Papirformat

Guide til elevkunst

Expecting Return

Navn Klasse Dato

Yuan Xikun, Expecting Return (1998), Beijing Jintai Art Museum. Reproduceret til referenceformål; alle rettigheder er forbeholdt rettighedshaveren. Se dette lærred under bevægeligt lys: tegningen, den sande farve under lakken, det rå pigment

Fakta om værket

Kunstner
Yuan Xikun artsdot.com/da/artists/yuan-xikun_da/
Kunstnerens levetid
1944 –
Malet
1998
Afholdt hos
Beijing Jintai Art Museum artsdot.com/da/museums/beijing-jintai-art-museum-beijing_da/

I kontekst

Expecting Return — Yuan Xikun

Hvornår er dette malet?

  1. 1940
  2. 1950
  3. 1960
  4. 1970
  5. 1980
  6. 1990
  7. 2000
  8. 2010

Øverste række: årene. Nederste række: kunstnerens alder ved begyndelsen og slutningen af hver periode, hvor 0 tælles fra fødslen.

Malet da kunstneren var 54 år gammel. 12 af de 33 daterede værker af denne kunstner i vores katalog er skabt tidligere.

▲ dette værk, 1998 hvert dateret maleri, årti for årti

Første værker: frem til 1996 Primære arbejdsår: 1996–2010 Senere værker: fra 2010

Disse tre intervaller opdeler de værker i denne katalog, der er dateret, i et første kvartal, en midterste halvdel og et sidste kvartal. De udgør ikke kunstnerens samlede produktion: en tynd periode kan være et hul i dokumentationen snarere end en stille periode. De samme år med kunstnerens liv lagt ind i dem

Sammenlignelige værker

Vælg et af de ovenstående værker: nævn to ting, det har til fælles med dette, og én ting, der er forskellig.

Flere værker, der kan placeres ved siden af dette: artsdot.com/da/art/similar/yuan-xikun-expecting-return-DD2FR2-en/

Farver

Målt ud fra billedet

    Hovedfarve

    Gray #978578

    Gemt palet

    • #978578
    • #EFF0EC
    • #C9C0B6
    • #493833

    Disse farver i kunstnerens samlede palet Find andre malerier efter farve

    Farvepalette
    Pastels Den dominerende farvefamilie i billedet.
    Primær farve
    Gray
    Intensitet
    Monochromatic Hvor mættede og varierede farverne er, fra en enkelt dæmpet nuance til mange klare nuancer.
    Kontrast
    Gentle Hvor meget farverne varierer i lysstyrke og mætning på tværs af billedet.
    Harmoni
    Softly Mixed Palette Hvor godt farverne spiller sammen, fra modstridende til fuldstændig harmoniske.
    Lysstyrke
    Brilliant Hvor lyst eller mørkt billedet fremstår samlet set, fra dybe skygger til lyse højlys.
    Mætning
    Muted Hvor rene og stærke farverne er, fra næsten grå til fuldt livlige.

    Hvor i verden bliver dette maleri set?

    • under 1%
    • 1–3%
    • 3–8%
    • 8–20%
    • 20% og derover
    Dette maleri alene har for få registrerede besøgende til at kunne kortlægges, så pladen viser alle værker af Yuan Xikun i løbet af de sidste tolv måneder — 2 lande i alt. Hvor disse tal stammer fra

    De ti førende lande

    1. 1 Kina 85,7%
    2. 2 Usbekistan 14,3%

    Find de tre mørkeste lande på kortet. Findes det museum, der opbevarer dette maleri, i et af dem? Skriv én grund på, hvorfor folk langt væk måske ville se på det.

    De 11 mest viste værker af Yuan Xikun

    1. 1 Reverted Direction, 2011 16,7%
    2. 2 Flying on the top, 1998 16,7%
    3. 3 Double horses, 1998 8,3%
    4. 4 Guardian of Forest, 1993 8,3%
    5. 5 Purple Horse III, 1999 8,3%
    6. 6 Water Buffalo, 1996 8,3%
    7. 7 Silver Spring, 1993 8,3%
    8. 8 Sunlight, 1993 8,3%
    9. 9 Group of Horse, 2001 8,3%
    10. 10 Black horse, 2010 8,3%
    11. — Expecting Return, 1998 dette maleri 0,0%

    Sammen udgør disse værker 99,8% af den samlede opmærksomhed, som denne kunstners malerier har modtaget i løbet af de sidste tolv måneder. Kataloget indeholder 33 værker af denne kunstner, hvoraf 10 er blevet set mindst én gang. Dette maleri er endnu ikke blevet vist i denne periode — det afslutter listen uden en rangering. Det samme gælder måned for måned

    Søjlerne måler opmærksomhed, ikke kvalitet. Vælg værket øverst og dette her: nævn én ting, der kan gøre et maleri berømt udover selve det tekniske håndværk.

    Kunstner og museum

    Kunstner

    Yuan Xikun

    Født i Kunming, Kina

    Tidligt liv og kunstneriske begyndelser

    Yuan Xikun (født 1944 i Kunming, Yunnan-provinsen) fører sin kunstneriske arv tilbage til en familie dybt forankret i de traditionelle kinesiske malertraditioner. Fra barndommen af udviste han en medfødt passion for kunsten – en fascination næret af observationer af den naturlige verden og inspireret af arven fra hans forældre, som selv var dygtige malere. Bemærkelsesværdigt nok faldt Yuans formative år sammen med Kinas turbulente Kulturrevolution (196rende-1976), en periode hvor han oplevede fordrivelse og opbrud, da mange intellektuelle blev tvangsflyttet til ideologisk træning – et skelsættende øjeblik, der dybt prægede hans verdensbillede og kunstneriske sans. Han måtte forlade Yunnan Art University før sin afgang, da Kulturrevolutionens politikker i Kina rev mange borgere op med rode og relokerede dem til uddannelsesformål i overensstemmelse med folkerevolutionens principper. Hundredtusindvis af uddannede mennesker blev fjernet fra deres akademiske og hvidklippede stillinger og sendt ud på landet for at blive oplært af bønder i landbrugsfærdigheder. Dog blev Yuan udvalgt til at blive i byen for at male et portræt af formand Mao Zedong.

    Karriereudvikling og kunstnerisk stil

    Efter sin flytning til Tokyo i begyndelsen af 1980'erne etablerede Yuan sig som en respekteret international kunstner, hvor han vandt anerkendelse for sine portrætskitser af fremtrædende skikkelser – herunder medlemmer af den japanske kejserfamilie – og gennem samarbejder med ambassader og internationale organisationer. Hans kunstneriske stil udviklede sig over tid og forenede indflydelser fra både østlige og vestlige traditioner. Han omfavnende en minutiøs realisme side om side med ekspressive teknikker, der minder om kinesisk tuschmaleri, hvilket demonstrerede hans evne til at indfange både detalje og følelse. Yuans dedikation til at portrættere menneskelige motiver – især ledere – gav ham tilnavnet ”Portræt-diplomaten”, hvilket afspejler hans engagement i at repræsentere skikkelser af global betydning. Hans arbejde udforsker konsekvent temaer som observation, kontemplation og forbindelsen til naturen – elementer, der resonerer dybt i hans kunstneriske vision.

    Bemærkelsesværdige bedrifter og anerkendelse

    Yuan Xikuns kunstneriske præstationer har høstet betydelig anerkendelse. Han blev i 2008 hædret som Årets Sportskunstner af ASAMA (American Sport Art Museum & Archives) som en anerkendelse af sit bidrag til at fremme kulturel udveksling gennem kunst – specifikt hans portræt af den tidligere IOC-præsident Juan Antonio Samaranch. Denne pris understregede hans tro på, at ”lykken smiler til ham, fordi han arvede kunstnerisk talent fra begge sine forældre.” Yuans omfattende produktion inkluderer over 152 tuschportrætter af udenlandske dignitærer og mere end 160 skulpturer, der afbilder verdensledere inden for forskellige felter – et vidnesbyrd om hans vedvarende fascination af at indfange den menneskelige karakters essens. Hans værker har været udstillet omfattende i hele Kina og internationalt, hvilket har cementeret hans position som en førende skikkelse i moderne kinesisk kunst.

    Miljømæssigt engagement og kunstnerisk vision

    Udover sine kunstneriske bestræbelser er Yuan Xikun dybt engageret i miljøaktivisme – en passion født af observationen af de smukke landskaber i Yunnan og drevet af bekymring for globale udfordringer som ozonnedbrydning og klimaforandringer. I 2011 foreslog han en monumental sandskulptur, designet til at skabe opmærksomhed om disse emner – et modigt initiativ, der afspejler hans overbevisning om, at kunst kan fungere som en katalysator for socialt ansvar. Dette ambitiøse projekt legemliggør Yuans tro på den kunstneriske udtrykskraft til at inspirere til dialog og fremme positiv handling for at beskytte vores planet. Hans løbende engagement i miljøsager understreger hans urokkelige dedikation til at forene kreativitet med medfølelse – et ledende princip gennem hele hans kunstneriske rejse.

    Eftermæle og indflydelse

    Yuan Xikuns indflydelse rækker ud over hans individuelle kunstværker; han tjener som ærespræsident for Sino-American Friendship Association, hvilket symboliserer en forpligtelse til at fremme tværkulturel forståelse. Han krediteres også for skabelsen af monumentet for Nizami Ganjavi i Beijing – en hyldest til en berømt persisk digter – hvilket demonstrerer en værdsættelse af kunstnerisk arv på tværs af kulturer. Yuan Xikuns arbejde fortsætter med at inspirere både kunstnere og publikum og minder os om vigtigheden af at forene kunstnerisk færdighed med etiske overvejelser – en arv, der sikrer, at hans bidrag til kunsthistorien vil bestå i generationer fremover.

    Museum

    Beijing Jintai Art Museum

    Udstillet på Beijing, Folkerepublikken Kina

    Et vindue til det moderne Kina: En udforskning af Beijing Jintai Art Museum

    Midt i Beijings pulserende hjerte står Beijing Jintai Art Museum som et overbevisende vidnesbyrd om den dynamik og evolution, der præger den samtidige kinesiske kunst. Det er langt mere end blot et depot for kunstværker; det er en fordybende oplevelse – en rejse gennem den kreative ånd, der former en af verdens mest fascinerende nationer. Museet blev grundlagt af Yuan Xikun, en fremtrædende maler og kommissær i Folkekongressen, og har opbygget et ry for at udstille både etablerede mestre og nye stemmer. Dermed har det cementeret sin position som et afgørende kulturelt knudepunkt og en vital bro mellem traditionel kinesisk æstetik og moderne kunstnerisk udtryk.

    Museets samling er bemærkelsesværdig mangfoldig og afspejler et bredt spektrum af kunstneriske tilgange. Fra minutiøst udførte skulpturer, der vækker antikke former til live, til dristige, innovative malerier, der sprænger det visuelle sprogs grænser, bliver de besøgende præsenteret for en rig vævning af stilarter og medier. En særlig styrke ligger i repræsentationen af skulptur og maleri – discipliner, hvor den kinesiske tradition sømløst flettes sammen med samtidige eksperimenter. Man vil opdage værker, der udforsker temaer fra naturens dybe skønhed – ofte skildret med en detaljerigdom, der minder om klassiske landskabsmalerier – til skarpe kritikker af det moderne samfund, leveret med en rå ærlighed, der taler til kompleksiteten i livet i det 21. århundredes Kina. Bemærkelsesværdigt nok huser museet værker af anerkendte kunstnere, hvilket giver uvurderlige indblik i de kreative sind, der driver denne kulturelle renæssance.

    Arkitektonisk harmoni: En dialog mellem tradition og modernitet

    Arkitekturen på Jintai Art Museum er en bevidst og fængslende fusion af traditionel kinesisk æstetik og moderne designprincipper. Beliggende i Chaoyang Park fremstår strukturen næsten som en forlængelse af det omkringliggende landskab – en harmonisk forening af naturlig skønhed og arkitektonisk innovation. Selve bygningen er designet til at forstærke beskuerens oplevelse med rummelige gallerier badet i nøje afstemt lys, hvilket skaber en atmosfære, der indbyder til kontemplation og fordybelse. Brugen af store vinduespartier muliggør en uforstyrret forbindelse til det fri, hvilket spejler den kinesiske filosofi om at integrere kunst med naturen. Dette gennemtænkte design er ikke blot funktionelt; det er et statement – en visuel repræsentation af museets kerneopgave: at fejre både Kinas rige kunstneriske arv og dets fremadskuede, kreative ånd.

    En arv af kulturel udveksling og innovative udstillinger

    Som en integreret del af Beijings blomstrende kunstscene spiller Jintai Art Museum en central rolle i at fremme kulturel udveksling. Museets historie er vævet sammen med Kinas bredere indsats for at fremvise sine kunstneriske skatte på den internationale scene. Tidlige udstillinger, såsom dem der præsenterede dekorationer fra Colombia og Bulgarien, viste en dedikation til ikke blot at præsentere kinesisk kunst, men også at tilbyde et vindue til diverse globale kulturer. Museets hengivenhed til innovative udstillinger fører denne tradition videre ved konstant at udfordre konventionelle normer og udforske nye kunstneriske grænser. Disse er ikke blot fremvisninger; de er nøje kuraterede dialoger, der inviterer de besøgende til at engagere sig i komplekse idéer og perspektiver.

    Bag murene: Uddannelsesprogrammer og samfundsmæssigt engagement

    Beijing Jintai Art Museum er mere end blot et sted for passiv beskuelse; det er en aktiv deltager i Beijings kulturliv. Med en forståelse for vigtigheden af tilgængelighed tilbyder museet en række uddannelsesprogrammer og workshops, der er designet til at engagere besøgende i alle aldre og med forskellige baggrunde. Disse initiativer strækker sig ud over traditionelle galleriguidninger og giver muligheder for praktisk læring, kunstnerisk udforskning og en dybere forbindelse til de udstillede værker. Desuden bidrager dets placering i Chaoyang Park – et populært offentligt rum – til dets rolle som et kulturelt samlingspunkt, der tiltrækker både kunstentusiaster, forskere og turister.

    Navigation i Beijing: Sådan finder du museet

    Det er overraskende bekvemt at nå frem til Jintai Art Museum takket være Beijings omfattende metrosystem. Linje 3 og 12 giver direkte adgang, med stationer placeret i Chaoyang Park (vestporten). Alternativt tilbyder busruterne 302, 710 og 805 også pålidelig transport. Adgangsgebyret er inkluderet i den generelle billet til Chaoyang Park, hvilket gør museet til en tilgængelig destination for alle.

    Her kan du læse mere

    Findes online

    QR-kode med link til downloadside for Expecting Return

    artsdot.com/da/art/download/yuan-xikun-expecting-return-DD2FR2-en/

    Kildehenvisning til dette kunstværk

    MLA
    Xikun, Yuan. Expecting Return. 1998, Beijing Jintai Art Museum. https://artsdot.com/da/art/yuan-xikun-expecting-return-DD2FR2-en/
    APA
    Xikun, Yuan (1998). Expecting Return [Painting]. Beijing Jintai Art Museum. https://artsdot.com/da/art/yuan-xikun-expecting-return-DD2FR2-en/
    Chicago
    Yuan Xikun. Expecting Return. 1998. Beijing Jintai Art Museum. https://artsdot.com/da/art/yuan-xikun-expecting-return-DD2FR2-en/
    Harvard
    Xikun, Yuan (1998) Expecting Return. Beijing Jintai Art Museum. Available at: https://artsdot.com/da/art/yuan-xikun-expecting-return-DD2FR2-en/

    Se nærmere efter

    Expecting Return — Yuan Xikun

    Se nærmere efter

    Svar med dine egne ord. Der er ingen forkerte svar her – kun svar, som du kan forklare.

    1. Hvad fanger dit øje først, og hvorfor?
    2. Hvilke farver eller former skaber stemningen — og hvad er den stemning?
    3. Se tilbage på Tiger in bushes (2010) tidligere i denne guide. Nævn to ting, som det har til fælles med dette værk, og én ting, der er forskellig.
    4. Yuan Xikun var omkring 54 år gammel, da dette blev skabt. Hvad i værket bærer præg af at være skabt af en kunstner på det stadie?
    5. Hvad har kunstneren måske ønsket, at du skulle føle?

    Dit svar

    Skriv et kort afsnit om dette kunstværk. Brug fakta fra de tidligere dele af denne guide samt dine svar ovenfor.

    Spørgsmål & svar

    Hvordan finder jeg kunstværker, der minder om "Expecting Return" af Yuan Xikun?

    Siden Lignende værker for "Expecting Return" af Yuan Xikun præsenterer relaterede kunstværker.

    Hvordan er farvesammensætningen i "Expecting Return" af Yuan Xikun opbygget?

    I "Expecting Return" parres en Gentle kontrast med en Softly Mixed Palette harmoni.

    Er "Expecting Return" af Yuan Xikun et lyst eller et mørkt kunstværk?

    Den oplevede lysstyrke i "Expecting Return" af Yuan Xikun er brilliant. Den kan tilpasses lyset i det tiltænkte rum.