Papirformat

Guide til elevkunst

Flying Carpet

Navn Klasse Dato

Stuart Davis, Flying Carpet (1942). Reproduceret til referenceformål; alle rettigheder er forbeholdt rettighedshaveren. Se dette lærred under bevægeligt lys: tegningen, den sande farve under lakken, det rå pigment

Fakta om værket

Kunstner
Stuart Davis artsdot.com/da/artists/stuart-davis_da/
Kunstnerens levetid
1892 – 1964
Malet
1942
Oprindelig størrelse
216 x 305 cm

I kontekst

Flying Carpet — Stuart Davis

Dimensioner

Originalen måler 216 × 305 cm (højde × bredde), vist her ved siden af en voksen person af gennemsnitlig højde. Det er for stort til at kunne gengives i målestoksforhold på denne side.

Hvornår er dette malet?

  1. 1890
  2. 1900
  3. 1910
  4. 1920
  5. 1930
  6. 1940
  7. 1950
  8. 1960

Øverste række: årene. Nederste række: kunstnerens alder ved begyndelsen og slutningen af hver periode — 0 ved fødsel, 72 ved død.

Malet da kunstneren var 50 år gammel. Kunstneren blev 72 år gammel. 19 af de 26 daterede værker af denne kunstner i vores katalog er skabt tidligere.

Skyggelagt: Stuart Davis' livstid (1892–1964) ▲ dette værk, 1942 hvert dateret maleri, årti for årti

Første værker: frem til 1924 Primære arbejdsår: 1924–1942 Senere værker: fra 1942

Disse tre intervaller opdeler de værker i denne katalog, der er dateret, i et første kvartal, en midterste halvdel og et sidste kvartal. De udgør ikke kunstnerens samlede produktion: en tynd periode kan være et hul i dokumentationen snarere end en stille periode. De samme år med kunstnerens liv lagt ind i dem

Sammenlignelige værker

  • Odol artsdot.com/da/art/stuart-davis-odol-8LT7WX-da/
  • Rocks, Gloucester, 1915 artsdot.com/da/art/stuart-davis-rocks-gloucester-D4QFBD-en/
  • The Mellow Pad artsdot.com/da/art/stuart-davis-the-mellow-pad-8LT7Z3-en/

Vælg et af de ovenstående værker: nævn to ting, det har til fælles med dette, og én ting, der er forskellig.

Flere værker, der kan placeres ved siden af dette: artsdot.com/da/art/similar/stuart-davis-flying-carpet-AS7URD-en/

Farver

Målt ud fra billedet

    Hovedfarve

    Driftwood #978566

    Gemt palet

    • #978566
    • #241B15
    • #EEEBE6
    • #6D6042

    Disse farver i kunstnerens samlede palet Find andre malerier efter farve

    Farvepalette
    Earthy Den dominerende farvefamilie i billedet.
    Primær farve
    Driftwood
    Intensitet
    Balanced Hvor mættede og varierede farverne er, fra en enkelt dæmpet nuance til mange klare nuancer.
    Kontrast
    Bold Hvor meget farverne varierer i lysstyrke og mætning på tværs af billedet.
    Harmoni
    Strong Color Unity Hvor godt farverne spiller sammen, fra modstridende til fuldstændig harmoniske.
    Lysstyrke
    Balanced Hvor lyst eller mørkt billedet fremstår samlet set, fra dybe skygger til lyse højlys.
    Mætning
    Subtle Color Hvor rene og stærke farverne er, fra næsten grå til fuldt livlige.

    Hvor i verden bliver dette maleri set?

    • under 1%
    • 1–3%
    • 3–8%
    • 8–20%
    • 20% og derover
    Dette maleri alene har for få registrerede besøgende til at kunne kortlægges, så pladen viser alle værker af Stuart Davis i løbet af de sidste tolv måneder — 6 lande i alt. Hvor disse tal stammer fra

    De ti førende lande

    1. 1 Kina 81,0%
    2. 2 Sverige 7,1%
    3. 3 USA 4,8%
    4. 4 Kroatien 2,4%
    5. 5 Sydkorea 2,4%
    6. 6 Holland 2,4%

    Find de tre mørkeste lande på kortet. Findes det museum, der opbevarer dette maleri, i et af dem? Skriv én grund på, hvorfor folk langt væk måske ville se på det.

    De 20 mest viste værker af Stuart Davis

    1. 1 Visa 1 6,7%
    2. 2 Garage No. 1, 1917 4,4%
    3. 3 Study for ''Blips and Ifs'' 4,4%
    4. 4 Odol 2,2%
    5. 5 The Mellow Pad 2,2%
    6. 6 Impression of the New York World's Fair (mural study, Communications Building, World's Fair, Flushing, New York), 1938 2,2%
    7. 7 Waterfront Landscape, 1936 2,2%
    8. 8 Composition, 1935 2,2%
    9. 9 Hot Still-Scape for Six Colors. Seventh Avenue Style 2,2%
    10. 10 T View, 1951 2,2%
    11. 11 The Terminal, 1937 2,2%
    12. 12 Newark, 1910 2,2%
    13. 13 Int'l Surface No. 1, 1960 2,2%
    14. 14 Ana 2,2%
    15. 15 Gloucester Terraces 2,2%
    16. 16 Flying Carpet, 1942 dette maleri 2,2%
    17. 17 Studio interior 2,2%
    18. 18 Textile with Liquor and Prohibition Motifs 2,2%
    19. 19 Report from Rockport 2,2%
    20. 20 Waterfront Landscape 2,2%

    Sammen udgør disse værker 52,9% af den samlede opmærksomhed, som denne kunstners malerier har modtaget i løbet af de sidste tolv måneder. Kataloget indeholder 167 værker af denne kunstner, hvoraf 41 er blevet set mindst én gang. Dette maleri rangerer som nummer 16 af dem, med 2,2% af den opmærksomhed. Det samme gælder måned for måned

    Søjlerne måler opmærksomhed, ikke kvalitet. Vælg værket øverst og dette her: nævn én ting, der kan gøre et maleri berømt udover selve det tekniske håndværk.

    Kunstner og museum

    Kunstner

    Stuart Davis

    Født i Philadelphia, USA

    Stuart Davis: En Pioner inden for Amerikansk Modernisme

    Stuart Davis blev født Edward Stuart Davis den 7. december 1892, i Philadelphia til Edward Wyatt Davis, kunstredaktør for The Philadelphia Press, og Helen Stuart Davis, skulptør. Denne familiære baggrund fremmede naturligt hans tidlige interesse for kunst. Han voksede op omgivet af kunstnere og kunstværker, hvilket var særligt tydeligt takket være sin mors arbejde som skulptør og farens rolle som kunstredaktør.

    Davis modtog formel uddannelse på Robert Henri Skolen for Kunst i New York City fra 1909 til 1912 under vejledning af Robert Henri. Under denne periode blev han gode venner med andre malere John Sloan, Glenn Coleman og Henry Glintenkamp. Henris fokus på direkte observation af livet havde en dybtgående indflydelse på Davis’ kunstneriske udvikling og hans forståelse for den amerikanske kunstscene. Denne forbindelse til Henri var essentiel for hans senere stil og perspektiv på kunstens rolle i samfundet.

    Tidlig Karriere og Armory Show

    Davis fik hurtigt anerkendelse som en af de yngste udstillere ved det banebrydende Armory Show i 1913. Han præsenterede fem akvareller, der afspejlede stilen af Ashcan Skolen, hvilket markerede et tidligt skridt på hans kunstneriske rejse. Armory Show var en vigtig begivenhed for amerikansk kunst og kultur dengang, hvor nye kunstnere og ideer blev præsenteret for offentligheden.

    Kunstnerisk Udvikling og Stil

    I løbet af 1920’erne udviklede Davis sin distinkte modne stil. Han begyndte at skabe abstrakte stilleben og landskaber karakteriseret ved et proto-pop kunstelement, hvor han inkluderede aktuelle emner som cigaretpakker og sparkplug reklamer i sine kompositioner. Dette udtryk for kunst var innovativt og udfordrede traditionelle kunstværkers fokus på realistiske detaljer og perspektiver.

    Davis’ arbejde er kendetegnet ved dets kraftfulde, brusende og farverige natur. Hans kunstneriske udtryk blev dybt præget af hans kærlighed til jazz musikken, hvilket blev tydeligere i hans malerier fra 1940'erne og 1950’erne. Jazz musikken inspirerede ikke kun hans rytmiske energi og improvisationskvalitet, men også hans forståelse for menneskelige følelser og erfaringer.

    Påvirkninger og Inspiration

    Robert Henri: Fremmede grundlæggende træning og opmuntrede direkte observation af livet.

    Ashcan Skolen: Påvirkede hans første fokus på urban realisme og hverdagsemner. Han blev inspireret af Ashcan Skolens fokus på sociale spørgsmål og den realistiske gengivelse af amerikansk liv i storbyerne.

    Cubism: Inspirerede hans udforskning af abstrakte former og fragmenterede perspektiver. Davis studerede Cubismen nøje og forsøgte at integrere elementer fra denne kunststil i sine egne værker.

    Jazz Musik: Bidrog til den rytmiske energi og improvisationskvalitet af hans malerier. Jazz musikken blev en konstant kilde til inspiration for Davis og prægede hans kunstneriske univers.

    Bemærkelsesværdige Værker

    Odol (Modernisme), udført i 1928, er et ikonisk eksempel på Davis’ stil og udtrykker hans evne til at kombinere abstrakte former med konkrete elementer fra den amerikanske kultur. Dette værk viser hans fokus på både kunstneriske eksperimenter og sociale refleksioner.

    Andre betydningsfulde værker inkluderer Rocks, Gloucester (1915), hvor Davis udforskede landskabsbilleders geometri og perspektiv samt The Mellow Pad og Tropes de Teens (1956).

    Davis’ kunst var ikke blot teknisk imponerende, men også fuld af betydning. Han repræsenterede en vigtig udvikling inden for amerikansk kunst og udfordrede traditionelle kunstværkers fokus på klassiske temaer og teknikker. Hans arbejde fortsætter med at inspirere kunstnere i dag og cementerer hans status som en af de mest betydningsfulde kunstnere fra det 20. århundrede.

    Her kan du læse mere

    Findes online

    QR-kode med link til downloadside for Flying Carpet

    artsdot.com/da/art/download/stuart-davis-flying-carpet-AS7URD-en/

    Kildehenvisning til dette kunstværk

    MLA
    Davis, Stuart. Flying Carpet. 1942, https://artsdot.com/da/art/stuart-davis-flying-carpet-AS7URD-en/
    APA
    Davis, Stuart (1942). Flying Carpet [Painting]. https://artsdot.com/da/art/stuart-davis-flying-carpet-AS7URD-en/
    Chicago
    Stuart Davis. Flying Carpet. 1942. https://artsdot.com/da/art/stuart-davis-flying-carpet-AS7URD-en/
    Harvard
    Davis, Stuart (1942) Flying Carpet. Available at: https://artsdot.com/da/art/stuart-davis-flying-carpet-AS7URD-en/

    Se nærmere efter

    Flying Carpet — Stuart Davis

    Se nærmere efter

    Svar med dine egne ord. Der er ingen forkerte svar her – kun svar, som du kan forklare.

    1. Hvad fanger dit øje først, og hvorfor?
    2. Hvilke farver eller former skaber stemningen — og hvad er den stemning?
    3. Se tilbage på Odol tidligere i denne guide. Nævn to ting, som det har til fælles med dette værk, og én ting, der er forskellig.
    4. Stuart Davis var omkring 50 år gammel, da dette blev skabt. Hvad i værket bærer præg af at være skabt af en kunstner på det stadie?
    5. Hvad har kunstneren måske ønsket, at du skulle føle?

    Dit svar

    Skriv et kort afsnit om dette kunstværk. Brug fakta fra de tidligere dele af denne guide samt dine svar ovenfor.

    Spørgsmål & svar

    Hvilke farver bruger "Flying Carpet"?

    Farverne i "Flying Carpet" udgør en Earthy palet. Denne klassificering beskriver de dominerende farvefamilier.

    Er "Flying Carpet" af Stuart Davis i det offentlige domæne, og hvorfor?

    "Flying Carpet" af Stuart Davis er stadig beskyttet af ophavsret. Ophavsrettens varighed løber fra kunstnerens død, som fandt sted i 1964.

    I hvilket år blev "Flying Carpet" af Stuart Davis skabt?

    "Flying Carpet" af Stuart Davis blev skabt i 1942.