Papír

Průvodce studentskou tvorbou

Decorative Panel

Jméno Třída Datum

Odilon Redon, Decorative Panel. Veřejná doména Objevte toto plátno v pohyblivém světle: kresbu, skutečnou barvu pod lakem i čistý pigment

Fakta

Umělec
Odilon Redon artsdot.com/cs/artists/odilon-redon_cs/
Datum vzniku díla
1840 – 1916
Pohyb
Symbolism Pictures where objects stand for ideas — a flower or a door meaning something beyond itself.

V kontextu

Decorative Panel — Odilon Redon

Kdy mohl být tento obraz vytvořen?

  1. 1840
  2. 1850
  3. 1860
  4. 1870
  5. 1880
  6. 1890
  7. 1900
  8. 1910

Horní řada: roky. Dolní řada: věk umělce na začátku a na konci každého období — 0 při narození, 76 při smrti.

Shaded: životopis Odilon Redon (1840–1916) každý obraz s datem vzniku, dekáda po dekádě

První díla: až do 1892 Hlavní období tvůrčí činnosti: 1892–1908 Pozdní díla: od 1908

Tyto tři pásma rozdělují díla s uvedeným datem na první čtvrtinu, prostřední polovinu a poslední čtvrtinu. Nejedná se o kompletní tvorbu daného umělce: úzká pásma mohou představovat spíše mezery v záznamech než období nečinnosti. Ty samé roky, v nichž se odehrává život umělce

U tohoto záznamu není uvedeno přesné datum — vzhledem k délce života umělce a stylu díla, jaké desetiletí byste odhadli?

Porovnat s

Vyberte si jedno z výše uvedených děl: uveďte dvě věci, které má společné s tímto dílem, a jednu věc, ve které se liší.

Další díla, která se k tomuto hodí: artsdot.com/cs/art/similar/odilon-redon-decorative-panel-8XYN8W-en/

Barvy

Určeno podle obrazu

    Hlavní barva

    Driftwood #ba9451

    Katalogizovaná paleta

    • #BA9451
    • #5B2619
    • #956234
    • #D8BE7F

    Tyto barvy v rámci celé umělecké palety Najděte další obrazy podle barvy

    Paleta
    Dark Dominantní barevná rodina na obrázku.
    Název hlavní barvy
    Driftwood
    Intenzita
    Vivid Jak nasycené a rozmanité barvy jsou, od jediného tlumeného odstínu až po mnoho jasných tónů.
    Kontrast
    Balanced Míra rozdílů v jasnosti a sytosti barev v rámci celého obrazu.
    Harmonie
    Strong Color Unity Jak dobře barvy spolu ladí, od kontrastních až po plně harmonické.
    Jasnost
    Bright Jak moc je obraz celkově světlý nebo tmavý, od hlubokého stínu až po jasný světelný vrchol.
    Nasycení
    Clear Color Presence Jak čisté a syté jsou tyto barvy, od téměř šedých až po plně živé.

    Kde na světě se na tento obraz dívají lidé?

    • méně než 1%
    • 1–3%
    • 3–8%
    • 8–20%
    • 20% a více
    Tento obraz sám o sobě nemá pro zmapování dostatek zaznamenaných návštěvníků, proto tato deska obsahuje všechna díla autora Odilon Redon za posledních dvanáct měsíců — celkem 38 zemí. Zdroj těchto údajů

    Deset nejvýznamnějších zemí

    1. 1 Čína 62,3%
    2. 2 Spojené státy americké 13,3%
    3. 3 Hongkong 3,7%
    4. 4 Francie 3,5%
    5. 5 Singapur 3,4%
    6. 6 Španělsko 2,0%
    7. 7 Rumunsko 1,2%
    8. 8 Argentina 1,1%
    9. 9 Itálie 1,1%
    10. 10 Spojené království 0,6%
    11. · 28 dalších zemí 7,8%

    Najděte na mapě tři nejtmavší země. Nachází se v některé z nich muzeum, které toto malířské dílo uchovává? Napište jeden důvod, proč by se na něj mohli dívat lidé z dalekých krajin.

    Top 20 nejvíce prohlížených děl umělce Odilon Redon

    1. 1 The Cyclops, 1914 1,9%
    2. 2 Yellow Tree, 1900 1,5%
    3. 3 White Vase with Flowers, 1916 1,5%
    4. 4 Ophelia, 1903 1,2%
    5. 5 The Black Pegasus 1,1%
    6. 6 Woman in Red 1,1%
    7. 7 Oriental Woman, 1897 1,1%
    8. 8 Roger and Angelica, 1909 1,0%
    9. 9 Peyrelebade Landscape, 1868 1,0%
    10. 10 untitled (190) 1,0%
    11. 11 Cactus Man, 1882 0,8%
    12. 12 Mystical Conversation, 1896 0,8%
    13. 13 Wild Flowers in a Vase 0,8%
    14. 14 Le Bouddha (The Buddha) 0,8%
    15. 15 Image Eye-Balloon 0,8%
    16. 16 The Boat (Aka Virgin With Corona) 0,8%
    17. 17 Portrait of Madame Redon Embroidering, 1880 0,7%
    18. 18 Flower of Blood, 1895 0,7%
    19. 19 The Apparition 0,7%
    20. — Decorative Panel tento obraz 0,0%

    Tyto práce společně si nárokují 19,3% veškeré pozornosti, kterou obrazy tohoto umělce obdržely za posledních dvanáct měsíců. Katalog obsahuje 720 děl tohoto umělce, z nichž 345 byla prohlédnuta alespoň jednou. Tento obraz zatím v daném období nebyl prohlédnut – uzavírá seznam bez uvedeného pořadí. Stále stejné, měsíc po měsíci

    Sloupce měří pozornost, nikoliv kvalitu. Vyberte dílo na vrcholu a toto: uveďte jednu věc, která by mohla způsobit, že si obraz získá slávu mimo to, jak je vymalovaný.

    Umělec a muzeum

    Autor

    Odilon Redon

    Narozen(a) v Bordeaux, Francie

    Odilon Redon: Mistr Skrytých Světů

    Odilon Redon, vlastním jménem Bertrand-Jean Redon, se narodil v Bordeaux roku 1840 a jeho život byl plný fascinace neviditelnými světy fantazie a snu. Jeho umělecká cesta nebyla zahájena s ambicemi velkoleposti, ale spíše tichým pozorováním; už ve svých deseti letech vyhrál kreslicí soutěž – předzvěst vizuální citlivosti, která definovala jeho životní dílo. I když byl rodinou směřován k architektuře, Redonův pravý záměr spočíval jinde, osvětlený instruktáží od Jean-Léona Gérôme a především Rodolphe Bresdina, který ho vedl v umění leptání a litografie – techniky, které se staly základem jeho raných průzkumů a umožnily mu ponořit se do světa stínů, záhadných postav a mlhavých obrazů, které brzy okouzlily ty, kteří hledali alternativu k akademické realitě. Přerušení Franco-pruské války ho vedlo do armády, ale po návratu do Paříže se jeho umělecké vize začaly formovat.

    Narození Symbolismu: ‘Noirs’ a Rané Vize

    Redonova raná kariéra byla charakteristická záměrným odstupem od současných uměleckých trendů. Nevěřil, že by měl kopírovat viditelný svět, ale spíše evokovat jeho skryté proudy – obavy, touhy a duchovní dlouhání, která se skrývají pod povrchem každodenního života. To vedlo k jeho slavné sérii „noirs“ – monochromních děl provedených v uhlu a litografii. Tyto díla nebyla pouhé studie ve tmě; byly průzkumy podvědomí, obývané zvláštními stvořeními, odříznutými očima a strašidelnými postavami vynášející se z mlhavých mraků. Vliv spisovatelů jako Edgar Allan Poe a Charles Baudelaire je zde patrný – sdílená fascinace hrůzou, záhadou a mocí sugestivnosti. Tato díla nebyla okamžitě přijata; Redon zůstal po mnoho let relativně neznámý. Nicméně klíčový moment nastal v roce 1884 s Joris-Karl Huysmansovým románem À rebours (Proti přirozenosti), kde dekadentní aristokrat Des Esseintes propagoval Redonovy kresby, čímž okamžitě zvýšil jeho status v avantgardních kruzích. Tato uznání mu umožnila dále rozvíjet svůj jedinečný umělecký jazyk.

    Od Monochroma k Živému Vyjádření

    Zatímco „noirs“ stanovily Redona jako významnou postavu v Symbolismu, jeho dílo prošlo v 90. letech pozoruhodnou transformací. Začal přijímat barvy – nejdříve pastel a poté oleje – obohacujíc své kompozice o novou vitalitu a průsvitnost. Tento posun nebyl jen technický; odrážel se rozvíjející se emocionální krajinu samotného umělce. Raná díla často nesla pocit melancholie a izolace, ale pozdější malby odhalují rostoucí zájem o mytologii, buddhismus a japonské umění – Japonism byl významným vlivem. Díla jako Smrt Buddhy (1899) demonstrují tento zájem o východní spiritualitu, zatímco díla objednaná pro zámek barona Roberta de Domecy ukazují jeho schopnost kombinovat dekorativní prvky s symbolickými obrazy. Portréty baronky de Domecy a její dcery Jeanne jsou zvláště působivé příklady tohoto období, zachycující nejen fyzické podobnosti, ale i vnitřní život a psychologickou hloubku. Redon prozkoumal své vnitřní pocity a duševní stav prostřednictvím umění, s cílem „umístit viditelné ve službu neviditelnému.“

    Vlivy a Inspirace

    Redon byl ovlivněn řadou osobností a děl. Jean-Léon Gérôme ho naučil technikám malby, zatímco Rodolphe Bresdin mu poskytl cenné znalosti leptání a litografie. Vliv Edgar Allan Poe je patrný v jeho temných a tajemných obrazech, stejně jako Charles Baudelaire ve snaze evokovat podivné a surrealistické emoce. Jeho práce také odráží fascinaci starověkým Řekem a mytologií, což se projevuje v mnoha dílech, zejména v zobrazování centaurů, minotaurů a dalších fantastických bytostí. V 19. století byl Redon obzvláště inspirován novými teoriemi o evoluci, které spojovaly lidi s našimi zvířecími předky.

    Dědictví a Dopad

    Odilon Redonův dopad na umělecký svět přesahuje jeho vlastní životní dobu. Byl oceněn Légie čest v roce 1903 a jeho dílo získalo širší uznání díky výstavám v New Yorku, včetně významného Armory Show v roce 1913. Jen po jeho smrti v roce 1916 se však plně projevila jeho skutečná podstatnost. Redonova práce prozkoumávající sny, podvědomí a iracionalitu položila základy pro Surrealismus, inspirovala umělce jako Marcel Duchamp a Max Ernst k zkoumání podobných oblastí. Jeho důraz na subjektivní zkušenost a emocionální vyjádření rezonoval i s expresionisty. Redon nebyl jen zobrazován, co viděl; zobrazoval to, co cítil – princip, který inspiruje umělce dodnes. Jeho dědictví je jedním z umělecké odvahy, ochoty přijmout nejasné a hlubokou vírou v sílu umění odhalit skryté dimenze lidského zážitku.

    Kde si přečíst více informací

    Najděte si online

    QR kód odkazující na stránku ke stažení Decorative Panel

    artsdot.com/cs/art/download/odilon-redon-decorative-panel-8XYN8W-en/

    Jak citovat toto dílo

    MLA
    Redon, Odilon. Decorative Panel. n.d., https://artsdot.com/cs/art/odilon-redon-decorative-panel-8XYN8W-en/
    APA
    Redon, Odilon (n.d.). Decorative Panel [Painting]. https://artsdot.com/cs/art/odilon-redon-decorative-panel-8XYN8W-en/
    Chicago
    Odilon Redon. Decorative Panel. n.d. https://artsdot.com/cs/art/odilon-redon-decorative-panel-8XYN8W-en/
    Harvard
    Redon, Odilon (n.d.) Decorative Panel. Available at: https://artsdot.com/cs/art/odilon-redon-decorative-panel-8XYN8W-en/

    Zaměřte se pozorně

    Decorative Panel — Odilon Redon

    Zaměřte se na detail

    Odpovídejte vlastními slovy. Neexistují zde žádné špatné odpovědi – pouze odpovědi, které dokážete vysvětlit.

    1. Co vás zaujme jako první a proč?
    2. Které barvy nebo tvary vytvářejí atmosféru – a jaká to je atmosféra?
    3. V našem katalogu je toto dílo zařazeno pod: flowers. Souhlasíte? Co byste k němu přidali nebo co byste z něj odebrali?
    4. Znovu se podívejte na dílo Young Girl in a Blue Bonnet, které jste v tomto průvodci viděli dříve. Jmenujte dvě věci, které má společné s tímto dílem, a jednu věc, která je odlišná.
    5. Symbolism: Pictures where objects stand for ideas — a flower or a door meaning something beyond itself. Kde v tomto díle můžete tento prvek spatřit?

    Vaše odpověď

    Napište krátký odstavec o tomto uměleckém díle. Vycházejte při psaní z faktů uvedených v předchozích částech tohoto průvodce a ze svých předchozích odpovědí.

    Otázky a odpovědi

    Jsou barvy v díle „Decorative Panel“ od Odilon Redon syté, nebo tlumené?

    Dílo „Decorative Panel“ od Odilon Redon je zachyceno s Clear Color Presence saturací.

    Jaký národní původ stojí za stylem Symbolism u díla „Decorative Panel“?

    Dílo „Decorative Panel“ vytvořil/a Odilon Redon, narozený/á v Francie, v rámci směru Symbolism. Původ umělce/umělkyně propojuje toto dílo s Symbolism, jak jej praktikují umělci z Francie.

    Je pro dílo „Decorative Panel“ k dispozici stažení?

    Digitální obraz díla „Decorative Panel“ od Odilon Redon si můžete stáhnout na stránce s k dispozici pro stažení Stažení digitální verze: stažení digitálního obrazu ve vysokém rozlišení.