Papirformat

Guide til elevkunst

Midnight Moon

Navn Klasse Dato

Elliott Daingerfield, Midnight Moon (1906). Offentlig ejendom. Se dette lærred under bevægeligt lys: tegningen, den sande farve under lakken, det rå pigment

Fakta om værket

Kunstner
Elliott Daingerfield artsdot.com/da/artists/elliott-daingerfield/
Kunstnerens levetid
1859 – 1932
Malet
1906
Oprindelig størrelse
77 x 91 cm

I kontekst

Midnight Moon — Elliott Daingerfield

Dimensioner

Originalen måler 77 × 91 cm (højde × bredde), vist her ved siden af en voksen person af gennemsnitlig højde.

Hvornår er dette malet?

  1. 1850
  2. 1860
  3. 1870
  4. 1880
  5. 1890
  6. 1900
  7. 1910
  8. 1920
  9. 1930

Øverste række: årene. Nederste række: kunstnerens alder ved begyndelsen og slutningen af hver periode — 0 ved fødsel, 73 ved død.

Malet da kunstneren var 47 år gammel. Kunstneren blev 73 år gammel. 12 af de 28 daterede værker af denne kunstner i vores katalog er skabt tidligere.

Skyggelagt: Elliott Daingerfield' livstid (1859–1932) ▲ dette værk, 1906 hvert dateret maleri, årti for årti

Første værker: frem til 1895 Primære arbejdsår: 1895–1914 Senere værker: fra 1914

Disse tre intervaller opdeler de værker i denne katalog, der er dateret, i et første kvartal, en midterste halvdel og et sidste kvartal. De udgør ikke kunstnerens samlede produktion: en tynd periode kan være et hul i dokumentationen snarere end en stille periode. De samme år med kunstnerens liv lagt ind i dem

Sammenlignelige værker

Vælg et af de ovenstående værker: nævn to ting, det har til fælles med dette, og én ting, der er forskellig.

Flere værker, der kan placeres ved siden af dette: artsdot.com/da/art/similar/elliott-daingerfield-midnight-moon-AQRM2P-en/

Farver

Målt ud fra billedet

    Hovedfarve

    Sap Green #5e675a

    Gemt palet

    • #5E675A
    • #363739
    • #F2F3E0
    • #A5AC8F

    Disse farver i kunstnerens samlede palet Find andre malerier efter farve

    Primær farve
    Sap Green
    Intensitet
    Monochromatic Hvor mættede og varierede farverne er, fra en enkelt dæmpet nuance til mange klare nuancer.
    Kontrast
    Statement Hvor meget farverne varierer i lysstyrke og mætning på tværs af billedet.
    Harmoni
    Discordant Palette Hvor godt farverne spiller sammen, fra modstridende til fuldstændig harmoniske.
    Lysstyrke
    Balanced Hvor lyst eller mørkt billedet fremstår samlet set, fra dybe skygger til lyse højlys.
    Mætning
    Muted Hvor rene og stærke farverne er, fra næsten grå til fuldt livlige.

    Hvor i verden bliver dette maleri set?

    • under 1%
    • 1–3%
    • 3–8%
    • 8–20%
    • 20% og derover
    Dette maleri alene har for få registrerede besøgende til at kunne kortlægges, så pladen viser alle værker af Elliott Daingerfield i løbet af de sidste tolv måneder — 3 lande i alt. Hvor disse tal stammer fra

    De ti førende lande

    1. 1 Kina 81,2%
    2. 2 USA 12,5%
    3. 3 Storbritannien 6,2%

    Find de tre mørkeste lande på kortet. Findes det museum, der opbevarer dette maleri, i et af dem? Skriv én grund på, hvorfor folk langt væk måske ville se på det.

    De 13 mest viste værker af Elliott Daingerfield

    1. 1 Return from the Farm, 1920 11,1%
    2. 2 A Fantasy, 1912 11,1%
    3. 3 Grand Canyon, Moonlight, 1913 11,1%
    4. 4 Flowers, 1888 11,1%
    5. 5 Landscape at Dusk 11,1%
    6. 6 Coming Storm 11,1%
    7. 7 Landscape, 1918 5,6%
    8. 8 Lotus Land, 1920 5,6%
    9. 9 A Quaint Oriental Shop 5,6%
    10. 10 Landscape with Green Mountain, 1900 5,6%
    11. 11 Slumbering Fog, 1905 5,6%
    12. 12 Long day 5,6%
    13. — Midnight Moon, 1906 dette maleri 0,0%

    Sammen udgør disse værker 100,0% af den samlede opmærksomhed, som denne kunstners malerier har modtaget i løbet af de sidste tolv måneder. Kataloget indeholder 43 værker af denne kunstner, hvoraf 12 er blevet set mindst én gang. Dette maleri er endnu ikke blevet vist i denne periode — det afslutter listen uden en rangering. Det samme gælder måned for måned

    Søjlerne måler opmærksomhed, ikke kvalitet. Vælg værket øverst og dette her: nævn én ting, der kan gøre et maleri berømt udover selve det tekniske håndværk.

    Kunstner og museum

    Kunstner

    Elliott Daingerfield

    The Visionary Spirit of Elliott Daingerfield

    Elliott Daingerfield stands as one of North Carolina’s most celebrated and evocative artists, a painter whose work bridged the gap between the tangible beauty of the American landscape and the profound depths of spiritual symbolism. Born in 1859 in Harpers Ferry, West Virginia, to a Confederate officer, Daingerfield’s early life was shaped by the rugged landscapes of his youth in Fayetteville, North Carolina. This deep-seated connection to the natural world would later become the foundation of his artistic language, providing him with an endless reservoir of inspiration for his sweeping vistas and luminous compositions.

    His journey into the heart of the American art establishment began at the age of twenty-one when he moved to New York City. It was here that Daingerfield’s formal training took root under the guidance of Walter Satterlee, an apprenticeship that not only introduced him to the delicate nuances of still life painting but also placed him within a vibrant circle of influential masters. The shadows and light of his early studies were profoundly transformed by his encounters with titans such as George Inness and Albert Pinkham Ryder. These luminaries, along with the burgeoning influence of European Symbolism which he encountered during his travels abroad around 1897, guided him toward a visionary style. His work began to transcend mere representation, moving toward an expressive mode where color palettes became more luminous and brushwork more meticulous, designed to convey unseen spiritual truths.

    A Legacy of Light and Devotion

    As his career matured, Daingerfield achieved significant recognition within the prestigious National Academy of Design, ascending from an associate member in 1902 to full membership by 1906. This era marked his emergence as a master of religious and monumental art. His ability to weave narrative and emotion into large-scale works was perhaps most brilliantly demonstrated in his impactful commissions for sacred spaces, most notably the monumental mural adorning Saint Mary the Virgin Church in New York City. In these works, Daingerfield utilized a dramatic interplay of light and shadow to tell stories of faith, much like his more intimate pieces such as Monk Smelling a Bottle of Wine, which explores the delicate tension between indulgence and devotion.

    Beyond the confines of religious iconography, Daingerfield’s fascination with the grandeur of the American wilderness led him to remarkable heights. His travels to the American West in 1911 and 1913 resulted in a series of breathtaking paintings of the Grand Canyon, where he captured the geological majesty of the landscape through a Romantic lens. Whether depicting a moonlit forest in A Fantasy or the melancholic beauty of a young girl in Shepherdess, his oeuvre is characterized by an impasto texture and an evocative mood that invites the viewer into a dreamlike state.

    Daingerfield’s contribution to American art extends beyond the canvas; he was also a dedicated scholar and biographer, documenting the lives of his contemporaries like George Inness and Ralph Albert Blakelock. His life, marked by both personal tragedy and immense professional triumph, concluded in Manhattan in 1932. Today, his legacy remains etched in the landscapes of North Carolina and the halls of museums worldwide, reminding us of a time when art served as a profound window into the soul of nature.

    Her kan du læse mere

    Findes online

    QR-kode med link til downloadside for Midnight Moon

    artsdot.com/da/art/download/elliott-daingerfield-midnight-moon-AQRM2P-en/

    Kildehenvisning til dette kunstværk

    MLA
    Daingerfield, Elliott. Midnight Moon. 1906, https://artsdot.com/da/art/elliott-daingerfield-midnight-moon-AQRM2P-en/
    APA
    Daingerfield, Elliott (1906). Midnight Moon [Painting]. https://artsdot.com/da/art/elliott-daingerfield-midnight-moon-AQRM2P-en/
    Chicago
    Elliott Daingerfield. Midnight Moon. 1906. https://artsdot.com/da/art/elliott-daingerfield-midnight-moon-AQRM2P-en/
    Harvard
    Daingerfield, Elliott (1906) Midnight Moon. Available at: https://artsdot.com/da/art/elliott-daingerfield-midnight-moon-AQRM2P-en/

    Se nærmere efter

    Midnight Moon — Elliott Daingerfield

    Se nærmere efter

    Svar med dine egne ord. Der er ingen forkerte svar her – kun svar, som du kan forklare.

    1. Hvad fanger dit øje først, og hvorfor?
    2. Hvilke farver eller former skaber stemningen — og hvad er den stemning?
    3. Se tilbage på A Fantasy (1912) tidligere i denne guide. Nævn to ting, som det har til fælles med dette værk, og én ting, der er forskellig.
    4. Elliott Daingerfield var omkring 47 år gammel, da dette blev skabt. Hvad i værket bærer præg af at være skabt af en kunstner på det stadie?
    5. Hvad har kunstneren måske ønsket, at du skulle føle?

    Dit svar

    Skriv et kort afsnit om dette kunstværk. Brug fakta fra de tidligere dele af denne guide samt dine svar ovenfor.

    Spørgsmål & svar

    Hvor kan jeg downloade "Midnight Moon" af Elliott Daingerfield?

    Billedet af "Midnight Moon" af Elliott Daingerfield kan downloades fra værkets Download-side: et højtopløseligt digitalt billeddownload.

    Hvor lys eller mørk fremstår "Midnight Moon" af Elliott Daingerfield?

    Den oplevede lysstyrke i "Midnight Moon" af Elliott Daingerfield er balanced. Den kan tilpasses lyset i det tiltænkte rum.

    Hvilken form og hvilke dimensioner har "Midnight Moon" af Elliott Daingerfield?

    "Midnight Moon" af Elliott Daingerfield har proportionerne af et Landscape værk på 77 x 91 cm.