει τη δύναμη της αυθεντικότητας και της έκφρασης.

    Σημαντικά Έργα

    Weaver's Vision (1945): Ένα έργο που δείχνει την επιρροή του Ζωάν Φατούρ, με χοντρές υφές και έντονα χρώματα. *Comings and Goings (1946): Ένα παράδειγμα της σειράς "Hautes Pâtes", που χαρακτηρίζεται από την πλούσια υφή και τη δυναμική σύνθεση. *Scenic Triplex (1947):* Ένα έργο που αποτυπώνει την ατμόσφαιρα της εποχής, με έντονες χρωματικές αντιθέσεις και γεωμετρικά σχήματα.

    Περισσότερες πληροφορίες

    Διαθέσιμο online

    Κωδικός QR που συνδέεται με τη σελίδα λήψης για το Chic temps

    artsdot.com/el/art/download/jean-philippe-arthur-dubuffet-chic-temps-9HTK87-en/

    Παρθέμειο αναφορά για το έργο

    MLA
    Dubuffet, Jean Philippe Arthur. Chic temps. n.d., https://artsdot.com/el/art/jean-philippe-arthur-dubuffet-chic-temps-9HTK87-en/
    APA
    Dubuffet, Jean Philippe Arthur (n.d.). Chic temps [Painting]. https://artsdot.com/el/art/jean-philippe-arthur-dubuffet-chic-temps-9HTK87-en/
    Chicago
    Jean Philippe Arthur Dubuffet. Chic temps. n.d. https://artsdot.com/el/art/jean-philippe-arthur-dubuffet-chic-temps-9HTK87-en/
    Harvard
    Dubuffet, Jean Philippe Arthur (n.d.) Chic temps. Available at: https://artsdot.com/el/art/jean-philippe-arthur-dubuffet-chic-temps-9HTK87-en/

    Κοιτάξτε προσεκτικά

    Chic temps — Jean Philippe Arthur Dubuffet

    Κοιτάξτε πιο προσεκτικά

    Απαντήστε με δικά σας λόγια. Εδώ δεν υπάρχουν λάθος απαντήσεις — μόνο απαντήσεις που μπορείτε να εξηγήσετε.

    1. Τι σας τραβά την προσοχή πρώτα και γιατί;
    2. Ποια χρώματα ή σχήματα δημιουργούν τη διάθεση — και ποια είναι αυτή η διάθεση;
    3. Ανατρέξτε στο Six Fish and Bird (1943), που παρουσιάστηκε νωρίτερα σε αυτόν τον οδηγό. Αναφέρετε δύο στοιχεία που μοιράζεται με αυτό το έργο και ένα που διαφέρει.
    4. Τι θα ήθελε ο καλλιτέχνης να νιώσετε;
    5. Αν μπορούσατε να κάνετε στον καλλιτέχνη μία μόνο ερώτηση σχετικά με αυτό το έργο, τι θα ήταν αυτή;

    Η απάντησή σας

    Γράψτε μια σύντομη παράγραφο για αυτό το έργο τέχνης, χρησιμοποιώντας τα στοιχεία από τα προηγούμενα μέρη αυτού του οδηγού και τις απαντήσεις σας παραπάνω.

    Ερωτήσεις & Απαντήσεις

    Είναι το "Chic temps" απαλλαγμένο από πνευματικά δικαιώματα;

    Η απάντηση σχετικά με τα πνευματικά δικαιώματα για το έργο "Chic temps" του Jean Philippe Arthur Dubuffet είναι: το έργο ανήκει στο ακόμα προστατευόμενο από δικαιώματα αυτορικού. Αυτό καθορίζει εάν επιτρέπεται η ελεύθερη αναπαραγωγή της εικόνας.

    Πώς μπορώ να δείτε μια προεπισκόπηση της αναπαραγωγής του "Chic temps" του Jean Philippe Arthur Dubuffet;

    Για να δείτε μια προεπισκόπηση μιας αναπαραγωγής του έργου "Chic temps" του Jean Philippe Arthur Dubuffet, ανοίξτε τη σελίδα Προεπισκόπηση του έργου.

    Υπάρχει διαφάνειες για το "Chic temps" του Jean Philippe Arthur Dubuffet;

    Είναι διαθέσιμη μια διαφάνειες: η σελίδα Παρουσίαση διαφάνειων του έργου "Chic temps" του Jean Philippe Arthur Dubuffet.